7 تفاوت اتریوم و بیت کوین – اتریوم چیست؟ – ارز های دیجیتال

در دو دهه اخیر ارزهای دیجیتال مورد توجه بسیاری از کشور های جهان قرار گرفته است . از بین ارزهای مختلف دیجیتال ، بیت کوین (BitCoin) و اتریوم (Ethereum) دو مورد از معرف ترین ارزهای دیجیتال هستند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال ارائه شده و پس از آن اتریوم ارائه شد . در این مقاله قصد داریم به تفاوت اتریوم و بیت کوین بپردازیم و آنها را بررسی کنیم . سایت آموزشی ایتسکا با ارائه مقاله هایی با زبان ساده و علمی سعی در آموزش بازارهای سرمایه گذاری دارد.

اتریوم چیست؟

اتریوم یک فناوری متن باز بر اساس بلاک چین می باشد. اصلی ترین ویژگی آن ایجاد قرارداد های هوشمند با استفاده از آن می باشد. ارز دیجیتال اتریوم توسط یک کد نویس روسی با نام ویتالیک باترین در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد . اصلی ترین هدف باترین از ایجاد اتریوم ایجاد قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) بدون واسط سوم می باشد . همین ویژگی اتریوم آن را بسیار کاربردی تر از بیت کوین کرده است. و کاربرد آن بسیار بیشتر از تبادل ارز می باشد.

اتریوم و بیت کوین
اتریوم و بیت کوین

زمانی که می خواهیم با شخصی و یا شرکتی قرارداد ببندیم ، باید یک واسط سوم مانند بانک به عنوان ضمانت عمل خواهد کرد و در صورت لغو قرارداد از طرفین و یا تخلف بانک باید قانون را اجرا کرد. باترین با هدف حذف این واسطه اتریوم را ساخت. حتی شرکت های کامپیوتری بزرگ مانند میکروسافت نیز در حال زیرسازی اپلیکیشن های خود جهت استفاده از اتریوم در آنها می باشند. با استفاده از بلاک چین می توان اپلیکیشن های غیر متمرکز ایجاد کرد . زمانی که یک برنامه بر روی شبکه اتریوم ایجاد شد کسی توانایی تغییر آن را ندارد ، حتی ایجاد کننده آن نیز نمی تواند آن را تغییر داده و یا حذف کند. قراردادهای هوشمندی که در شبکه اتریوم ایجاد می شوند ، غیر قابل تغییر و تقلب بوده و بی نیاز از دخالت فرد سوم می باشد.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بوده و جهت از بین واسطه ها در نقل و انتقال پول به وجود آمده است . بیت کوین نیز مانند اتریوم ، دلار و یورو بدون پشتوانه بوده و در چند سال اخیر به محبوبیت بسیار بالایی در جهان رسیده است. بسیاری از افراد و کشورهای جهان در حال تلاش برای استخراج بیت کوین ، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال می باشند. استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با روش های گوناگونی انجام می گیرد و توجه همه را به خود جلب کرده است . عمده دولت های جهان از دستگاه ماینر جهت استخراج بیت کوین استفاده می کنند.

اتریوم و بیت کوین
اتریوم و بیت کوین

جهت مطالعه روش های استخراج بیت کوین مقاله زیر را مطالعه کنید :

6 روش استخراج بیت کوین

7 تفاوت اتریوم و بیت کوین

زمان ایجاد اتریوم و بیت کوین

اتریوم در سال 2013 به عنوان ارز دیجیتال معرفی شد ، ولی بیت کوین 5 سال قبل تر یعنی در سال 2008 به عنوان اولین ارز دیجیتال معرفی شد و ارزش بیت کوین بسیار بیشتر از اتریوم می باشد. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهت از بین بردن واسطه های پولی در تجارت ایجاد شد . مثلا فردی که از ارز پوند استفاده می کند و دیگری از درهم. جهت تجارت و انتقال وجه باید از یک ارز مشترک استفاده کرده و پول خود را ابتدا به آن تبدیل کرده و معامله کنند . بیت کوین جهت حل این مشکل به وجود آمد . اتریوم نیز یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین بوده و متن باز است و به کاربران اجازه می دهد ، در شبکه اتریوم اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد کنند.

هدف از ایجاد اتریوم و بیت کوین

بیت کوین به عنوان جایگزین پول بین کشور ها ایجاد شد و به عنوان یک ارز مشترک در پرداخت های آنلاین و بدون واسطه مورد استفاده می باشد و به عنوان پول از آن استفاده می شود . ولی اتریوم هم به عنوان ارز دیجیتال و پول بوده و مانند بیت کوین عمل می کند و هم به عنوان بستری جهت ایجاد و اجرای قرداد های هوشمند می باسد تا واسطه های یوبین قراردادی را حذف کند.

استخراج اتریوم و بیت کوین

در استخراج بیت کوین محدودیت وجود داشته و فقط 21 میلیون بیت تولید می شود ، همین باعث کم یاب بودن بیت کوین و افزایش ارزش آن شده است . ولی در استخراج اتریوم این محدودیت وجود ندارد. استخراج بیت کوین مصرف برق را به شدت افزایش می دهد و به پردازنده های بسیار قوی تری نیاز دارد . برای تولید یک عدد بیت کوین 10 دقیقه زمان نیاز است ولی تولید یک اتریوم 14 ثانیه زمان نیاز دارد. و این تفاوت زمان بسیار مورد توجه می باشد.

الگوریتم های رمزنگاری اتریوم و بیت کوین

بیت کوین و اتریوم هر دو ارزهای رمزنگاری شده می باشند و امنیت بسیار بالایی دارند . ولی هر دو از الگوریتم های متفاوتی جهت رمزنگاری استفاده می کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 جهت رمزنگاری استفاده می کند ولی اتریوم از Ethash استفاده می کند.

بلاک چین های اتریوم و بیت کوین

بلاک هایی که بیت کوین پاداش می دهد هر 4 سال یک بار بوده و این پاداش هر 4 سال نصف می شود . ولی این پاداش برای اتریوم هر سال می باشد . همین باعث شده است بستر اقتصادی این دو ارز دیجیتال متفاوت باشد و ماینر هایی که جهت استخراج استفاده می شود نیز متفاوت باشند.

استفاده از اتریوم و بیت کوین

استفاده از بیت کوین در سراسر جهان بسیار گسترده تر از اتریوم بوده و در بسیاری از فروشگاه های بزرگ و کوچک نیز از بیت بسیار بیشتر از اتریوم استفاده می شود .  ولی باید  این مورد را در نظر داشته باشیم که استخراج بیت کوین نسبت به اتریوم نیازمند مصرف برق بیشتری بوده و بسیاری اعتقاد دارند که استفاده از اتریوم به صرفه تر از بیت کوین می باشد.

دستگاه های استخراج اتریوم و بیت کوین

جهت استخراج بیت کوین باید از دستگاه های بسیار قدرتمند ASIC استفاده کرد . ولی اتریوم را می توان علاوه بر ماینرهای ASIC با کارت های گرافیکی نیز استخراج کرد.

اتریوم و بیت کوین
اتریوم و بیت کوین

قرارداد های هوشمند اتریوم

زمانی که می خواهیم یک قرارداد با کسی ببندیم ابتدا جوانب آن مشخص شده و هر دو به توافق می رسند که به این تعهدات پایبند باشند و در صورت شکستن قرارداد و عدم تعهد یکی از طرفین ، جریمه اعمال شده و پیگرد قانونی دارد در اتریوم نیز این بستر فراهم شده است. برنامه های نرم افزاری بر روی بلک چین ها اجرا شده که دارای ضمانت کافی بوده و هر یک از طرفین ملزم به اجرای قراردادی که بسته اند می باشند . قرارداد های هوشمند بر روی بلاک چین های بیت کوین نیز قابل اجرا می باشند. ولی از آنجا که در ابتدای ایجاد بیت کوین بسترسازی اجرای نرم افزار بر بلاک چین فراهم نشده است ، اجرای آن با مشکلاتی روبرو خواهد شد . پس اجرای  قراردادهای هوشمند در اتریوم مناسب تر است.

معامله اتریوم و بیت کوین در فارکس

ارزهای دیجیتال را می توان در بازار فارکس نیز خریداری کرده و به معامله با آنها پرداخت . البته باید ابتدا آنها را با استفاده از کیف پول هایی که ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می کنند خریداری کرده و به این بازار وارد شد . نماد اتریوم در بازار فارکس ETH و نماد بیت کوین BTC می باشد . و می توان به صورت جفت ارز به معامله این ارزهای دیجیتال پرداخت . البته ایرانیان با توجه به محدودیت هایی که دارند ، باید از بروکرهایی استفاده کنند که به ایرانیان خدمات می دهد . اگر قصد ورود به بازار های سرمایه گذاری فارکس را دارید مقاله زیر می تواند برای شما مفید باشد.

آموزش ثبت نام در بروکر هایی که ایرانیان میتوانند از آنها استفاده کنند!

به این مقاله امتیاز دهید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.