هوش مصنوعی JPMorgan  بیست و پنج سال سخنرانی فدرال رزرو را در امتیاز Hawk-Dove قرار داد

JPMorgan’s AI

“شاهین ها” اعضایی هستند که تمایل به سیاست های پولی سخت تر برای کاهش تورم و رشد دارند در حالی که “کبوترها” سیاست های پولی سست تر را برای حمایت از رشد و تورم می خواهند.

یک هفته قبل از نشست بعدی فدرال رزرو، JPMorgan Chase & Co از مدل مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرد که هدف آن رمزگشایی پیام های بانک مرکزی و کشف سیگنال های تجاری بالقوه است.

بر اساس بیانیه‌های فدرال رزرو و سخنرانی‌های بانک مرکزی به 25 سال قبل، اقتصاددانان این شرکت از جمله جوزف لوپتون از یک مدل زبان مبتنی بر ChatGPT برای تشخیص میزان سیگنال‌های سیاست استفاده کردند، و به طور موثر آنها را در مقیاسی از آسان تا محدودکننده در فرانخوانی امتیاز Hawk-Dove یا شاهین-کبوتر توسط هوش مصنوعی جی‌پی مورگان رتبه‌بندی کردند.

هوش مصنوعی chatgpt
هوش مصنوعی chatgpt

اقتصاددانان با ترسیم این شاخص در برابر طیف وسیعی از عملکرد دارایی‌ها دریافتند که ابزار هوش مصنوعی می‌تواند در پیش‌بینی تغییرات بالقوه در سیاست مفید باشد و سیگنال‌های قابل مبادله بدهد. برای مثال، آن‌ها دریافتند که وقتی این مدل در بین سخنرانان فدرال رزرو افزایش می‌یابد، بیانیه سیاست‌های بعدی سخت‌تر می‌شود و بازده اوراق قرضه دولتی یک ساله افزایش می‌یابد.

لوپتون و همکارانش در یادداشتی همراه با اولین نمایش نوشتند: “برنامه های اولیه دلگرم کننده هستند.”

این ابزار فشار دیگری در جستجوی بی پایان وال استریت برای یک مزیت تجاری و یکی از اولین پذیرش فناوری توسعه یافته توسط OpenAI است. در اوایل این ماه، چند مقاله تحقیقاتی نشان داد که ChatGPT می‌تواند در کارهای مرتبط با بازار، مانند رمزگشایی اینکه آیا اظهارات فدرال رزرو جنگ‌طلب یا بدبینانه هستند، یا تعیین اینکه آیا سرفصل‌ها برای سهام خوب یا بد هستند، ارزش افزوده ایجاد کند.

بر اساس مدل جی‌پی مورگان، در حالی که میزان خوانش بیانیه‌های فدرال رزرو در ماه‌های اخیر نوسان داشته و برای سخنرانی‌ها روند پایین‌تری داشته است، هر دو همچنان در نزدیکی بالاترین سطوح در دو دهه اخیر قرار دارند، که نشانه‌ای آشکار از تجاوزگری مداوم است.

ChatGPT می‌تواند فرآیندهای fed را رمزگشایی کند و حرکت سهام را از سرفصل ها پیش بینی کند.

بر اساس پیش بینی میانه اقتصاددانان در نظرسنجی بلومبرگ، فدرال رزرو هفته آینده نرخ بهره معیار خود را 25 واحد پایه دیگر به 5.25 درصد افزایش خواهد داد.

سرمایه گذاران روی مسیر سیاست فدرال رزرو متمرکز شده اند، پس از اینکه کمپین سختگیرانه فدرال رزرو برای مبارزه با تورم، سهام و اوراق قرضه را در سال گذشته به سمت فروش نادر و هماهنگ سوق داد. در حالی که قیمت دارایی‌ها از آن زمان بهبود یافته است، معامله گران اوراق قرضه همچنان بر روی کاهش نرخ در اواخر سال جاری شرط بندی می کنند و هشدارهای جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، مبنی بر اینکه کاهش نرخ در سال 2023 در ذهن او نیست، را نادیده می‌گیرند.

با استفاده از مدل هوش مصنوعی  JPMorgan، افزایش 10 واحدی در امتیاز شاهین-کبوتر فدرال رزرو اکنون تقریباً به افزایش 10 درصدی احتمال افزایش 25 واحدی در جلسه سیاست گذاری بعدی بانک مرکزی یا بالعکس تبدیل می شود.

انتظار می‌رود امتیاز Hawk-Dove که برای بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان نیز در دسترس است، در ماه های آینده به بیش از 30 بانک مرکزی در سراسر جهان گسترش یابد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه