آموزش تشخیص نقاط پیوت pivot در فارکس + آموزش تصویری رسم نمودار های ZigZag و MACD

به این مقاله امتیاز دهید

نقاط پیوت pivot چیست؟

نقاط پیوت نقاطی هستند که بر روی نمودار های تکنیکال می توان آنها را مشاهده کرد. نقاط پیوت نقاطی می باشند که در این نقاط قیمت ها تغییر جهت می دهند. یعنی اگر روند قیمت نزولی بوده و در یک نقطه متوقف شده و قیمت از حالت کاهشی خارج شده و افزایشی می شود ، این نقطه تغییر قیمت پیوت می باشد. نقاط پیوت ، با نام نقاط برگشتی نیز شناخته می شود . یعنی نقاطی هستند که در آنها قیمت ها برگشت داده می شوند.

اگر یک نمودار را با دقت مشاهده کنید تعداد بسیار زیادی نقاط پیوت مشاهده خواهید کرد. بعضی از این نقاط بی استفاده بوده و بعضی دیگر مفید بوده و در تحلیل های تکنیکال بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در کل دو نوع نقاط پیوت داریم که تشخیص دقیق آنها فقط توسط تریدر های حرفه ای ‌ممکن می باشد و با تشخیص دقیق این نقاط به سود های خوبی در بازار های سرمایه گذاری رسید. از نقاط پیوت می توان در رسم نقاط مقاومت و حمایت استفاده کرد.

نقاط حمایت و مقاومت
نقاط حمایت و مقاومت

انواع نقاط پیوت

  • پیوت مینور
  • پیور ماژور

نقاط پیوت pivot مینور

تمامی ریز موج ها در نمودار ،  نقاط پیوت pivot مینور نامیده می شوند. این نقاط در فواصل زمانی کوتاه تغییراتی از خود نشان می دهند و این تغییرات رفت و برگشتی بوده و اعتبتر کمی دارد و از آنها نمی توان جهت تحلیل های فارکس و بورس استفاده کرد. نقاط پیوت مینور بیشتر مورد علاقه نوسان گیران بازار بورس بوده و فارکس بوده و با تشخیص این تغییرات قیمتی کوتاه مدت به معاملات پرداخته و نوسان گیری می کنند.

بسیاری از تریدر های حرفه ای با تشخیص نقاط پیوت مینور به سود های خوبی می رسند. ولی باید دقت کنید اگر در بازار فارکس معامله می کنید و کار شما نوسان گیری نیست و معاملات خوب و بلند مدت دارید تشخیص نقاط پیوت مینور بسیار مهم می باشد و باید تلاش کنید در دام این نقاط نیفتید. همچنین معامله گران‌ بورس که سهام میان مدت و بلند مدت خریداری می کنند ، نیز باید با دقت این نقاط را شناسایی کرده و از معامله در این نقاط پرهیز کنند. برای مثال نمودار شمعی سهم شبندر را در نظر بگیرید. نقاط پیوت مینور با رنگ قرمز نشان داده شده است . نقاط سبز احتمالاً نقاط ماژور باشند که در پاگراف بعدی به بررسی و تحلیل آن خواهیم پرداخت.

نقاط پیوت
نقاط پیوت

مثالی دیگر در فارکس برای نقاط پیوت

نقاط پیوت
نقاط پیوت

نقاط پیوت pivot ماژور

نقاط پیوت ماژور از اهمیت بسیار زیادی برخودار است . و معامله گران حرفه ای در تلاشند تا بتوانند این نقاط را پیدا کرده و با تشخیص درست اقدام به انجام معامله کنند. همانطور که بیان شد ، نقاط پیوت همان نقاطی هستند که در آن نقاط روند بازار عوض می شود. نقاط پیوت ماژور ریز موج نبوده و روند اصلاح آن بیش از 38 درصد می باشد. روش های گوناگونی جهت تشخیص نقاط پیوت ماژور وجود دارد که اصلی ترین این روش ها استفاده از نمودار های تحلیل تکنیکال می باشد. برای تشخیص نقاط پیوت معمولاً از دو نمودار استفاده می شود.

  • نمودار مکدی MACD
  • نمودار زیگراگ ZigZag

زمانی که نمودار ها را رسم می کنیم ، در نمودار مکدی زمانی که نمودار تغییر فاز می دهد ، به احتمال بسیار زیاد آن نقطه ، نقطه پیوت ماژور خواهد بود. در نمودار زیگزاگ نیز نقاط تیز نمودار معمولاً به عنوان نقطه پیوت ماژور در نظر گرفته می شود. بعد از پیدا کردن این نقاط باید ببینیم اصلاح قیمتی چند درصد بوده است. اگر اصلاح قیمتی در نقاط مشخص شده در دو نمودار MACD و ZigZag بالای 38 درصد باشد ، به احتمال بسیار زیاد این نقاط ، نقاط ماژور می باشد و با استفاده از آن می توان نقاط مقاومت و حمایت را تشخیص داده و با خرید و فروش های به موقع سود خوبی در این بازار کسب کرد.

نقاط پیوت
نقاط پیوت

آموزش رسم نمودار MACD

تحلیل تکنیکال بر اساس نمودار هایی می باشد که بر طبق قیمت ها در طی زمان رسم می شوند. یکی از کاربردی ترین نمودار های تحلیل تکنیکال نمودار مکدی MACD می باشد. اندیکاتور مکدی از سه خط و یا همان سه نمودار تشکیل شده است.

  • خط مکدی
  • خط سیگنال
  • هیستوگرام مکدی

خط مکدی

اگر میانگین متحرک نمایی 26 دوره را از میانگین متحرک نمایی 12 دوره کم کنیم ، مکدی به دست خواهد آمد و به صورت خط نمایش داده می شود. این خط خط مکدی نامیده می شود.

خط سیگنال

خط سیگنال خطی است که سیگنال های خرید و فروش را بیان می کند. و نمایش دهنده میانگین متحرک نمایی خود مکدی MACD می باشد.

هیستوگرام مکدی

هیستوگرام مکدی در واقع یک نمودار میله ای می باشد . این نمودار میله ای فاصله بین خط خط مکدی و سیگنال را نشان می دهد. اگر خط مکدی بالاتر از خط سیگنال قرار گیرد، در این صورت نمودار هیستوگرام بالاتر از خط صفر خواهد رفت و مثبت خواهد شد. زمانی که نمودار هیستوگرام مثبت بوده و در حال بالا رفتن باشد یعنی روند بازار صعودی بوده و بازار در حال قدرت گرفتن می باشد. و بر عکس زمانی که نمودار هیستوگرام در حال کوچک شدن می باشد ، یعنی قدرت خرید در حال کاهش بوده و روند بازار احتمالاً به سمت نزولی شدن پیش خواهد رفت.

در مقابل اگر نمودار هیستوگرام به زیر خط صفر برود ، یعنی هیستوگرام منفی بوده و بازار در سیر نزولی شدن قرار دارد. و هر چه میله های نمودار بیشتر شود یعنی قدرت روند نزولی در حال افزایش می باشد. البته این را هم در نظر داشته باشید که نمایش نمودار مکدی MACD در بروکر های مختلف ممکن است متفاوت باشد. بعضی بروکر ها فقط از دو نمودار سیگنال و هیستوگرام برای ترسیم نمودار مکدی استفاده می کنند. در شکل زیر نحوه رسم نمودار مکدی MACD در بروکر آلپاری را نشان داده ایم.

نمودار MACD
نمودار MACD

ابتدا متاتریدر را باز کرده و جفت ارز مورد معامله را انتخاب کنید . برای راحتی بیشتر ابتدا زبان متاتریدر را به فارسی تغییر دهید. برای مثال من جفت ارز یورو و دلار استرالیا (EURAUD) را برای رسم نمودار هیستوگرام انتخاب کردم. مطابق شکل از منو بار وارد لیست اندیکاتور ها شده و از لیست باز شده سفارشی شده را بزنید و از لیست دوم MACD را انتخاب کنید. به همین راحتی در زیر نمودار اصلی نمودار MACD را مشاهده خواهید کرد و می تواند بر اساس آن در مورد خرید و فروش خود تصمیم گیری کنید. همچنین در زمان هایی که نمودار هیستوگرام تغییر فاز می دهد ، می توان آن نقاط را نقاط پیوت ماژور در نظر گرفت.

نمودار MACD
نمودار MACD

آموزش رسم نمودار ZigZag

اندیکاتور ZigZag زیگزاگ نیز از جمله اندیکاتور های بسیار مهم در نمودار های تحلیل تکنیکال می باشد. و از آن در اکثر موارد جهت یافتن نقاط پیوت ماژور استفاده می شود. این نمودار قیمت های تصادفی و نوسانات را که باعث اشتباهات تریدر ها می شود را از نمودار حذف می کند و نقاطی را که به احتمال بسیار زیاد پیوت ماژور می باشند را نشان می دهد. و آنها را با خط هایی به هم وصل می کند . به دلیل شکل ظاهری این نمودار ، نمودار زیگزاگی نامیده می شود. این نمودار روند های قوی را بهتر نشان داده و نوسانات زیر یک درصد را حذف می کند. به این دلیل در این نمودار قدرت روند نزولی و صعودی بودن بازار و تغییرات عمده قیمت ها بهتر نمایش داده می شود.

با استفاده از اندیکاتور زیگزاگ نمی توان برای پیش بینی در آینده نمودار رسم کرد. ولی می توان از آن برای مشخص کردن نقاط حمایت و مقاومت به صورت دقیق تر بهره برد. رسنم نمودار زیگزاگ نیز بسیار ساده بوده و با استفاده از متاتریدر خود به راحتی می توانید آن را رسم کنید. ابتدا متاتریدر را باز کرده و جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. من مانند مثال قبل جفت ارز دلار استرالیا و یورو (ٍٍٍEURAUD) را انتخاب کردم. از منو بار گزینه لیت اندیکاتور ها را مطابق شکل انتخاب کنید. البته ممکن است در بروکر شما محل لیست اندیکاتور ها جای دیگری باشد. آن را پیدا کرده و لیست نمودار ها را باز کنید. از لیست مورد نظر سفارشی شده انتخاب کرده و از لیست دوم ZigZag را انتخاب کنید. مطابق شکل نمودار زیگزاگ نمایش داده می شود و نقاط مشخص شده به احتمال زیاد و طبق تحلیل های قبلی و نمودار MACD می توانند گزینه های خوبی جهت تشخیص پیوت های ماژور باشند.

نمودار ZigZag
نمودار ZigZag
نمودار ZigZag
نمودار ZigZag

تشخیص نقاط پیوت ماژور

در این مقاله روش ها رسم نمودار های زیگزاک و مکدی را بیان کردیم. حال اگر در یک معامله می خواهید نقاط پیوت ماژور را پیدا کنید ابتدا برای معامله مورد نظر خود دو نمودار مکدی و زیگزاگ را رسم کنید و مطابق شکل نقاز حساس را پیدا کنید. حا در نمودار اصلی جاهایی که در آن اصلح بالای 38 درصدی را پیدا کنید. نقاطی که در آن هم نقاط زیگراگ بوده و هم در آن نقاط نمودار MACD تغییر فاز داده و هم اصلاح 38 درصد به بالا داریم ، به احتمال بسیار بالا نقاط ماژور ما خواهند بود.

نقاط پیوت
نقاط پیوت

کلام آخر

سایت آموزشی ایتسکا همیشه به دنبال روش های آسان جهت یادگیری تریدر ها می باشد. زیرا معمولاً استفاده از اعداد و ارقام پیچیده باب میل معامله گران نبوده و افراد ترجیح می دهند با نمودار ها تحلیل تکنیکال روند بازار را پیش بینی کرده و به انجام معامله بپردازند. و اینکه دقت کنید همیشه اگر قصد فعالیت در بازار فارکس دارید ، از بروکر های ایرانیان استفاده کنید. قبل از ورود به بازار فارکس بهتر است مقاله زیر را مطالعه نمایید.

7 مورد برای یک چک‌لیست حرفه‌ای فارکس

دیدگاه خود را بنویسید