آموزش خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO , IEO)-سایت عرضه اولیه ارز دیجیتال + ویدئو

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال تا حدودی شبیه عرضه اولیه سهام IPO می باشد. ولی در کل تفاوت های بسیار زیادی باهم دارند. در انتهای مقاله تفاوت انواع عرضه اولیه ها را بیان خواهیم کرد. عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه می باشد و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد. عرضه اولیه ارز دیجیتال در دو حالت عرضه اولیه سکه ICO و نیز عرضه اولیه صرافی IEO وجود دارد. برای راه اندازی یک پروژه رمز ارز هایی به فروش می رسد و زمانی که پروژه با موفقیت به پایان برسد ، ارزش رمز ارز های خریداری شده افزایش یافته و سود های کلان نصیب دارندگان رمز ارز ها خواهد شد. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که اگر پروژه شکست بخورد، و یا شرکت کلاهبرداری باشد ، کل سرمایه از بین خواهد رفت.

عرضه اولیه سکه ICO چیست؟

عرضه اولیه سکه ICO کلمه اختصاری Initial Coin Offering می باشد. عرضه اولیه سکه نوعی از عرضه اولیه ارز دیجیتال می باشد که در سطح بین المللی انجام می پذیرد. در واقع روشی برای جذب سرمایه برای شرکت های تازه تاسیس می باشد. این پروژه معمولا یکی از پروژه های صنعت بلاک چین می باشد. به این صورت که توکن ها قبل از راه اندازی پروژه فروخته می شوند و سرمایه راه اندازی پروژه فراهم می شود.

سرمایه گذاران با استفاده از ارز های دیجیتال رایج مانند اتریوم و بیت کوین و یا ارز فیات دلار و یورو اقدام به خرید توکن های عرضه شده می کنند به امید آنکه پروژه موفقیت آمیز بوده و ارزش توکن آنها بعد از راه اندازی چند برابر شود. البته اگر شرکت کلاهبرداری نباشد ، در صورت عدم جذب سرمایه کافی و نیز شکست پروژه ارز های دریافتی به حساب سرمایه گذاران واریز خواهد شد.

عرضه اولیه صرافی IEO چیست؟

عرضه اولیه صرافی IEO اختصار کلمه Initial Exchange Offering می باشد. این نوع عرضه اولیه ارز دیجیتال همانند عرضه اولیه سکه ICO می باشد. با این تفاوت که این نوع عرضه منسجم تر بوده و در صرافی های بزرگ و معتبر مانند بایننس و … برگزار می شود. برای شرکت در IEO باید در آن صرافی ثبت نام کرده و احراز هویت شده باشید. ولی عرضه اولیه سکه ICO در سایت های خاصی اعلام شده و تمامی افراد می توانند در آن شرکت کنند و محدود به صرافی های ارز دیجیتال نمی باشد.

در کل ریسک عرضه اولیه ارز دیجیتال بسیار بالا می باشد و کلاهبرداری های زیادی در آن صورت می گیرد. مزیت IEO نسبت به ICO در این است که صرافی ها قبل از پذیرش عرضه اولیه یک استارت آپ ابتدا بررسی های لازم را انجام داده و در صورت تایید خود استارت آپ و اعضای آن اقدام‌ به پذیرش عرضه اولیه توکن آن شرکت می کنند. IEO تا حدودی ریسک شرکت در عرضه اولیه ارز های دیجیتال را کاهش می دهد.

سایت عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال بسیار پر ریسک بوده و احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. بنابراین سایت هایی وجود دارند که به احراز هویت و تایید شرکت های عرضه کننده پرداخته و آنها را در سایت خود قرار می دهند تا ریسک شرکت در آنها و خرید توکن تا حدی کاهش یابد. در این قسمت ۴ سایت خرید عرضه اولیه سکه ICO را بیان کرده ایم. هنگام خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال حتما توجه داشته باشید ریسک بسیار بالا بوده و قبل از خرید سپید نامه یا وایت پیپر شرکت مربوطه را حتما مطالعه نمایید.

https://topicolist.com
https://coinmarketcap.com/ico-calendar/upcoming
http://coinschedule.com
https://www.icohotlist.com
لیست سایت های عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

برای خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال دو روش متفاوت وجود دارد. ابتدا باید مشخص کنید قصد شرکت در عرضه اولیه سکه ICO دارید و یا IEO ?

برای شرکت در عرضه اولیه سکه ICO ابتدا با استفاده از سایت هایی که در ادامه بیان خواهیم کرد لیست شرکت های عرضه کننده ارز دیجیتال را مشاهده کرده و به بررسی تک تک آنها بپردازید. این شرکت ها سندی به نام‌ سپید نامه دارند که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی از خود شرکت می توان دریافت کرد. در سایت شرکت ها نحوه واریز و خرید توکن مربوطه بیان شده است. معمولا با استفاده از اتریوم ، بیت کوین ، دلار ، یورو و … می توان بسیار راحت توکن و یا همان رمز ارز پیاده سازی نشده را پیش خرید کرد. برای درک بیشتر در مورد نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال با ما همراه باشید.

نحوه خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال  ICO

لیست ICO هایی که در حال برگزاری هستند را از سایت های معرفی شده مشاهده کنید. به عنوان مثال سایت https://topicolist.com را باز کرده و در آن انواع عرضه های اولیه با طبقه بندی های متفاوت (پلاتینیوم ، طلای، نقره) را مشاهده خواهید کرد که سایت جهت راحتی انتخاب شما در نظر گرفته است. برای مثال ما می خواهیم در عرضه اولیه ارز دیجیتال ICO شرکت PointPay شرکت کنیم. روی آن شرکت کلیک می کنیم.

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال
خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال

در صفحه باز شده وایت پیپر white paper مربوط به شرکت را دانلود کرده و به دقت مطالعه نمایید. حال وارد سایت شرکت شده و روی گزینه Buy PXP tokens کلیک کنید.

دانلود وایت پیپر
دانلود وایت پیپر
سپید نامه
سپید نامه
ورود به سایت برگزار کننده ICO
ورود به سایت برگزار کننده ICO
خرید ICO
خرید ICO

در این مرحله از شما خواسته می شود تا در سایت ثبت نام کنید. کشور ایران تحریم بوده و در اکثر شرکت های برگزار کننده ICO اسم ایران را در لیست کشور ها مشاهده نخواهید کرد. برای این منظور از فیلتر شکن های با IP ثابت استفاده کرده و اسم کشور را مطابق با IP خود انتخاب کنید. بعد از انتخاب گزینه Sign UP اطلاعات خواسته شده را مطابق شکل پایین وارد کنید.

ثبت نام در سایت ICO
ثبت نام در سایت ICO
وارد کردن اطلاعات
وارد کردن اطلاعات

بعد از این مرحله یک ایمیل تایید برایتان ارسال خواهد شد. ایمیل فرستاده شده از طرف شرکت برگزار کننده ICO را تایید کنید. در قسمت نشان داده شده می توانید از میان صرافی های نشان داده شده یکی را انتخاب کنید. از این لیست بایننس برای ایرانیان بوده و می توانید با استفاده از آن و یا صرافی ارز دیجیتال دیگری که در آن حساب دارید مابقی مراحل را طی کنید.

انتخاب صرافی جهت خرید ICO
انتخاب صرافی جهت خرید ICO

برای خرید عرضه اولیه صرافی IEO نیز ابتدا باید در صرافی مورد نظر ثبت نام کرده و حساب داشته باشید. بقیه مراحل و نحوه خرید توکن در صرافی مورد نظر اعلام‌ می شود.

لیست صرافی های برگزار کننده IEO

معمولا صرافی های بسیار بزرگ و معروف برگزار کننده IEO ها هستند . در این قسمت ۷ مورد از صرافی های ارز دیجیتال که می توان در آنها خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال انجام داد ، معرفی می کنیم. البته از این لیست ایرانیان فقط در بایننس و کوکوین طبق شرایط خاصی می توانند ثبت نام کنند.

صرافی بایننس Binance

صرافی OKEx

صرافی هیوبی Huobi

صرافی بیت رکس Bitrex

صرافی کوکوین

صرافی Coineal

صرافی Emarkets Launchpad

آموزش خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال IEO از بایننس

برای خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال IEO از بایننس ابتدا باید در این صرافی ثبت نام کرده باشد. این صرافی برای ایرانیان تحریم می باشد . و باید با روش خاصی در این صرافی ثبت نام کنید. اگر قصد ثبت نام در این صرافی دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش گرفتن 5 درصد بونوس بایننس – ثبت نام در صرافی بایننس Binance

حال وارد حساب کاربری خود شده و طبق شکل زیر روی گزینه Launchpad کلیک کنید.

خرید عرضه اولیه صرافی بایننس
خرید عرضه اولیه صرافی بایننس

اگر عرضه اولیه ای وجود داشته باشد در این صفحه نمایش داده خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله عرضه اولیه ای وجود ندارد. در صورت برگزاری IEO روی آن کلیک کرده و با استفاده از ارز هایی که در پرتفوی خود دارید می توانید حجم مورد نظر خود را خریداری کنید.

خرید IEO از بایننس
خرید IEO از بایننس

 بعد از تاریخ معینی ارز تازه خریداری شده به Wallet شما اضافه خواهد شد و می توانید آن را نگهداری کرده و یا به فروش برسانید.

سپید نامه (white paper) چیست؟

سپید نامه و یا همان وایت پیپر در واقع یک گزارش کامل در مورد یک پروژه می باشد. در واقع این گزارش بیان کننده این موضوع می باشد که پروژه قرار است چه کاری انجام داده و چه مشکلاتی را حل کند. در دنیای ارز های دیجیتال زمانی که قرار است یک پروژه ارز دیجیتال پیاده سازی شود ابتدا باید نقشه راه و فناوری پشت آن ارز دیجیتال و جزئیات توکن اعضای تیم توسعه دهنده و مجری طرح و اطلاعات بسیار دقیق دیگری باید در داخل سپید نامه نوشته شود . افرادی که قصد خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال مخصوصا عرضه اولیه سکه ICO دارند ، ابتدا باید به سایت شرکت مراجعه کرده و بعد در اولین قدم وایت پیپر و یا همان سپید نامه شرکت را مطالعه نمایند. در شکل زیر نمونه ای از یک سپید نامه 24 صفحه ای مربوط به پروژه API3 آورده شده است.

سپید نامه API3
سپید نامه API3

عرضه اولیه ارز دیجیتال کلاهبرداری

در حال حاضر قوانین و چارچوب مشخصی برای عرضه اولیه ارز دیجیتال وجود ندارد و ریسک سرمایه گذاری در آن بسیار بالاست. در میان انبوهی از ICO ها که در جهان برگزار می شود تشخیص ICO معتبر از ICO کلاهبرداری بسیار مشکل می باشد. هز طرفی چون روش های خرید نیز با استفاده از ارز های دیجیتال می باشد ، در صورت کلاهبرداری شرکت پیگیری آن بسیار مشکل خواهد بود.

البته سایت هایی که برای خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال معرفی کردیم تا حدودی به بررسی شرکت ها پرداخته و سهامداران آن شرکت را احراز هویت کرده و سپید نامه شرکت را در سایت خود قرار می دهند. از طرفی شرکت های برگزار کننده ICO را طبقه بندی کرده و هر فرد بنابر اطلاعات خود ، و اطلاعاتی که در وایت پیپر شرکت بیان شده است ، شرکت مورد نظر  را برای خرید توکن آن شرکت انتخاب می کند. پیشنهاد می کنیم چون کلاهبرداری در این زمینه به شدت بالاست اگر تازه کار هستید در ICO ها شرکت نکنید.

تفاوت عرضه اولیه ارز دیجیتال با عرضه اولیه سهام

عرضه اولیه ارز دیجیتال با عرضه اولیه سهام تفاوت عمیقی دارد. زمانی که یک شرکت اقدام به عرضه اولیه سهام می کند ، این شرکت در حال حاضر وجود داشته و سود دهی خوبی هم دارد. کلی بخشی از سهام شرکت در بازار سهام عرضه اولیه شده و فرد بعد از خرید حتی اگر یک سهم از شرکت را در بازار سهام‌ خریده باشد مالک آن یک سهم می باشد و امکان‌ کلاهبرداری در عرضه اولیه سهام وجود ندارد. ولی در عرضه اولیه ارز دیجیتال پروژه فعلا راه اندازی نشده و شرکت در حال جمع آوری سرمایه برای راه اندازی پروژه مورد نظر می باشد.احتمال شکست و کلاهبرداری در عرضه اولیه ارز دیجیتال بالا بوده و احتمال از دست رفتن سرمایه وجود دارد.

نتیجه گیری

بازار های سرمایه گذاری ‌مناسب برای تمامی افراد با سرمایه های کم و زیاد می باشد. در این بازار کسانی به سود دهی خواهند رسید که با آموزش وارد این بازار (بورس ، فارکس و ارز های دیجیتال) شوند. ایرانیانی که قصد ورود به بازار های جهانی دارند، باید در بروکر های ایرانیان ثبت نام کنند. زیرا در بروکر های تحریم شده حساب معاملاتی شما بلوکه شده و موجودیتان مسدود خواهد شد. جهت ورود به دنیای ارز دیجیتال نیز باید در صرافی های معتبر و صرافی هایی که با ایرانیان کار می کنند ثبت نام کنید. اگر قصد ورود به بازار ارز های دیجیتال دارید حتما مقاله زیر را مطالعه نمایید.

عرضه اولیه ارز دیجیتال چیست؟

عرضه اولیه ارز دیجیتال در واقع روشی برای جمع آوری سرمایه برای راه اندازی یک پروژه است و در این پروژه یک سرمایه گذاری جمعی صورت می گیرد.

عرضه اولیه صرافی IEO چیست؟

عرضه اولیه صرافی IEO اختصار کلمه Initial Exchange Offering می باشد. این نوع عرضه اولیه ارز دیجیتال همانند عرضه اولیه سکه ICO می باشد. با این تفاوت که این نوع عرضه منسجم تر بوده و در صرافی های بزرگ و معتبر مانند بایننس و … برگزار می شود.

عرضه اولیه ICO چیست؟

خرید عرضه اولیه ارز دیجیتال بسیار پر ریسک بوده و احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. بنابراین سایت هایی وجود دارند که به احراز هویت و تایید شرکت های عرضه کننده پرداخته و آنها را در سایت خود قرار می دهند تا ریسک شرکت در آنها و خرید توکن تا حدی کاهش یابد.

سپید نامه (white paper) چیست؟

سپید نامه و یا همان وایت پیپر در واقع یک گزارش کامل در مورد یک پروژه می باشد. در واقع این گزارش بیان کننده این موضوع می باشد که پروژه قرار است چه کاری انجام داده و چه مشکلاتی را حل کند. در دنیای ارز های دیجیتال زمانی که قرار است یک پروژه ارز دیجیتال پیاده سازی شود ابتدا باید نقشه راه و فناوری پشت آن ارز دیجیتال و جزئیات توکن اعضای تیم توسعه دهنده و مجری طرح و اطلاعات بسیار دقیق دیگری باید در داخل سپید نامه نوشته شود .

کدام صرافی ارز دیجیتال با ایرانیان کار می کند؟-معرفی ۸ صرافی معتبر ارز دیجیتال

بروکر های فارکس مناسب ایرانیان

4.5/5 - (11 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظرات
 1. آواتار محمد
  محمد می گوید

  خیلی ممنون
  اموزنده بود!
  آیا پیش فروش MoonBeam هنوز آمده؟
  میشه جواب دهید
  ممنون

  1. آواتار سعید محمدی
   سعید محمدی می گوید

   درود . وقت بخیر. تا جایی که در جریان هستم، هنوز خیر. نیامده

 2. آواتار Ser
  Ser می گوید

  سلام. وقت بخیر
  ارز اولیه که در pancake swap خریداری میکنیم چرا از تعداد ارزها کم و زیاد میشود؟

  1. آواتار علی
   علی می گوید

   سلام ارزevz در صرافی نوین کوین هنوز لیست نشده میخواستم بخرم میگه برای چنج باید ۵۰۰۰دلار ثبت نام آن ارز هستش ایا واقیعت داره برای چنج باید همین مقداربدم ومیگه بعداز اتمام سفارش میفرسته توی تراست ولت درست هستش یا کلاهبرداریه

 3. آواتار Abolfazl
  Abolfazl می گوید

  سلام و خسته نباشید
  نظرتون راجع به ارز BCO که ارز نفت برنت هست چیه؟ تقریبا 40 روز دیگه عرضه میشه و امکان خریدش همچنان توی سایتش هست.به نظرتون همچین ارزی که مانند تتر و پکس گلد پشتوانه داره و اون هم نفت برنت…چقدر احتمال موفقیت داره؟
  brent-crude.energy

  1. آواتار تیم نویسندگان
   تیم نویسندگان می گوید

   سلام. وقتتون بخیر.
   من هنوز این ارز رو بررسی و تحلیل نکردم. در حال حاضر نظری ندارم. اگه هروقت راجع بهش مطالعه کردم خدمتتون اعلام میکنم.

   1. آواتار Abolfazl
    Abolfazl می گوید

    ممنون از شما.لطف کنید حتما بررسی کنید و نظرتون رو بفرمایید چون خیلی برام مهمه

 4. آواتار Alireza
  Alireza می گوید

  سلام و عرض ادب ایا ارز BCO که داره پیش فروش میشه پشتوانه داره و واقعیه یا خیر؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.