آموزش شکست خط روند – بریک اوت BreakOut در تحلیل تکنیکال | انواع شکست خط روند

به این مقاله امتیاز دهید

تحلیل تکنیکال یکی از مباحث بسیار مهم آموزش فارکس می باشد. تحلیل تکنیکال خود دارای مباحث زیادی بوده و برای داشتن بهترین تحلیل تریدر ها باید بتوانند آموزش ها لازم را دریافت کنند. شکست خط روند زیر مجموعه تحلیل تکنیکال بوده و معامله گران زیادی از آن برای سیگنال های خرید و فروش استفاده می کنند. البته تشخیص صحیح شکست خط روند از فیک امری مشکل بوده و باید با دقت بالایی انجام شود. در این مقاله به اموزش شکست خط روند پرداخته و انواع شکست خط روند ، بررسی هر کدام از آنها ، اندیکاتور شکست ، شکست فیک و استراتژی معاملاتی هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

شکست خط روند چیست ؟

شکست خط روند و یا همان بریک اوت BreakOut زمانی اتفاق می افتد که نمودار قیمتی از خط روند عبور کند. خط روند همان انواع خطوط حمایتی و مقاومتی هستند که برای یک ارز و یا سهم رسم می شوند. البته به جز خطوط حمایت و مقاومت خط روند با استفاده از اندیکاتور هایی مانند مویینگ اوریج و … نیز رسم می گردند. برای اطلاع بیشتر با خطوط روند و انواع آن مقاله زیر را مطالعه نمایید.

آموزش تشخیص روند بازار ارز های دیجیتال ، فارکس و بورس

زمانی که خط روند شکسته می شود ، با توجه به نوع خط روند معامله گران تصمیات جدیدی در خصوص معامله و ترید می گیرند. به عنان مثال اگر خط روند صعودی به پایین شکسته شده و و با تایید شکست خط روند همراه باشد ، به احتمال بالایی شاهد تغییر روند در نمودار خواهیم بود.

آموزش شکست خط روند

شکست های خط روند در تحلیل تکنیکال بسیار مهم بوده و هر معامله گری باید بتواند آنها را در نقاط مناسب خود تشخیص دهد. برای یادگیری ابتدا انواع شکست خط روند را بیان کرده و هر کدام را جداگانه آموزش می دهیم.

انواع شکست خط روند

برای اموزش شکست خط روند و استراتژی های معاملاتی آن ابتدا باید با انواع شکست خط روند آشنا باشید. در حالت کلی 3 نوع شکست برای آن وجود دارد :

  • شکست خط روند ثابت
  • شکست خط روند صعودی
  • شکست خط روند نزولی

شکست خط روند ثابت

خط روند ثابت در واقع همان خطوط حمایت و مقاومتی است که به صورت افقی بر روی نمودار قیمتی رسم می شود. برای گرفتن سیگنال های معتبر و خوب بهتر است فقط خطوط حمایت قوی را در نظر گرفته و شکست آنها را بررسی کنید.  

شکست خط روند ثابت
شکست خط روند ثابت

همانطور که در شکل بالا می بینید ، دو خط روند ثابت را برای یک سهم رسم کرده ایم. نمودار خط روند ثابت اول را با قدرت شکسته و به روند صعودی خود ادامه داده است. در خط دوم ابتدا آن را شکسته و حدود 5 کندل در همان نقطه رنج زده است. و دوباره خط روند ثابت دوم را شکسته و به روند صعودی خود ادامه داده است.

شکست خط روند صعودی

تشخیص شکست خط روند صعودی هم در فارکس و هم در بورس مهم می باشد. بازار فارکس دو طرفه بوده و معامله گران هم می توانند در روند صعودی و هم نزولی بازار سود کنند. زمانی که خط روند روند صعودی شکسته می شود ، به احتمال زیاد تغییر روند در راه بوده و نمودار نزولی خواهد شد. پس اکر در فارکس فعالیت می کنید ، در نقطه مناسبی وارد شده و پوزیشن SELL باز کنید. و در حمایت بعدی از معامله خارج شوید.

در بازار بورس نیز نقاط شکست روند صعودی مکان مناسبی برای خروج از بازار و فروش سهم می باشد. در شکل زیر یک روند صعودی را مشاهده می کنید که دچار شکست شده و روند صعودی تبدیل به روند نزولی خواهد شد.

شکست خط روند صعودی
شکست خط روند صعودی

شکست خط روند نزولی

تشخیص زمان شکست خط روند نزولی در بازار نیز از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. زیرا معامله گران بسیار زیادی در این نقطه اقدان به باز کزدن پوزیشن BUY و در بورس اقدام به خرید سهم می کنند. زیرا نمودار قیمتی بعد از یک روند نزولی در حال رشد و گرایش به روند صعودی دارد. در شکل زیر سهم در حالت نزولی قرار دارد و خطوط روند حمایت و مقاومت برای آن را رسم کرده ایم.

شکست خط روند نزولی
شکست خط روند نزولی

در نقطه مشخص شده شکست خط روند نزولی در نمودار رخ داده و قیمت با شکسن خط مقاومت قوی در حال ادامه روند و صعود می باشد. اگر به حجم معاملات نیز توجه کنید در این بازه شکست روند حجم ماملات بالاست.

شکست فیک خط روند

شکست فیک خط روند به مواردی گفته می شود که خط روند با کندل مارابزو و با قدرت بالایی شکسته می شود ولی نمودار بعد از آن و یا بعد از چند کندل دیگر به روند عادی خود برگشته و تغییری و به نوعی شکست ناتمام می ماند. به عنوان مثال در شکل زیر در نقطه مشخص شده ابتدا خط روند مقاومتی شکسته شده ولی این شکست ناتمام بوده و نمودار به حالت قبلی برگشته و به روند نطولی خود ادامه داده است.

شکست فیک خط روند
شکست فیک خط روند

شرایط شکست خط روند

برای تایید شکست خط روند باید شرایطی برقرار باشد. در صورت نبود این شرایط و یا ناقص بودن آن ، به احتمال زیاد شکست فیک خط روند رخ خواهد داد. به عنوان مثال ابتدا نمودار خط روند را شکسته و به رروند خود ادامه داده ولی بعد از چند کندل برگشت خواهد زد. برای شرایط شکست خط روند می توان موارد زیر را بیان کرد.

  • کندل های تو پر و بلند (کندل مارابزو) : یکی از بهترین نشانه ها و شرایط برای شکست روند ، شکست با کندل مارابزو می باشد. یعنی خریداران و فروشندگان تا آخرین لحظه به خرید و فروش ارز می پردازند. زمان بسیار حساسی می باشد.
  • شکست در نقاط حمایت و مقاومت قوی : هنگام رسم خطوط حمایت و مقاومت برخی نقاط قوی و مهم و برخی کم اهمیت بودند. شکست ها را فقط برای نقاط مهم بررسی کنید. البته برای نقاط ضعیف نیز باید با دقت بیشتری و محتاطانه معامله کرد.
  • حجم معاملات بالا
  • تایید شکست روند خط با بررسی چند کندل بعدی

واگرایی Divergence در فارکس ، ارز دیجیتال و بورس

استراتژی معاملاتی شکست خط روند ( ترید با شکست خط روند )

ترید با شکست خط روند به نوع شکست آن ، نوع بازار و نیز سایر تحلیل ها بستگی دارد. استراتژی معاملاتی شکست خط روند در واقع نوعی تحلیل تکنیکال بوده و هیچ قطعیتی در خصوص آن وجود ندارد. در ادامه استراتژی های مختلف برای انواع شکست های خط روند را بیان می کنیم.

خرید در شکست خط روند ثابت

زمانی که اندیکاتور خط روند را از پایین به بالا قطع کرده و با قدرت بالایی از ان عبور کند ، یعنی خط روند نقش خط مقاومت را دارد ، در این صورت مقاوومت شکسته شده و بعد از تایید به احتمال بالا روند سهم به صعودی بودن خود ادامه خواهد داد و می توان وارد معامله شده و خرید کرد.

ولی اگر نمودار قیمتی خط روند را از بالا به پایین قطع کند ، یعنی خط روند حمایتی قطع شود ، و شکست تایید شده و فیک نباشد ، در این صورت سهم حمایت خود را از دست داده و حد ضرر بسیاری از افراد فعال شده و سهم خود را فروخته و از معامله خارج می شوند.

ترید در شکست خط روند صعودی

در خط روند صعودی شکل زیر را در نظر بگیرید. زمانی که خط روند دینامیک و یا همان مورب را رسم کرده و قله ها را به هم وصل کنیم اگر نمودار خط روند مقامتی را به بالا قطع کند یعنی صعودی بیشتر و قوی تر در راه است. البته این مدل کمتر و به ندرت در یک سهم و بازار پیش می آید.

ترید در شکست خط روند صعودی
ترید در شکست خط روند صعودی

اما اگر در روند صعودی دره ها به هم وصل کنیم در واقع خط حمایتی دینامیک و یا مورب رسم کرده ایم و اگر چارت قیمتی آن را رو به پایین قطع کند ، شکست روند صعودی بوده و معمله گران کوتاه مدت و میان مدت در بازار بورس و سهام بهتر است از معامله خارج شوند. البته چون بازار فارکس دو طرف است در این نقطه تریدر ها پوزیش SELL باز کرده و از نزول بازار سود می کنند.

معامله در شکست خط روند نزولی

برای بررسی شکست خط روند نزولی قله ها را به هم وصل کرده و خط دینامیک مقاومتی را بررسی می کنیم. اگر نمودار قیمتی خط روند نزولی را با شرایطی که در ابتدای مقاله بیان کردیم قطع کند ، به احتمال زیاد زمان روند نزولی به پایان رسیده و تغییر روند و شروع روند صعودی را داریم. تریدر ها در تلاشند تا این نقاط را برای ورود پیدا کرده و با خرید در کمترین قیمت سود کنند.

معامله در شکست روند نزولی
معامله در شکست روند نزولی

شکست خط روند در فارکس

تشخیص شکست خط روند در فارکس برای بسیاری از تریدر ها از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. زیرا در صورت تشخیص صحیح و تایید آن با شکست روند معامله گر می تواند تصمیم صحیحی گرفته و پوزیشن BUY و یا SELL با توجه به موقعیت خود باز کند. برای شکست خط روند در فارکس ابتدا چارت قمیتی جفت ارز مورد نظر را باز کرده و خطوط حمایت و مقاومت را با توجه به نمودار رسم کنید.

سپس نقاطی را که نمودار قیمتی این سطوح را قطع می کند به دقت بررسی کرده و شکست ها را پیدا کنید. برای تصمیم گیری صحیح و بهتر باید شرایط شکست روند برای نمودار شما برقرار باشد و تا شکست تایید شود. البته برای شکست خط روند در فارکس اندیکاتور هایی نیز طراحی شده است . با استفاده از این اندیکاتور ها راحتتر می توان نقاط شکست روند را پیدا کرد.

اندیکاتور شکست خط روند

اندیکاتور شکست خط روند به صورت پیش فرض در متاتریدر وجود ندارد. ولی تحلیل گران اقدام به طراحی این اندیکاتور کرده و برای راحتی کاربران آن را در اختیار تریدر ها قرار داده اند. هنگام استفاده از اندیکاتور تشخیص شکست خط روند باید این نکته را در نظر بگیرید در تحلیل تکنیکال هیچ قطعیتی وجود ندارد. و شکست خط روند دلیلی بر تغییر روند و … نمی باشد. لینک دانلود اندیکاتور شکست خط روند BreakOut قرار داده ایم.

ابتدا آن را دانلود کرده و بعد از حالت فشرده خارج کنید. و بعد آن را در متاتریدر نصب کنید. اگر با نحوه نصب اندیکاتور در متاتریدر آشنایی ندارید روی لینک زیر کلیک کنید.

اندیکاتور مانند شکل زیر رسم خواهد شد. در نقاط مشخص شده شکست روند روی داده است. اندیکاتور شکست های فیک و ضعیف را حذف کرده و شکست های قوی را نشان داده است.

شکست خط روند در فارکس
شکست خط روند در فارکس

استراتژی شکست خط روند در فارکس

استراتژی شکست خط روند در فارکس را با توجه به شکل بالا توضیح می دهیم. در شکل بالا در قسمت شماره 1 خط روند مقاومت شکسته شده و اندیکاتور صعود کرده است. در این حالت می توان پوزیشن BUY باز کرده. همانطور که می بینید کندل سبز رنگ بلند بوده و روند با قدرت خوبی شکسته شده است. قیمت تا دایره قرمز رنگ بالا رفته و دوباره تغییر روند داده و برگشته است.

حال خط روند شماره 1 که در ابتدا نقش خط مقاومت را داشت ، حال نقش خط حمایت را دارد. شکست روند هنگام بازگشت نیز روی داده و شکست روند با قدرت کمی رخ داده است. زمانی که شکست خط روند ضعیف می باشد ، باید به کندل های بعدی نیز توجه کرد. در دو کندل بعدی شکست قوی تر بوده و تغییر روند رخ داده و می توان پوزیشن SELL باز کرد.

در قسمت 3 روند صعودی با رسیدن به خط روند مقاومتی شکست فیکی داشته ولی باز هم نتوانسته روند صعودی را حفظ کند و به حالت نزولی تغییر روند داده است. خط روند صعودی آبی رنگ را نیز برای این ارز رسم کرده ایم که در قسمت 3 شاهد شکست روند هستیم. شکست با قدرت بالایی انجام شده و تغییر روند صعودی به نزولی را شاهد هستیم.

شکست خط روند در تریدینگ ویو

اندیکاتور شکست خط روند در تریدینگ ویو نیز قابل رسم می باشد. در شکل زیر اندیکاتور شکست خط روند که در سایت تریدینگ ویو رسم شده است را مشاهده می کنید.

شکست روند در تریدینگ ویو
شکست روند در تریدینگ ویو

در شکل بالا علاوه بر مشاهده شکست های خط روند بر روی هر شکست سیگنال های خرید و فروش را نیز مشاهده می کنید. که تریدر را در باز کردن نوع پوزیشن راهنمایی می کند. البته همیشه معیار معامله را بر تحلیل خود قرار داده و عدم قطعیت در تحلیل تکنیکال و اندیکاتور ها را جدی بگیرید.

شکست خط روند rsi

اندیکاتور rsi یکی از اندیکاتور های بسیار مهم در تشخیص روند بازار و نیز تغییر روند می باشد. همانطور که می دانید انواع خطوط حمایت و مقاومت را می توان برای این اندیکاتور نیز رسم کرده و نقاط شکست خط روند rsi را برای آن نیز بررسی کرد. اندیکاتور rsi بین 0 تا 100 نوسان می کند. و نقاط 0 ، 30 ، 50 ، 70 و 100 در این اندیکاتور از اهمیت بالای برخوردارند. برای بررسی استراتژی شکست خط روند  rsiاندیکاتور را برای یک جفت ارز در متاتریدر رسم کرده و آن را بررسی می کنیم.

استراتژی شکست خط روند rsi

برای بررسی استراتژی شکست خط روند فارکس با rsi کار را با یک مثال شروع خواهیم کرد. در شکل زیر نمودار قیمتی و نیز اندیکاتور rsi را برای یک جفت ارز مشاهده می کنید.

شکست خط روند rsi
شکست خط روند rsi

در اندیکاتور rsi هم مانند نمودار قیمتی می توان هم خطوط حمایت و مقاومت استاتیک (افقی) و هم دینامیک (مورب) رسم کرد. که این خطوط را به عنوان خط روند در نظر می گیریم.  خطوط روند افقی از نقاط 0 ، 30 ، 50 ، 70 و 100 رسم خواهند شد. زمانی که اندیکاتور rsi از پایین به بالا این خطوط را قطع کرده و به روند خود ادامه دهد ، شکست خط روند  rsiبوده یعنی نمودار قیمتی به شکل صعودی به روند خود ادامه می دهد.

و اگر این خطوط را از بالا به پایین قطع کند ، شاهد شکست خط روند rsi هستیم و احتمال تغییر روند و شروع روند نزولی خواهیم بود. در شکل بالا اندیکاتور rsi خط روند افقی را در نقطه حساس 30 از بالا به پایین قطع کرده و یک کندل قبل از آن خط روند مورب قطع شده است. و شاهد روند نزولی در بازار هستیم.

شکست خط روند بورس

شکست خط روند در بورس نیز بسیار مهم بوده و تحلیل گران باید بتوانند با تشخیص صحیح معاملات خود را کنترل کنند. در آموزش های ابتدای مقاله چندین مثال بیان شده شکست خط روند سهم های بورس ایران بودند. افرادی که به دید بلند مدت در بورس فعالیت دارند ، نیاز چندانی به تحلیل و … ندارند.

ولی معامله گران میان مدت و کوتاه مدت تنها در صورت تشخیص صحیح زمان های ورود و خروج از بازار سود خواهند کرد. و این زمان ها را می توان در نقاط شکست روند سهم پیدا کرد.

سوالات متداول

شکست خط روند چیست؟

اگر نمودار قیمتی خط روند را قطع کند ، شکست روند روی داده است.

تفاوت شکست روند با شکست فیک چیست؟

در شکست روند نمودار خط روند را شکسته و به مسیر خود ادامه می دهد. ولی در شکست فیک ابتدا نمودار خط روند را شکسته سپس به دلیل فیک بودن دوباره برگشته و شکست ناتمام می ماند.

چه زمانی شکست روند تایید می شود؟

زمانی که شرایط شکست بر قرار بوده یعنی حجم معاملات بالا بوده و خط روند قوی شکسته شده و از لحاظ تحلیل بنیادی نیز شرایط برقرار باشد ، شکست تایید می شود.

دیدگاه خود را بنویسید