رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا

رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا - رگوله mifd

MIFD دستورالعمل بازارهای ابزار مالی است و به عنوان یک سری مقرراتی است که در سرتاسر بازارهای مالی اتحادیه اروپا شفافیت بیشتری ایجاد کرده است. این سازمان دارای رگوله سطح یک بوده و باعث استانداردسازی فرایند نظارت برای شرکت‌هایی می‌شود که در آنجا فعالیت دارند.
MIFD برای قبل و بعد از تجارت شفاف سازی کرده و استانداردهای لازم آن را تعیین می‌کند. MIFD یک دامنه دارد که در درجه اول متمرکز بر سهام است. این دستورالعمل‌ها در سال ۲۰۰۴ تهیه شد و از سال ۲۰۰۷ در کل اتحادیه اروپا به اجرا درآمد تا در نهایت MIFD با MIFDII جایگزین شد.

نام اختصاریMIFD
نام کامل Markets in Financial Instruments Directive
نام کشوراتحادیه اروپا
سطحسطح ۱
وب سایت رگولاتور‌www.esma.europ.eu

بیشتر بخوانید: رگوله چیست؟

رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا - رگوله mifd
رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا 1

آشنایی با MIFD

اعضای MIFD یک هدفی دنبال می‌کنند و آن داشتن یک چهارچوب قانونی مشترک برای محافظت از سرمایه‌گذاران است. یک سال قبل از بحران مالی ۲۰۰۸ MIFD وارد عمل شده و در طی تغییراتی که به وجود آمد MIFD را تشکیل داد. در قوانین اولیه آن دسته از شرکت‌هایی که خارج از اتحادیه اروپا بودند، نسبت به شرکت‌های داخل اروپا تحت نظارت آسان‌تری قرار گرفته و رقابت بهتری با آنها داشتند.
در ژانویه سال ۲۰۱۸ این موضوع بررسی شد تا همه شرکت‌ها با مشتریان اتحادیه اروپا هماهنگ باشند. عمده‌ترین تمرکز MIFD بر روی سهام بود، اما این موضوع به عنوان یک محدودیت برای آن تلقی شد. چون حجم زیادی از محصولات مالی موجود در بازار شامل بورس سهام نبودند.
در معاملات فرابورس بین دو طرف معامله‌گر هیچگونه واسطه‌ای به عنوان ناظر وجود ندارد، پس در نتیجه برای طرفین معاملات بورس نظارت و شفافیت کمتری وجود دارد. اجرایی MIFD باعث شده تمرکز روی محصولات بیشتر و مقررات از سهام به سمت دارایی‌های دیگر هم پیش برود.

طبقه‌بندی مشتریان تحت MIFD

یکی از موضوعات مهم و کلیدی MIFD در ارتباط با طبقه‌بندی مشتریان به انواع مشتری‌های خاص است. در حالت کلی سه نوع مشتری وجود دارد:

  • مشتریان خرد
  • مشتریان حرفه‌ای
  • مشتریان واجد شرایط

هدف این نوع طبقه‌بندی حفاظت نظارتی برای مشتریانی است که باید برای هر نوع مشتری سطوح مختلف ریسک را منعکس کنند.
هر نوع از مشتریان و یا همان سرمایه‌گذاران سطوح مختلف از دانش مالی را دارند و در زمان معامله با یک نهادی چون بانک باید از آنها محافظت شود. در اینجا طرف مقابل واجد شرایط کمترین حمایت و مشتریان خرده فروشی بیشترین حمایت را دارند. بسته به نوع مشتریان به آنها اطلاعاتی از درک ریسک‌های خاص، توضیحات کلی و جزئیات آنها ارائه می‌شود.

هماهنگی مقررات اتحادیه اروپا

در سال ۲۰۱۸ کمیسیون اروپا یک سری دستورالعمل‌های تجدید نظر شده با نام MIFDII را در تصویب قرار داد که هدف از انجام این کار بازگرداندن اعتماد به بازار بعد از سقوط بازار در سال ۲۰۰۸ بود.
کمیسیون MIFD تنها به سود محدود می‌شود، اما MIFDII شامل تمامی انواع اوراق بهادار مثل اوراق بهادار بدهی، مشتقات و ابزارهای ساختار یافته است.
تشکیل کمیسیون با قوانین جدید باعث شد معاملات شفافیت بیشتری پیدا کنند. گزارشات بیشتری از معاملات اوراق بهادار منتشر و میزان استفاده از معاملات فرابورس کمتر شود.
قوانین جدید از همه سرمایه‌گذاران در داخل و خارج از اروپا حمایت کرد تا بتوانند تمامی معاملات اوراق بهادار را انجام دهند. در سال ۲۰۰۲ MIFDII اصلاح شد تا بتواند اوراق بهادار توکن شده و دارایی‌های رمزنگاری شده را شامل شود.

چگونه MIFDII بر بانک‌های سرمایه‌گذاری تاثیر می‌گذارد؟

آن دسته از بانک‌هایی که خدمات مدیریت دارایی ارائه می دهند به MIFDII نیاز دارند تا ابزارهای مالی فقط در قالب پلتفرم‌های معاملاتی چند جانبه تنظیم شده و معامله شوند. هدف از انجام این کار محافظت از سرمایه‌گذاران و حذف معاملات تاریک اوراق بهادار است.

تفاوت بین MIFD و MIFDIIدر چیست؟

  • میزان شفافیت و گزارش دهی در MIFDIIنسبت به MIFD بیشتر است.
  • عمده فعالیت MIFD در بازارهای سهام است اما MIFDII بر تمامی انواع اوراق بهادار و مشتقات اعمال می‌شود.

چگونه برگزیت بر ایکس ۲ تاثیر می‌گذارد؟

بعد از خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا این دو اقتصاد بزرگ دارای دو رژیم نظارتی تقریباً مشابهی بودند، اما امکان تجارت خودشان را از دست دادند. یعنی شرکت‌های انگلیس برای ارائه خدمات مالی به مشتریان اتحادیه اروپا مجوز خودش را از دست داده بودند و نیز برعکس.

رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا - رگوله mifd
رگوله MIFD یا Markets in financial Instruments Directive | نهاد نظارتی اروپا 2

نتیجه گیری

MIFD یک رگوله سطح یک است که توسط اتحادیه اروپا شکل گرفته و از اعتبار جهانی برخوردار است. این رگوله کشور ایران را تحریم کرده و آن را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد.
MIFD یا دستورالعمل بازارهای ابزار مالی به عنوان مجموعه‌ای از مقررات اروپایی حاکم بر بازارهای سهام در اتحادیه اروپا بود. هدف آنها ایجاد شفافیت بیشتر و الزامات گزارش دهی برای حمایت از سرمایه‌گذاران اروپایی است. این قوانین با قوانین اصلاح شده MIFDII در سال ۲۰۱۸ و اصلاحیه سال ۲۰۲۲ جایگزین شد.


0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.