فومو در ارز دیجیتال چیست؟ نحوه غلبه بر FOMO

فومو در ارز دیجیتال چیست؟

“هی الکس، آیا می دانستی که در Dogecoin ضرر کردی؟ خیلی از تریدرها از طریق بیت کوین ثروتمند شده و ثروت زیادی را از این راه به دست آورده اند.” بسیاری از سرمایه گذاران از سؤالاتی مانند این وحشت دارند. به حدی که حتی یک اصطلاح برای آن وجود دارد: FOMO یا ترس از دست دادن! براستی فومو در ارز دیجیتال و در بازار کریپتوکارنسی چیست و چه نقش یا تأثیری می تواند بر سرمایه گذاری ارز دیجیتال داشته باشد؟

اگر دوست دارید بدانید که FOMO چیست؟ در همین ابتدای امر باید بگوییم که FOMO، ترس از دست دادن یا جا ماندن از سیر جمعی، اصطلاح نسبتاً جدیدا افزوده شده به زبان انگلیسی است، اما در زندگی روزمره ما ذاتی است. فومو در ارز دیجیتال یا همان بازار کریپتوکارنسی یک پدیده واقعی عصر مدرن دیجیتال بوده و می تواند تأثیر زیادی روی تشخیص روند بازار ارز های دیجیتال، فارکس و بورس داشته باشد.

به عنوان مثال، احساس عقب ماندن و انجام کاری که دیگران انجام می دهند، می تواند منجر به این شود که تریدرها بدون فکر کافی وارد معاملات شوند یا معاملاتی را در لحظات نامناسب ببندند. در نتیجه سرمایه زیادی را به خطر بیندازند.

برای کمک به معامله گران برای درک بهتر مفهوم فومو در ارز دیجیتال و چرایی وقوع آن، در این مقاله از ایتسکا سعی کرده ایم تا اولا بگوییم که FOMO چیست؟ پیامدهای روانشناسی فومو ارز دیجیتال کدامند؟ سپس محرک های بالقوه و چگونگی تأثیر آنها بر موفقیت یک معامله گر روزانه را شناسایی کنیم.

نکات مختلفی در مورد چگونگی غلبه بر ترس و سایر احساسات وجود دارد که می تواند بر ثبات در معاملات که یکی از مهمترین ویژگی های معامله گران موفق است، تأثیر بگذارد. تا انتهای این مطلب با ایتسکا همراه باشید تا علاوه بر دانستن نحوه غلبه بر FOMO در کریپتوکارنسی بدانید که چگونه به عنوان یک تریدر می توانیم از شر فومو در ارز دیجیتال خلاص شویم؟

FOMO چیست؟

FOMO  مخفف ” fear of missing out” است که ترجمه آن به فارسی می شود: ترس از دست دادن. ترس از دست دادن یک پدیده دیرینه روان شناسی و بخشی از زندگی همه انسان ها است. کارشناسان ثابت کرده اند که FOMO بر کیفیت زندگی انسان تأثیر می گذارد و منجر به اضطراب، از دست دادن پول، قطع ارتباط با خانواده و افسردگی می شود.

FOMO در تجارت و در سرمایه گذاری کریپتوکارنسی چیست؟

FOMO در معامله گری، ترس از دست دادن یک فرصت بزرگ در بازار و حس عقب ماندن از دیگران بوده و موضوعی رایج است که بسیاری از تریدرها در طول معاملات خود تجربه می کنند. فومو در ارز دیجیتال می تواند بر همه افراد از معامله گران جدید با حساب های خرده فروشی گرفته تا معامله گران حرفه ای فارکس تأثیر بگذارد. در عصر رسانه های اجتماعی، FOMO یک پدیده رایج بوده و از این احساس ناشی می شود که سایر تریدرها موفق تر هستند.

در واقع اگر بخواهیم بگوییم که فومو در ارز دیجیتال چیست؟ باید بگوییم که FOMO اصطلاحی است که در جامعه ارزهای دیجیتال رایج است، بازاری که با تصمیمات تجاری غیرمنطقی و گاهاً بی دلیل همراه شده است.  FOMO در دنیای کریپتو زمانی اتفاق می‌افتد که یک شخص تصمیم غیرمنطقی برای تجارت یا سرمایه‌گذاری در یک دارایی کریپتو بر اساس برخی از اطلاعات دریافتی بدون تأیید صحیح منبع و یا اطمینان ازصحت آن می‌گیرد.

روانشناسی تجارت یک موضوع کلیدی است و نیروی محرکه کلیدی که FOMO را به حرکت وا میدارد، چیزی جز احساسات نیستند. اگر تریدرها آنها را کنترل نکنند، می توانند باعث شود تا برنامه های معاملاتی خود را نادیده گرفتف و از سطوح ریسکی که می توانند پذیرش نمایند، فراتر روند. طمع، ترس، هیجان، حسادت، بی حوصلگی و اضطراب احساسات رایج در معاملات هستند که می توانند فومو در ارز دیجیتال را تشدید کنند.

FOMO در ارزهای رمزنگاری شده افراد را به سمت خرید دارایی ها با بالاترین قیمت یا حتی فروش آنها با کمترین قیمت سوق می دهد، به جای اینکه عکس این عمل اتفاق بیفتد! یعنی دارایی ها با کمترین قیمت خریداری شوند یا با بیشترین قیمت به فروش برسند، چیزی که توصیه می شود. گاهی اوقات، عواقب فومو در ارز دیجیتال می تواند بدتر و عمیق تر از از دست دادن سرمایه سرمایه گذاری شده باشد چون می‌تواند منجر به موقعیت های مخربی مانند قطع ارتباط با خانواده، اضطراب و افسردگی شود.

ویژگی های یک تریدر FOMO چیست؟

معامله گرانی که بر اساس FOMO اقدام به خرید یا فروش رمز ارز می کنند، احتمالاً ویژگی های مشابهی دارند و توسط مجموعه ای از مفروضات هدایت می شوند. هنگامی که شخصی مقدار زیادی از سرمایه تجاری خود را در یک سرمایه گذاری بد، از دست می دهد، ممکن است روی او تأثیر روانی بگذارد. این شکست به نوبه خود می تواند در جنبه های دیگر زندگی آنها مانند روابط، ارتباط با خانواده و دوستان و… منعکس شود. فرد شروع به تجربه افول اجتماعی می کند و اگر مراقبت بیشتری انجام نشود، به تدریج ناکارآمد می شود.

فومو در ارز دیجیتال نه تنها می تواند بر پرتفوی و سبد سهام افراد تأثیر بگذارد، بلکه می تواند بر سلامت و کیفیت زندگی آنها نیز تأثیر بگذارد. مهم است که با یادگیری بیشتر در مورد اینکه FOMO چیست و درک مفهوم چیستی آن از طریق مثال ها، درک علل و علائم احتمالی آن، و در نهایت، اقدام برای جلوگیری از FOMO به عنوان یک سرمایه گذار، از فومو در بازار ارز دیجیتال اجتناب کنید.

عوامل و فاکتورهای ایجاد کننده FOMO چیست
دلایل ایجاد FOMO در ارز دیجیتال چیست

عوامل و فاکتورهای ایجاد کننده FOMO چیست؟

فومو با اینکه یک احساس درونی است اما برخی از عوامل خارجی نیز می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند. فومو در ارز دیجیتال با عوامل مختلفی در جامعه ارزهای دیجیتال هدایت می‌شود و شناسایی برخی از آنها می تواند به جلوگیری از بروز این احساسات در زمان بعدی کمک کند.

در این قسمت از مطلب به این موضوع می پردازیم که عوامل و فاکتورهای ایجاد کننده فومو در ارز دیجیتال  چیست؟ این عوامل خارجی را می توان به 5 مورد تقسیم بندی کرد. پنج دلیل زیر جامع نیستند، اما ممکن است مبنایی برای این باشد که می توان با شناسایی عوامل ایجاد کننده فومو در ارز دیجیتال به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار ارزهای دیجیتال بر FOMO غلبه کرد. این 5 عامل عبارتند از:

بازارهای بی ثبات و پیش بینی حرکت بزرگ بعدی (Volatile markets & Catching the Next Big Move)

از آنجایی که هیچ تریدری دوست ندارد معامله یا فرصتی خوب را در سرمایه گذاری از دست بدهد، پس نمی توان فومو در ارز دیجیتال را محدود به بازارهایی دانست که صعودی هستند. برخی از بازارهای بی ثبات می توانند باعث فومو و عقب ماندن از خیل جمعیت شود.

پیش بینی حرکت بزرگ بعدی به طور کلی بر جامعه رمزنگاری تسلط یافته است. این پیش بینی با آگاهی از میزان پولی که توسط برخی از سرمایه گذاران و تریدرها در ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم کسب شده، ایجاد شده است. به عنوان مثال، بیت کوین در 9 سال گذشته رشد تجمعی نزدیک به 30000 درصد را تجربه کرده است.

سودهای بزرگ و اجتناب از ضررهای بزرگ (& Avoiding the Big Losses Big winning streaks)

با توجه به پیروزی ها و سودهای اخیری که برخی از تریدرها بدست آورده اند، امکان شناسایی راحت فرصت های جدید و گرفتار شدن در برخی موقعیت های پرخطر وجود دارد. چون دیگران این معامله را انجام داده و سود زیادی کسب کرده اند، پس حتماً معامله خوبی است، پس چرا من این کار را نکنم؟ اما غافل از این هستند که این دوره های سود همیشگی نبوده و می توانند ضرر هم بکنند.

 فومو در ارز دیجیتال و در کریپتوکارنسی اغلب سود محور در نظر گرفته می شود، با افرادی که به دنبال یک حرکت بزرگ برای کسب سود هستند. اما عکس این قضیه نیز صادق است! مردم زمانی که در تلاش هستند تا از ضررهای قابل توجه جلوگیری کنند، حس FOMO را تجربه می کنند. از نمونه های بارز آن می توان به سقوط یک استیبل کوین به نام TerraUSD (UST) اشاره کرد. این استیبل کوین در یازده می 2022 هفتاد درصد از ارزش خود را از دست داد.

ضررهای تکراری و دنباله دار (Repetitive losses)

تریدرها ممکن است با انجام یک معامله، ترس، فروش سهمی که معامله کرده اند، سپس انجام یک معامله به علت اضطراب و ناامیدی وارد یک چرخه معیوب و در نهایت متحمل شدن ضررهای بزرگتر شوند.

برخلاف بازارهای ارز و بورس، بازار کریپتو نسبتا تست نشده و تا حد زیادی غیرقابل پیش بینی و ناشناخته است و موانع ورودی کمی دارد. این موضوع منجر به این می شود که افرادی که دانش و درک محدودی از نحوه عملکرد بازار دارند، مشتاقانه وارد آن شوند. و چیزی است که این جریان را هدایت می کند چیزی نیست جز FOMO

اخبار و شایعات (News and rumours)

یک شایعه بی اساسی در مورد خرید یا فروش یک کریپتوکارنسی پخش می شود و خیلی از تریدرها با شنیدن آنها احساس می کنند که باید زود دست به کار شده و شروع به خرید و فروش رمزارز مورد نظر نمایند. آنها فکر می کنند که معامله ای را زودتر انجام دهند، می توانند برنده شوند. این ذهنیت از افرادی نشأت می گیرد که معتقدند مزیت حرکت زودهنگام به دلیل داستان های موفقیت آمیز سرمایه گذاران اولیه در ارزهای دیجیتال پررونق مانند بیت کوین، همیشه به یک نتیجه مثبت منجر می‌ شود.

با وجود مزایای سرمایه‌گذار اولیه بودن، باید اذعان کرد که معاملات جنبه های منفی نیز دارند و همه ارزهای رمزپایه در تابلوی امتیاز دارایی های رمزنگاری، عملکرد بالا ندارند.

رسانه های اجتماعی (Social media)

با اینکه می توان ادعا کرد که اطلاعات یک محرک بسیار مهم به ویژه برای سود در فضای ارزهای دیجیتال است. اما آن می تواند ابزاری برای هدایت فومو در ارز دیجیتال باشد.

ادغام رسانه های اجتماعی به ویژه توییتر مالی (#FinTwit) با تریدینگ آن زمانی خطرناک و آسیب رسان خواهد بود که جوری جلوه داده شود که همه تریدرها در فلان معامله سود کرده اند. مهم این است که محتوای رسانه های اجتماعی را زود باور نکنید، و برای تحقیق در مورد اینفلوئنسرها و ارزیابی پست ها وقت بگذارید. توصیه می کنیم از هشتگ FinTwit برای الهام گرفتن استفاده کنید، نه به عنوان یک ابزار برنامه ریزی قطعی!

علاوه بر تأثیرگذاری بر معامله گران در سطح فردی، فومو در ارز دیجیتال می تواند تأثیر مستقیمی بر بازارها داشته باشد. بازارهای متحرک ممکن است از نظر احساسی هدایت شوند. معامله گران به دنبال فرصت ها و به دنبال نقاط ورودی می گردند که ترند جدید در حال شکل گیری را درک می کنند.

هنگامی که مردم از ترس از دست دادن، شروع به خروج از بازارهای صعودی می کنند، ارزش بازارهای صعودی ثابت می توانند به سرعت افزایش یا کاهش پیدا کنند. می دانید که بدترین سناریو در FOMO چیست؟ افرادی که دیر وارد یک موقعیت خرید می شوند، پول خود را از دست داده اند، و این بدترین سناریو در معاملات FOMO است.

مثال هایی از FOMO در  Cryptoچیست؟

نمونه‌ای آشنا از فومو در ارز دیجیتال برای بسیاری، حرکات بی ثبات دوج کوین در سال 2021 است. توییت های ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در مورد Dogecoin باعث شد تا FOMO در بین کسانی که در آن زمان مالک Doge  نبودند، ایجاد شود.

ارز دیجیتال میم (meme cryptocurrency) در موارد متعددی بسته به درک بازار از سخنان ایلان ماسک، افزایش یا کاهش قیمت را تجربه کرده است. در ماه مه 2021، Dogecoin  پیش از حضور ماسک در برنامه تلویزیونی “Saturday Night Live” جهش کرد و سپس 24 ساعت پس از اینکه Dogecoin در یک برنامه به عنوان “hustle” شناخته شد، ارزش آن تقریباً 30٪ کاهش یافت.

تأثیر ایجاد شده توسط FOMO در جامعه کریپتو باعث سرمایه گذاری در بسیاری از شیت کوین ها شده است.  FOMO در کریپتوکارنسی عمدتاً با تمایل برای تصاحب جانشین پولساز بعدی یعنی بیت کوین در هر زمان ممکن، افزایش می یابد. در واقع، انجام یک حرکت سودآور بالقوه در بازار نتیجه تصمیم گیری منطقی پس از انجام تحقیقات عمیق، قبل از جهش برای سرمایه گذاری در هر توکنی است.

نشانه های فومو در ارز دیجیتال که باید مراقب آن باشید

توانایی تشخیص علائم فومو در بازار ارز دیجیتال به اندازه درک برخی از علل آن هم است. برخی از رفتارها وجود دارند که می توانند نشان دهنده این امر باشند که سرمایه گذاری احتمالاً  FOMO محور است:

 • نیاز به خرید یک ارز دیجیتال به دلیل انتشار دهان به دهان آن، درصد زیادی افزایش یافته است.
 • مردم صرفاً به دلیل این که یک کریپتو، اخیراً محبوبیت پیدا کرده است، تمایل زیادی به خرید یا سرمایه گذاری روی آن دارند.
 • مدام به این فکر می کنید که اگر معامله ای انجام شود چقدر می توان سود به دست آورد.
 • با مشاهده محتواهای تولید شده در رسانه های اجتماعی، بر روی برخی روندها و معاملات ارزهای دیجیتال متمرکز می شوید.

این چهار نشانه نشان می دهد که چگونه طمع می تواند منجر به تصمیم گیری های مخاطره آمیز در کریپتوکارنسی شود و چگونه این انتخاب ها می توانند غیرمنطقی و زودگذر باشند.

چطور از شر فومو خلاص شویم
چگونه گرفتار فومو نشویم

چگونه به عنوان یک تریدر از شر فومو در ارز دیجیتال خلاص شویم؟

به راستی چگونه به عنوان یک تریدر بر فومو در ارز دیجیتال غلبه کنم؟ خلاص شدن از شر FOMO مستلزم درک کامل بازار کریپتو و بررسی تمام جوانب مثبت و منفی آن است. هنگام برخورد با مسائل پیچیده، توجه داشته باشید که غرایز و احساسات ممکن است بر تصمیم شما تأثیر بگذارد.

·         برای تحقیق وقت بگذارید (Take the Time to Research)

فومو در ارز دیجیتال توسط اطلاعات دریافتی از کانال های مختلف هدایت می شود و نمی توان از آن فرار کرد. معمولاً چنین اخباری وریفای نمی شوند و به گونه ای تفسیر می شوند که با سوگیری شخصی مطابقت داشته باشد. به عنوان یک سرمایه گذار ارز دیجیتال، قبل از اینکه وسوسه شوید تا یک تصمیم غیرمنطقی  بگیرید که ممکن است باعث ضرر یا حتی بدتر از آن انحلال شود، انجام تحقیقات مستقل برای درک وضعیت کوین ضروری است.

·         به رسانه های قابل اعتماد، اعتماد کنید (Rely on Trusted Media Outlets)

انجام تحقیقات به شما در غلبه بر FOMO کمک می کند. با این حال، یک روش مفید دیگر داشتن فهرستی از افراد و رسانه های خبره و آگاه است که برای کسب اطلاعات بیشتر به آنها مراجعه کنید. متکی بودن به این رسانه ها و اینفلوئنسرهای منتخب به عنوان منابع ثانویه به تصمیم گیری بهتر در مورد خرید یا فروش یک دارایی رمزنگاری کمک می کند.

·         شما نمی توانید همیشه برنده شوید (You Can’t Win All the Time)

زندگی ترکیبی از فراز و نشیب است. رسیدن به این درک، به سرمایه گذار دیدگاه منطقی و زمینه بهتری می دهد. درک این موضوع که نمی توان همیشه در سرمایه گذاری در پوزیشن سودده قرار گرفت، زمینه را برای بردهای بیشتر و توانایی مقابله با ضررهای گاه به گاه فراهم می کند. حتی حامیان بیت کوین مانند مایکل سیلر، هم بنیانگذار میکرواستراتژی (MicroStrategy)، همیشه در سمت برنده بازار ارزهای دیجیتال نیستند. بهترین شرط سرمایه گذار یا معامله گر ارزهای دیجیتال، توسعه استراتژی هایی است که تشخیص FOMO را آسان می کند. 

·         تدوین یک استراتژی راهنما (Developing a Guiding Strategy)

داشتن یک اصل هدایتی راهی سازنده برای غلبه بر اثرات فومو در ارز دیجیتال است. این به معنای حفظ یک چک لیست برای جلوگیری از تصمیم گیری های مؤثر یا پرش خیلی سریع در بازار است. استراتژی شما شامل نکات ظریفی مانند استفاده از دارایی های کریپتویی که در نظر گرفته اید، توکنومیک (tokenomics) آن و سایر موارد است. هر زمان که ممکن است تجزیه و تحلیل بنیادی و تکنیکی را با هم ترکیب کنید تا از تصمیمات تجاری ناآگاهانه اجتناب کنید.

·         بدانید که بازار، چرخه ای است (Know the Market Is Cyclical)

بازار ارزهای دیجیتال، مانند سایر بازارهای دنیای مالی، در یک چرخه بالا و پایین با دوره‌های صعودی و نزولی حرکت می کند. بازار صعودی شامل یک سری از اوج قیمت ها است، و بازار نزولی با کاهش ها و با از دست دادن پول مردم همراه است. درک این چرخه و زمانی که بتوانید زمان مناسب برای ورود و خروج از معامله را تشخیص دهید به کاهش خطر هدایت شدن توسط فومو در ارز دیجیتال کمک می کند،.

·         از اشتباهات قبلی درس بگیرید (Learn from Previous Mistakes)

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از اضطراب ناشی از  فومو در ارز دیجیتال، درس گرفتن از اشتباهات قبلی است. به لحظه ای فکر کنید که به دلیل اخباری که شنیده اید، با وحشت بیت کوین خود را بفروشید و فقط پس از کلیک روی دکمه فروش، افزایش شدید قیمت آن را مشاهده کنید. چنین سناریویی می تواند شما را از فروش پشیمان کند. به موقعیتی فکر کنید که در آن یک تصمیم تجاری گرفته اید که منجر به از دست دادن پول شده است، تصمیمی که از آن پشیمان شده اید. همانطور که گفته شده ” آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود” باید راهنمای شما باشد.

·         به یاد داشته باشید،FOMO یک نوع ابزار برای کلاهبرداران است (Remember, FOMO Is a Tool for Scammers)

از زمانی که رمزارزها به رسمیت شناخته شدند، بسیاری از پیشنهادات اولیه کوین (ICO) ظاهر شدند. برخی از آنها واقعی هستند، اما برخی دیگر ابزاری برای بهره برداری بوده اند. کلاهبرداران از این توکن ها یا  ICOهای تقلبی استفاده می کنند تا سرمایه گذاران را از طریق فومو در ارز دیجیتال متقاعد کنند تا پول خودشان را در آنها سرمایه گذاری کنند. یک مطالعه نشان داد که 80٪ از ICO ها کلاهبرداری هستند. گزارش دیگری تخمین زده است که روزانه 9 میلیون دلار به دلیل کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در مقیاس کوچک از دست می رود.

نحوه غلبه بر FOMO در کریپتوکارنسی

برای اینکه بر فومو در ارز دیجیتال غلبه کنیم، بایستی خودآگاهی را افزایش و اهمیت نظم و مدیریت ریسک در تجارت را درک نماییم. واقعاً ممانعت از تأثیرگذاری احساسات بر معاملات و اجتناب از فومو در بازارهای ارز دیجیتال کار ساده ای نیست! اما دانستن برخی ترفندها که می تواند تریدرها کمک کند تا تصمیمات آگاهانه و مؤثرتری را انجام دهند. این تکنیک ها عبارتند از:

 1. فرصت های تجاری همیشه وجود دارند، شاید به صورت آنی نه ولی اگر صبر کنید، می توانید معاملات پرسود دیگری هم پیدا کنید. یک جدول معاملاتی تنظیم کنید تا بتوانید معاملات گذشته خود را تحلیل و نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. در این حالت می توانید ریسک درگیر شدن با فومو در ارز دیجیتال را کاهش دهید.
 2. همه در یک پوزیشن قرار دارند. تشخیص اینکه این یک لحظه پیشرفت برای بسیاری از معامله گران است، باعث می شود فومو در ارز دیجیتال شدت کمتری داشته باشد. اشتراک گذاری تجربیات با سایر تریدرها می تواند اولین قدم مفید در درک و بهبود روانشناسی معاملات باشد.
 3. دانستن نوع استراتژی، ایجاد یک پلن معاملاتی و داشتن یک برنامه معاملاتی و حرکت در همان چارچوب  وپایبند بودن به یک برنامه معاملاتی، راهی برای دست یابی به پیشرفت و موفقیت در طولانی مدت است. برنامه شما باید همسو با استراتژی شما باشد.
 4. کنار گذاشتن احساسات در هنگام انجام معامله و داشتن یک طرح معاملاتی می تواند باعث افزایش اعتماد به معامله باشد. یاد بگیرید که احساسات خود را کنترل کنید. در این صورت، احتمال درگیر شدن در فومو در ارز دیجیتال به کمترین میزان می رسد.
 5. فقط باید از سرمایه ای استفاده کنید که می توانید از دست بدهید.در صورت مشاهده یک حرکت غیرمنتظره در بازار، شما می توانید از توقف ضرر (استاپ لاس) استفاده کنید تا ضرر را به حداقل برسانید.
 6. تریدرها با شناخت بازارها بایستی تجزیه و تحلیل خود را انجام دهند و از آن برای اطلاع از تریدها و معاملات استفاده کنند. آنها باید همه اطلاعات را در اختیار داشته باشند تا از هر نتیجه ممکن آگاه شوند.
 7. استراتژی مدیریت رسک داشته باشید تا از ضررهای ناشی از فومو دور بمانید .با در پیش گرفتن استراتژی ها و رویکردهای صحیح می توان فومو در ارز دیجیتال را در مسیر معاملات کنترل کرد. فراموش نکنید که همیشه با منطق معامله کنید.
 8. عضویت در یک ژورنال تجاری را به شما توصیه می کنیم. شما با خواندن این مجلات می توانید از تجارب به اشتراک گذاشته شده موفق ترین معامله گران برای کمک به برنامه ریزی خودتان استفاده کنید.
ترس از دست دادن یا فومو در ارز دیجیتال چیست؟
معنی ترس از دست دادن فرصت یا FOMO

سخن پایانی: چرا باید با FOMO خداحافظی کنید!

اشکال مختلف FOMO مدتها قبل از اختراع ارز دیجیتال، بخشی از وجود انسان بوده است. مفهوم فومو در ارز دیجیتال و فومو در معاملات برای کسانی که ترس از دست دادن فرصت ها و عقب ماندن از دیگران را دارند، صدق می کند. فومو در ارز دیجیتال می تواند ترس از دست دادن حرکت در بازارها، ندانستن آخرین اخبار مالی یا نداشتن دانش کافی در مقایسه با سایر معامله گران باشد. در نتیجه، یک معامله گر FOMO معمولاً مضطرب و ناراضی است.

در دنیای پر سرعت و همیشه در حال تغییر فارکس، معامله گران می توانند یک ترن هوایی از احساسات را تجربه کنند. ترس، طمع، اضطراب، شادی و بسیاری موارد دیگر همگی می توانند با تغییر در نمودارها یا بازار پرنوسان ایجاد شوند. FOMO می‌تواند بر هر کسی تأثیر بگذارد.

فومو (ترس از دست دادن) را به جومو (لذت از دست دادن) تبدیل نمایید.

فومو در ارز دیجیتال به دلیل احتمال از دست دادن کل سرمایه گذاری، می تواند مضر باشد. در نتیجه پیروی از دستورالعمل های انضباطی می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا از خطر و تأثیر FOMO  کریپتوکارنسی جلوگیری کنند.

اکنون که با خواندن این مطلب از ایتسکا دانستید چگونه فومو ارز دیجیتال را در مسیرهای خود شناسایی و متوقف کنید، از JOMO در تجارت استقبال کنید و طرز فکر خود را برای موفقیت بیشتر تغییر دهید.

JOMO به عنوان «پادزهر باهوش عاطفی برای FOMO» توصیف شده است. JOMO در معاملات تجسم آرامش و انضباط است. یک معامله گر JOMO ذهن خود را می شناسد، یک برنامه معاملاتی قوی دارد و بازارها را تعقیب نمی کند، در عوض منتظر فرصت هایی است که با استراتژی معاملاتی او مطابقت دارد. این در تضاد کامل با یک معامله گر FOMO است که به طور مداوم ترس از فرصت های از دست رفته را دارد.

سوالات متداول

JOMO چیست؟

JOMO «شادی» را جایگزین «ترس» می کند و نشان می دهد که از دست دادن فرصت نه تنها اشکالی ندارد، بلکه در واقع چیزی است که باید از آن لذت برد. JOMO در ارز دیجیتال یک مفهوم مهم برای معامله گران است که بر نیاز به برداشتن یک گام به عقب، فکر کردن، برنامه ریزی و لذت بردن به جای عجله در معاملات از طریق اضطراب از دست دادن تأکید می کند.
هر معامله گر می داند که فضایی برای پیشرفت وجود دارد، حتی حرفه ای ها. یک معامله گر JOMO در هر معامله ای برنده نمی شود، اما این خوب است. آنها فشار کمتری برای تجارت احساس کرده و از یک استراتژی معقول استفاده می کنند. در نتیجه شانس بسیار بیشتری برای دستیابی به موفقیت بلندمدت دارند.

تفاوت های بین تریدر جومو و فومو در ارز دیجیتال چیست؟

تریدر فومو:
“هر کس دیگری این معامله را انجام می دهد، دلیلی وجود ندارد که من این کار را نکنم.”
من واقعاً می خواهم که در این معامله، سود کنم.
ظاهراً اکنون زمان خوبی برای تجارت نفت خام است. من آن را در هشتگ #FinTwit دیدم.
“من نگرانم که فرصتی را از دست بدهم. من بیشتر روز نمودارها را تماشا می کنم.»
تریدر جومو:
GBP/USD بی ثبات به نظر می رسد. با این حال، برای ورود طبق برنامه معاملاتی من خیلی دیر است. منتظر یکی دیگر می مانم.”
من تمام تحقیقات و تحلیل های خود را انجام داده ام و معاملاتی را که می خواهم انجام دهم، می دانم.
من وبینارها را تماشا کردم و آخرین اخبار بازار را خواندم. من دقیقا می دانم چه اتفاقی دارد می افتد.»
من برخی از فرآیندها را خودکار کرده ام. فرصت ها را از دست نخواهم داد. اگر معامله نکنم، انتخاب  خودم است.»

FUD  چیست؟

FUD ترس، عدم اطمینان و شکی است که اغلب در رسانه های اجتماعی یا رسانه های جمعی منتشر می شود. ممکن است FUD باعث کاهش قیمت یک کریپتو یا… شود البته نه بر اساس فاندامنتال یا نمودارها، بلکه بر اساس اخبار بدی که در رسانه های اجتماعی منتشر می شود.

چه چیزی بین FUD و FOMO مشترک است؟

FUD و FOMO هر دو احساسات مبتنی بر ترس هستند که بر معامله گران در مبادلات رمزنگاری و جاهای دیگر تأثیر می گذارد. سرمایه گذاران برای مقابله با این دو اشتباه باید به اصول و نمودارها پایبند باشند.

برخی از پیامدهای روانشناسی فومو ارز دیجیتال کدامند؟

·         گذاشتن تاثیر سوء روی زندگی شخصی افراد
·         از دست دادن اعتماد به نفس
·         اختلال در خواب شبانه
·         تاثیرات نامطلوب بر روی روابط، ارتباط با خانواده و دوستان و…

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه