تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه

تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی

در این مقاله از تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی مطالبی به شما ارائه خواهیم کرد . با ما در خانه بورس ایران – ایتسکا همراه شوید .

اخبار را می‌توان یکی از اساسی ترین عوامل تاثیر گذار در سمت و سوی حرکت بازار ها دانست . پس به هیچ وجه نمی‌توان از تاثیر اخبار بر بازار چشم پوشی کرد . تعداد خیلی زیادی از معامله گران هم فقط از بررسی اخبار برای سرمایه گذاری و معاملات خود استفاده می‌کنند .

اما چگونه می‌توان اخبار را بررسی ؟

چه نوع اخباری بر روی بازار های مالی تاثیر گذار هست ؟

آیا برای فعالیت در بازار های مالی حتما نیازمند بررسی اخبار هستیم ؟

اخبار به چه شکل هایی بر بازار ها تاثیر می‌گذارند ؟

این ها سوالاتی هستند که در این مقاله به آن ها پاسخ خواهیم داد .

چند نمونه از تاثیر اخبار
تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه 1

چند مثال از تاثیر اخبار بر بازار های مالی :

برای اینکه بیشتر با تاثیر اخبار بر روی بازار آشنا شوید چند مثال از بازار های مختلف برایتان آورده ایم .

بورس ایران :

در سال 98 با اعلام نهایی شدن طرح مسکن ملی از سوی دولت ، صنعت سیمان با افزایش چشمگیری روبرو شد . دلیل آن هم افزایش تقاضا برای سیمان بود . یا با گران شدن سوخت و حذف یارانه سوخت قیمت سیمانی ها با کمی کاهش روبرو شد چرا که بخش زیادی از فروش برخی شرکت های سیمانی از صادرات به کشور های همسایه است و گران شدن سوخت به معنای افزایش هزینه هاست .

بازار ارز های دیجیتال :

در بازار ارز های دیجیتال (کریپتو کارنسی) در سال 2018  بحث هایی برای پذیرش بیت کوین توسط کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) صورت گرفت . پیشنهادات و طرح هایی برای ای تی اف (صندوق قابل معامله) بیت کوین مطرح شده بود و همین عامل باعث شد که بیت کوین سیر صعودی به خود بگیرد اما با آمدن نتیجه و رد این پیشنهاد توسط SEC قیمت بیت کوین به همراه کل بازار ارز های دیجیتال دچار افت شد .

یا به عنوان مثالی دیگر می‌توان به افت شدید ریپل اشاره کرد . دلیل این افت شدید ، شکایت SEC از ریپل بود که باعث کاهش 50 درصدی ارزش ریپل شد .

بازار فارکس :

می‌توان گفت که اخبار روی بازار فارکس بیشترین تاثیر گذاری را دارد .

فرض کنید که خبری در ارتباط با رکود در یکی از صنعت های کشور X منتشر می‌شود . این باعث افت ارزش پول کشور X نسبت به کشور های دیگر می‌شود . به عنوان مثالی دیگر کشور Y تصمیم به کاهش نرخ بهره بانکی خود می‌گیرد و همین عامل باعث افزایش ارزش پول کشور Y می‌شود .

حال بپردازیم به سوالاتی که مطرح شد .

بررسی اخبار
تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه 2

1 – چگونه اخبار را بررسی کنیم ؟

بررسی اخبار گاه می‌تواند خیلی آسان باشد و گاه هم بسیار سخت .

در برخی مواقع به راحتی می‌توان از متن خبر به نتیجه رسید مانند مثالی که در خصوص ریپل زدیم . ولی در برخی موارد تحلیل کردن خبر و پی بردن به نتیجه آن کار ساده ای نیست . تحلیل اینگونه اخبار نیازمند تجربه و صرف کردن وقت است . برای بررسی این نوع از اخبار باید پارامتر هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند را بیابید . سپس بین بازار و آن پارامتر ها نوعی ارتباط بر قرار کنید .

برای روشن تر شدن بحث به مثالی که در خصوص افزایش قیمت سوخت زدیم توجه کنید . در این مثال آن پارامتری که تحت تاثیر قرار گرفته قیمت سوخت است . حال افزایش قیمت سوخت به ضرر آن صنایعی می‌باشد که یکی از مواد مصرفی آن ها سوخت است . صادرات سیمان از راه زمینی انجام می‌شود و ترابری آن نیازمند سوخت است . چون یکی از عمده ترین هزینه ها در صادرات سیمان همان قیمت سوخت است پس تاثیر زیادی بر روی سود خالص حاصل از صادرات می‌گذارد .

با این روش می‌توان تقریبا تمامی اخبار را تحلیل کرد .

2 – چگونه اخباری بر روی بازار های مالی تاثیر گذارند؟

اخبار اقتصادی در رتبه اول و اخبار سیاسی در رتبه دوم بر روی بازار های مالی تاثیر گذارند و سایر دسته بندی های خبری تاثیری بر روی بازار های مالی ندارند و اگر هم داشته باشند چندان زیاد نیست .

البته گاها برخی از خبر های غیر اقتصادی می‌توانند درون خودشان یک خبر مهم اقتصادی را جای دهند . مثلا یک رویداد اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش تقاضای گروهی از محصولات شود . برای مثال با نزدیک شدن به عید تقاضا برای مواد شوینده افزایش میابد که باعث افزایش درآمد شرکت های تولید مواد شوینده می‌شود .

3 – آیا برای فعالیت در بازار های مالی حتما نیازمند بررسی اخبار هستیم ؟

در پاسخ باید گفت خیر . بسته به روشی که برای تحلیل های خود انتخاب کرده اید می‌توانید از اخبار استفاده کنید و یا اینکه بررسی اخبار را کنار بگذارید . اگر تحلیل گر تکنیکال هستید حتما نیاز به تحلیل اخبار ندارید . اما اگر تحلیل گر فاندامنتال هستید باید گفت که اخبار بخشی جدا ناپذیر از تحلیل فاندامنتال است پس لازم است که از تاثیر اخبار غافل نشوید .

در بازار هایی چون فارکس بهتر است که همیشه ی بخشی از تمرکزتان بر روی اخبار باشد .

4 – اخبار به چه شکل هایی بر بازار ها تاثیر می‌گذارند ؟

تاثیر اخبار بر بازار به دو شکل است . در وهله اول با انتشار اخبار یک جو روانی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد تغییرات در عرضه و تقاضا ها می‌گردد . ممکن است در این زمان هنوز اتفاقی در وضعیت شرکت یا بازار نیفتاده باشد ولی همین جو روانی ایجاد شده ناشی از انتشار خبر بر روی قیمت ها تاثیر می‌گذارد . حال این جو بسته به خبر می‌تواند مثبت باشد و یا منفی .

پس از آن نیز تاثیرات واقعی آن خبر بر روی بازار شروع می‌شود مانند تاثیر واقعی افزایش قیمت مواد اولیه بر روی سود خالص شرکت .

همچنین اخباری که واقعی نباشند هم گاها بر روی بازار تاثیرات زیادی می‌گذارند . گاها شایعات منتشر شده باعث می‌شود که همان جو روانی که از آن صحبت کردیم عامل ایجاد عرضه های سنگین و پایین آمدن قیمت یا زیاد شدن تقاضا و افزایش قیمت شود .

پس هیچگاه اهمیت تاثیر اخبار را بر روی بازار را دست کم نگیرید .

اگر هنوز اقدام به افتتاح حساب در کارگزاری نکرده اید مقاله زیر را مطالعه کنید .

آموزش ثبت نام در بروکر هایی که ایرانیان میتوانند از آنها استفاده کنند!

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه