7 مورد برای یک چک‌لیست حرفه‌ای فارکس

با سری مقالات آموزشی سایت ایتسکا در خدمت شما علاقه‌مندان به بازارهای مالی هستیم، در این مقاله چک‌لیست حرفه‌ای یک معامله‌گر بازار بین‌المللی فارکس را بررسی خواهیم کرد؛ در طی این بررسی به شما آموزش خواهیم داد چگونه یک روز معاملاتی را آغاز و به پایان برسانید.

بازار فارکس یک بازار بین‌المللی است که در آن جفت ارزهای مطرح جهان، طلا، نفت و حتی ارزهای دیجیتال نیز معامله می‌شود.

بازار بین‌المللی فارکس یک بازار 24 ساعته در 5 روز هفته است که در روزهای شنبه و یک‌شنبه تعطیل می‌شود.

فعالیت در یک بازار تمام‌وقت بین‌المللی که در تمام لحظات این 24 ساعت افرادی از تمام نقاط جهان در حال معامله هستند، نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت زمان است.

در ادامه چک‌لیست حرفه‌ای معامله‌گر بازار فارکس را بررسی می‌کنیم.

چک‌لیست حرفه‌ای فارکس
7 مورد برای یک چک‌لیست حرفه‌ای فارکس 1

چک‌لیست حرفه‌ای بازار بین‌المللی فارکس

یک. ساعات باز و بسته شدن بازارها

شما برای انجام یک معامله سودآور نیازمند اطلاعات دقیق از زمان باز و بسته شدن بازارها و بورس‌های مهم جهانی هستید تا بتوانید در بهترین زمان ممکن اقدام به باز کردن معامله نمایید.

مهم‌ترین بازارها و بورس‌های جهان

بورس آمریکا
بورس ژاپن
بورس استرالیا
بورس انگلیس

ساعات شروع و پایان مهم‌ترین بازارهای جهانی

ساعت کار بازار فارکس
7 مورد برای یک چک‌لیست حرفه‌ای فارکس 2

با توجه به ساعات فعالیت بازارهای جهانی و هم‌پوشانی آن‌ها با یکدیگر، بهترین زمان معامله به‌وقت‌ایران زمانی بین ساعت 16 تا 21 است. در این 5 ساعت 70% بازارها و بورس‌های جهانی در حال فعالیت هستند و شما با تسلط بیش‌تری می‌توانید پوزیشن معاملاتی خودتان را انتخاب کنید.

البته لازم به ذکر است که معامله در این ساعات امری کاملاً سلیقه‌ای است و هر تریدری با توجه به مشغله‌ی روزانه‌ی خود اقدام به برنامه‌ریزی برای ورود به معامله می‌کند.

دو. مطالعه اخبار

بازار فارکس یک بازار بین‌المللی است که بازیگران اصلی آن بانک‌های مرکزی جهان، مؤسسات سرمایه‌گذاری، افراد حقیقی و … هستند، بازار فارکس مانند تمام بازارهای مالی دیگر تحت تأثیر اخبار جهان است.

یک معامله‌گر حرفه‌ای قبل از ورود به معامله باید اخبار روز قبل و روز جاری را به‌دقت زیر نظر داشته باشد، بررسی اخبار جزو مهم‌ترین عناصر یک چک‌لیست حرفه‌ای معامله‌گری است.

فهرستی از سایت‌های مهم خبری

همیشه قبل از شروع روز کاری‌تان اخبار مهم جهان را بررسی نمایید زیرا نوسانات نمودارها مستقیماً تحت تأثیر اخبار قرار می‌گیرند.

سه. بررسی قیمت بر روی نمودار

تحلیل تکنیکال نمودارها جزو اساسی‌ترین و مهم‌ترین عناصر چک‌لیست حرفه‌ای معامله‌گر است.

یک معامله‌گر حرفه‌ای به کمک تحلیل تکنیکال نمودار قیمت‌ها را بررسی می‌کنید، تحرکات احتمالی نمودارها را پیش‌بینی کرده و برای آن برنامه‌ریزی می‌کند.

ما در مقاله آموزشی 0 تا 100 تحلیل تکنیکال به‌طور کامل در مورد تحلیل تکنیکال بحث کرده‌ایم بنابراین در این مقاله به توضیح مختصر اکتفا می‌کنیم.

چک‌لیست ورود به فارکس
7 مورد برای یک چک‌لیست حرفه‌ای فارکس 3

چهار. یافتن تریگر مناسب

بازار فارکس یک بازار دوطرفه است یعنی شما هم با صعود و هم با نزول قیمتی یک جفت ارز می‌توانید سود کنید.

قبل از ورود به معامله و قرارگیری در یک پوزیشن مخصوص، حتماً نقطه ورود خود را به دقت بررسی و تمام عوامل را چک کرده سپس وارد پوزیشن خرید یا فروش شوید.

در بسیاری از موارد معامله‌گران کم‌تجربه خود را مجاب به معامله می‌کنند اما یک معامله‌گر حرفه‌ای می‌داند که الزاماً نیازی ب معامله‌ی هرروزه نیست؛ معامله‌گران حرفه‌ای فقط در صورت اطمینان از نقطه‌ی ورود وارد معامله می‌شوند.

پنج. مدیریت سرمایه

در مرحله 5 از یک چک‌لیست حرفه‌ای معامله‌گری شما باید تعیین کنید با چه میزان ریسکی و با چه مقدار حجمی می‌خواهید وارد معامله شوید.

حجم هر معامله با توجه به ریسک موردنظر شما متغیر است، اگر معامله‌گر ریسک‌پذیری هستید پس به‌تناسب درصد ریسکتان با حجم بالاتری می‌توانید وارد معامله شوید.

ورود به معامله با حجم بالا می‌تواند سود بسیار خوبی به همراه داشته باشد فقط باید در نظر گرفت که اگر نمودار قیمتی برخلاف تحلیل شما حرکت کرد به همان میزان نیز دچار ضرر بیش‌تری خواهید شد.

پس با یک درصد ریسک و حجم معقولانه وارد معامله شوید.

شش. تعیین سطوح خروج و ورود

سطوح خروج ورود معامله با توجه به تحلیل تکنیکال نمودار و استراتژی مدیریت سرمایه شما تعیین می‌شود.

در معاملات بازار فارکس حتماً استاپ‌ لاس‌های لازم را بر روی نرم‌افزار متاتریدر تعریف کنید تا اگر زمانی نمودار برخلاف تحلیل شما حرکت کرد بتوانید جلوی ضرر بیش‌تر را بگیرید و با زیان کم‌تر به‌صورت خودکار از معامله خارج شوید.

هفت. تعیین زمان‌هایی برای بازبینی معامله

آخرین مورد چک‌لیست حرفه‌ای فارکس تعیین زمانی برای بازبینی معامله است.

بعد از انجام تحلیل و بررسی و… شما باید زمان‌های کوتاهی را به بازبینی معامله در جریان خود اختصاص دهید، مثلاً در طول روز هر ساعت 5 دقیقه زمان برای بررسی کندل‌هایی که در حال بسته شدن هستند، داشته باشید تا بتوانید تصمیمات درستی برای خروج یا ادامه معامله بگیرید.

البته این مورد از چک‌لیست حرفه‌ای مخصوص معامله‌گرانی است که در بازه‌های زمانی کوتاه اقدام به معامله می‌کنند.

درنهایت شما با رعایت این 7 مورد از چک‌لیست حرفه‌ای بازار فارکس به‌راحتی می‌توانید معاملات اصولی و سوددهی را تجربه کنید؛ فراموش نکنید که بازارهای مالی علاوه بر دانش فنی و تخصصی نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق و توانایی کنترل هیجانات است.

برای تجربه معاملات لذت‌بخش حتماً قبل از ورود به بازارهای مالی آموزش ببینید و برای انجام معاملات باکیفیت از بروکرهایی که به ایرانیان خدمات می‌دهند، بهره بگیرید.

به این مقاله امتیاز دهید
پیام بگذارید