رگوله CBS  یا Central Bank of Syria- نهاد نظارتی

رگوله CBS  یا Central Bank of Syria- نهاد نظارتی - رگوله cbs

بانک مرکزی سوریه CBS یک موسسه مالی است که به امور انتشار پولی می پردازد و برای تثبیت ارزش پول ملی و دستیابی به تعادل و ثبات بین ارز و متغیرهای کلان اقتصادی با هدف افزایش درآمد ملی و رشد اقتصادی فعالیت می کند. این سازمان دارنده رگولاتوری سطح ۵ در جهان است.

نام اختصاریCBS
نام کامل Central Bank of Syria
کشورسوریه
سطح پنجم
وب سایت www.cb.gov.sy

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

درباره CBS

بانک مرکزی سوریه یک نهاد عمومی با استقلال مالی و اداری است که سیاست های پولی مصوب شورای پول و اعتبار را اجرا می کند و تحت نظارت و تضمین دولت و در چارچوب جهت گیری های کلی سیاست اقتصادی مصوب شورای پول و اعتبار فعالیت می کند.

چشم انداز CBS

چشم انداز بانک مرکزی سوریه مبتنی بر حفظ ثبات پولی و مالی است که به دستیابی به اهداف سیاست های کلان اقتصادی کمک می کند و مبتنی بر ایجاد یک سیاست پولی مؤثر و تأثیرگذار با هدف حفظ ثبات نرخ ارز سوریه است.

پوند، نرخ تورم پایین و باثباتی است و علاوه بر استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیکی به عنوان ابزاری حیاتی برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت، به ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری و حمایت از رشد اقتصادی کمک می کند. 

ارزش CBS

ارزش CBS ناشی از عملکردهای زیر است:

 •  اعتبار: بانک مرکزی سوریه تلاش می کند تا اعتبار خود را از طریق تعهد خود به دستیابی به اهداف سیاست پولی افزایش دهد.
 •  شفافیت: بانک مرکزی سوریه به دنبال حفظ اطلاعات و داده های لازم و دقیق مربوط به فعالیت خود، فعالیت بخش مالی و بانکی و بقیه بخش های اقتصاد ملی است.
 •  وابستگی: بانک مرکزی سوریه در مدیریت سیاست پولی خود به دنبال حفظ اولویت منافع عمومی، تلاش برای تضمین ثبات پولی و مالی برای حمایت از رشد اقتصاد ملی و مسئولیت تصمیماتی است که می گیرد.
رگوله CBS  یا Central Bank of Syria- نهاد نظارتی - رگوله cbs
رگوله CBS  یا Central Bank of Syria- نهاد نظارتی 1

وظایف CBS

بانک مرکزی سوریه وظایف زیر را انجام می دهد:

 •  بانک مرکزی سوریه بانک دولتی است و وظایف خود را در قلمرو جمهوری عربی سوریه و خارج از آن انجام می دهد.
 • بانک مرکزی سوریه به نمایندگی از دولت از امتیاز انتشار ارز استفاده می کند.
 •  دولت می تواند قانون انتشار اوراق خزانه کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت و فرآیندهای مبادله و بازپرداخت آنها را در شرایطی که هیأت وزیران تعیین می کند به بانک مرکزی واگذار کند و به طور کلی واگذار کند. با کلیه وظایف مالی مربوط به وام های صادره یا تضمین شده توسط دولت، بانک در مذاکرات مربوط به وام های خارجی که از طرف دولت منعقد می شود شرکت می کند و یا دولت در مذاکرات مذکور در شرایطی که وزیر اقتصاد و امور خارجه تعیین می کند، شرکت می کند. تجارت همچنین به دولت و نمایندگان آن در روابط خود با سازمان های مالی بین المللی کمک می کند.
 • نظارت بر بانک ها بر اساس بخشنامه های شورای پول و اعتبار.
 •  انجام کلیه مطالعات و ساماندهی کلیه آمارهای مربوط به وضعیت بانک ها و فعالیت های بانکی در کشور.
 •  پیگیری امور مربوط به ریسک های بانکی، جمع آوری اطلاعات ریسک های اعتباری مربوط به مشتریان بانک به صورت دوره ای و اطلاع رسانی محرمانه و سریع به بانک های مربوطه.
 •  بانک مرکزی سوریه مسئول انجام عملیات بانکی متعلق به دولت یا مؤسسات آن است که مشمول مقررات قانونی خاص و مطابق با مفاد متون مندرج در این قوانین و با ضمانت نامه دولتی
 •  کلیه عملیات ارزی را انجام می دهد و در ازای ضمانت نامه یا بدون آن از خارج اعتبار می گیرد و اعتباراتی را در خارج از کشور اعطا می کند و اوراق خود را در خارج از کشور مجددا تنزیل یا رهن می کند و تضمین می کند.
 •  در مذاکرات قراردادهای بین المللی پرداخت، قطع و تسویه شرکت و اجرای آنها به عهده می گیرد و کلیه موافقت نامه های عملی لازم برای اجرای قراردادهای مذکور را منعقد می کند.
 • بانک مرکزی سوریه بر اساس پیشنهاد شورای پول و اعتبار و تصویب وزیر اقتصاد و تجارت خارجی این حق را دارد که در مواقع لزوم، کار این بانک را تنظیم کند.
 •  انجام کلیه عملیات های طلا و ارز
 •  تنزیل قبوض و اوراق قرضه تجاری، خرید و انصراف از آنها و اعطای وام و پیش پرداخت برای فعالیت های مختلف اقتصادی – اوراق قرضه صادره یا تضمین شده توسط دولت 
 •  خرید اوراق قرضه میان مدت و بلندمدت صادره یا تضمین شده توسط دولت، ترک آنها و انجام عملیات بازخرید اوراق قرضه /ریپو / اعطای وام یا ضمانت به دولت آی تی.

نتیجه گیری

CBS مرجع پولی بانک مرکزی سوریه است که با داشتن وظایف متعدد باعث کارآمدی بازار مالی این کشور شده است. این سازمان توانسته رگولاتوری سطح ۵ را دریافت کند. خدمات CBS شامل موسسات و شرکت های ایرانی هم می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.