مزرعه استخراج یا استخر استخراج چیست؟ تفاوت های این 2 بخش

مزرعه استخراج

بیش از 1 سال از توییت های جنجالی ایلان ماسک که منجر به افزایش قیمت بیت کوین شد، می گذرد اما این بازار همچنان با قدرت راه خود را ادامه می دهد. اولین چیزی که یک شخص هنگام ورود به بازار ارزهای دیجیتال با آن رو به رو می شود، خرید و فروش بیت کوین است! اما این بازار صرفا به ترید و معامله ختم نمی شود؛ شما می توانید با خرید ماینر یا دستگاه استخراج ارز دیجیتال، اقدام به ماین و استخراج بیت کوین و سایر رمز ارزها نمایید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با مزرعه استخراج و استخر استخراج آشنا کرده و تفاوت های موجود بین دو بخش را به شکل کامل بیان کنیم.

قبل از اینکه شروع به توضیحات تخصصی در مورد استخرها و مزرعه ها نماییم، بهتر است که شما را به شکل کلی با روند استخراج با دستگاه های ماینر که این روزها حسابی سر و صدا به پا کرده اند، آشنا نماییم. زمانی که شما یک ماینر یا دستگاه استخراج را خریداری می کنید و با آن به یک شبکه وصل می شوید، به عنوان یک نود ( node ) در شبکه محسوب می شوید که در ازای تایید تراکنش ها، جایزه دریافت می کنید! این جایزه، بلاک ریوارد block reward نام دارد.

مزرعه استخراج چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که چه خوب! بدین شکل می توان یه دستگاه خرید و یک ماهه ثروتمند شد! اما صبر کنید! اوضاع کمی متفاوت تر و پیچیده تر است؛ اگر بخواهیم به شکل ساده برایتان بیان کنیم، هر دستگاه ماینر یک قدرت هش دارد که آن را با عنوان HASH RATE می شناسیم. هر چه مقدار این هش ریت زیاد باشد، قدرت استخراج شما نیز بیشتر خواهد بود. چرا که لازمه دریافت بلاک ریوارد یا جایزه بلاک، حل معادله های پیچیده ریاضی می باشد که توسط ماینر انجام می پذیرد. حال شاید برایتان جالب تر شود که قدرت این ماینر ها می تواند با یکدیگر ادغام شده و ما شاهد افزایش قدرت خود در شبکه باشیم که پای استخرها و مزرعه ها به این بحث، باز می شود.

استخر استخراج چیست؟

استخر استخراج که آن را با نام انگلیسی mining pool نیز می شناسیم، یک محل مجازی برای ادغام کردن ماینرها با یک دیگر به منظور افزایش قدرت آنها در شبکه و در پی آن افزایش سوددهی فرایند استخراج است. اگر بخواهیم یک مثال ساده برای شما بیان کنیم، فکرش را بکنید، یک پسر بچه در کنار صد ها مرد، در حال هل دادن یک قطار چند صد تنی است. با توجه به قوانین فیزیک، این پسر بچه هر چقدر زور کمی نیز داشته باشد، بازهم تاثیری در هل دادن این قطار دارد! پس یک هدیه ای و جایزه ای با توجه به قدرت و زور خود دریافت خواهد کرد که می توان این جایزه را به یک آبنبات چوبی تشبیه کرد.

اما در کنار این پسر بچه، مردانی با هیکل درشت و بزرگ هستند که آنها هم در حال هل دادن این قطار بوده و زور و تاثیری بیشتری نیز دارند! پس به مراتب باید جایزه بزرگ تری دریافت کنند! پس مقدار ارزشمند بودن جایزه رابطه مستقیمی با زور و قدرت اشخاص دارد. حال این مثال را در مورد استخر استخراج و ماینینگ مقایسه می کنیم. قطار همان شبکه ماست و افرادی که در حال هل دادن آن برای حرکت هستند، نود های شبکه می باشند که امنیت آن را تامین می نمایند. پسر بچه ما تک دستگاه ماینر است که توسط شما خریداری شده و مردان هیکل درشت، همان استخر های استخراج می باشند که قدرت و زور بیشتری دارند.

استخر استخراج

حال که با کلیات قدرت کل استخر در مقابل سایر نودها آشنا شده ایم، فرصت آن فرا رسیده است که نگاهی کلی نیز به بحث پاداش درون استخر داشته باشیم. همانطور که بیان شد، در استخرهای استخراج، قدرت ماینر ها با یکدیگر ادغام می شود؛ حال سوالی که بوجود می آید این است که نحوه پاداش دهی در بین ماینر های موجود در استخر به چه شکل است؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کرد نحوه پاداش دهی در استخر های استخراج می تواند شیوه های مختلفی داشته باشد که معروف ترین آنها عبارت اند از:

  1. پرداخت به ازای سهم
  2. پرداخت نسبی
  3. پرداخت مبتنی بر امتیاز شما

موارد بالا از جمله روش های پاداش دهی در استخر های استخراج می باشند.در مورد پرداخت به ازای سهم می توان بیان کرد که میزان قدرتی که ماینر شما در اختیار شبکه قرار می دهد، رابطه مستقیمی با سود دریافتی شما دارد! این بدان معناست که هر چقدر ماینر شما قدرتمندتر باشد، سود بیشتری دریافت خواهید کرد و باید توجه کرد که در روش پرداخت به ازای سهم، صرف نظر از اینکه بلاکی استخراج شود یا خیر، سودی برای شما تعلق خواهد گرفت. در روش پرداخت نسبی نیز شما دقیقا با توجه به قدرت پردازشی که در اختیار شبکه قرار می دهید، پاداش خود را از شبکه دریافت خواهید کرد، اما باید توجه داشت که این پاداش تنها در صورتی برایتان پرداخت خواهد شد که استخراج شما موفقیت آمیز بوده باشد.

اما در روش مبتنی بر امتیاز، شما بر اساس فعالیت خود در استخر، امتیاز دریافت می کنید و هر چه مقدار امتیاز شما بالاتر برود، سودی که دریافت می کنید نیز بیشتر خواهد بود. در این نوع از استخراج نیز استخر بایستی موفق به ماین یک بلاک شود که سود های ماینرها به حساب آنها واریز شود.

فرق مزرعه و استخر استخراج

مزرعه استخراج چیست؟

حال که به شکل کامل با استخر استخراج ارز دیجیتال آشنا شده ایم، فرصت آن فرا رسیده است که به توصیف مزرعه ماینینگ نیز بپردازیم. مزرعه ماینینگ بر خلاف استخر استخراج، یک محیط مجازی نبوده و ماینرها بایستی به شکل فیزیکی در آنجا حضور داشته باشند و به کمک دستگاه ها و پردازنده های خاصی، با یک دیگر ادغام شوند. این ادغام نیز همانند استخر می باشد و منجر می شود که قدرت پردازش ماینرها نیز با یک دیگر ادغام شده و در نتیجه قدرت برای تایید بلاک ها بالا می رود.

اگر بخواهیم به شکل ساده بیان کنیم، مزرعه استخراج اتاق یا انباری است که به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده است. یک مزرعه استخراج می تواند تشکیل شده از 2 دستگاه ASIC یا ده ها GPU – ASIC در زیر زمین خانه شما باشد. مزارع ماینینگ شامل منابع تغذیه بزرگ، فن های بزرگ برای خنک کردن تجهیزات و یک فرد برای راه اندازی اینها می باشند.

حال که با تعریف هر دو مفهوم ” مزرعه استخراج ” و ” استخر استخراج ” آشنا شده اید، مسلما متوجه شده اید که در استخر نیازی به حضور فیزیکی ماینر شما نمی باشد اما در مزرعه بایستی ماینر شما در اتاق یا محفظه مد نظر حضور داشته باشد. اگر قصد دارید که با خرید ماینر در یک مزرعه یا استخر استخراج عضو شوید، اولین کاری که نیاز است انجام دهید، بررسی معتبر بودن آن استخر یا مزرعه استخراج است. در طی چند سال اخیر کلاهبرداری های فراوانی با نام استخر و مزرعه انجام گرفته است.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه