آموزش ساخت nft در Opensea و Rarible -ساخت nft رایگان

ساخت nft رایگان

اگر به دنبال ساخت nft هستید ، به احتمال زیاد با nft ها و ارز های nft آشنایی دارید. ابتدا برای یادآوری خلاصه ای از nft را بیان می کنیم. در واقع به یک اثر ، دارایی و یا کالا که به صورت دیجیتالی باشد nft گفته می شود. nft می تواند یک تابلوی نقاشی دیجیتالی (مانند تصویری که خودتان در فتوشاپ خلق کرده اید)، کتابی که به صورت الکترونیکی نوشته اید ، تحلیل هایتان از بازار های مالی و بسیاری موارد دیگر باشد. شما می توانید این آثار را به nft تبدیل کرده و به فروش برسانید. امروزه پلتفرم های مختلفی برای ساخت nft وجود دارند.

ارز NFT چیست؟ – بهترین بازی های nft

اغلب افراد به دنبال ساخت nft رایگان هستند. این واقعیت را باید قبول کنید که ساخت nft رایگان عملا غیر ممکن است. در سایت هایی که امکان ایجاد  nftدر آنها با پرداخت هزینه ممکن است ، کامزدی بابت شبکه از کاربران دریافت نمی گردد. ولی در عوض در پلتفرم هایی که ادعای ساخت nft رایگان دارند ، باید بابت شبکه بلاکچین کارمزد پرداخت شود.

حتی اگر در طول ساخت و قرار دادن برای فروش nft هزینه ای پرداخت نکنید ، بعد از فروش کارمزد به قیمت فروش nft افزوده شده و به شکل نامحسوسی از خریدار دریافت خواهد شد. این کارمزد برای پلتفرم های با امکان ساخت nft رایگان حدود 2.5 درصد می باشد.

ساخت nft و فروش آن

ساخت nft و فروش آن مورد استقبال بسیاری از افراد جامعه از جمله هنرمندان ، طراحان ، گرافیست ها ، نویسندگان و … قرار گرفته است. در سایت هایی که امکان ساخت nft و فروش آن وجود دارد ، در مراحل ساخت و انتشار صاحب اثر می تواند در میزان درصدی را برای اثر خود مشخص سازد. در این صورت درصدی از سود خریدار بعد از خرید و فروش دوباره آن به حساب صاحب اصلی اثر واریز خواهد شد. امکان ساخت nft جدید و ارزان در سایت هایی مانند Shaun Pryszlak ، OpenSea ، Blockchain Art Exchange ، Rarible ، Superrare ، Async Art ، KnownOrigin ، Foundation ، Mintable ، Nifty Gateway و… وجود دارد.

آموزش ساخت nft رایگان rarible

یکی از بهترین روش های ساخت nft رایگان در سایت rarible می باشد. استفاده از این سایت بسیار راحت بوده و حتی یک فرد عادی به راحتی تواند در آن توکن nft خود را بسازد. ابتدا وارد سایت رریبل شوید .

ساخت nft رایگان
ساخت nft رایگان

اگر برای اولین بار می خواهید nft خود را ایجاد کنید ، روی گزینه create کلیک کنید. شما با استفاده از پلتفرم ها و یا همان سایت هایی که امکان ایجاد nft را می دهند بسیار راحت و بدون داشتن هیچ دانشی در مورد رمزنگاری و برنامه نویسی می توانید nft خود را ایجاد کنید. بعد از ایجاد آن باید nft را در یکی از شبکه های بلاک چین منتشر کنید. و بابت این انتشار هزینه ای بابت کارمزد دریافت خواهد شد.

البته این کارمزد در برخی پلتفرم ها در همان ابتدای کار هنگام ساخت ان اف تی دریافت می گردد و در برخی دیگر در حن استفاده و در برخی نیز بعد از فروش توکن. اگر روی گزینه Create کلیک کنید ، شکل زیر را مشاهده خواهید کرد.

nft بر روی اتریوم
nft بر روی اتریوم

در این قسمت دو شبکه Flow و Ethereum را مشاهده می کنیم. اکثر کیف پول ها با اتریوم سازگار بوده و شما بسیار راحت می توانید nft خود را بسازید. در پلتفرم هایی که در ابتدای کار از کاربر مبلغی بابت ساخت توکن دریافت نمی کنند (مانند اپن سی و Rarible) حتی نیازی به داشتن اتریوم در کیف پولتان نبوده و بدون هیچ دارایی در کیف پول خود می توانید nft خود را ایجاد کنید. حال با توجه به نوع کیف پول خود شبکه بلاک چین را انتخاب کنید. من گزینه Ethereum را انتخاب می کنم.

نصب متامسک
نصب متامسک

در این قسمت لیست کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند را مشاهده می کنید. برای ساخت nft ابتدا باید کیف پول اتریوم بر روی گوشی و یا رایانه خود نصب کنید تا پلتفرم مورد نظر برای ساخت nft به آن وصل شود. خوشبختانه اکثر کیف پول های دیجیتال ارز اتریوم را پشتیبانی می کنند. یکی از پراستفاده ترین کیف پول هایی که برای ساخت ان اف تی مورد استفاده قرار می گیرد ، کیف پول متامسک می باشد. اگر روی متاسک کلیک کنید صفحه زیر برایتان باز خواهد شد.

راه اندازی متامسک
راه اندازی متامسک

اگر از قبل متامسک را بر روی سیستم خود دارید ، به آن وصل شده و اگر ندارید با توجه به نوع سیستم عامل خود آن را نصب کنید. من برای آموزش از مرورگر کروم استفاده می کنم و گزینه نصب در کروم را می زنم. حال متامسک به لیست افزونه های کروم اضافه شده است. در مراحل ثبت نام از شما پسورد و تایید آن خواسته خواهد شد. از گوشه بالا سمت راست روی لیست افزونه ها که شکل ابر مانند دارد کلیک کرده و زنگوله متامسک را روشن کنید تا در منو بار آن را مشاهده کنید. سپس روی آیکن متامسک کلیک کنید تا برایتان باز شود.

دوباره به سایت rarible برگشته و این بار گزینه connect را بزنید. و به کیف پول متامسک متصل شوید. در مراحل از شما کلمه عبور خواسته می شود. اگر با خطا مواجه شدید از منو ارز کیف را روی اتریوم قرار دهید تا خطا برطرف گردد. اگر تا این قسمت پیش رفته باشید به نوعی کار تمم شده است. حال روی اتریوم دکمه آبی رنگ Create را مشاهده می کنید.

روی آن کلیک کرده و در صفحه بعدی Single را بزنید. حال از قسمت Choose File فایل مورد نظر خود را که می خواهید nft آن را بسازید انتخاب کنید. مثلا تصویری که در فتوشاپ ایجاد کرده و قصد فروش آن را دارید و ….

در همین صفحه 3 گزینه مشاهده می کنید.

Fixed Price : اگر این گزینه را انتخاب کنید ، می توانید برای اثر خود و یا همان nft خود یک قیمت ثابت قرار دهید. و با همان قیمت در صورت وجود داشتن مشتری آن را به فروش برسانید.

Open for bids :  اگر این گزینه را بزنید تا زمان فروش nft در این قسمت باقی خواهد ماند.

Timed auction : در این قسمت نیز شما می توانید یک زمانی را مشخص کرده و nft خود را به حراج گذاشته و محصول خود را به کسی که قیمت بالاتری پیشنهاد دهد ، بفروشید.

بعد از مشخص کردن نوع فروش nft باید برای توکن خود نام و توضیحاتی برای اطلاع خریداران قرار دهید.

در قسمت Royalties نیز می توانید درصدی را مشخص سازید تا بعد از فروش اثر شما اگر خریدار دوباره آن را فروخت درصدی از سود خریدار به حساب شما واریز گردد. بهتر است این درصد 10 انتخاب گردد. و بعد Create را بزنید تا nft شما ایجاد گردد.

ساخت nft در opensea ( ساخت nft در اپن سی)

در پاراگراف قبلی نحوه ساخت nft در سایت rerible را به صورت کامل آموزش دادیم. مراحل ساخت nft در opensea نیز کاملا شبیه سایت rerible می باشد. ابتدا وارد سایت اپن سی شوید.

ساخت nft در opensea
ساخت nft در opensea

در این قسمت روی گزینه Create کلیک کنید. همانند پلتفرم قبلی باید کیف خود را انتخاب کنید. اگر از قبل متامسک را نصب کرده باشید بسیار راحت می توانید دوباره به آن وصل شوید.

نصب متامسک
نصب متامسک

بعد از وصل شده به متامسک دوباره Create را انتخاب کرده و محصول دیجیتالی خود را از در سایت آپلود کرده و برای فروش قرار دهید.

ساخت nft با گوشی

ساخت nft با گوشی نیز بسیار راحت می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اپلیکیشن مربوط به پلتفرم مورد نظر را دانلود کنید. برای مثال ما آموزش ساخت nft در گوشی با اپلیکیشن NFT Gallery با استفاده از گوشی را آموزش خواهیم داد. ابتدا در گوشی خود این اپلیکشن را با استفاده از گوگل پلی دانلود کنید. در این مورد نیز در گام اول باید کیف پول متامسک را در گوشی خود داشته باشید. اگر ندارید نسخه اندروید و یا IOS آن را دانلود کرده و نصب کنید.

ساخت nft با گوشی
ساخت nft با گوشی

سپس روی Go To Wallet کلیک کنید. در این قسمت باید آدرس کیف پول متامسک را وارد کنید. بعد از وارد کردن آدرس عمومی روی Done بزنید و به کیف پول خود وصل شوید. سپس روی تب Markets کلیک کنید.

آموزش ساخت nft در Opensea و Rarible -ساخت nft رایگان 1

در این قسمت لیستی از پلتفرم هایی که می توانید با استفاده از آنها nft ایجاد کنید را مشاهده می کنید. مانند  rerible ، opensea ، Suoerrare و … می توانید به هر کدام از این پلتفرم ها متصل شده و  nftخود را با توجه به آموزش های بیان شده بسازید. در قسمت Collection می توانید nft های خود را که در سایت های مختلف ساخته اید به صورت یکجا دسته بندی کرده و گالری ایجاد کنید. و مدیریت بیشتری روی آثار و محصولات خود داشته باشید.

ساخت nft در بایننس

ساخت nft در بایننس نیز بسیار راحت می باشد. البته اگر در بایننس از قبل اکانت ندارید باید با استفاده از روش هایی ابتدا در بایننس ثبت نام کنید. البته بایننس در حال حاضر برای انجام معامله احراز هویت در این صرافی را اجباری کرده است. از طرفی این صرافی برای ایرانیان تحریم می باشد. با این وجود به آموزش ساخت nft در بایننس می پردازیم.

اگر مقاله را به دقت مطالعه کرده باشید ، متوجه خواهید شد که روال ساخت nft در تمامی پلتفرم ها و سایت ها تقریبا یکسان بوده و نحوه خرید و فروش آن در تمامی سایت ها تقریبا شبیه هم می باشد. ساخت nft با استفاده از بایننس اسمارت چین صورت می گیرد. در این مورد برای ساخت و در قسمت اسمارت چین روی گزینه Create کلیک کرده و در صفحه باز شده فایل های دیجیتالی مورد نظرتان را که می خواهید برای آن nft ایجاد کنید ، آپلود کرده و ان اف تی را بسازید.

در این مورد بایننس به میزان 0.01 از شما کارمزد دریافت خواهد کرد. پس مقدار کمی ارز در کیف پول خود برای کسر کارمزد داشته باشید. شما می توانید مانند سایت های قبلی nft خود را مستقیما به فروش برسانید و یا زمان معینی را مشخص کرده و آن را به حراج بگذارید.

سوالات متداول

آیا می توانم nft خودم را بسازم؟

بله ، با استفاده از رریبل هر nft که می سازید به صفحه شما افزوده می شود و در opensea به پروفایل خود (کلیک روی عکستان) رفته و روی My Collections کلیک کرده و بعد روی Create Collection کلیک کنید و برای NFT های خود یک دسته ایجاد کنید.

ساخت nft چقدر هزینه دارد؟

هزینه ساخت nft با توجه به نوع بازار و نوع بلاک چینی که بر روی آن اجرا می شود ، متفاوت می باشد. این هزینه اغلب بین 7 تا 150 دلار متفاوت می باشد. البته پلتفرم هایی نیز مانند اتریوم وجود دارند که ادعای ساخت nft رایگان می کنند. ولی هنگام استفاده از این پلتفرم ها در نظر داشته باشید که این پلتفرم ها کارمزد را هنگام فروش nft از خریدار دریافت می کنند. و اغلب به صورت درصدی کسر خواهد شد. هزینه ساخت nft به فرمت nft ساخته شده نیز بستگی دارد.

اگر nft فروخته نشود چه خواهد شد؟

اگر nft شما فروخته نشود ، باید به پلتفرم خود توجه کنید. به عنوان مثال اگر nft خود را در opensea ایجاد کرده باشید ، و nft شما فروخته نشود ، می توانید آن را حذف کرده و دوباره ریمنت کنید. در این صورت هزینه افزایش خواهد یافت. ولی اگر nft خود را از رریبل که از بلاکچین اتریوم استفاده می کند ، ایجاد کرده اید اتفاقی نخواهد افتاد. زیرا در این بلاکچین تا nft به فروش نرود کامزدی دریافت خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
پیام بگذارید