خرید سهام (5 نکته بسیار ضروری)

خرید سهام ( 5 نکته ضروری)

در این مقاله به 5 نکته ضروری که در مورد خرید سهام لازم است بدانید اشاره می‌کنیم و یک به یک آن ها را توضیح خواهیم داد پس با ما در سایت خانه بورس ایران – ایتسکا همراه شوید .

سرمایه گذاری بنظر امری بسیار راحت است . فقط پول خود را در موقعیتی که فکر می‌کنید خوب است قرار می‌دهید و یا از دیگران در این مورد مشورت می‌گیرید !

اما واقعیت این چنین نیست .

اگر می‌خواهید یک سرمایه گذار حرفه ای و موفق شوید باید تلاش کنید و یادتان باشد که هیچکس یک شبه این مسیر را نپیموده است .

حال برای تبدیل شدن به یک سرمایه گذار حرفه ای و موفق چکار باید کرد ؟

پاسخ این است که به مانند سرمایه گذاران حرفه ای عمل کنید . نکاتی هست که شاید بنظر کم اهمیت باشند ولی در واقع نکاتی هستند بسیار مهم که شما باید همواره به آن ها توجه داشته باشید به مانند سرمایه گذاران حرفه ای .

اگر این چنین عمل نکنید متاسفانه جزو افرادی خواهید بود که همیشه در آخر کار ضرر می‌کنند .

پس اگر می‌خواهید در خرید سهام مناسب دچار اشتباه نشوید باید مدام مطالعه و تحقیق کنید .

در ادامه 5 نکته ضروری که در زمان خرید سهام باید در نظر داشته باشید معرفی شده است .

کاری که آنها می‌کنند
خرید سهام (5 نکته بسیار ضروری) 1

1 – کاری که آنها می‌کنند !

جیم کرامر در کتاب پول حقیقی در رابطه با خرید سهام اینگونه توصیه می‌کند :

هرگز سهامی را نخرید مگر اینکه در مورد شرکت آن اطلاعات کاملی داشته باشید . بدانید که آنها چه تولید می‌کنند ، چه خدماتی ارائه می‌دهند ، در چه کشور هایی فعالیت دارند ، محصولات اصلی شان چیست و چگونه آن را می‌فروشند و آیا در حوزه کار خود پیشگامند ؟

جیم کرامر معتقد است که برای خرید سهام باید تمام چیز هایی که مربوط به آن می‌شود را بطور کامل و دقیق بررسی کرد .

پیدا کردن این اطلاعات اصلا سخت نیست . کافیست در اینترنت چند جست و جو انجام دهید تا همه این اطلاعات را به دست آورید . سپس به بررسی آن ها بپردازید و اگر همه چیز خوب بنظر می‌رسید دست به خرید سهام آن شرکت بزنید .

پی بر ای
خرید سهام (5 نکته بسیار ضروری) 2

 2 – نسبت قیمت به درآمد (P/E)

پی بردن به معنای نسبت قیمت به درآمد کمی سخت بنظر می‌رسد برای همین اجازه دهید آن را با یک مثال توضیح دهیم .

فرض کنید پول خود را برای سرمایه گذاری به شخصی می‌خواهید بدهید.

دو کاندید برای اینکار مشخص کرده اید . نفر اول می‌گوید به ازای هر 1000 تومان سود ، مبلغ 400 تومان را برای خودش بر می‌دارد . اما نفر دوم میگوید به ازای هر 1000 تومان سود تنها 200 تومان بر می‌دارد . در نگاه اول دادن سرمایه به شخص دوم برایتان پرسود تر خواهد بود اما اگر کمی بیشتر فکر کنید در میابید که یک مورد دیگر نیز باید بررسی شود . آن مورد این است که کدام یک از این دو شخص بیشتر سود ساز هستند . فرض کنید نفر اول با آنکه بیشتر از روی سودتان بر می‌‌دارد بیشتر هم سود کند . در این صورت شما سود بیشتری کرده اید .

پس نتیجه میگیریم که با ثابت در نظر گرفتن دیگر پارامتر ها (مانند سرعت سود سازی) ، هر چقدر نسبت قیمت به درآمد (P/E) کمتر باشد بهتر است .

این نسبت را می‌توانید با یک جست و جو ساده در اینترنت برای تمامی سهم ها پیدا کنید .

3 – بتا

بتا را می‌توان به عنوان ابزاری برای محاسبه ریسک در نظر گرفت .

در اصل بتا مقدار نوسانات سهام را نسبت به نوسانات شاخص اندازه می‌گیرد . با اینکار بتا ، ریسک موجود در سهام شرکت را با کل بازار مقایسه می‌کند و عددی که از آن حاصل می‌شود اگر بالای 1 باشد یعنی ریسک و خطر بالا و چنانچه پایین 1 باشد یعنی ریسک و خطر پایین .

انتخاب سهمی با بتای زیاد (ریسک بالا) می‌تواند سریعا سرمایه تان را نابود کند ولی همچنین می‌تواند سود زیادی نیز به شما بدهد .

انتخاب سهم با بتای کم (ریسک پایین) سرمایه تان را کمتر در معرض خطر قرار می‌دهد ولی همچنین سود سریع و زیادی نیز عایدتان نمی‌کند .

پس اگر از ریسک کردن فراری هست دست به خرید سهام هایی با بتای پایین بزنید ولی اگر جزو افراد ریسک پذیر هستید و عاشق سود های سریع ، به دنبال خرید سهام با بتای بالا بروید .

خرید سهام ( 5 نکته ضروری)
خرید سهام (5 نکته بسیار ضروری) 3

4 – سود سهام

اگر خیلی از رصد کردن بازار و هر روز چک کردن آن خوشتان نمی‌اید به دنبال خرید سهام با سود سهام بالا باشید .

سود سهام به مقدار سودی گویند که به ازای هر سهم در دوره های مشخص ( فصلی و یا 12 ماهه ) به دارندگان سهام پرداخت می‌شود و مقدار آن توسط هیئت مدیره شرکت تعیین می‌شود ( که چه مقدار از سود محاسبه شده به دارندگان سهام پرداخت شود .)

پرداخت سود سهام به طور کلی بصورت نقدی می‌باشد ولی برخی از شرکت ها گاها بجای پرداخت نقدی ، برگه سهم به شما می‌دهند .

بطور کل خرید سهام با سود سهام بالا برای آن دسته از افرادی خوب است که معاملات کوتاه مدت و رصد مداوم بازار برایشان امری ناخوشایند است .

5 – نمودار

نمودار های سهام انواع گوناگونی دارند مثل نمودار خطی ، شمعی ، میله ای و …

اگر شما معامله گر هستید ولی نمی‌توانید به درستی اطلاعات درون نمودار سهم را بیابید بایستی در مورد توانایی های خود در ارتباط با معامله گری دچار شک شوید .

یکی از اصلی ترین چیز هایی که برای تبدیل شدن به یک معامله گر خوب نیاز داریم علم استفاده از داده های نمودار برای بررسی شرایط حال و پیشبینی آینده سهم است . به این علم تحلیل تکنیکال گویند .

یادگیری تحلیل تکنیکال هم می‌تواند ساده باشد و هم بسیار سخت .

اصول و قوائدی که در تحلیل تکنیکال مقدماتی از آن استفاده می‌کنیم چیز های سخت و دشواری به نظر نمی‌رسند . اما وقتی از آنها برای پیشبینی آینده یک سهم استفاده می‌کنیم میبینیم که خیلی اوقات آنچه که اتفاق میفتد بسیار دور از پیشبینی های ما بوده .

دلیل این موضوع یک چیز است . نداشتن تجربه .

تحلیل کردن نمودار ها نیز مانند هر کار دیگری نیازمند تجربه دارد و نباید سریعا بخاطر چند اشتباه دلسرد شد . کمی زمان و حوصله می‌تواند شما را تبدیل به یک تحلیل گر حرفه ای کند .

تا به اینجا مواردی ضروری در مورد خرید سهام به شما عزیزان ارائه دادیم . شاید بنظر شما این موارد بی اهمیت و بسیار ساده جلوه کند اما باید گفت که ریشه ی خیلی از اشکالات ما و دلیل شکست هایمان در همین مسائل به ظاهر ساده و بی اهمیت است .

پس اگر فکر می‌کنید که تمامی موارد بالا را می‌دانید باز کمی زمان بگذارید و ببینید که تمامی 5 مورد گفته شده را به درستی بلد هستید و اجرا می‌کنید؟

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه