5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس

بازار خرید و فروش

در ادامه مقاله امروز با آموزش خرید و فروش در بازار بورس و بازارهای خانه بورس ایران – ایتسکا آشنا می‌شوید و پنج قدم از قدم‌های بازار بورس را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

زمانی که صحبت از بازار سرمایه‌گزاری و بورس به میان می‌آید، بسیاری از افراد تازه وارد و ناآشنا وارد این بازار می‌شوند و چون به پتانسیل کامل خود نرسیده‌اند، سرمایه خود را از دست می‌دهند و فقیرتر می‌شوند. ناگفته نماند که به غیر از همه این ضررها، چیز باارزش‌تر دیگری به نام تجربه را به دست می‌آورند که در سرمایه‌گذاری‌های بعدی می‌تواند به کمک‌شان بیاید.

اگر بیاییم بررسی کنیم، می‌بینیم اکثر کسانی که در این بازار شکست خوردند، یک نقطه مشترک دارند: فرد تازه‌واردی که وارد سرمایه‌گذاری می‌شود، حتی مهارت‌های اولیه سوددهی در بازار را ندارد. بنابراین، اگر کسی می‌خواهد وارد این بازار شود، کافیست زمانی را برای یادگیری مهارت‌های اولیه در سرمایه‌گذاری را سپری کند تا با خیال راحت وارد بازار شود و سود ببرد یا حداقل برد خود را افزایش دهد.

بازارهای بزرگ دنیا مثل پروانه دور سرمایه‌گذاری‌های سفته‌ای یا سوداگرانه می‌چرخند یا به عبارت دیگر به این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها علاقه‌مند هستند. بیشتر مردم هم بدون اینکه متوجه شوند چرا قیمت بازار در حال بالا و پایین شدن است، می‌روند اراق‌بهادار می‌خرند. بازاهای بزرگ هم سرمایه‌گذاری‌های داغ را دنبال، شرط بندی‌های دوتایی می‌کنند و به مردم اجازه می‌دهند تا سهام‌های خود را بدون هیچ منطقی بفروشند یا بخرند. هرچند با یادگیری مهارت‌ها و قدرت‌های سرمایه‌گذاری در بازار می‌توانید یاد بگیرید که چگونه در بازار رقابت کنید.

اول از همه باید ببینیم که رابطه ما با پول چگونه است و تا چه حد پول را می‌شناسیم. آیا شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنند برای به دست آوردن پول باید سخت کار و تلاش کرد؟ آیا باور دارید همانطور که با جذابیت‌های شخصی به سایر چیزها رسیده‌اید به ثروت هم می‌رسید؟ می‌توانید بازارهای سالم را به خود جذب کنید؟ یا از آن دسته افراد بدبینی هستید که پول‌های خود را در فعالیت‌های عادی روزمره از دست داده و امیدوار هستید بازارهای سرمایه‌گذاری بزرگ بتوانند آن ضررها را به شما جبران کنند؟

بازار خرید و فروش
5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس 1

باورهای شما هر چه که باشند، بازار دیده داخلی سود و ضررهای خود را نشان می‌دهد و به شما بستگی دارد که برنده یا بازنده باشید. جالب است بدانید که سخت کار کردن و جذابیت‌های فردی هر دو می‌توانند شما را در بازار سرمایه‌گذاری به موفقیت برسانند، اما افرادی که در زندگی خود بازنده هستند، در سرمایه‌گذاری هم بازنده می‌شوند. اگر شما از این دسته از افراد هستید، نگران نباشید و به خودتان کمک کنید تا درباره رابطه پول و ارزش شخصی چیزهای زیادی یاد بگیرید.

نکات کلیدی

  • اگر از طریق نمودارها و پرایس اکشن (بالا و پایین شدن قیمت‌ها) روی بازارهای مالی مطالعه داشته باشید، می‌توانید نحوه معامله در بازارهای مالی را یاد بگیرید.
  • برای رمزگشایی از پرایس اکشن می‌توانید از تحلیل‌های اساسی و تجزیه و تحلیل فنی استفاده کنید.
  • تمرین می‌تواند عالی باشد یا حداقل به تازه واردها اجازه می‌دهد قبل از سرمایه‌گذاری‌های واقعی، تئوری‌های مختلف را بررسی کنند.
  • زمانی که تصمیم می‌گیرید وارد بازار مالی شوید باید نحوه معامله کردن را یاد بگیرید. پس با این پنج مرحله ابتدایی شروع کنید.

یک حساب تجاری باز کنید

بگذارید مواردی که شما هرگز از آن اطلاع ندارید را به صورت واضع بیان کنیم، چون اگر این موارد مهم را نگوییم تمام تلاش‌های شما بی‌نتیجه می‌ماند. به طور مثال، شخصی را تصور کنید که رایانه خود را به برق متصل نکرده، ولی تمام تلاش خود را می‌کند تا رایانه‌اش روشن شود!

خرید و فروش در بازار بورس
5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس 2

خب، برای شروع کار باید یک کارگزاری سهام آنلاین پیدا و حساب کارگزاری خود را راه‌اندازی کنید. شاید بگویید که یک حساب شخصی دارید، اما بد نیست که یک حساب تجاری جداگانه و حرفه‌ای هم داشته باشید. زمانی که حساب تجاری خود را باز کردید، با رابطه کاربری حساب آشنا شوید و از ابزارها و تحقیقات رایگانی که به طور انحصاری به مشتریان پیشنهاد شده، استفاده کنید.

برای ایجاد یک حساب کاربری، حتما از بروکر هایی استفاده کنید که به ایرانیان سرویس دهی میکنند. در مقاله ی زیر، این بروکر ها به صورت کامل بررسی شده اند :

آموزش ثبت نام در بروکر هایی که مناسب ایرانیان هستند

دوره بهم‌خوردگی و سقوط بازار را مطالعه کنید

منابع مختلف از جمله مقالات مالی، کتاب‌های بورس، وب‌سایت‌های آموزشی و غیره با دسترسی ارزان وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. نکته مهم اینجاست که فقط روی یک جنبه از تریدینگ گیم یا (بازی با پول) تمرکز نکنید، بلکه دید خود را فراتر ببرید و همه چیز بازار از جمله ایده‌ها و مفاهیمی که احساس می‌کنید به بورس و سهام هیچ ربطی ندارند را هم مطالعه کنید. زمانی که وارد بازار بورس می‌شوید، تجارت شما را به مقصدی می‌رساند که در ابتدا فکر نمی‌کردید به آنجا برسید. در این مسیر حتی اگر بدانید دقیقاً به کجا دارید می‌روید، باز هم به زمینه تجاری گسترده و مفصل نیاز خواهید داشت که بارها و بارها به کمکتان می‌آید و به دردتان خواهد خورد.

تمام تازه واردهایی که وارد بازار سهام می‌شوند باید این پنج کتاب را مطالعه کنند:

  • کتاب جادوگران بازار نوین (Stock Market Wizards)، به نویسندگی جک دی. اسشویگر (Jack D. Schwager)
  • کتاب تجارت برای زندگی (Trading for a Living)، به نویسندگی دکتر الکسندرا الدر (Dr. Alexander Elder)
  • کتاب تجزیه و تحلیل فنری از بازارهای سرمایه (Technical Analysis of the Financial Markets)، به نویسندگی جان مورفی (John Murphy)
  • کتاب برد در وال استریت (Winning on Wall Street)، به نویسندگی مارتین زویگ (Martin Zweigh)
  • کتاب ماهیت خطر (The Nature of Risk)، به نویسندگی جاستین ماموس (Justin Mamus)

هر روز و در وقت‌های آزاد خود بازارهای سرمایه را پیگیری کنید. صبح زود از خواب بیدار شوید و پرایس اکشن بازارهای خارجی را در تمام شب بررسی کنید. (ناگفته نماند که تاجران آمریکایی در چند دهه پیش مجبور نبودند بازارهای جهانی را کنترل کنند، اما همه اینها بعد از رشد سریع تجارت الکترونیکی و ابزارهای غیراصل متصل به بازارهای اوراق قرضه و بازار فارکس (دادوستد ارز) در سراسر جهان، تغییر کردند.)

سرمایه‌گذاران جدید می‌توانید از سایت‌هایی مانند Yahoo Finance، Google Finance و CBS MoneyWatch استفاده کنند.

برای گرفتن گزارش‌های پیچیده هم می‌توانید به The Wall Street Journal و Bloomberg هم نیم نگاهی داشته باشید.

تجزیه و تحلیل کردن را یاد بگیرید

اصول تجزیه و تحلیل‌های فنی را مطالعه و هزاران نمودار قیمت در هر بازه زمانی از بازار را برررسی کنید. شاید فکر کنید به خاطر اینکه تحلیل‌های بنیادی بازدهی جاری و منحنی رشد را ردیابی می‌کند، می‌تواند مزیت بهتری ارائه دهد، اما معامله‌گران بازار سرمایه با پرایس اکشن که به شدت از اصول اساسی جدا شده، زندگی می‌کنند یا نابود می‌شوند. هرگز از مطالعه اسپردشیت شرکت‌ها دست برندارید، چون امتیازات تجاری آنها از کسانی که آن امتیازات را نادیده می‌گیرند، بسیار بیشتر است. هرچند، آنها نمی‌توانند به شما کمکی بکنند به عنوان یک تاجر بتوانید در سال اولتان دوام بیاورید.

بازار خرید و فروش
5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس 3

حالا از تجربه‌هایی که با مطالعه روی نمودارها و تجزیه و تحلیل فنی به دست آورید، استفاده کنید تا وارد قلمروی جادویی پیش‌بینی قیمت شوید. اگر بخواهیم از لحاظ تئوری به این قضیه نگاه کنیم، می‌بینیم بالاتر و پایین‌تر رفتن ارزش اوراق بهادار می‌تواند مشوق خوبی برای خرید و فروش‌های طولانی مدت یا معاملات سلف باشد، اما در واقعیت می‌بینیم که ارزش‌ها کارهای دیگری می‌توانند انجام دهند؛ از قطع کردن یک‌طرفه بازار در هفته گرفته تا بهم‌زدن نظم در هر دو طرف یا ریزش خریدارها و فروشنده‌ها.

افق زمانی نقش بسیاری مهمی در آن مقطع زمانی ایفا خواهد کرد. بازارهای مالی تریدینگ رینج یا (روند نرخ‌های) خرید و فروش را به همراه دارایی‌های فراکتال ایجاد می‌کند و باعث می‌شود قیمت‌های مستقل در وقفه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به سمت جلو حرکت کنند. این یعنی اینکه که یک اوراق بهادار یا یک شاخص به صورت همزمان می‌توانند روندهای صعودی طولانی مدت، روندهای نزولی میان مدت و تریدینگ رینج یا (روند نرخ‌های) تجاری کوتاه مدت را ایجاد کنند. در این بین، بیشتر فرصت‌های خرید و فروش به جای پیش‌بینی کردن مسائل پیچیده، معاملات خود را در حین همین بازه‌های زمانی انجام می‌دهند.

Buying the dip (خرید افت)، می‌تواند یک نمونه کلاسیکی از آن باشد؛ زمانی که یک دوره کم سود به وجود می‌آید و تمام سهام‌ها کاهش پیدا می‌کنند، اما معامله‌گران روند صعوی قوی پیش می‌گیرند و سهام‌ها را خریداری می‌کنند. بهترین راه برای درک فرآیند این زمین بازی سه‌بعدی این است که امنیت هر سه بازه را بررسی کنید. این کار را می‌توانید با مطالعه نمودارها در 60 دقیقه در روز یا هفته شروع کنید.

تمرین خرید و فروش

در قدم چهارم، زمان آن رسیده که بدون به خطر انداختن سهام تجاری خود، آن را امتحان کنید. در این راه، Paper trading پیپر تریدینگ یا (تجارت کاغذی / تجارت مجازی) می‌تواند راه‌حل بی‌نظیری در اختیار افراد مبتدی از جمله شما قرار دهد و به شما اجازه می‌دهد پرایس اکشن و فعالیت‌های در حال حاضر بازار را دنبال کنید و با تصمیمات خرید و فروشی که می‌گیرید، رکورد کلی عملکرد تئوری را شکل می‌هد. زمانی می‌توانید این کارها را انجام دهید که با استفاده از شبیه‌سازهای بازار بورس، عملکرد واقعی مبادلات سهام را به صورت مجازی درک کنید. بنابراین، خرید و فروش‌های زیادی باید انجام دهید، از دوره‌ها و استراتژی‌های مختلفی نگهداری سهام استفاده کنید و در نهایت نتایج اشتباهات آشکار خود را تجزیه و تحلیل کنید.

خرید و فروش سهام
5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس 4

سایت Investopedia استاک مارکت Stock market game یا (بازی با پول) رایگان خود را دارد و بسیاری از کارگزاران به مشتری‌های خود این اجازه را می‌دهند تا با سیستم‌های واریز پول واقعی خود، وارد Paper trading پیپر تریدینگ یا (تجارت کاغذی / تجارت مجازی) شوند. این‌ها یکی از مزیت‌های اضافه‌شده به این برنامه است که شما را برای ورود به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ آماده می‌کند تا دکمه اشتباهی را نزنید.

بگذارید که یک سوال از شما بپرسم. بعد از شبیه‌سازی معمالات کاغذی، چه زمانی می‌خواهید وارد بازار بورس شوید و تجارت خود را با پول واقعی شروع کنید؟ خب، جواب مناسبی برای این سوال وجود ندارد، چون معاملات شبیه‌سازی‌شده نقص‌های زیادی دارند. اگر معاملات کاغذی شما بی‌نظیر هم باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که این نواقص خود را زمان شروع کار نشان دهند.

بنابراین، معامله‌گران در بازار سهام باید با هر دو حس، طمع و ترس زندگی کنند. این دو ویژگی در Paper trading پیپر تریدینگ یا (تجارت کاغذی / تجارت مجازی) حس نمی‌شود، اما زمانی که در معاملات واقعی سود یا ضرر کنید، می‌توانید طعم طمع یا ترس را بچشید. در واقع، بیشتر از اینکه تصمیمات اشتباه روی افراد مبتدی تاثیرگذار باشد، این دو حس هستند که در سال اول از لحاظ روانشناختی می‎تواند آنها را از بازی خارج کند. این مشکلات را می‌توان همه جا دید. به طور مثال، کودک خود را به عنوان یک تاجر جدید در نظر بگیرد که باید چالش‌ها را بشناسد و با پول و ارزش شخصی باقی مسائل را حل کند.

راه‌های دیگر یادگیری و تمرین خرید و فروش

علی‌رغم آموزش‌هایی که در زمینه خرید و فروش در بورس و بازار مالی می‌بینید، کسب کردن تجربه می‌تواند چیز دیگری باشد. کلاس‌های حضوری یا آنلاین به همراه مشاوره‌هایشان هم می‌توانند مفید باشد. این مشاوره‌ها می‌تواند شما را از سطح مبتدی به سطح حرفه‌ای ارتقاء دهد. به طور مثال، در کلاس به شما نحوه تجزیه و تحلیل نمودارهای تحلیلی را آموزش می‌دهند که شما را تا حد حرفه‌ای شدن می‌برد. سیمنارهای تخصصی تاجران حرفه‌ای را هم نادیده نگیرید که می‌تواند دید ارزشمندی از کلیات بازار و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به شما بدهد. البته بیشتر سعی کنید روی انواع سرمایه، جنبه‌های خاصی از بازار یا تکنیک‌های خرید و فروش وقت بگذارید. مهم نیست که این آموزش‌ها به صورت آکادمیک یا روش‌های دیگری مثل کارگاه‌های آموزشی باشند، مهم این است که موقعیت خود را در نظر بگیرید، استراتژی‌های ورود و خروج را امتحان کنید و تمرین‌های دیگری که اغلب با شبیه‌ساز انجام می‌شود، را سپری کنید.

بازار بورس
5 قدم تا خرید و فروش در بازار بورس 5

هزینه کردن روی مطالعه، تحقیق و تجزیه و تحلیل می‌تواند هم آموزشی و هم مفید باشد. شاید روش بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه بورس کمی متفاوت باشد و فکر کنند که تماشا یا ملاحضه کردن بازارهای حرفه‌ای، نسبت به کلاس یا روش‌های خودآموزی مزیت بیشتری دارد. سایت‌های اشتراکی زیادی از جمله دو سایت قابل احترام Investors.com و سایت Morningstar وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

تا اینجا قانع نباشید و سعی کنید یک استاد و مربی پیدا کنید؛ استادی که می‌تواند شما را راهنمایی کند، تکنیک‌های شما را نقد کند و حتی به شما مشاوره بدهد. اگر کسی را با این مشخصات نمی‌شناسید، می‌توانید وارد آموزشگاهی تجاری آنلاین در فضای مجازی شوید. این آموزشگاه‌ها به عنوان بخشی از ادامه دادن برنامه‌هایشان، مشاوره‌هایی را به شما ارائه می‌دهند.

مدیریت و کامیابی

زمانی که می‌خواهید پول واقعی خود را در بازار بورس به کار بگیرید، باید با مدیریت موقعیت و مدیریت خطر پیش بروید. هر موقعیت دوره نگهداری سهام و پارامترهای فنی خود را دارد که به سود یا زیان می‌رسند و اگر هم به هدف خود رسیدید، به موقع از آن خارج شوید. با در نظر گرفتن خواسته‌های منطقی و روانی خود فرض کنید که سه تا پنج سهام نگهداری را در یک زمان در اختیار دارید، بعضی از آن سهام‌ها به نفع شما پیش می‌رود، ولی ممکن است بعضی‌های دیگر در مسیری مخالفی حرکت کنند. خوشبختانه، زمان زیادی برای یادگیری تمام جنبه‌های مدیریت خرید و فروش وجود دارد و تا جایی که خودتان را با اطلاعات زیاد خسته نکنید، می‌توانید با مطالعه به همه آنها اشراف پیدا کنید.

اگر قبلا چنین کاری نکرده‌اید، وقتش رسیده که تمام فعالیت‌های خرید و فروش خود را به صورت روزانه مستند کنید. این مستندات، دلایل ریسک‌پذیری، دوره‌های نگهداری سهام و ارقام سود و زیان‌ها را شامل می‌شود. شما با استفاده از مشاهدات و رویدادهایی که مستند کردید، می‌توانید متوجه شوید که تا چه حد پیشرفت کردید و آیا از وضعیت مبتدی بیرون آمدید یا نه. همچنین این مستندات به شما این امکان را می‌دهند تا پول خود را به طور ثابت از بازار خارج کنید.

کلام آخر

در پایان، به معامله‌گرها پیشنهاد میکنیم با مطالعه فراوان و عمیق وارد بازار مالی شوید سپس نمودارها را مطالعه و پرایس اکشن را بررسی کنید و در آخر بر اساس مشاهدات، استراتژی‌های خود را طراحی کنید. برای اینکه بدانید استراتژی‌های طراحی‌شده شما تا چه حد کارآمدی دارند، کافیست در حین تجزیه و تحلیل و اصلاحات مداوم، استراتژی خود را روی معاملات کاغذی پیاده کنید. زمانی که همه این کارها را انجام دادید، آن موقع می‌توانید قدم خود را بردارید که آن قدم ریسک‌پذیری واقعی سرمایه است. از آنجا که نمی‌خواهید سرمایه‌تان از بین برود، به مسائل روانشناختی بازار و مدیریت تجاری هم توجه داشته باشید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه