معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری + لینک کتاب ها

کتاب سرمایه‌گذاری

در مقاله امروز از خانه بورس ایران (ایتسکا) به معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری می‌پردازیم که می‌توانند شما را در مسیر سرمایه‌گذاری و خرید و فروش بازار مالی هدایت کنند. با یکی دیگر از آموزش بورس و بازارهای سرمایه خانه بورس ایران امروز همراه ما باشید.

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که برای یادگیری مسائل مختلف بازار سرمایه، بورس، کامودیتی / کالای اولیه (Commodities)، آپشن (Options)، بازار ارز / فارکس (FOREX) و تبدیل شدن به یک تاجر حرفه‌ای می‌خواهید به یک منبع دست پیدا کنید، می‌توانید از کتاب‌هایی که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم استفاده کنید. متأسفانه، مطالب خرید و فروش و سرمایه‌گذاری از آن دسته موضوعاتی نیست که در مدارس یا دانشگاه بشود آن را یاد گرفت بلکه برای یادگیری آن باید سراغ مطالب غیر درستی بروید.

کتاب سرمایه‌گذاری
معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری + لینک کتاب ها 1

خوشبختانه، کتاب‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند ابعاد مختلف سرمایه‌گذاری را آموزش دهد که کسانی که به این حوزه تمایل دارند و انگیزه کار در بازار سرمایه دارند می‌تواند با خواندن این کتاب‌ها چیزهای زیادی از خرید و فروش را یاد بگیرید.

نکات کلیدی و مهم

  • اگر می‌خواهید به یک تاجر موفق تبدیل شوید باید با پیچ و خم‌های مختلف یادگیری، دیدن مطالب آنلاین و خواندن کتاب‌های متنوع شروع کنید و بادتان باشد که یادگیری مطالب این حوزه باید پیوسته و ادامه‌دار باشد.
  • در نظر داشته باشید که برای تبدیل شدن به یک تاجر موفق و عالی یک راه مشخصی وجود ندارد، اما اگر کتاب‌های افرادی که در این حوزه به یک تاجر موفق تبدیل شده‌اند را بخوانید، می‌توانید مسیر شخص و سبک خرید و فروش خود را شخصی‌سازی کنید.
  • کتاب‌های کلاسیک زیادی وجود دارد که نه تنها می‌تواند دنیای تاجرهای دنیا را تعریف کند بلکه چگونگی رشد آنها در حوزه سرمایه‌گذاری را به طور مستند می‌تواند شرح دهد و استراتژی‌هایی که ممکن نیست در مدارس و دانشگاه‌ها یاد بگیرید، را می‌آموزد.

کتاب‌هایی که امروز معرفی می‌کنیم یا کتاب‌های دیگر می‌توانند اطلاعات عمیقی از پیچیدگی‌های تجارت سرمایه‌گذاری، پایه‌های نکات رواشناختی پشت سر سرمایه‌گذاری و غیره را به ما یاد بدهند. برای تهیه کتاب‌های مالی، سرمایه‌گذاری و بورسی می‌توانید به کتابفروشی یا کتابخانه محل زندگی خود بروید، آنها را تهیه و مطالعه کنید.

کتاب خاطراتی از یک اپراتور سهام (Reminiscences of a Stock Operator)

اولین کتابی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، کتاب خاطراتی از یک اپراتور سهام به نویسندگی ادوین لوفر (Edwin Lefevre) است که در سال 1923 آن را منتشر کرده. این کتاب احتمالاً یکی از توصیه‌شده‌ترین کتاب‌هایی است که می‌تواند آن را تهیه کنید تا از روندهای خرید و فروش و سرمایه‌گذاری سر در بیاورید.

اگر می‌خواهید از محتوای کتاب مطلع شوید باید بگوییم که این کتاب داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که خیلی از افرادی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، آن را به عنوان بزرگ‌ترین معامله‌کننده سهام در تمام دوران می‌شناسند. شخصیت اصلی داستان ما یعنی جسی لیورمور (Jesse Livermore) خود را در کتاب لاری لیوینگستون (Larry Livingston) معرفی می‌کند.

5 کتاب سرمایه‌گذاری
معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری + لینک کتاب ها 2

اگر می‌خواهید یک مطالعه خوب و مفید در زمینه سرمایه‌گذاری داشته باشد، این کتاب می‌تواند نمونه خوبی باشد. این کتاب زندگی و کار یکی از سرمایه‌گذاران مشهور در محافل بازار بورس اوراق بهادار در اوایل قرن بیستم را به طور دقیق شرح می‌دهد. ناگفته نماند که دیدگاه‌ها و خودآموزهای جالبی از خود لیورمور در این کتاب دیده می‌شود. اولین کتابی که در حال معرفی کردن آن هستیم، نکات درخشانی از خرید و فروش را به ما آموزش می‌دهد که خیلی از آن مطالب هم نقل شدند. به طور مثال:

“Always sell what shows you a loss and keep what shows you a profit.”

«همیشه چیزی که به شما ضرر می‌رساند را بفروشید و چیزی که برای شما سود دارد را نگه دارید.»

کتاب سرمایه‌گذار هوشمند (The Intelligent Investor)

دومین کتاب امروز ما از 5 کتاب سرمایه‌گذاری، کتاب سرمایه‌گذار هوشمند است. بنجامین گراهام (Benjamin Graham) این کتاب را نوشته و محتواهای کلاسیک آن را ارزش سرمایه‌گذاری «Value investing» در نظر می‌گیرند. این کتاب یکی از ارزشمندترین و محبوب‌ترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، اصل اساسی صدها استراتژی سرمایه‌گذاری را شرح می‌دهد. کتاب گراهام برای اولین بار در سال 1949 منتشر شد.

این کتاب آنقدر جذاب است که وارن بافت (Warren Buffett)، مشهورترین سرمایه‌گذار آن را به عنوان بهترین کتاب سرمایه‌گذاری که تا به حال نوشته شده می‌داند و آن را همچنین یکی از منابع اصلی خودآموز خرید و فروش سهام می‌داند. گراهام فلسفه اصلی سرمایه‌گذاری از شناسایی ارزش ذانی سرمایه را در کتاب خود پیاده کرده است. این دومین کتابی است که در زمینه سرمایه‌گذاری معرفی کردیم را حتما تهیه و مطالعه کنید.

کتاب جادوگران بازار نوین (Market Wizards)

سومین کتاب ما به کتاب Market Wizards اختصاص دارد. جک اسشویگر (Jack Schwager) دو کتاب خیلی محبوب در زمینه خرید و فروش که یکی از آنها کتاب «Market Wizards» و آن یکی هم «The New Market Wizards» را در کنار یکدیگر آورده است. هر دو این کتاب‌های از دید متفاوتی به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش نگاه می‌کند. شما می‌تواند مصاحبه‌های برخی از موفق‌ترین تاجران نیم قرن گذشته مانند پاول تیودور (Paul Tudor Jones) را مطالعه کنید؛ میلیاردی که موسس شرکت سرمایه‌گذاری Tudor است.

5 کتاب سرمایه‌گذاری
معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری + لینک کتاب ها 3

شاید در میانه مقاله یک سوال برایتان پیش بیاید که آیا افرادی که در یک زمینه کاری به موفقیت رسیدند می‌توانند همان چیزها را به راحتی آموزش بدهند و اینکه این روش بهترین راه برای یادگیری آن کار و حرفه است؟ خب، کتاب‌های شوگر همچین فرصت‌هایی را به خواننده خود می‌دهد تا از بین تاجران بسیار موفق دنیا مشاورهایی بگیرند که در زمینه بازار به دردشان می‌خورد. این کتاب با مصاحبه‌هایش می‌تواند در کنار اطلاعات زندگینامه‌ای از تاجران، طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های سرمایه‌گذاری آنها را نیز در اختیار خوانند قرار بدهد.

کتاب تاجر منظم (The Disciplined Trader)

مارک داگلاس (Mark Douglas) کتاب «The Disciplined Trader: Developing Winning Attitudes» را در سال 1990 نوشت. شما با مطالعه این کتاب می‌توانید با موضوعات روانشناسی خرید و فروش، انظباط روانی و خیلی چیزهایی که یک تاجر موفق به آن نیاز دارد آشنا شوید و آنها را به کار ببندید.

اگرچه کتاب‌های سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه نوشته و منتشر شده، اما این کتاب داگلاس یکی از کتاب‌هایی است که باید خوانده شود. این کتاب مطالب کلاسیکی از روانشناسی خرید و فروش و تجارت را برای شما در نظر گرفته است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اگر بخواهیم به یکی از نقاط فوت و مزیت‌های این کتاب بپردازیم باید بگویی که تمام چیزهای آن واقعیت دارد. هرچند، موضوعاتی که به آن می‌پردازد ممکن است برای بعضی‌ها پیچیده، غیرقابل فهم و گنگ به نظر برسد، اما خواندن این کتاب بسیار روان و آسان است. کتاب The Disciplined Trader سومین کتابی است که خواندن آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

داگلاس همچنین در این کتاب به خوبی می‌تواند طرز فکر و نگرش‌هایی که برای هر تاجری ضروری است را شرح دهد. او بعلاوه کتابی که معرفی کردیم، کتاب محبوب دیگری در زمینه روانشناسی تجارت به نام «Trading in the Zone» را هم نوشت.

کتاب (Trader Vic II: Principles of Professional Speculation)

برای دانلود این کتاب کلیک کنید

ویکتور اسپراندئو (Victor Sperandeo) این کتاب را نوشته است، اما به اندازه کتاب‌های قبلی شناخته‌شده نیست. هرچند، این کتاب جزء کتاب‌های محبوب بسیاری از تاجران است که دوست دارند آن را مطالعه کنند. ویکتور چهار استراتژی سرمایه‌گذاری را در این کتاب جایی داده که بر اساس اتفاقات خاص بازار یا مبنی بر متر و معیارهای شرکت خاصی نیست. استراتژی‌های سرمایه‌گذاری او در این کتاب بیشتر روی تجزیه و تحلیل‌های کلی اقتصادی است که عواملی که توسط سیاست‌های مالی توسط فدرال رزرو (Federal Reserve) و سیاست مالیاتی (tax Policy) تنظیم می‌شود. به تمام بروکرهای ایرانی پیشنهاد می‌کنیم که این پنج کتاب سرمایه‌گذاری را مطالعه کنند تا سطح خود را به عالی‌ترین درجه ارتقاء دهند.

همچنین برای ورود به بازار های سرمایه ، حتما از بروکر هایی که مناسب ایرانیان هستند استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “معرفی 5 کتاب سرمایه‌گذاری + لینک کتاب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه