7 روش تشخیص سهام بنیادی در بورس

سهام بنیادی

سرمایه گذاری در بورس یکی از روش های سرمایه گذاری پرسود و مطمئن می باشد. به شرطی که با تشخیص سهام بنیادی وارد این بازار شده و این سهام را خریداری کنید. ولی در صورت وارد شدن به این بازار بدون دانش و مطالعه به احتمال بسیار زیاد شاهد ضرر های مالی خواهید بود . سایت آموزشی ایتسکا با هدف ارائه آموزش های لازم جهت ورود به بازار های سرمایه گذاری راه اندازی شده است و هدف آن بالا بردن سطح دانش و علم تازه واردان به بازارهای سرمایه گذاری و نیز فعالان این بازار ها می باشد.

سهام بنیادی چیست؟

با زبان ساده سهمی که با روش های تشخیص سهام بنیادی انتخاب شده و سود دهی خوبی داشته و انتظار می رود در آینده نیز رشد خوبی داشته باشند ، سهام بنیادی نامیده می شود . سهام بنیادی معمولاً ریسک کمی داشته و رشد آن خوب می باشد و انتظار می رود در میان مدت و بلند مدت سود خوبی نصیب سهام دارنش کند. به این دلیل تشخیص سهام بنیادی امری بسیار مهم بوده و مستقیماً با سود و زیان ما در ارتباط است . در چند ماه اخیر شاهد ریزش هایی در بازار بورس تهران هستیم و بسیاری از سهم ها تا ۵۰ درصد ریزش داشته اند. با این وجود سهم هایی را مشاهده می کنیم که در این چند ماه افت شاخص کل بورس ، حتی تا ۱۰۰ درصد نیز بازدهی داشته و سود شیرینی برای سهامداران خود داشته اند . همین امر اهمیت تشخیص سهام بنیادی و خرید آنها را در بورس نشان می دهد . و شاهد هستیم اگر با بررسی های کافی و تحلیل سهم ، سهام خود را خریداری کنیم ، به احتمال بسیار زیاد حتی در ریزش و اصلاح بازار نیز سود خواهیم کرد.

7 روش تشخیص سهام بنیادی

روش های زیادی جهت تشخیص سهام بنیادی در بورس وجود دارند ، که در ادامه مهمترین و اصلی ترین معیار های تشخیص سهام بنیادی را بیان خواهیم کرد.

میزان سود آوری شرکت EPS

میزان سود آوری شرکت ها بر اساس معیار EPS (Eearning Per Share) مشخص می شوند . EPS در واقع نسبت سود شرکت به تعداد سهام شرکت می باشد . و به اختصار می توان گفت سود هر سهم EPS نامیده می شود. از این عدد به عنوان شاخص سود آوری شرکت ها استفاده می شود . این مقدار را می توان با استفاده از فرمول محاسبه کرد. میزان EPS هر شرکت را می توان در سایت بورس و اوراق بهادار تهران عکس از صفحه مشاهده کرد.

بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار تهران

این سایت یکی از سایت هایی است که هر سرمایه گذاری باید آشنایی کامل با این سایت داشته باشد . این سایت اطلاعات مفید و بسیار مهمی از شرکت های موجود در بورس در اختیار سهامداران قرار می دهد . تا سهام داران قبل از خرید سهام شرکت ها ابتدا بررسی های لازم را انجام داده ، سپس اقدام به خرید کنند . در شکل زیر EPS فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) را مشاهده می کنید.  EPS یکی از معیار های اصلی جهت تشخیص بنیادی بودن سهم می باشد. اگر این مقدار مثبت بوده و رفته رفته زیاد شود نشان دهنده این است که سهم از نظر بنیادی خوب است و قیمت آن حبابی نمی باشد.

EPS فولاد
EPS فولاد

بررسی نسبت P/E

نسبت P/E یکی از اصلی ترین معیار ها جهت بررسی یک سهم هنگام خرید و فروش می باشد . این نسبت در واقع حاصل تقسیم Price/EPS می باشد. یعنی نسبت قیمت سهم به شاخص سود آوری شرکت که در پاراگراف قبلی نحوه محاسبه آن را بیان کردیم . این مقدار نیز در سایت بورس و اوراق بهادار تهران برای هر سهم قابل مشاهده است. در سهام بنیادی این مقدار معمولاً مثبت بوده و میزان آن به مرور زمان کاهش می یابد. ولی دقت کنید این مقدار هیچ گاه نباید منفی شود .

P/E فولاد
P/E فولاد

سهم های شاخص ساز

سهم های شاخص ساز به سهم هایی گفته می شود که بر میزان شاخص کل بورس تاثیر اصلی دارند . برای وضوح بهتر یک مثال بیان می کنیم. اگر با بازار بورس آشنایی  دارید و معاملاتی  را در آن انجام داده اید متوجه شده اید که مثلاً در مواقعی شاخص هم وزن مثبت بوده ولی شاخص کل به خاطر منفی بودن سهم های شاخص ساز منفی شده اند و یا برعکس. قیمت و رشد سهم های شاخص ساز تاثیر اصلی را بر شاخص کل دارند. مثلاً در این دو سال سهم های پالایشی و خودرویی به عنوان سهام شاخص ساز معرفی شده اند. معمولاً سهام شاخص ساز بنیاد خوبی داشته و بهتر است هنگام خرید این سهام را مد نظر خود قرار دهید. البته فقط شاخص سازی شرکت معیار بنیادی بودن سهم نبوده و باید جنبه های دیگر سهام مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی قرارداد های فعلی و آتی شرکت ها

سهام بنیادی و شرکت هایی که بنیاد خوبی دارند ، معمولاً قرارداد های مهمی بسته و نیز در حال احداث ساختمان های جدید می باشند.  جهت دسترسی به این اطلاعات می توانید به سایت بورس کالای ایران مراجعه کنید. این سایت اطلاعات خوبی از وضعیت مالی شرکت ها در اختیار سهام داران قرار می دهد . همچنین وضعیت شرکت های مورد نظر خود را می توانید از سایت کدال و یا همان سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران پیگیری کنید.

نقد شوندگی سهم

سهام بنیادی معمولاً نقد شوندگی بالایی دارند. نقد شوندگی سهم بیانگر این است که وقتی یک سهم را خریدید براحتی بتوانید در زمان مورد نظرتان آن را به فروش برسانید . با توجه به این که در بورس تهران قیمت های سهام دارای دامنه قیمت بوده و هنگام فروش در مواقعی ممکن است تقاضا کم بوده و عرضه سهم بسیار زیاد باشد . در این صورت ممکن است در صف های فروش قرار گرفته و نتوانید سهم خود را به فروش برسانید. در سهم هایی که میزان نقد شوندگی بالاست ، معمولاً حتی اگر سهم در فروش فروش باشد ، باز هم می توان سهم را فروخت . هر چه ارزش معاملات سهم بالا باشد ، نقد شوندگی سهم نیز بالاست . ارزش معاملات سهم را می توانید از سایت بورس اوراق بهادار تهران مشاهده کنید . در دو شکل زیر ارزش معاملات سهام برای سهم فولاد و سصوفی نشان داده شده است . هنگام خرید سهم حتماً به ارزش معاملات آن دقت کنید . زیرا سودی که بعد از خرید سهم کسب کرده اید در صورتی ارزش دارد که بتوانید در موعد مقرر از سهم خارج شده و حفظ سود کنید.

فولاد
فولاد
سصوفی
سصوفی

افزایش سرمایه شرکت

سهام بنیادی معمولاً سالیانه افزایش سرمایه داشته و در قبال این افزایش سرمایه درآمد شرکت نیز افزایش یافته باشد . جهت بررسی و رویت افزایش سرمایه شرکت های بورسی بهتر است به سایت کدال مراجعه کنید. سایت کدال یکی از سایت های مهم اطلاع رسانی بورسی می باشد که بهتر است هر سهامداری با آن آشنا بوده و روزانه اطلاعات مهمی که در آن نشر می شود را مطالعه کند.

بررسی سود دهی و زیان دهی شرکت ها

هنگام خرید سهام باید مدتی آن را زیر نظر گرفته و سود دهی و زیان دهی آن را مورد بررسی قرار دهید. شرکت هایی وجود دارند که برای مدتی زیان ده بوده اند ، ولی پس از مدتی طی فعالیت ها و تلاش شرکت و افزایش سرمایه و … شرکت به سود دهی رسیده است. این شرکت ها معمولاً بنیاد خوبی داشته و برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت مناسب می باشد. این شرکت ها بیانگر این است که در صورت زیان دادن و رکود اقتصادی توانایی بازگشت به بازار و رسیدن به سود را دارا هستند و برای سرمایه گذاری مطمئن می باشد .

سهام بنیادی
سهام بنیادی

معیار های دیگری نیز برای بررسی بنیاد سهم وجود دارد که ما در این مقاله مهم ترین آنها را بیان کردیم. یک روش ساده نیز برای شخیص بنیادی بودن سهم وجود دارد . به این صورت که اگر قیمت پایانی یک سهم را بر مقدار EPS آن سهم تقسیم کنیم و عدد به دست آمده کمتر از ۱۰ باشد معمولاً سهم بنیاد خوبی دارد . بازار های سرمایه گذاری داخلی و خارجی بهترین مکان برای سرمایه گذاری با سرمایه اندک و زیاد می باشد. برای سرمایه گذاری در بازار های خارجی باید از بروکر های ایرانیان استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه