آموزش جامع نحوه اختصاص و دریافت سود نقدی

سود نقدی

با سری مقالات آموزشی سایت ایتسکا در خدمت همراهان عزیز خانه بورس ایران هستیم. در این مقاله توضیحی جامع از نحوه اختصاص و پرداخت سود نقدی شرکت‌های بورسی برای سهامداران ارائه خواهیم داد.

در پایان این نوشته شما به اطلاعاتی چون نحوه کسب سود از بازار سرمایه، چگونگی اختصاص سود سهام، نحوه اطلاع از مقدار سود نقدی و… دست خواهید یافت.

سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در بازار بورس از زمان‌های دور موردتوجه بوده و سرمایه‌گذاری تخصصی محسوب می‌شود، یعنی افرادی در این بازار دوام می‌آورند که دانش لازم درباره بازار سرمایه، نحوه کار آن، روش‌های تحلیل و… اطلاعات کافی داشته باشند.

بازار بورس به دلیل تنوع بالایی که دارد، می‌تواند منبع درآمد و سوددهی بسیار جذابی باشد. در این بازار علاوه بر برگه سهام شرکت‌ها بسیاری از موارد دیگر نیز خریدوفروش می‌‌شود، برای اطلاع از سایر مواردی که در بازار بورس معامله می‌شود به مقاله (4 نوع بازار بورس در ایران) مراجعه فرمایید.

نحوه سود سرمایه‌گذاران در بازار بورس

فعالان بازار سرمایه به دو روش می‌توانند از این بازار سود کسب کنند.

روش اول. خریدوفروش سهام

سرمایه‌گذاران می‌توانند سهامی شرکتی را خریده و نگه‌داری کنند، پس از مدتی که قیمت سهام با رشد مواجه شد، سهام موردنظر را فروخته و از مابه‌التفاوت قیمت خریدوفروش سهام سود کسب کنند.

برای نوسان گیری از افزایش قیمت سهام حتماً به نکات زیر توجه کنید:

  • سهام شرکتی را خریداری کنید که از لحاظ بنیادی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد.
  • تحلیل تکنیکال را بیاموزید، سعی کنید در قیمت کف وارد سهم شده و در سقف قیمتی از آن خارج شوید.
  • جهت بازار را شناسایی کرده و موج‌سواری کردن بر روی روند حرکت بازار را بیاموزید.
  • صبور و آرام باشید، بازار جایی برای افراد عجول و ترسو ندارد.
  • کنترل احساسات ازجمله مهم‌ترین موارد پیروزی در بازار سرمایه است، پس روانشناسی بازار را به‌درستی بیاموزید.
سودنقدی بورس
آموزش جامع نحوه اختصاص و دریافت سود نقدی 1

روش دوم. نگه‌داری سهام به‌صورت بلندمدت و دریافت سود نقدی

این روش که به آن روش سهامداری گفته می‌شود، معمولاً افراد سهام شرکت بنیه داری را خریداری کرده و برای مدت طولانی نگه‌داری می‌کنند.

این افراد بیش‌تر برای دریافت سود نقدی سالانه‌ای که شرکت‌ها در مجمع سالیانه خود، بین سهامدارانشان تقسیم می‌کنند، سهام را نگه‌داری می‌کنند.

  • برای سهامداری به مدت طولانی باید به نکات زیر توجه کنید:
  • سهام شرکت بنیه داری را خریداری کرده و نگهداری کنید.
  • قبل از خریداری سهم dps آن را بررسی کنید.
  • از سایت کدال پیگیر مجامع و نحوه اختصاص و دریافت سود سهام باشید.

به روش سرمایه‌گذاری اول معامله‌گری و به روش سرمایه‌گذاری دوم سهامداری گفته می‌شود.

در ادامه به بررسی دقیق واژه DPS خواهیم پرداخت؛ زیرا نقش اساسی در میزان تخصیص سود نقدی شرکت‌ها برای سهامداران دارند.

DPS چیست؟

دی پی اس همان سود نقدی است که  شرکت‌ها موظف‌اند، سالیانه بین سهامداران خود، تقسیم کنند. البته این به معنای اجباری بودن پرداخت سود نقدی نیست؛ زیرا در بسیاری از موارد شرکت‌ها سود نقدی کمی بین سهامداران تقسیم کرده و بخش بزرگی از آن را به تأمین مالی طرح‌های شرکت اختصاص می‌دهند.

مطمئناً این سؤال در ذهنتان ایجادشده که چرا شرکت‌ها می‌توانند سود نقدی را پرداخت نکرده یا کم‌تر از میزان واقعی تحقق‌یافته پرداخت کنند.

در اینجا باید یادآور شویم که هر میزان که سود نقدی به سهامدار تعلق گیرد، دقیقاً به همان مقدار از قیمت روز سهام کاسته می‌شود.

مثلاً قیمت سهام شرکت خودرو 500 ریال بوده و در مجمع سالیانه تصمیم بر اختصاص 200 ریال سود نقدی شده است، روز بازگشایی سهم دقیقاً به‌اندازه 200 ریال از قیمت روز سهمم کاسته شده و قیمت سهم به قیمت 300 ریال می‌رسد.

به همین دلیل است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدتی از مجامع استقبال خوبی ندارند و معمولاً چند روز مانده به برگزاری مجامع اقدام به فروش سهام خود می‌کنند.

ما در مقاله آموزش 0 تا 100 مجامع بورسی در بازار سرمایه ایران به‌تفصیل درباره مجامع، نحوه تشکیل، تاریخ تشکیل، قوانین، ضوابط،  شرایط و… تشکیل مجامع صحبت کرده‌ایم.

سود نقدی در مجمع
آموزش جامع نحوه اختصاص و دریافت سود نقدی 2

سود نقدی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سازوکار تعلق سود نقدی به سهامداران بدین شکل است که شما روز برگزاری مجمع شما باید جزو سهامداران شرکت باشید؛ حال مهم نیست که روز قبل مجمع سهام را خریداری کرده باشید یا سال‌های سال سهامدار شرکت بوده‌اید.

به این نکته هم توجه داشته باشید که معمولاً 3 روز کاری قبل برگزاری مجمع سالیانه شرکت، معامله سهام در بازار بورس ممنوع و متوقف می‌شود، پس اگر خواهان شرکت یا عدم شرکت در مجمع هستید حتماً قبل از بسته شدن سهم وارد یا از سهم خارج شوید.

نکته مهم دیگر هم باید توجه داشت این است که شما بعد از تعلق سود نقدی به شما و در روز بازگشایی سهم اقدام به فروش سهام خود کنید، شرکت موظف به پرداخت سود نقدی مقررشده به شما است.

سود نقدی چه زمانی پرداخت می‌شود؟

طبق قوانین سازمان بورس تمامی شرکت‌ها موظف‌اند در طی 8 ماه، سود نقدی تعلق‌گرفته به سهامداران خود را پرداخت کنند. برخی از شرکت‌ها در زمان کوتاه‌تری از 8 ماه سود را پرداخت می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر تا حداکثر زمان ممکن سود را نزد خود نگه‌داشته و در روزهای پایانی مهلت 8 ماهه اقدام به پرداخت سود نقدی می‌کنند.

سود سهام تخصیص‌یافته چگونه پرداخت می‌شود؟

سود سهام تخصیص‌یافته به سهامداران با توجه به وضعیت شرکت به سه روش مختلف پرداخت می‌‌شود.

روش اول. پرداخت توسط بانک خاص

در این روش شرکت با یکی از بانک‌ها قرارداد می‌بندد، بدین شکل تمام سهامداران باید به شعب این بانک مراجعه کرده و با ارائه مدارک درخواستی، سود نقدی خود را دریافت کنند.

روش دوم. واریز به‌ حساب بانکی سهامداران

در این روش از سهامداران شماره‌حساب بانکی خواسته‌شده و سود نقدی پرداخت می‌شود، ممکن است شرکت از سهامداران درخواست ارائه شماره‌حساب از یک بانک خاص را کند که در صورت نبود شماره‌حساب، سهامداران باید به بانک مراجعه کرده و به ایجاد حساب اقدام کنند.

روش سوم. واریز سود از طریق سجام

در این روش هیچ نیازی به ارائه شماره‌حساب یا ایجاد حساب نیست، بلکه به شکل خودکار سود نقدی به شماره‌حساب فعال در حساب بورسی شما واریز می‌شود.

تا به اینجای مقاله سعی کردیم شما را با فرایند تخصیص سود نقدی آشنا کنیم، باید توجه داشته باشید که برای بررسی سود نقدی شرکت، تحلیل بنیادی شرکت نقش موثری در یافتن گزینه مناسب سرمایه‌گذاری دارد.

حتما قبل از ورود به بازارهای مالی آموزش ببینید، برای یادگیری بیش‌تر درمورد تحلیل تحلیل بنیادی به مقاله 0 تا 100 تحلیل بنیادی مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه