اتریوم و بیت کوین (Bitcoin vs. Ethereum): تفاوت در چیست؟

تفاوت بیت اتریوم و بیت کوین

در دو دهه اخیر ارزهای دیجیتال مورد توجه بسیاری از کشور های جهان قرار گرفته است. عصر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات، به سرعت در حال تحول است و با ارتقاء هرچه بیشتر، مفاهیمی نوظهور در دنیای مالی و اقتصاد به وجود می‌آید. از جمله این مفاهیم، دو اسم آشنا بیشتر به چشم می خورند: اتریوم و بیت کوین.

بیت کوین (BitCoin) و اتریوم (Ethereum) دو مورد از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان هستند که هر دوی آنها مبتنی بر فناوری بلاک چین می باشند. بیت کوین (BTC) اولین توکن دیجیتالی پرطرفدار است و پس از آن، اتر (ETH) که ارز دیجیتال اصلی شبکه‌ی اتریوم می باشد، جایگاه دوم رمز ارزهای دیجیتال محبوب را به خود اختصاص داده است.

اتر و بیت کوین از خیلی از جهات شباهت هایی باهم دارند. مثلاً آنها ارز دیجیتالی هستند که معامله آنها از طریق صرافی‌های آنلاین انجام شده و ذخیره آنها در انواع مختلفی از کیف‌های ارزهای دیجیتال صورت می پذیرد. با این حال، تفاوت‌های مهمی نیز بین این دو ارز وجود دارد. در این مقاله، به بررسی و مقایسه‌ی دقیق‌تر این دو ارز دیجیتال پرداخته می‌شود. هدف ما این است که با توجه به اطلاعات به‌روز و کامل، مشخصات، قابلیت‌ها و محدودیت‌های هریک از این ارزها را بررسی کنیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین ( با نماد BTC) اولین ارز رمزنگاری شده بود که در سال 2009 توسط یک فرد یا گروه ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی و راه اندازی شد. این اولین و پرطرفدارترین ارز دیجیتال که جهت از بین بردن واسطه ها در نقل و انتقال پول به وجود آمده است، امروزه به طور گسترده شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

بیت کوین به عنوان جایگزین دیجیتالی برای ارزهای سنتی طراحی شده است و هدف آن ارائه یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز و مستقل از نظارت دولتی بود. در واقع، ایده اصلی پشت بیت‌کوین ایجاد یک واحد پولی مستقل از هر نهاد مالی یا دولت بوده است که قابلیت انتقال ارزش بین افراد را فراهم کند.

این ارز دیجیتال بر اساس تکنولوژی بلاکچین کار می‌کند و تمامی تراکنش‌ها در آن ثبت می‌شوند. این امر باعث اعتماد و شفافیت بیشتر در مبادلات میان افراد شده است. در حقیقت، هدف اصلی بیت‌کوین محدود کردن تورم و کاهش نیاز به واسطه‌ها در معاملات مالی است.

ثبت جنسیس بلاک (Genesis Block) به عنوان اولین بلاک در 9 ژانویه 2009 در شبکه بلاک چین به عنوان آغاز کارکرد رسمی بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. از آن زمان تا امروز، بیت کوین به یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین ارزهای رمزنگاری تبدیل شده است.

بیتکوین با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، تراکنش‌های امن و غیر قابل تغییر را ممکن می‌کند و به عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری و پرداخت در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزش و قیمت بیتکوین به شدت متغیر بوده و میزان تقاضا و عرضه در بازار ارزهای رمزنگاری به عنوان عوامل تاثیرگذار بر آن شناخته می‌شود.

اتریوم نیز مانند بیت کوین، دلار و یورو در چند سال اخیر به محبوبیت بسیار بالایی در جهان رسیده است. بسیاری از افراد و کشورهای جهان در حال تلاش برای استخراج اتریوم و بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می باشند. استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با روش های گوناگونی انجام می گیرد و توجه همه را به خود جلب کرده است. جالب است بدانید که عمده دولت های جهان از دستگاه ماینر جهت استخراج بیت کوین استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:  خرید بیت کوین در ایران و 0 تا 100 ارز دیجیتال بیت کوین به زبان ساده

اتریوم چیست؟

اتریوم به عنوان یک پلتفرم قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز شناخته می‌شود  و یک فناوری متن باز بر اساس بلاک چین می باشد. این ارز دیجیتال به کاربران اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی متن‌باز خود را بر اساس تکنولوژی بلاکچین اجرا کنند. اتریوم از توکن اتر (ETH) برای اجرای قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها در شبکه استفاده می‌کند و اصلی ترین ویژگی آن ایجاد قرارداد های هوشمند می باشد.

ارز دیجیتال اتریوم (ETH) در اواخر سال 2013 پیشنهاد شد و یک کد نویس روسی توسط “ویتالیک بوترین” در سال 2015 به واقعیت پیوست. اصلی ترین هدف باترین از ایجاد اتریوم ایجاد قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)  بدون واسط سوم می باشد. اگرچه اتریوم یک ارز دیجیتال است، هدف اصلی این پلتفرم فقط انتقال ارزش نیست و کاربرد آن بسیار بیشتر از تبادل ارز می باشد.

زمانی که می خواهیم با شخصی و یا شرکتی قرارداد ببندیم، باید یک واسط سوم مانند بانک به عنوان ضمانت عمل کند و در صورت لغو قرارداد از جانب طرفین و یا تخلف بانک، باید قانون را اجرا کرد. باترین با هدف حذف این واسطه اتریوم را ساخت.

در واقع اتریوم به عنوان یک زمینه برای ایجاد برنامه‌های قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد که تمام تراکنش‌ها به صورت خودکار و بدون نیاز به واسطه‌ها انجام می‌شوند. این برنامه‌ها می‌توانند از قراردادهای مالی تا برنامه‌های کاربردی دیگر متفاوت باشند.

 حتی شرکت های کامپیوتری بزرگ مانند میکروسافت نیز در حال زیرسازی اپلیکیشن های خود جهت استفاده از اتریوم در آنها می باشند. با استفاده از بلاک چین می توان اپلیکیشن های غیر متمرکز ایجاد کرد. زمانی که یک برنامه بر روی شبکه اتریوم ایجاد شد کسی توانایی تغییر آن را ندارد، حتی ایجاد کننده آن نیز نمی تواند آن را تغییر داده و یا حذف کند. قراردادهای هوشمندی که در شبکه اتریوم ایجاد می شوند، غیر قابل تغییر و تقلب بوده و بی نیاز از دخالت فرد سوم می باشد.

اتریوم، به عنوان یک بلاک چین قابل برنامه ریزی، فراتر از یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین است. در حالی که هم اتریوم و هم بیت کوین از نظر فناوری بلاکچین مشابه هستند، وجه تمایز اصلی اتریوم توانایی آن در پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال به کار برده می‌شود و بر روی ارزش ذخیره‌سازی تأکید دارد، در حالی که اتریوم به عنوان یک پلتفرم قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین شناخته می‌شود.

اتریوم به عنوان یک پلتفرم طراحی شده است که اجازه می‌دهد قراردادها و برنامه‌های غیرمتمرکز را بدون کنترل، اجازه‌نامه و مداخله از سوی شخص ثالث ایجاد و اجرا کنید. این برنامه‌ها که به عنوان برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز یا DApps شناخته می‌شوند و توسط توکن رمزنگاری شده خود اتریوم، یعنی اتر (ETH) تامین و پشتیبانی می‌شوند.

همین ویژگی اتریوم آن را بسیار کاربردی تر از بیت کوین کرده است. به عبارت دیگر، اتریوم یک بلاکچین قابل برنامه‌ریزی است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد از زیرساخت بلاکچین برای ساخت پروژه‌های خود استفاده کنند، چیزی که با بیت‌کوین امکان‌پذیر نیست.

تفاوت های اتریوم و بیت کوین در چیست
آیا اتریوم جایگزین بهتری برای بیت کوین است

7 تفاوت کلیدی بین اتریوم و بیت کوین

در همین ابتدای مبحث باید خاطر نشان سازیم که مهم ترین تفاوت بین اتریوم و بیت کوین (Bitcoin vs. Ethereum) به اهداف آنها برمی گردد. بیت کوین به عنوان جایگزینی برای پول سنتی با هدف تبدیل شدن به یک سیستم نقدی غیرمتمرکز و دیجیتال ایجاد شد. در حالی که اتریوم فقط یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک پلت فرم اپن سورس برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) است.

بلاک چین اتریوم فقط تراکنش ها را تایید و ثبت نمی کند. بلکه میزبان برنامه‌های کاربردی و قراردادهای هوشمند است که می‌توانند مستقیماً بدون نیاز به واسطه تعامل داشته باشند. در واقع اتریوم و بیت کوین دو ارز دیجیتال با اهداف مختلفی هستند که از نظر تکنولوژی، مقیاس‌پذیری، عرضه و کاربردها و سایر موارد تفاوت‌های قابل توجهی دارند. این تفاوت‌ها را می‌توان به اختصار به شرح زیر خلاصه کرد:

·         زمان ایجاد اتریوم و بیت کوین

اتریوم در سال 2013 به عنوان ارز دیجیتال معرفی شد، ولی بیت کوین 5 سال قبل تر یعنی در سال 2008 به عنوان اولین ارز دیجیتال معرفی شد. ارزش بیت کوین بسیار بیشتر از اتریوم می باشد. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهت از بین بردن واسطه های پولی در تجارت ایجاد شد.

مثلا فردی که از ارز پوند استفاده می کند و دیگری از درهم. جهت تجارت و انتقال وجه باید از یک ارز مشترک استفاده کرده و پول خود را ابتدا به آن تبدیل کرده و معامله کنند. بیت کوین جهت حل این مشکل به وجود آمد. اتریوم نیز یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین بوده و اپن سورس است و به کاربران اجازه می دهد در شبکه اتریوم، اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد کنند.

·         هدف از ایجاد اتریوم و بیت کوین

همانطور که در ابتدای بحث تفاوت های کلیدی بین اتریوم و بیت کوین ذکر کردیم، بیت‌کوین به عنوان جایگزینی برای پول سنتی ایجاد شده است و هدف اصلی آن تبدیل شدن به یک سیستم پول دیجیتال غیرمتمرکز و مستقل از هر دولت یا نهاد مالی است. این ارز دیجیتال به عنوان یک ارز مشترک در پرداخت های آنلاین کاربرد دارد و به عنوان پول از آن استفاده می شود. ولی

 اتریوم ارز دیجیتال نیست بلکه به عنوان یک پلتفرم اپن سورس برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) طراحی شده است. اتریوم تنها تراکنش‌ها را تأیید و ثبت نمی‌کند، بلکه برنامه‌ها و قراردادهای هوشمندی را میزبانی می‌کند که می‌توانند مستقیماً بدون نیاز به واسطه‌ها با یکدیگر تعامل کنند. در واقع اتریوم، هم به عنوان ارز دیجیتال و هم به عنوان پول بوده و مانند بیت کوین عمل می کند و هم به عنوان بستری جهت ایجاد و اجرای قرداد های هوشمند می باشد تا واسطه های بین قراردادی را حذف کند.

·         فن آوری استفاده شده در اتریوم و بیت کوین

بیت کوین و اتریوم از انواع مختلفی از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. بیت کوین از مکانیزم اجماع به نام اثبات کار (Proof-of-Work) که به اختصار PoW نامیده می شود، استفاده می کند که در آن ماینرها مسائل پیچیده ریاضی را برای اعتبارسنجی تراکنش ها و اضافه کردن آنها به بلاک چین حل می کنند. این فرآیند نیازمند مصرف انرژی و قدرت محاسباتی زیادی است.

اتریوم ابتدا از PoW استفاده می‌کرد و با استفاده از این فناوری کار خود را آغاز کرد، اما با ارتقاء به Ethereum 2.0 به یک روشی به نام اثبات سهام (Proof-of-Stake) که به اختصار PoS نامیده می شود، روی آورد. در PoS، اعتباردهنده‌ها برای ایجاد یک بلاک جدید بر اساس میزان ارزش ارزهای رمزنگاری شده‌ای که نگهداری می‌کنند و آماده‌اند به عنوان ضمانت یا وثیقه ارائه دهند، انتخاب می‌شوند. این روش از PoW کارآیی بیشتری دارد و کم‌انرژی‌تر است.

·         عرضه و استخراج اتریوم و بیت کوین (Supply)

در استخراج بیت کوین محدودیت وجود داشته و فقط 21 میلیون بیت تولید می شود، همین امر باعث کم یاب بودن بیت کوین و افزایش ارزش آن شده است. ولی در استخراج اتریوم این محدودیت وجود ندارد. استخراج بیت کوین مصرف برق را به شدت افزایش می دهد و به پردازنده های بسیار قوی تری نیاز دارد. برای تولید یک عدد بیت کوین 10 دقیقه زمان نیاز است ولی تولید یک اتریوم 14 ثانیه زمان نیاز دارد. و این تفاوت زمانی بین اتریوم و بیت کوین بسیار مورد توجه می باشد.

عرضه یک ارز رمزنگاری شده به تعداد کل سکه هایی که ایجاد شده و می تواند ایجاد شود اشاره دارد. بیت کوین دارای سقف عرضه 21 میلیون سکه است. در مقابل، اتریوم حداکثر محدودیت عرضه ندارد، به این معنی که از نظر تئوری، می‌توان تعداد نامحدودی اتر ایجاد کرد. با این حال، در عمل نرخ تورم اتر کم تا منفی است.

بیشتر بخوانید:  6 روش استخراج بیت کوین در ایران و آموزش استخراج بیت کوین با گوشی

·         مقیاس پذیری اتریوم و بیت کوین (Scalability)

مکانیسم اجماع اثبات کار بیت کوین چندان مقیاس پذیر نیست. این بدان معناست که شبکه فقط می تواند تعداد محدودی تراکنش در ثانیه را انجام دهد، حداکثر حدود 7 تراکنش در ثانیه.

اما مکانیسم اجماع اثبات سهام اتریوم مقیاس پذیرتر است و می تواند تا 30 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، اما با مشکلات مقیاس پذیری نیز مواجه است. با این حال، اتریوم به طور فعال این مشکلات مقیاس‌پذیری را از طریق به‌روزرسانی‌هایی مانند انتقال به PoS و ارتقای آتی به نام شاردینگ (sharding) برطرف می‌کند.

·         موارد استفاده و کاربردهای اتریوم و بیت کوین (Use cases)

کاربرد اصلی بیت‌کوین به عنوان پول دیجیتال است. بسیاری آن را “طلای دیجیتال” می دانند که به عنوان ذخیره ارزشی و پوششی در برابر نوسانات بازارهای مالی سنتی استفاده می‌شود. در واقع، بیت‌کوین در درجه اول به عنوان ارز دیجیتال یا ذخیره ارزشی استفاده می‌شود.

با این حال، اتریوم به دلیل عملکرد و قابلیت‌های قراردادهای هوشمند داخلی، موارد استفاده گسترده تری دارد. قراردادهای هوشمند اساساً برنامه های غیرمتمرکز هستند و این قابلیت، اتریوم را به ستون فقرات جنبش مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل می‌کند که هدف آن بازسازی سیستم‌های مالی سنتی بدون نیاز مالی سنتی به نهادهای مالی و اشخاص ثالث قابل اعتماد است.

اتریوم همچنین پلتفرم انتخابی برای اکثر توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است، NFT ها دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند مالکیت یا اثبات اصالت را برای همه چیز از هنر دیجیتال گرفته تا املاک مجازی نشان دهند. کاربردهای دیگر عبارتند از سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، مدیریت زنجیره تامین و بسیاری موارد دیگر.

با این تفاصیل، استفاده از بیت کوین در سراسر جهان بسیار گسترده تر از اتریوم بوده و در بسیاری از فروشگاه های بزرگ و کوچک نیز از بیت بسیار بیشتر از اتریوم استفاده می شود.  ولی باید  این مورد را در نظر داشته باشیم که استخراج بیت کوین نسبت به اتریوم نیازمند مصرف برق بیشتری بوده و بسیاری اعتقاد دارند که استفاده از اتریوم به صرفه تر از بیت کوین می باشد.

·         قیمت اتریوم و بیت کوین (Price)

قیمت بیت کوین و اتریوم همانند اکثر دارایی های رمزنگاری شده در معرض نوسان بوده و تحت تأثیر نوسانات قرار دارد. بیت کوین با توجه به ارزش بازار بزرگتر و استفاده گسترده از آن، معمولاً محرک اصلی بازار ارزهای دیجیتال بوده است. هنگامی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، اغلب قیمت سایر ارزهای رمزنگاری، از جمله اتریوم، نیز افزایش می‌یابد و بالعکس. عملکرد و رفتار قیمت بیت کوین تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می گیرد که عبارتند از: عرضه و تقاضا، احساسات بازار، اخبار و رویدادهای نظارتی، و رویدادهای اقتصادی.

قیمت اتریوم، اگرچه تا حد زیادی تحت تأثیر بیت کوین است، اما تحت تأثیر عوامل منحصر به فرد اتریوم مانند به روز رسانی پلتفرم آن، استفاده از آن در DeFi و تقاضا برای بلاک اسپیس نیز قرار دارد. قیمت اتریوم، به نوبه خود، بر قیمت دارایی‌های رمزنگاری کوچکتر، به ویژه آنهایی که از فضای بلاکچین اتریوم استفاده می‌کنند، مانند پروژه‌های DeFi، NFT و DAO تأثیر می‌گذارد.

و 3 تفاوت دیگر بین اتریوم و بیت کوین

·         الگوریتم های رمزنگاری اتریوم و بیت کوین

بیت کوین و اتریوم هر دو ارزهای رمزنگاری شده می باشند و امنیت بسیار بالایی دارند . ولی هر دو از الگوریتم های متفاوتی جهت رمزنگاری استفاده می کنند. بیت کوین از الگوریتم SHA-256 جهت رمزنگاری استفاده می کند ولی اتریوم از Ethash استفاده می کند.

·         بلاک چین های اتریوم و بیت کوین

بلاک هایی که بیت کوین پاداش می دهد هر 4 سال یک بار بوده و این پاداش هر 4 سال نصف می شود . ولی این پاداش برای اتریوم هر سال می باشد . همین باعث شده است بستر اقتصادی این دو ارز دیجیتال متفاوت باشد و ماینر هایی که جهت استخراج استفاده می شود نیز متفاوت باشند.

·         دستگاه های استخراج اتریوم و بیت کوین

جهت استخراج بیت کوین باید از دستگاه های بسیار قدرتمند ASIC استفاده کرد . ولی اتریوم را می توان علاوه بر ماینرهای ASIC با کارت های گرافیکی نیز استخراج کرد.

تفاوت بین اتریوم و بیت کوین در قالب جدول

در زیر جدولی به‌صورت خلاصه از تفاوت‌های کلیدی بین اتریوم و بیت کوین ارائه شده است:

ویژگی ‌ها          بیت کویناتریوم
هدفذخیره ارزش و انتقال ارزش         پلتفرم برنامه‌های غیرمتمرکز
تکنولوژی          Proof-of-Work           Proof-of-Stake
تراکنش‌ها در ثانیه         730
محدودیت عرضه21 میلیون سکهنامحدود
کاربردهاپول دیجیتال    DeFi، NFTs، DAOs
قیمت  رهبر بازار ارزهای رمزنگاری          تابعی از قیمت بیت‌کوین و رهبر DeFi، NFTs، DAOs

این جدول نشان‌دهنده‌ی تفاوت‌های اساسی بین دو ارز دیجیتال برتر، اتریوم و بیت کوین، در اهداف، تکنولوژی، میزان تراکنش‌ها، عرضه، کاربردها و تأثیرات قیمتی آن‌ها می‌باشد که هر یک از این ویژگی‌ها، نقش مهمی در جذب کاربران و توسعه‌ی اقتصاد دیجیتال ایفا می‌کند.

قراردادهای هوشمند اتریوم

زمانی که می خواهیم یک قرارداد با کسی ببندیم ابتدا جوانب آن مشخص شده و هر دو به توافق می رسند که به این تعهدات پایبند باشند و در صورت شکستن قرارداد و عدم تعهد یکی از طرفین، جریمه اعمال شده و پیگرد قانونی دارد. در اتریوم نیز این بستر فراهم شده است.

برنامه های نرم افزاری بر روی بلک چین ها اجرا شده که دارای ضمانت کافی بوده و هر یک از طرفین ملزم به اجرای قراردادی که بسته اند می باشند. قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین های بیت کوین نیز قابل اجرا می باشند. ولی از آنجا که در ابتدای ایجاد بیت کوین بسترسازی اجرای نرم افزار بر بلاک چین فراهم نشده است ، اجرای آن با مشکلاتی روبرو خواهد شد. پس اجرای  قراردادهای هوشمند در اتریوم مناسب تر است.

معامله اتریوم و بیت کوین در فارکس

ارزهای دیجیتال را می توان در بازار فارکس نیز خریداری کرده و به معامله با آنها پرداخت. البته باید ابتدا آنها را با استفاده از کیف پول هایی که ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می کنند خریداری کرده و به این بازار وارد شد.

نماد اتریوم در بازار فارکس ETH و نماد بیت کوین BTC می باشد و می توان به صورت جفت ارز به معامله این ارزهای دیجیتال پرداخت. البته ایرانیان با توجه به محدودیت هایی که دارند، باید از بروکرهایی استفاده کنند که به ایرانیان خدمات می دهد.

اگر قصد ورود به بازار های سرمایه گذاری فارکس را دارید توصیه می کنیم بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان را بخوانید که می تواند برای شما مفید باشد.

سخن پایانی

همانطور که در طول مطلب متوجه شدیم اتریوم و بیت‌کوین دو ارز دیجیتال مهم با اهداف و کاربردهای متفاوت هستند. بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و جایگزینی برای پول سنتی طراحی شده است، هدف آن تبدیل شدن به یک سیستم پولی غیرمتمرکز و مستقل از هر دولت یا نهاد مالی است. از سوی دیگر، اتریوم پلتفرم متن‌بازی است که قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را بدون نیاز به واسطه‌ها و کنترل‌های مرکزی ایجاد و اجرا می‌کند.

تکنولوژی استفاده شده بین بیت کوین و اتریوم نیز متفاوت است. بیت‌کوین از تکنولوژی Proof-of-Work (PoW) استفاده می‌کند، که نیازمند مصرف انرژی زیادی برای تأیید تراکنش‌ها است. اتریوم به ابتدا از PoW استفاده می‌کرد اما به PoS منتقل شد که کارآیی و انرژی صرفه جویی بیشتری دارد.

در کل، بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال و سیستم پولی غیرمتمرکز و اتریوم به عنوان یک پلتفرم برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز معرفی می‌شوند. هرکدام از این دو، دارای ارزش و اهمیت بسیاری در اقتصاد دیجیتال هستند و توسعه و رشد این فضا را به سمت جلو می‌برند. با توجه به نیازها و اهداف خود، انتخاب بین اتریوم و بیت کوین می‌تواند به صورت آگاهانه‌تر انجام شود.

تفاوت اصلی بین اتریوم و بیت کوین در چیست؟

بیت کوین در درجه اول به عنوان جایگزینی برای ارزهای سنتی و از این رو وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش طراحی شده است. اتریوم یک بلاک چین قابل برنامه ریزی است که در زمینه های متعددی از جمله DeFi، قراردادهای هوشمند و NFT کاربرد پیدا می کند. تفاوت‌های اصلی بین اتریوم و بیت کوین عبارت‌اند از: هدف، تکنولوژی کاربردی، میزان تراکنش‌ها در ثانیه، محدودیت عرضه، کاربردها و تأثیر قیمت.

چرا بیت کوین با طلای دیجیتال و اتریوم با نقره دیجیتال مقایسه می شود؟

بیت کوین با طلای دیجیتال مقایسه می شود زیرا اولین و بزرگترین ارز رمزنگاری شده است، با ارزش بازار بیش از 375 میلیارد دلار، در حالی که عرضه محدود آن (حداکثر تعداد بیت کوین هایی که می توان استخراج کرد تنها ۲۱ میلیون سکه است) ممکن است تضمین کند که ارزش آن حفظ می شود.
اتریوم با نقره دیجیتال مقایسه می شود زیرا دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است و مانند این فلز گرانبها، کاربردهای بسیار متنوعی دارد. این ارز دیجیتال هیچ محدودیتی در عرضه ندارد و ممکن است تعداد نامحدودی اتر ایجاد شود، اما در عمل نرخ تورم اتریوم کم است.

سهام بیت کوین و اتریوم در بازار کریپتو چیست؟

تا 30 آگوست 2022، بیت کوین دارای ارزش بازار 376.5 میلیارد دلاری بود که حدود 39.6 درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده بود و ارزش آن کمی بیش از 954.3 میلیارد دلار بود.

در حال حاضر چند BTC و ETH در گردش هستند؟

تا 30 آگوست 2022، 19.1 BTC و 122.2 ETH در گردش بود.

چند شباهت بین بیت کوین و اتر چیست؟

اتر و بیت کوین از بسیاری جهات شبیه هم هستند. هر ارز دیجیتال در صرافی های آنلاین معامله می شود و در کیف پول های رمزنگاری ذخیره می شود. هر دو غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط بانک مرکزی یا مرجع دیگری صادر یا تنظیم نمی شوند و هر دو از فناوری بلاک چین استفاده می کنند.

چه هدفی از ایجاد بیت‌کوین و اتریوم وجود دارد؟

بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز ایجاد شد تا به عنوان جایگزینی برای پول سنتی عمل کند. اتریوم همچنین ارز دیجیتال است، اما هدف اصلی آن ارائه یک پلتفرم برای ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است.

تکنولوژی استفاده شده در بیت‌کوین و اتریوم چیست؟

بیت‌کوین از تکنولوژی PoW استفاده می‌کند، در حالی که اتریوم ابتدا از PoW استفاده می‌کرد اما بهPoS منتقل شد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه