رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند

رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند - رگوله cbi ایسلند

بانک مرکزی ایسلند (CBI) یک موسسه مستقل و متعلق به دولت است. قانون بانک مرکزی ایسلند تسریع می‌کند که بانک باید ثبات قیمت و ثبات مالی  داشته باشد و فعالیت‌های مالی سالم و مطمئنی را ارائه دهد. از نظر اعتبار رگوله CBI اعتبار سطح یک را دارد.

هرگونه فعالیت بانکی در حیطه اختیارات نخست وزیر است اما امور مربوط به ثبات مالی و بازارهای مالی توسط وزارت دارایی و امور اقتصادی اداره می‌شود.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، بانک باید وظایفی را که بر اساس آنها به عنوان بانک شناخته شده را انجام دهند. از جمله این وظایف: حفظ ذخایر بین‌المللی و ارتقای سیستم مالی ایمن و موثر از جمله واسطه‌گری پرداخت‌های داخلی است.

همچنین طبق قانون بانک مرکزی موظف است اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت را تا زمانی که این سیاست‌ها مغایرتی با اهداف بانک نداشته باشد، ترویج دهد.

نام اختصاریCBI
نام کاملCentral Bank of Iseland
کشورایسلند
سطحیک
وب سایتwww.cbi.is

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

ثبات قیمت

بنا به قانون صادر شده توسط دولت ایسلند و بانک مرکزی ایسلند در بیست و هفتم مارس ۲۰۰۰ بانک باید نرخ تورم را که به عنوان افزایش ۱۲ ماهه در شاخص قیمت مصرف کننده اندازه‌گیری شده را در نظر بگیرد.

این موضوع به بانک استقلال کامل می‌دهد تا در اعمال ابزارهای سیاست پولی خود به هدف ثبات قیمت دست پیدا کند. این ابزارهای سیاست پولی عبارتند از: نرخ‌های بهره بانک، تسهیلات برای موسسات اعتباری، حداقل ذخیره ارزی، معاملات بازار ارز و معاملات اوراق بهادار.

یک کمیته ۵ نفره در مورد استفاده از ابزار مالی، سیاست پولی بانک تصمیمات راهبردی را اتخاذ می‌کنند.

کمیته سیاست پولی

طبق قانون، تصمیمات مربوط به اعلام ابزارهای سیاست پولی بانک مرکزی توسط کمیته سیاست پولی گرفته می‌شود. این ابزارهای سیاست پولی عبارتند از: تصمیمات نرخ بهره معاملات با موسسات اعتباری به غیر از وام‌های نمایی، تصمیمات مربوط به ذخایر ارزی و معاملات اوراق بهادار و بازار ارز. هدف از انجام آنها دستیابی به ثبات قیمت ارزهای فعلی کمیته است.

استراتژی سیاست

MPC‌ استراتژی سیاست پولی را تعیین می‌کند. این روش چهارچوب جامعی را به وجود می‌آورد که در آن تصمیمات سیاست پولی گرفته شده و به اطلاع عموم مردم می‌رسد.

ثبات اقتصادی

از وظایف اصلی بانک مرکزی ایسلند ترویج یک سیستم مالی امن، با ثبات و موثر است. ثبات مالی به این معناست که سیستم مالی در برابر شوک‌های وارده به اقتصاد و بازارهای مالی، اطمینان از در دسترس بودن سرمایه، واسطه‌گری اعتبار و پرداخت‌ها و توزیع مجدد ریسک‌ها به درستی مقاوم شده باشد.

یک سیستم مالی سالم و باثبات تاثیرگذاری زیادی در رشد تولید و سیاست پولی دارد. در هر سال دو بار بخش ثبات مالی بانک، ارزیابی عمیقی از محیط اقتصادی بازارهای مالی، موسسات مالی و سیستم‌های پرداخت انجام می‌دهد و نتایج حاصله در گزارشات مربوط به ثبات مالی بانک منتشر می‌شود.

رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند - رگوله cbi ایسلند
رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند 1

نظارت بر زیرساخت‌های بازار مالی

بانک مرکزی ایسلند طبق قانون موظف است در جهت ارتقای ثبات مالی و فعالیت‌های مالی سالم قدم بردارد. همچنین بانک وظایفی را به عهده دارد که بایستی با نقش آن به عنوان بانک مرکزی سازگاری داشته باشد. مانند ارتقای یک سیستم مالی ایمن و موثر و همچنین واسطه‌گری مربوط به پرداخت‌های داخلی و فرامرزی.

سیستم‌های پرداخت و اوراق بهادار نقش مهمی در سیستم‌های مالی دارند، به همین خاطر تضمین عملکرد آنها به طور موثر و قابل اعتماد اهمیت زیادی دارد. بانک در زمینه واسطه‌گری نقش چند وجهی را ایفا می‌کند.

رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند - رگوله cbi ایسلند
رگوله CBI‌ ایسلند یا Central Bank of Island | نهاد نظارتی ایسلند 2

نظارت

هدف بانک از نظارت بر زیرساخت‌های بازار مالی، ارتقای امنیت، کارایی و کارآمدی زیرساخت‌های اصلی در سیستم مالی ایسلند یا زیرساخت‌های مهم بازار مالی است که در نتیجه بتواند از ثبات مالی محافظت کند.

نتیجه گیری

رگوله CBI ایسلند ه عنوان یک سازمان مستقل از دولت وظایفی را بر عهده دارد تا در نهایت بتواند بازار مالی ثابت و شفافی ارائه دهد. بهتر است بدانید که رگوله CBI برای ایرانیان خدماتی ارائه نمی دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.