11 روش برای معامله‌گری موفق در بازار بین‌المللی فارکس

بازار بین‌المللی فارکس

با سری مقالات آموزشی سایت ایتسکا در خدمت شما همراهان عزیز هستیم، این مقاله به بررسی استراتژی‌ها و روش‌های یک سرمایه‌گذار موفق در بازار بین‌المللی فارکس می‌پردازد.

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران و بازار بین‌المللی فارکس از قوانین پایه‌ای یکسانی تبعیت می‌کند اما با توجه به تفاوت قوانین و روش‌های معاملاتی بازار سرمایه ایران و بازارهای بین‌المللی، ما در این مقاله به آموزش روش‌‌‌هایی خواهیم پرداخت که شمارا در بازار بین‌المللی فارکس به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل می‌کند.

بازار بین‌المللی فارکس چیست؟

بازار بین‌المللی فارکس (Foreign exchange)، بازار تبادل ارزهای خارجی است که به‌اختصار Forex گفته می‌شود.

بازار بین‌المللی فارکس برخلاف بازارهای سهام مکان فیزیکی خاصی ندارد، در این بازار انواع جفت ارزها مثلاً دلار به یورو یا ین ژاپن به دلار معامله می‌شود.

فعالان اصلی بازار بین‌المللی فارکس چه کسانی هستند؟

بانک‌های مرکزی کشورها، بانک‌های تجاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و معامله‌گران حقیقی از فعالان اصلی بازار فارکس هستند.

برای تبدیل به یک سرمایه‌گذار موفق در بازار بین‌المللی فارکس علاوه بر مفاهیم بنیادین معامله‌گری یک سری روش‌های منحصربه‌فرد معامله‌گری وجود دارد که در ادامه این مقاله به بررسی روش‌های سرمایه‌گذار موفق خواهیم پرداخت.

1_ قبل از سرمایه‌گذاری در بازار بین‌المللی فارکس بر روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

بازار بین‌المللی فارکس جزو بازارهای پر ریسک جهانی است، هر معامله‌گری باید قبل از ورود به این بازار روحیات خود را با جو حاکم بر بازارهای بین‌المللی سازگار نماید.

در بازار فارکس نوسانات شدید قیمتی وجود دارد، بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار بازار بین‌المللی فارکس در ماه‌های ابتدایی سرمایه خود را از دست می‌دهند زیرا نوسانات شدید این بازار قدرت و فرصت تصمیم‌گیری درست را از معامله‌گران می‌گیرد.

به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از ورود به بازارهای بین‌المللی همچون فارکس بر روی خود سرمایه‌گذاری کنید تا در مواقع بحرانی بازار تصمیمات درست‌تری اتخاذ کنید.

حساب دمو در فارکس
11 روش برای معامله‌گری موفق در بازار بین‌المللی فارکس 1

2_ تمرین، تمرین، تمرین کنید.

قبل از ورود به بازار بین‌المللی فارکس تمرین کنید، بازارهای بین‌المللی جای امتحان و آزمایش نیست.

یکی از امکانات بی‌نظیر بازار فارکس امکان معامله صوری در این بازار بین‌‌المللی است، شما می‌توانید دریکی از بروکرهای معتبری که به ایرانیان نیز خدمات می‌دهند ثبت‌نام کرده و اقدام به افتتاح حساب دمو کنید.

حساب دمو (حساب مجازی) یک محیط واقعی از بازار فارکس را در اختیار شما قرار می‌دهد، شما با استفاده از این امکان به‌راحتی می‌توانید تمرین کنید.

اگر می‌خواهید به شکلی حرفه‌ای وارد بازار فارکس شوید حداقل 6 ماه زمان لازم است که در کنار آموزش مباحث معاملاتی به‌صورت تمرینی نیز معامله کنید، معاملات تمرینی به شما کمک خواهند کرد تا در معاملات واقعی تسلط بیش‌تری داشته باشید.

3_ با یک حساب واقعی کوچک شروع کنید.

برای شروع در بازار بین‌المللی فارکس بهتر است بعد از طی دوره‌ی 6 ماهه‌ی تمرینی با یک حساب واقعی اما با حجم سرمایه کم وارد بازار شوید و معامله کنید.

فضای تمرینی بسیار متفاوت‌تر از بازار واقعی است، شما وقتی با پول واقعی وارد بازار می‌شوید و معاملات واقعی انجام می‌دهید، تصمیم‌گیری‌ها و کنترل احساساتتان بسیار متفاوت‌تر از زمان تمرینی خواهد بود.

به دلیل نوسانات شدید قیمتی در بازار فارکس اتخاذ تصمیمات درست و به‌موقع کمی با دشواری روبه‌رو می‌شود به همین دلیل با یک حساب کوچک شروع به معامله کنید تا اگر تصمیم نادرستی اتخاذ کردید دچار ضررهای هنگفت مالی نشوید.

4_ با حساب کوچک انتظار میلیونر شدن را نداشته باشید.

پیمودن ره صدساله در یک‌شب سودای اکثر معامله‌گران تازه‌کار است و بیش‌تر افرادی که بازار فارکس را تبلیغ می‌کنند از این سودا بهره می‌گیرند و زندگی تریدرهای بازار بین‌المللی فارکس را یک زندگی بی‌دردسر و سرشار از پول جلوه می‌دهند.

از بازار فارکس انتظار واقع‌بینانه‌ای داشته باشید، شغل تریدری مانند هر شغل دیگری نیاز به کسب مهارت و طی کردن پله‌ای و قدم‌به‌قدم مسیر دارد.

5_روند بازار را شناسایی کنید.

معامله‌گران بازار بین‌المللی فارکس در تایم فریم‌های (دوره‌های زمانی) مختلفی می‌توانند اقدام به معامله کنند، تایم فریم‌های معمول بازار فارکس بدین شرح است: یک‌دقیقه‌ای، پنج‌دقیقه‌ای، پانزده‌دقیقه‌ای، سی‌دقیقه‌ای، یک‌ساعته، چهارساعته، یک‌روزه، یک‌هفته‌ای، یک‌ماهه.

در هریک از این تایم فریم‌های گوناگون روند بازار به یک ‌شکل خاصی است مثلاً ممکن است در تایم فریم یک‌ساعته روند نزولی باشد اما در تایم فریم یک‌روزه روند کاملاً صعودی دیده شود.

بنابراین شما به‌عنوان یک معامله‌گر در بازار بین‌المللی فارکس به آنالیز و بررسی روند بازار بپردازید، بدین منظور شما باید مشخص کنید در چه تایم فریم‌هایی می‌خواهید معامله کنید.

اگر شما یک معامله‌گر میان‌مدتی هستید پس بهتر است سه بازه‌ی زمانی یک‌ساعته، چهارساعته و یک‌روزه را بررسی کرده و در مورد روند بازار تصمیم‌گیری نهایی را انجام دهید، در معامله میان‌مدتی روند بازار را به‌وسیله تایم فریم روزانه مشخص کرده و در تایم فریم یک‌ساعته یا چهارساعته اقدام به معامله کنید.

6_ سیستم معاملاتی متناسب خودتان طراحی کنید.

بعد از آموزش و تمرین در حساب دمو و آزمودن بازار واقعی با یک حساب کوچک به‌اندازه‌ی کافی روحیات و واکنش‌های خود را درک کرده‎ اید، در این مرحله لازم است یک سیستم معاملاتی متناسب با روحیات خود را طراحی کنید.

سیستم معاملاتی مجموع قوانین و قواعدی است که معامله‌گر خود را ملزم به رعایت آن می‌کند. طراحی سیستم معاملاتی پایان راه نیست، شما باید سیستم معامله خو را آزمایش کنید و ایرادات آن را در طی زمان رفع کنید.

حساب دمو بازار بین‌المللی فارکس
11 روش برای معامله‌گری موفق در بازار بین‌المللی فارکس 2

7_ استراتژی مدیریت سرمایه داشته باشید.

همان‌طور که قبلاً اشاره شد در بازار بین‌المللی فارکس محدوده‌ی تعریف‌شده‌ی خاصی برای نوسان قیمت وجود ندارد، به‌عبارت‌دیگر اگر شما یک سیستم مدیریت سرمایه مناسب نداشته باشید در مدت‌زمان بسیار کوتاهی باید شاهد از دست رفتن پول خود باشید.

مدیریت سرمایه مشخص می‌کند که معامله‌گر با چه حجمی، با چه حد سود و حد ضرری و… وارد معامله شود، مدیریت سرمایه ریسک معاملاتتان را به‌اندازه قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

8_ از اهرم معاملاتی بااحتیاط استفاده کنید.

اهرم معاملاتی بازار بین‌المللی فارکس یک شمشیر دو لبه است، بسیاری از معامله‌گران با حساب‌های کوچک به امید کسب سودهای بسیار بالا به‌وسیله اهرم (لوریج) اقدام به معاملات پر ریسک می‌نمایند. حریص بودن در بازارهای مالی مساوی با نابودی سرمایه‌ است.

ناگفته نماند که بیش‌تر جذابیت بازار فارکس به دلیل داشتن اهرم معاملاتی است، در استفاده از اهرم بازار فارکس بسیار بااحتیاط عمل کنید.

اگر آشنایی با اهرم یا لوریج ندارید، می‌توانید مقاله اهرم در فارکس را مطالعه کنید.

9_ خبرها را پیگیری کنید.

خبرها مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در نوسان قیمت‌ها هستند حتی اگر در بازه‌ی زمانی بلندمدت معامله می‌کنید، هرگز از اخبار غافل نشوید؛ از سایتی مانند سایت نیویورک‌تایمز می‌توانید خبرهای مهم اقتصادی را دریافت کنید.

10_در انجام معاملات نظم و انضباط داشته باشید.

برای انجام معامله در ساعات مشخصی از روز اقدام کنید، برای خود یک استراتژی ورود و استراتژی خروج طراحی کنید.

11_ همه‌ی تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید.

فقط روی یک جفت ارز یا فقط طلا، نفت تمرکز نکنید، بلکه سعی کنید چندین جفت ارز و … را زیر نظر بگیرید.

با توجه به تمام این 11 مورد شما می‌توانید بدون ترس وارد بازار بین‌المللی فارکس شوید و معامله کنید.

معامله‌گری یکی از شغل‌های سخت، جذاب و هیجان‌انگیز دنیاست، با رعایت این نکات ساده سختی این شغل را به مقدار قابل‌توجهی می‌توانید کاهش دهید.

اگر علاقه‌مند ورود به بازارهای بین‌المللی هستید حتماً آموزش ببینید و از بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه