5 وب سایت موردنیاز یک بورس باز ایرانی

پنج وب‌سایت بورسی

با سری مقالات خانه بورس ایران ( ایتسکا) در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این مقاله ما شما را با 5 وب‌گاه مهم بورسی ایران آشنا خواهیم کرد، در فرایند یک معامله در بازار سرمایه ایران هر یک از این وب‌گاه ها جایگاه خاص خود را دارند.

هر معامله‌‌گری برای تجربه‌ی یک معامله‌ی سودآور نیازمند اطلاعات دقیق و به‌روزی است تا بتواند در درست‌ترین زمان ممکن وارد یک معامله یا از معامله خارج شود. بدین منظور ما در این مقاله آموزشی به معرفی 5 وب‌سایت مهم بورسی که هر یک در زمینه‌های مشخصی فعالیت می‌کنند، می‌پردازیم.

1_ سایت مدیریت فناوری بورس تهران  Tsetmc.com

بازار بورس تهران در طول روزهای هفته جز روزهای پنج‌شنبه و جمعه از ساعت 8:30 تا 12:30 به فعالیت می‌پردازد، تمامی معامله‌گران نیاز دارند بداند، در ساعات معامله چه سهمی به چه تعدادی، در چه قیمتی با چه نسبتی و … معامله می‌شود.

از سال 1389 معاملات بورسی به‌صورت برخط انجام می‌شود نتیجتا تمام اطلاعات مرتبط با معاملات سهام‌داران به‌صورت آنی و برخط بر روی سایت Tsetmc.com ثبت و ضبط می‌شود.

این سایت به‌روزترین اطلاعات در مورد قیمت سهم را به سهام‌داران عرضه می‌دارد، درواقع یک پلتفرم ارتباطی بین فعالین بازار و داده‌های بورسی محسوب می‌شود.

اطلاعاتی چون  تمام معاملات، خریدها، فروش‌ها، قیمت‌ها، نسبت خریدهای حقیقی و حقوقی یا نسبت فروش حقیقی و حقوقی و…همگی در سایت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت و ضبط می‌شود.

این سایت در صفحه اصلی خود تمام اطلاعات و آمار مربوط به قیمت سهم‌ها، شاخص‌های بورسی، نمادهای پر تراکنش روز، نمادهای پر عرضه و پر تقاضا را نمایش می‌دهد، در صفحات دیگر این سایت شما می‌توانید به اطلاعات مربوط به بورس اوراق بهادار تهران، فرا بورس ایران، بورس انرژی ایران و صندوق‌های  سرمایه‌گذاری دسترسی پیدا کنید.

در امکانات جدیدی که سایت مدیریت فناوری بورس تهران اضافه کرده شما می‌توانید به یک نقشه کلی از بازار دسترسی پیدا کنید.

سایت مدیریت فناوری بورس تهران

بر روی صفحه اختصاصی هر سهم شما می‌توانید اطلاعاتی چون قیمت پایانی سهم، قیمت معامله‌شده سهم، نسبت خریدار به فروشنده، حجم معاملات ساعتی، تحرکات سهامداران و بسیاری از اطلاعات دیگر که در بحث تابلو خوانی به‌صورت کامل دقیق و جزئی بررسی می‌شود، دست پیدا کنید.

تمام این اطلاعات جز به جز برای معامله‌گران بسیار حیاتی است، هر تغییری در این اطلاعات می‌تواند استراتژی معامله‌گران را تحت تأثیر قرار دهد.

سایت Tsetmc.com امکاناتی چون فیلتر نویسی را در اختیار کاربران خود قرار داده است، شما با یک فیلتر نویسی ساده می‌توانید سهم‌های موردنظر خود را پیداکرده و استراتژی معاملاتی خود را پیاده‌سازی کنید.

برای استفاده درست و بهینه از این سایت شما باید مهارت تابلو خوانی بورس را یاد بگیرید تا بعد از انجام تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی با استفاده از مهارت تابلو خوانی در یک‌زمان درست وارد معامله شوید.

2_ سایت کدال

کدال به معنای سیستم جامع اطلاع‌رسانی ناشران بورس اوراق بهادار است. این سامانه یک سامانه الکترونیکی و آنلاین است که تحت نظر سازمان بورس اوراق بهادار می‌باشد.

طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس اوراق بهادار تشکیل شد، این سازمان برای صیانت از حقوق سهام‌داران، شفافیت اطلاعاتی و سرعت در انتشار اطلاعات شرکت‌ها از سال 1385 تمام شرکت‌های بورسی را موظف کرد که اطلاعیه‌ها، صورت‌های مالی و… خود را در سایت کدال به ثبت برسانند تا در دسترس عموم مردم قرار گیرد.

بیشتر فعالین بازار مخصوصا تحلیل‌گران بنیادی برای دسترسی به اطلاعیه‌ها و گزارشات فصلی‌ و صورت‌های مالی به سایت کدال مراجعه می‌کنند.

سایت کدال

در این بخش به چند مورد مهم از اهداف سامانه کدال اشاره می‌کنیم:

 • دسترسی آسان افراد به اطلاعیه‌ها، گزارشات و افشای اطلاعات شرکت‌ها
 • سرعت بخشیدن به فرایند گزارش دهی شرکت‌ها
 • فراهم آوردن  امکان نظارت مؤثرتر بر نحوه ارایه و افشای اطلاعات _ افزایش شفافیت در اطلاع‌رسانی و افزایش دقت در محاسبات و کنترل‌ها

وب‌سایت کدال دارای دو زیرمجموعه مهم است:

سامانه تدان

سامانه تدان مخفف عبارت “تحلیل داده‌های ناشران”  است.

سامانه تدان گزارشات تحلیلی مشاوران و تحلیل‌گران و همچنین پرسش‌های تحلیل‌گران از ناشران را دریافت می‌کند.

این سامانه معامله‌گران را در جهت تحلیل شفاف و دقیق تحلیل‌گران بنیادی راهنمایی می‌کند.

سامانه سنم

سامانه سنم مخفف عبارت “سامانه نظارت مکانیزه بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری” است.

این سامانه به‌منظور افزایش شفاف‌سازی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کشف و رسیدگی به تخلفات صندوق‌ها و… تشکیل‌شده است.

3- سایت تالار مجازی بورس ایران     Irvex.ir

 معامله در بازارهای مالی همواره عملی ریسک‌پذیر است، معامله‌گران برای موفقیت در بازارهای مالی باید دارای توانایی‌های تحلیل بازارهای مالی، مدیریت سرمایه، روانشناسی بازار و… را داشته باشند.

سایت تالار مجازی بورس ایران به‌منظور یاری معامله‌گران تازه‌کار بورس ایران ساخته‌شده است، این تالار فضایی کاملاً شبیه به فضای بورس اوراق بهادار ایران را دارد، در این بازار تمام اطلاعات سهم‌ها، شاخص‌ها، صندوق‌ها و… کاملاً به‌صورت حقیقی‌اند و معامله‌گران می‌توانند بدون واردکردن سرمایه اصلی خود به بازار سرمایه به‌صورت مجازی معامله کرده و تمام تجربه‌های لازم برای ورود به بازار بورس را کسب کنند. 

شما در سایت Irvex.ir  با سه گزینه:  1- چرا بورس؟، 2- یاد بگیریم؟، 3- تمرین کنیم؟    روبرو می‌شوید.

در گزینه “چرا بورس” با مواردی زیر آشنا می‌شوید.

 • بورس اوراق بهادار چیست؟
 • من هم می توانم؟
 • اولین گام در بورس چیست؟
 • چرا تالار مجازی بورس؟

در گزینه “یادبگیریم” با موارد زیر آشنا می‌شوید.

 • بورس چیست؟
 • تاریخچه تاسیس بورس
 • مزایای سرمایه‌گذاری در بورس
 • اصول سرمایه‌گذاری در بورس
 • مفهوم ریسک و بازده

در گزینه “تمرین کنیم” می‌توانید در سامانه مجازی ثبت‌نام کنید و به‌صورت مجازی به معامله بپردازید.

4- سایت Seo.ir

سایت Seo.ir یکی از سایت‌های رسمی سازمان بورس ایران است.

در اهداف این سایت مسائلی چون حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه، ایجاد فضای قانون‌مند برای فعالان بازار سرمایه، ایجاد شفافیت اطلاعاتی، نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات بازار سرمایه، ارتقا فرهنگ سهام‌داری و…. مطرح‌شده است.

بخشی از سایت Seo.ir به‌منظور تحلیل و بررسی بازار تعبیه شده است، شما اطلاعات و آمارهای ماهانه و سالانه را می‌توانید به‌صورت فایل دریافت کنید.


5- پایگاه خبری بازار سرمایه ایران

پایگاه خبری بازار سرمایه ایران  وابسته به شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس ایران و مرجع رسمی اخبار و اطلاعات درزمینه بورس است، شما می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به بازار بورس فرا بورس، بورس کالا، بورس انرژی و…. را از این پایگاه خبری دریافت کنید.

این پنج سایت جزو مهم‌ترین سایت‌هایی بود که شما همراهان عزیز برای ورود و معامله در بازار سرمایه بدان نیاز خواهید داشت، هر زمان علاقه‌مند ورود به بازارسرمایه شدید حتما از بروکرهای مناسب ایرانیان بهره بگیرید. برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه