تله گاوی چیست؟ روش های شناسایی این تله

تله گاوی چیست؟ روش های شناسایی این تله - تله گاوی

تحلیل بازارهای مالی، نتیجه بررسی روندها و رفتار بازار در مواجهه با انواع کنش ها و واکنش های سهامداران و صاحبان سرمایه است. دسته ای از دارندگان ارزهای دیجیتال و سایر ارزهای مالی، در زمان های مختلف، رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می دهند که اتفاقا این رفتارها بر سایر روال های رایج در آن بازار نیز موثر است. تحلیل های مختلف مانند تکنیکال و فاندامنتال، رده های از درک مختلف آنها برای شناسایی بازار است. در حالت تکنیکال آنها به داده های پیشین و رفتارهای گذشته استناد می کنند و برای روند آینده حدس هایی زده شده و سیگنال هایی داده می شود. در حالی که در فاندامنتال، اساس تحلیل به بنیان های سازمانی و تاثیرات رده بالا بدون توجه به جزئیات است. در این مقاله به یکی از مهمترین جنبه های تحلیل های تکنیکال می پردازیم و آن اصطلاحی به نام تله گاوی است. رده بندی این اصطلاح در دنیای ارزها و خصوصا ارزهای دیجیتال و کریپتوکارنسی، درجه اهمیت بالایی دارد.

تله گاوی چیست؟

تله گاوی یعنی چه؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

مفهوم سیگنال یک اشاره بسیار مختصر اما پرمغز به روندی است که قرار است برای ارز یا سهم موردنظر پیش آید. شناخت بازار و ارسال این سیگنال برای متخصصین این حوزه نیز چالش های بزرگی به حساب می آید. چون به هر حال، رسیدن به این یقین که روند موردنظر حتما مسیر مورد ادعای شما را پیش خواهد گرفت، کار ساده ای نیست. اعتماد به روش های تحلیل رایج نیز به صورت قطعی نیست و احتمال بروز اشتباه وجود دارد. همین اشتباه سبب ارسال یک سیگنال غلط می شود که به آن در اصطلاح “تله” گفته می شود. اما آنچه سبب تمایز میان حالت گاوی و خرسی می شود، اتفاقاتی است که در روندها رخ داده است. حالت گاوی دقیقا محلی از روند بازار است که در حالت رو به نزول آن، یک حرکت کوتاه مدت صعودی رخ داده و همه را فریب می دهد.

فعالان و سرمایه داران به گمان اینکه روند صعودی ارز آغاز شده است، اقدامات مقتضی را اجرایی می کنند، حال آنکه در یک تله گاوی گرفتار شده اند. روند در این نقطه از بازار مجددا به حالت نزولی برگشته و چه بسا شیب تندتری را در نزول تجربه می کند و حتی سطوح حمایتی تعیین شده قبلی را نیز از بین می برد. زیان بالایی در این تله نهفته است و این امید واهی که در بسیاری از مواقع سبب افزایش سرمایه گذاری نیز شده است، حجم زیان را بالاتر می برد. این تله گاوی به نام دیگر “الگوی شلاقی” نیز مشهور شده است. حالت مقابل آن نیز نوع دیگری از تله به نام خرسی است. این حالت دقیقا مخالف وضعیتی است که برای گاوی ذکر شد. یعنی در یک روند رو به بالای صعودی، مقطع کوتاه زمانی سهم روند نزولی می گیرد و گمان همه سرمایه داران را به آغاز یک سقوط نزدیک می کند. این در حالی است که سهم یا ارز مورد نظر به زودی به روند صعودی بازگشته و سقف های قیمتی را نیز خواهد شکست.

تمام این توضیحات در شناسایی تله های مختلف موثر هستند. در هنگام رخ دادن تله گاوی، واکنش سهامدار قابل توجه است. فریب مورد نظر، او را به سمت خرید و تقاضا سوق می دهد. تصور این است که یک سطح مقاومتی شکسته است و اینجا بهترین موقعیت خرید است و این در حالی انجام می شود که دقیقا بهانه ای برای افزایش زیان در آینده خواهد بود. برای دوری از این وضعیت در هر دو حالت و تله معرفی شده، دسته ای از اقدامات و تاییدیه هایی وجود دارد که قبل از هر اقدامی باید سرمایه گذار آنها را انجام دهد. در مورد این اقدامات پیشگیرانه صحبت خواهیم کرد.

روش شناسایی تله گاوی

اقدامات پیشگیرانه در تله گاوی

هر تله ای قبل از رخ دادن، نشانه هایی از خود به جا می گذارد که با شناسایی این نشانه ها می توان از چالش به دور ماند. عبارت کلیدی برای این موضوع عبارت است از ” کاهش حجم ” . تغییرات حجم معاملاتی در هنگام تغییر روند گره گشای این مسئله بزرگ است. به طور دقیق تر، اگر در هنگام بروز یک تغییر روند نزولی به صعودی، با کاهش حجم مواجهه شوید، این نشانه بزرگی از ایجاد تله می باشد. راه حل قطعی نیز فروش و خروج از این معامله است. باید دقت کنید که با توجه به توصیه های قبلی، حتما نسبت به حد زیان خود متعهد باشید. حتی اگر روند را خارج از محدوده آن بدانید و تحلیل ها حکایت دیگری را داشته باشند. موارد زیر را به عنوان اقدامات پیشگیرانه مدنظر داشته باشید:

به روز بودن

در مورد اتفاقات و اخباری که پیرامون سهم یا ارز مورد نظر وجود دارد آگاه باشید. تحلیل درستی از اخبار داشته باشید و صرفا آنها را در دسته اخبار مثبت و منفی قرار ندهید بلکه تبعات بعدی آنها را به دقت دنبال نمایید. احتمال اینکه سهامداران عمده برای سهامداران خرد، تله هایی را تعریف کنند وجود دارد و آنها از این فرصت برای سودهای کلان نهایت استفاده را خواهند برد. بنابراین اینکه صاحبان بزرگ بازار چه تصمیماتی در مورد سرمایه خود خواهند گرفت می تواند کلیدی ترین اتفاق در روند سهم یا ارز باشد.

مقید بودن به حد زیان

زیان در بازارهای مالی و خصوصا در رمزارزها بسیار طبیعی است. اما تا کجا باید انتظار کشید و برای تغییر روند صبر کرد؟ سوالی که برعکس آنچه تصور می شود، باید در همان ابتدای سرمایه گذاری مشخص شود. پاسخی که به این سوال داده می شود حدی از تحمل زیان شماست. این حد را مشخص کنید و به آن مقید باشید تا از لحاظ روانی دچار آسیب های بعدی نشوید و بتوانید در آرامش تصمیم بگیرید. تاثیر بی نظیری که این حد در کاهش زیان شما دارد را نمی توانید تصور کنید. حتما این توصیه را جدی بگیرید.

دنبال کردن حجم معاملات

کلیدی ترین نشانه بروز تله های گاوی، تغییرات حجم است. زمانی که انتظار افزایش قیمت را دارید و به دنبال تغییر در نمودارهای قیمت هستید و این اتفاق می افتد، باید بی درنگ در حجم دقت کنید. هیچ قیمتی خارج از سازوکار عرضه و تقاضا تغییر نمی کند، مگر اینکه تله ای در کار باشد. بنابراین، اگر تغییرات روند قیمت را مشاهده کردید اما در حجم تغییری مشاهده نشد، قطعا با یک تله مواجه هستید و باید بسیار دقیق عمل کنید. رشد قیمت حتما نیازمند رشد بیشتر حجم است و دقیقا حالت برعکس نیز صادق است. هر آنچه رخ می دهد، تابع مستقیمی از سنت عرضه و تقاضا است.

تله های بازار

تحلیل شاخص RSI

شاخص RSI، یا همان شاخص قدرت نسبی، همان یک فاکتور برای نمایش قدرت ارز یا سهم است. در تعریف استاندارد و نرمالی از این شاخص باید ذکر کرد که مقدار این شاخص محدوده صفر تا صد را شامل می شود که در محدوده پایین تر از عدد 30، قطعا فشار فروش بالایی را نشان می دهد و در محدوده بالای عدد 70 نیز خریدار با قدرت در حال خرید است. زمانی که این شاخص رو به نزول باشد در حالی که روند دارایی مورد نظر نزولی باشد، اتفاقی خارج از قاعده رخ داده است. در واقع روندها باید هم سو باشند. طبیعتا رشد یک دارایی زمانی اتفاق می افتد که قدرت آن بالا باشد و زمانی نزول می کند که قدرت آن پایین بیاید. پس حرکت مخالف جهت این دو اندیکاتور نیز یک نشانه دیگر از بروز تله است. حرکت های مخالف جهت نوعی از واگرایی را نمایش می دهند.

با بررسی دقیق این موارد به دنبال شناسایی تله های احتمالی باشید. نکات کلیدی ذکر شده بهترین راهنمای شما در مسیر سرمایه گذاری است. در مورد آنها هیچ سهل انگاری قابل قبول نیست وگرنه زیان بزرگی انتظار شما را می کشد.

تله و دام های ذکر شده از انواع گاوی و خرسی از چالش های زمینه سرمایه گذاری هستند. این چالش ها در هر کسب و کاری فارغ از ابعاد آن رخ می دهد و باید در مورد آن آگاهی لازم را کسب کرد. این آگاهی ها با آموزش های لازم بدست می آید و شما را از زیان های عمده بر حذر می دارد. بازهم توصیه اصلی ما یادگیری درست روش های مواجهه با این مشکلات و تله ها است. ریسک ها همواره وجود داشته اند و شما نمی توانید کسب و کاری را معرفی کنید که کاملا امن باشد. اما در واقع امنیت موردنیاز برای سرمایه را خودتان تامین می کنید. دانش شما پشتیبان سرمایه شما است، نه اینکه بازار باشد. ذات بازار در حال تهدید سرمایه است و دانش به عنوان یک حصار امن واکنش های شما را در برابر دام های احتمالی را رقم خواهد زد. خود را به سلاح علم معامله گری مسلح کنید و سپس وارد بازار سرمایه شوید. این بهترین تصمیم است.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه