ارز دیجیتال چین چیست؟

ارز دیجیتال چین چیست؟ - ارز دیجیتال چین

در این مقاله می خواهیم شما را با ارز دیجیتال چین و مزایا و کارایی آن بطور کامل آشنا کنیم. اگر به دنبال اطلاعات کامل برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید در ادامه این مقاله با خانه بورس ایران – ایتسکا همراه باشید.

ارز دیجیتال چین
ارز دیجیتال چین چیست؟ 1

ارز دیجیتال چین


چین برای ایجاد تسلط خود در بازار ارزهای رمزنگاری شده مورد تأیید دولت های سراسر جهان در ارز دیجیتال چین را راه اندازی کرد که اولین ارز رمزنگاری شده در یک طرح جایگزین است که چین امیدوار است بتواند به وسیله ی آن کنترل دلار آمریکا را بر جهان کاهش دهد.
طبق داده های رسمی، هدف چین قرار دادن ارز دیجیتال خود در لیست معاملات کلان است که می تواند به سرعت در بخش های مالی، شرکتی، تجاری و دولتی اعمال شود تا با مشهورترین ارزهای دیجیتال جهان چون بیت کوین رقابت کند.

آیا چین اولین کسی است که ارز دیجیتال مستقل صادر می کند؟


ارز دیجیتال چین اولین بازار اقتصادی بزرگ بود که کاوش خود را در سال 2014 آغاز کرد. برخلاف ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، که به طور مرکزی کنترل نمی شوند، “حاکمیت” ارز دیجیتال چین تحت اختیار بانک خلق چین قرار می گیرد .چین منع پنهانی در معاملات هر ارز رمزنگاری شده را حفظ می کند، زیرا دولت آنها را به عنوان منبع ریسک مالی می داند.

دارایی های رمزنگاری


پیوند دارایی های رمز گذاری شده به شبکه های رمز گذاری شده (مانند ارسال ایمیل های رمز گذاری شده) فرآیندی است برای تبدیل اطلاعات قابل خواندن به کد هایی که رمزگشایی آنها دشوار است و خرید و انتقال ارز را غیرقابل ردیابی می کند.
این عملیات همچنین برای پرداخت بین دو طرف مورد استفاده قرار می گیرد و آنها را از کنترل شخص ثالث (بانک، بانک واسطه یا بانک مرکزی) آزاد می کند.
اگرچه ارز دیجیتال آینده ی ارزهاست؛ با این حال، این مسئله برای دولت هایی که کنترل پول را در دست دارند، درد سرهایی ایجاد کرده و آنها جایگزینی ارز فیزیکی را با ارز دیجیتال تصویب نمی کنند.

ارز دیجیتال چین چیست؟
ارز دیجیتال چین چیست؟ 2


مزایای ارز چین


برخلاف ارزهای رمزپایه غیر متمرکز و نا امن، واحد پول چین توسط بانک مرکزی تأیید و به عنوان پول قانونی توسط دولت تضمین می شود.
به این ترتیب، نظارت بر معاملات دیجیتال توسط بانک مرکزی انجام می شود که به مبارزه با پولشویی و فعالیت های جمع آوری کمک های مالی تروریستی کمک می کند.
پلتفرم چین متکی به فناوری بلاکچین است که تاریخ معاملات ارز مجازی و ظرفیت ذخیره سازی دیسک سخت را در حین استخراج ضبط می کند، این متفاوت از بیت کوین است که در هنگام “استخراج” انرژی زیادی مصرف می کند.
چین قصد دارد ارز دیجیتال خود را به عنوان جایگزینی برای محصولات مالی سنتی قرار دهد، و راهی مطمئن و کم مصرف برای تأمین مالی و پرداخت مدرن فراهم کند.
ارز دیجیتال چین محبوبیت بیشتری نسبت به ارزهای دیگر مانند بیت کوین و هزاران ارز دیجیتال دیگر خواهد داشت.


شرکت مالک چه گفت؟


چیا در بیانیه قبلی گفته بود که استفاده از ارز رمزپایه ساده تر از استفاده از اسکناس است، از دست دادن آن دشوارتر و سرقت آن تقریباً غیرممکن است.
این شرکت افزود که هدف آن فروش خدمات نرم افزاری و نرم افزار تجارت هوشمند به دولت ها، موسسات مالی، شرکت ها و سرمایه گذاران بزرگ است.
همچنین این شرکت قصد دارد ارز دیجیتال خود را در آینده عمومی کند و اساساً ارز دیجیتال چین را می توان به همان شیوه سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار خریداری کرده و یا فروخت.
ایده ارزهای مجازی مانند بیت کوین در اواخر سال 2008 در ژاپن ظاهر شد، اما برخلاف ارز رمز نگاری شده ی چینی، ارزش آنها توسط طلا یا ارزهای خارجی تضمین نمی شود و هیچ ارتباطی با بانک مرکزی ندارد.

چین در مقیاس وسیع آزمایش ارز دیجیتال، رقابت شدید بین بسیاری از کشورهای جهان را ایجاد می کند.
بر اساس گزارش رسانه های رسمی چین، چهار بانک بزرگ دولتی چین به طور همزمان در مقیاس وسیعی از ارز دیجیتال بانک مرکزی را در شهرهایی مانند شنزن انجام می دهند، که به نظر می رسد به این معنی است که افت ارزش رنمینبی دیجیتال نزدیک است.


بانک خلق چین همچنین برای یافتن سناریو های کاربردی برای رنمینبی دیجیتال با بسیاری از شرکت های اینترنتی مانند غول آنلاین استقبال خودرو همکاری کرده است و در شهر شرقی سوژو، چند ماه پیش یارانه حمل و نقل برخی از کارمندان دولت از طریق ارز دیجیتال توزیع شده است.
چین سالها پیش طرحی را برای انتشار ارز دیجیتال قانونی توسط بانک مرکزی تنظیم کرده است. در سال 2016، ژو شیائوچوان، رئیس وقت بانک خلق چین اظهار داشت که قصد دارد از ارز دیجیتال چین که تاریخچه آندر حدود ده سال گذشته است برای جایگزینی اسکناس هایی استفاده کند که بیش از 800 سال از تاریخ این کشور را ساخته اند.

ارز دیجیتال چین چیست؟ - ارز دیجیتال چین
پ

آزمون پیشرفته


ارز دیجیتال آزمایش شده رنمینبی دیجیتال به رهبری بانک خلق چین است. در حال حاضر، کارمندان برخی از بانک های دولتی شروع به استفاده از آن برای انتقال، پرداخت و سایر سناریوها کرده اند.
براساس گزارش ها، کاربران آزمایشی می توانند پس از ثبت نام در برنامه تلفن همراه، از کیف پول های دیجیتال برای شارژ، برداشت، انتقال و اسکن کدها استفاده کنند. در این میان، انتقال فقط با شماره تلفن همراه طرف دیگر قابل انجام است و بانک خلق چین هنوز در حال مطالعه سناریویی است که در انتقال شبکه وجود نداشته باشد.
این خبر بار دیگر توجه جهان خارج را به طرح جاه طلبانه ارز دیجیتال بانک مرکزی چین معطوف کرد. از سال 2014، چین قصد دارد پول نقد مردم را با ارز دیجیتال جایگزین کند، اما زمان مشخص انتشار آن را اعلام نکرده است. بانک خلق چین در جلسه 3 اوت اظهار داشت که “در نیمه دوم سال” تحقیق و توسعه ارز دیجیتال قانونی را به طور فعال و پایدار پیش خواهد برد “.


علاوه بر این، گزارش شده است که یک بستر تحویل مواد غذایی که هر روز میلیاردها دلار مبادله را به دست می آورد، در حال حاضر در حال مذاکره با بانک خلق چین در مورد استفاده از ارز دیجیتال است.
رسانه چینی گزارش داد که بای هکسیانگ، رئیس شعبه گوانگژو بانک خلق چین گفت که از اولین برنامه آزمایشی سناریوهای پرداخت ارز دیجیتال در منطقه خلیج بزرگ پشتیبانی خواهد کرد و تبلیغ ارز دیجیتال برای پیشگامی در منطقه خلیج بزرگ را آغاز کرده است.

عملکرد دو لایه


“تا زمانی که من و شما کیف پول دیجیتال DC / EP بر روی تلفن همراه خود داشته باشیم، شما حتی به اینترنت احتیاج ندارید. تا زمانی که تلفن همراه شما شارژ دارد، می توانید ارز دیجیتال موجود در کیف پول دیجیتال یک شخص را به دیگری منتقل کنید، فقط با استفاده از دو تلفن همراه.
مو چانگچون، مدیر انستیتوی تحقیقات ارزهای دیجیتال بانک خلق چین، که به عنوان یکی از رهبران طرح ارز دیجیتال چین شناخته می شود، رنمینبی دیجیتال را معرفی کرد.
رنمینبی دیجیتال و رنمینبی کاغذی که در حال آزمایش هستند از نظر ارزش معادل هستند و می توانند آزادانه مبادله شوند .برخلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده موجود مبتنی بر فناوری بلاکچین، بانک خلق چین همچنان صادر کننده ارز است و کاربران برای ثبت نام نیاز به استفاده از نام واقعی خود دارند.


چین اعلام کرد که برای بهینه سازی و بهبود عملکردها، آزمایش داخلی ارزهای دیجیتال چین را در شهر ماهواره ای در چهار مکان اصلی – شنژن ، سوژو، چنگدو و پکن انجام خواهد داد .مقامات بانک خلق چین اعلام کردند که یک آزمایش بسته بزرگتر نیز در بازی های المپیک زمستانی 2022 پکن برای ارزیابی بیشتر توانایی ها و خطرات ارزهای دیجیتال از طریق معاملات گسترده مرزی انجام می شود.
اگرچه ارز توسط بانک مرکزی چین صادر می شود، اما برای افراد عادی، آنها هنوز هم نیاز به تعامل با بانک های دولتی و تجاری دارند.


براساس “وال استریت ژورنال” قبلاً به نقل از یک مقام دولتی با اطلاع از این موضوع، در منطقه شیانگچنگ، سوژو، نیمی از یارانه حمل و نقل خدمتکاران عمومی از ماه مه در قالب این ارز دیجیتال صادر می شود. فرد آشنا به این موضوع گفت که به کارمندان دولت گفته شده است که ارز جدید می تواند به حساب های بانکی موجود آنها منتقل شود یا مستقیماً برای معاملات با برخی از بازرگانان تعیین شده استفاده شود.


مقامات بانک خلق چین اظهار داشتند که ارز دیجیتال چین یک سیستم عامل دو لایه را در پیش خواهد گرفت. بانک خلق ابتدا با بانک های تجاری ارتباط برقرار می کند و سپس بانک های تجاری مسئول ارتباط با مردم عادی خواهند بود.
به دلیل انجام پرداخت ها با موبایل مردم با پرداخت های الکترونیکی کاملا آشنایی دارند و به راحتی می توانند با بازارهای مبادله ارز دیجیتال کنار بیایند. همچنین ممکن است مجریان بانک ها دیگر احتیاجی به انجام محسبات روزمره نداشته باشند و کار آنها به شکل دیگری ادامه پیدا کند.

علاقه به ارز دیجیتال


گرچه اشتیاق پکن به ارز دیجیتال از چند سال پیش آغاز شده است، این بازار بیت کوین است که به سرعت در حال افزایش است و طرح گسترده و این ایالت متحده آمریکا است که ارز دیجیتال “Libra” غول فناوری فیس بوک را برای سرعت بخشیدن به روند کار خود آماده می کند.اگر Libra توسط همه پذیرفته شود و به ابزاری متداول برای پرداخت تبدیل شود، کاملاً می توان در مدت کوتاهی به یک واحد پول فوق العاده مستقل در سطح جهانی تبدیل شود.
و اما محبوبیت ارز دیجیتال چین: بانک خلق چین در گزارشی اعلام کرد که تا پایان سال 2018، نسبت بزرگسالانی که از پرداخت الکترونیکی در چین استفاده می کنند 82.39 درصد است. حتی در مناطق روستایی نیز این نسبت از 70 درصد فراتر می رود. طبق داده های مستقر در پکن، در سه ماهه اول سال 2020، علی رغم تأثیر اپیدمی، مقیاس معاملات پرداخت شخص ثالث تلفن همراه در چین هنوز هم از 53 تریلیون RMB فراتر خواهد رفت.
مقامات بانک خلق چین اظهار داشتند که ارز دیجیتال چین قانونی جایگزین کل وجه نقد در گردش، خواهد شد. با این حال، وانگ یونگلی، معاون سابق رئیس بانک خلق چین می گوید که ارز دیجیتال باید تا آنجا که ممکن است جایگزین همه ارز ها شود تا اصلاح سیستم عملیاتی ارز انجام شود.

ارز دیجیتال چین چیست؟ - ارز دیجیتال چین
ارز دیجیتال چین چیست؟ 3

ارز دیجیتال چین تهدیدی برای تسلط دلار است


جاه طلبی های پکن می تواند باعث پذیرش رنمینبی به عنوان اصلی ترین رقیب ارز ایالات متحده شود. اگر چین برای برآورده ساختن تقاضای جهان برای استفاده از ارزهای دیجیتال برای تسویه معاملات مالی بین المللی و داشتن دارایی های دیجیتال از مزایای حرکت اول استفاده کند، جذابیت CBDC آن می تواند به شدت افزایش یابد.
با وجود اینکه اکنون قیمت بیت کوین به بالاترین سطح رسیده است، در حالی که بحث در مورد ظهور فن آوری ارز رمزنگاری شده است. اما اینها ممکن است نمایشی برای یک روند بزرگ توسعه – دیجیتالی شدن سریع رنمینبی باشد. این تغییر، همراه با سایر عوامل اقتصاد کلان و سیاسی، می تواند کلیدی باشد که کاهش تسلط دلار به عنوان ارز ذخیره برتر جهان را تسریع می کند. این امر همچنین می تواند سرعت پذیرش ارز دیجیتال چین را به عنوان اصلی ترین رقیب ارز آمریکایی تسریع کند . برای خرید بیتکوین میبایست از یک وبسایت مربوط به ارز های دیجیتال و صرافی های ارز های دیجیتال استفاده کنید. برای مشاهده لیست بهترین صرافی ارز دیجیتال میتوانید به صفحه مربوط به صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید.

بانک های مرکزی در سراسر جهان در سال های اخیر با مفهوم فناوری ارز دیجیتال دست و پنجه نرم می کنند. هر چند تعداد کمی از کشورها به اندازه چین در رویکرد خود برای توسعه ارز دیجیتال زیر نظر بانک مرکزی تلاش می کنند و اجازه می دهند نظارت بر چنین ارزی توسط یک مرجع دولتی مرکزی انجام شود و عنصر ناشناس ماندن را که برای دفتر مرکزی غیر متمرکز و بلاکچین رمزنگاری های رایج مانند بیت کوین یا اتریوم ضروری است، از بین می برد.
مزایای نظری نظارت دولت بر این دارایی های دیجیتالی جدید بسیار زیاد است. CBDC امکان جلوگیری بیشتر از کلاهبرداری یا جرم را فراهم می کند، معاملات بین المللی فوری را امکان پذیر می کند، هزینه های معامله را کاهش می دهد، امکان درگیری مالی را کاهش می دهد و به ارائه محرک های مالی مستقیم به شهروندان کمک می کند. برای چین، تصویب CBDC چه در داخل و چه در خارج از مرزهای این کشور به سیستم مالی این کشور اجازه می دهد تا اعتماد خود را به دلار کاهش دهد و نقش موسسات مالی و نظارتی خارجی را محدود کند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه