تفاوت صندوق های سرمایه گذاری با سهام عادی در بورس – صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری

سازمان بورس و اوراق بهادار مکانی مناسب برای سرمایه گذاری بلند مدت و میان مدت می باشد. افراد معمولاً برای سرمایه گذاری یا سهام عادی خریده و آن را یا نگهداری کرده و یا با آن معامله می کنند . و یا پولشان را جهت ریسک کمتر در صندوق های سرمایه گذاری قرار می دهند. زمانی که پول خود را در بانک پس انداز می کنیم به مرور زمان پولمان ارزش خود را از دست خواهد داد. روش های گوناگونی جهت پس انداز پول بدون افت ارزش آن وجود دارد. مانند خرید طلا ، ملک و … . ولی هر کدام از این سرمایه گذاری ها برای خود مشکلاتی دارد. مثلاً نگهداری طلا همیشه برای خود مشکلات امنیتی دارد. و برای خرید ملک نیز باید پول زیادی داشت تا با آن بتوان ملکی را خریداری کرد. مزیت عمده سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و بورس این است که با سرمایه اندکی نیز می توان در این بازارها سرمایه گذاری کرده و ارزش پول خود را حفظ کرد و به سود خوبی رسید. البته برای ورود به هر بازاری باید آموزش های لازم را کسب کرد. سایت آموزشی ایتسکا در این زمینه پیشتاز بوده و همیشه در تلاش است با آموزش های مفید افراد را در کسب سود از این بازار یاری رساند.

سهام در بورس چیست؟

اگر کل سهام شرکت را به قسمت های مساوی تقسیم کنیم ، هر قسمت به عنوان یک سهم در نظر گرفته می شود و ارزش هر سهم نیز از تقسیم ارزش کل سهام بر تعداد سهم های عرضه شده به می آید. اگر فردی یک برگ سهام از شرکتی را خریداری کند در واقع مالک آن سهم بوده و به ازای آن برگه در سود و زیان شرکت سهم دارد. افراد عادی (حقیقی) معمولاً زیر یک درصد سهم از کل شرکت را دارند. افرادی که بالای یک درصد از سهم مزبور را دارند سهام دار حقوقی محسوب می شوند و به دلیل درصد بالای سهم خود از اختیارات بیشتری در بازار سهام برخوردارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله زیرا را مطالعه کنید:

معرفی بازار بورس و سرمایه

صندوق های سرمایه گذاری
صندوق های سرمایه گذاری

خرید و فروش سهام در بورس

خرید و فرو ش سهام در گذشته و زمانی که افراد به اینترنت دسترسی کافی نداشتند ، از طریق برگه های سهام انجام می شد و افراد جهت خرید سهم خود به کارگزاری ها مراجعه کرده و سهم خود را می خریدند و یا به فروش می رساندند. بعد از گذشت زمانی کارگزاری ها امکان خرید و فروش تلفنی را سهام داران فراهم کردند. که سهام داران به کارگزاری مربوطه تلفن کرده و درخواست خرید و یا فروش خود را ثبت می کردند. و کارگزاری سهم مورد نظر را برایشان یا می خرید و یا می فروخت. امروزه تمامی کارگزاری ها خدمات آنلاین را برای سهامدارانشان فراهم می کنند. به این صورت که قیمت تمامی سهم ها هم در سایت tsetmc.com و هم در داخل پنل مشتری مربوط به کارگزاری قابل مشاهده بوده و مشتریان به راحتی می توانند سهم خود را با توجه به روند بازار به صورت آنلاین فروخته و یا خریداری کنند. زمان انجام معاملات سهام عادی در بورس از ساعت 9 تا 12:30 انجام می شود و ربع ساعت قبل از آن نیز زمان پیش گشایش بوده و افراد می توانند در این زمان سفارش گذاری کنند.

صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری در واقع مجموعه ای از اوراق مشارکت ، اوراق بهادار و سهام می باشند و افرادی که قصد سرمایه گذاری در بازار سهام به دلیل ریسک کمتر دارند ، می توانند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند. همچنین افرادی نیز وجود دارند که هم دانش کافی برای معامله سهام و ورود و خروج در بورس را ندارند ، ترجیح می دهند سرمایه خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار داده و به سود مدنظرشان برسند. مزیت عمده صندوق های سرمایه گذاری این است که این صندوق ها کارشناسان حرفه ای و اقتصاددانان خبره در این بازار را به کار گرفته و طبق نظر این افراد اقدام به معامله دارایی های مشتریانشان در بازار سهام می کنند و درصدی نیز دریافت می کنند. به این دلیل گفته می شود ، صندوق های سرمایه گذاری ریسک کمتری دارند. همچنین تمامی صندوق های سرمایه گذاری به جز صندوق های قابل معامله یا همان ETF دچار نوسانات بازار نمی شوند. و درصدی از سهام صندوق طبق ارزش خود توسط افراد خبره در بازار بورس مورد معامله قرار می گیرد و در جاهای دیگر نیز سرمایه گذاری شده و سود آن نصیب سهام داران خواهد شد.

صندوق های سرمایه گذاری
صندوق های سرمایه گذاری

3 صندوق سرمایه گذاری مهم در بازار سرمایه

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله  

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله همان طور که از نامش پیداست می تواند بازار فرابورس تهران معامله شده و افراد بتوانند مثل سهام عادی آن را خرید و فروش کنند . زمان معاملات این صندوق ها نیز در زمان معاملاتی سهام عادی بورس و فرا بورس تهران انجام می شود . یعنی سفارش گذاری آن از ساعت 8:45 شروع شده و از ساعت 9 تا 12:30 نیز معاملات این صندوق ها شروع می شوند . عیب اصلی این صندوق ها این است که دچار نوسانات بازار شده و حجم  تقاضا و عرضه سهم بر قیمت آن تاثیر می گذارد و آن را مثل سهام عادی پر ریسک می سازد. زمان معاملات صندوق های سرمایه گذاری طلا (عیار) نیز از ساعت 12:30 تا 15:30 می باشد.

صندوق سرمایه گذاری سهام

در این صندوق 70 درصد از سرمایه صندوق در بازار سهام توسط افراد خبره سرمایه گذاری شده و مورد معامله قرار می گیرد و 30 درصد باقیمانده نیز در بانک ، اوراق مشارکت و … سرمایه گذاری می شود و نسبت به صندوق با درآمد ثابت ریسک بیشتری دارد . این صندوق برای افرادی مناسب است که قصد سرمایه گذاری و کسب سود در بازار بورس را داشته ولی دانش کافی برای معامله در این بازار را ندارند و یا زمن کافی در اختیار ندارند و ترجیح می دهند سهام خود را دست افراد خبره بسپارند . اکثر این صندوق ها دارای ضمانت نقدشوندگی هستند . یعنی مثل بازار سهام عادی مشکل گیر کردن در صف فروش برای این صندوق ها وجود ندارد و هر زمان که نیاز بود ؛ سهامداران می توانند پول صندوق خود را فروخته و به راحتی نقد کنند.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت

در این صندوق ها اکثر سرمایه صندوق در بانک ها ، اوراق مشارکت و اوراق بهادار سرمایه گذاری شده و از باقیمانده صندوق نیز حداکثر تا 10 در صد در بورس سرمایه گذاری می شود. چون در این صندوق اکثر سرمایه در اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود ، ریسک آن بسیار پایین می باشد. این صندوق ها معمولاً یک حداقل سود نیز تضمین شده هر سه ماه یک بار به سهامداران پرداخت می کنند. این صندوق برای کسانی که اهل ریسک نبوده و دوست دارند ارزش پولشان حفظ شود ، مناسب است.

در این مقاله سه مورد از صندوق های سرمایه گذاری مهم و پراستفاده را بیان کردیم . صندوق های سرمایه گذاری دیگری نیز وجود دارند که در مقالات بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

صندوق های سرمایه گذاری
صندوق های سرمایه گذاری

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری با سهام عادی بورس

صندوق های سرمایه گذاری و سهام عادی هر دو گزینه خوبی جهت سرمایه گذاری بلند مدت و میان مدت می باشند. مزیت اصلی این دو باز سرمایه این است که با مبلغ کمی هم می توان در این بازارها سرمایه گذاری کرده و ارزش پول خود را حفظ کرد و به سود خوبی هم رسید. حال تفاوت این دو بازار را از جنبه های مختلف بررسی می کنیم.

ریسک صندوق های سرمایه گذاری و سهام

صندوق های سرمایه گذاری مخصوصاً صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت ، ریسک سرمایه گذاری بسیار پایین بوده و حتی سود تضمین شده به مشتریانشان نیز می دهند. ولی ریسک سهام عادی بسیار بالا بوده و هیچ تضمینی جهت سود حتمی در بازار سهام عادی وجود ندارد. به این دلیل گفته می شود با پولی که فعلاً نیازی به آن ندارید ، در این بازار سرمایه گذاری کنید.

نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری و سهام

اکثر صندوق های سرمایه گذاری ضمانت نقدشوندگی به مشتریانشان می دهند. یعنی هر زمان که مشتری خواست صندوق خود را بفروشد می تواند این کار را انجام دهد. ولی در بازار سهام عادی هنگام ریزش بازار و افزایش عرضه و شروع صف های فروش به دلیل نبودن خریدار و تقاضا ، امکان فروش سهم ممکن است وجود نداشته باشد و فرد در زمان دلخواهش نتواند به پول خود برسد . و یا زمانی بتواند سهم خود را بفروشد که قیمت آن بسیار پایین آمده باشد.

ضمانت سود در صندوق های سرمایه گذاری و سهام

معمولاً صندوق های سرمایه گذاری برای مشتریانشان ضمانت سود ارائه می کنند که این میزان معمولاً 4 درصد بیشتر از سود بانکی است. در صورتی که در بازار سهام عادی هیچ تضمینی برای دریافت سود از سهم وجود ندارد.

خرید و فروش صندوق های سرمایه گذاری و سهام

در بازار سهام عادی خرید و فروش سهم دست مشتری بوده و سهامداران می توانند مستقیم و به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهم خود کنند. ولی در صندوق های سرمایه گذاری افراد خبره ای وجود دارند که در مورد سرمایه صندوق تصمیم گیری کرده و آن را هم در بازار سهام عادی و هم در اوراق مشارکت و … سرمایه گذاری می کنند. البته همانطور که بیان شد سهامداران صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله می توانند در فرا بورس تهران به صورت آنلاین صندوق های خود را خرید و فروش کنند.

بازارهای گوناگونی در جهان برای سرمایه گذاری وجود دارد که ما در این مقاله به بررسی صندوق های سرمایه گذاری و سهام عادی پرداختیم . بازار فارکس نیز از جمله بازار های پرریسک می باشد و از ایران نیز می توان در این بازار سرمایه گذاری کرده و معامله انجام داد. فقط ایرانیان باید در بروکرهای حساب باز کنند که برای ایرانیان باشد.

به این مقاله امتیاز دهید

1 دیدگاه برای “تفاوت صندوق های سرمایه گذاری با سهام عادی در بورس – صندوق های سرمایه گذاری

  1. university in indonesia گفته:

    خیلی ممنون
    من خودم ترجیح میدم با کسانی کار کنم که میدونم سرمایه م در دستشون امن هست و یه سود ثابتی دریافت میکنم.
    البته که خودتون میدونید، این روز ها سرمایه باید حتما در یه جایی، به کار گفته بشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه