آموزش کامل پرایس اکشن- سبک های معاملاتی پرایس اکشن+آموزش تصویری

پرایس اکشن

پرایس اکشن به زبان ساده معامله کردن بر اساس قیمت سهم می باشد. پرایس اکشن در واقع شاخه ای از تحلیل تکنیکال می باشد که در آن معامله بر اساس روند قیمت می باشد. در پرایس اکشن معامله گر بازار را مشاهده می کند و برای مدت کوتاهی روند قیمت را پیش بینی کرده و به معامله اقدام می کند. در پرایس اکشن از روند قیمت ها برای پیش بینی قیمت و کسب سود استفاده می کنند. افرادی که از پرایس اکشن استفاده می کنند ، باید قبل از شروع به کار و استفاده از آن‌ باید چند آموزش لازم را ببینند. یکی از این آموزش ها آموزش انواع کندل ها مخصوصا آموزش کندل های شمعی می باشد.

برای استفاده از پرایس اکشن باید در یکی از بروکر های فارکس ثبت نام کنید، برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن بهترین استراتژی بدون اندیکاتور است و من به شما نشان میدهم که چقدر ساده و جذاب است. تنها نکته این است که بدانید قیمت در منطقه پشتیبانی و مقاوت چگونه عمل می کند. این استراتژی کمک می کند که بدانید حرکات قیمت، کجا یک نوسان بالا یا پایین ایجاد می کنند. سادگی این موضوع در این است که برای تشخیص آن، نیازی به مووینگ اوریج یا اندیکاتور لاگینگ ندارید. این اندیکاتورها می توانند گیج کننده باشند، اما با کمک استراتژی پرایس اکشن یک نمودار روشن دارید. چرا انقدر تاکید می کنم که این بهترین استراتژی بدون اندیکاتور است؟ زیرا به لطف آن بسیاری از تریدرها سودهای کلان بدست می آورند. هیچ اندیکاتوری درکار نیست و نیازی هم به تشخیص و فهم آنها نیست.

نقطه ورود در پرایس اکشن

همیشه این سوال در بین اکثر تریدر ها وجود دارد که چه نقطه ای برای ورود به یک پوزیشن مناسب می باشد. نقطه ورود در پرایس اکشن اغلب از طریق خطوط مقاومت و حمایت مشخص می گردد. خطوط مقاومت و حمایت را معمولا در تایم فریم های بزرگتر مثلا ۴ ساعته و یا همان 4h رسم می کنیم. ابتدا روند بازار را به صورت چشمی چک کنید و ببینید که آیا روند نزولی است و یا صعودی؟ برای تشخیص دقیق تر می توانید از چنگال اندروز استفاده کنید. حال خطوط حمایت و مقاومت را در این تایم فریم رسم کنید.

نقطه ورود در پرایس اکشن
نقطه ورود در پرایس اکشن

سپس این عمل را برای تایم فریم های کوچکتر نیز امتحان کنید (مثلا 5m) . حال باید از این خطوط حمایت و مقاومت برای تشخیص نقطه ورود در پرایس اکشن استفاده کنید. در حالت کلی زمانی که نمودار به یک نقطه دو بار برخورد کرده و یا خطوط حمایت و مقاومتی از دو نقطه و یا بیش از دو نقطه رد شده باشد ، احتمالا قیمت زمانی که به این نقطه برسد ، به آن واکنش داشته باشد.

پرایس اکشن حمایت و مقاومت
پرایس اکشن حمایت و مقاومت

برای ورود به معامله نقاط حمایتی مهم را در نظر می گیریم و به کندل ها توجه می کنیم. اگر کندل قرمز رنگ با بدنه بلند باشد ، و کندل بعدی خط حمایتی را قطع کرده و پایین تر از خط حمایتی برود ، منتظر پولبک خواهیم ماند. در غیر این صورت کندل های بعدی را به دقت بررسی خواهیم کرد و منتظر می شویم تا کندلی بالای کندل بلند قرمز ما شکل بگیرد. زمانی که این کندل شکل گرفت می توانید یک پوزشن BUY باز کنید.

اگر یک کندل سبز پر قدرت (بلند تو پر) مشاهده کردید ، به کندل بعدی توجه کنید. اگر قرمز بود باید ببینید که پولبک پر قدرت می باشد و یا پولبک ناقص؟ اگر پولبک ناقص باشد به احتمال زیاد کندل بعدی سبز رنگ خواهد بود.

البته ، همیشه باید میزان استاپ لاس را برای خودتان مشخص سازید. یک تریدر همیشه باید این واقعیت را در نظر بگیرد که احتمال پولبگ و تغییر روند بر خلاف پیش بینی های او وجود دارد. و باید برای خود مشخص سازید ظرفیت پذیرش حد ضرر شما چقدر است.

نقاط خروج خود را بر اساس قله ها مشخص سازید. و می توانید استاپ خود را تا خط مقاومت آن بالا ببرید. هنگام ورود به نوع کندل ها هم توجه کنید. به عنوان‌ مثال در کندل سبز رنگی که سایه پایینی بلندی داشته و قسمت پر بدنه در بالا قرار گرفته یعنی قدرت خریداران بیشتر است و نقطه مناسبی برای ورود می باشد.

کندل سبز پایه بلند
کندل سبز پایه بلند

پرایس اکشن سبک عرضه و تقاضا

در ادامه مقاله به معرفی و آموزش انوع سبک های پرایس اکشن می پردازیم. در این قسمت یکی از معروف ترین سبک های معاملاتی پرایس اکشن یعنی پرایس اکشن عرضه و تقاضا را معرفی می کنیم. این استراتژی بر اساس خطوط حمایت و مقاومت عمل می کند. یعنی زمانی که نمودار قیمتی به خط حمایت می رسد ، یعنی احتمال افزایش تقاضا را داشته باشیم و زمانی که نمودار قیمتی نزدیکی خط مقاومت بروند به احتمال بالای افزایش عرضه در راه است.

ستاپ های معاملاتی پرایس اکشن

برای قرار دادن ستاپ های معاملاتی پرایس اکشن ابتدا یک کاغذ آورده و بر روی ان برای خودتان حد ضرر و میزان سودی که از معامله انتظار دارید را بنویسید. به عنوان مثال در پاراگراف قبلی که با صبر و تحمل در نقطه مشخص وارد پوزیشن شدید ، یک خط از نقطه ورود به خط حمایتی کشیده و میزان تحمل ضررتان را بر حسب پیپ مشخص سازید. با خودتان رو راست باشید و حد ضرر را بر اساس ظرفیتتان مشخص کنید. سپس میزان سودی که از معامله انتظار دارید را نیز مشخص کنید. این میزان را در نزدیکی های خطوط مقاومتی قرار دهید. بر اساس ریسک پذیریتان و نیز تحلیل روند بازار می توانید ستاپ های خودتان را بالا تر ببرید.

ستاپ های معاملاتی پرایس اکشن
ستاپ های معاملاتی پرایس اکشن

اصطلاحات پرایس اکشن

در اغلب آموزش های پرایس اکشن معمولا تریدر ها از چندین اصطلاحات پرایس اکشن استفاده می کنند که بهتر است آنها را یاد گرفته و بلد باشید.

RBD (رالی بیس دراپ) : رالی یعنی نمودار قیمتی در یک جهت حرکت کرده و برگشت قیمتی وجود ندارد و حرکت ما صعودی است. حرکت دراپ یعنی برعکس رالی یک حرکت نزولی پر قدرت بدون وجود داشتن حتی یک کندل صعودی در داخل نمودار . بیس زمانی اتفاق می افتند که قیمت در حال رنج زدن بوده و نمودار قیپتی در داخل یک رنج گیر می افتد.

از اصطلاحات بسیار پرکاربرد پرایس اکشن کندل های شمعی می باشد که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

شمع های سایه بلند

شمع های سایه بلند سیگنال های خوبی برای معامله گران برای ورود و یا خروج از یک سهم هستند. زیرا در اغلب مواقع نشانگر تغییر روند بعد از یک روند صعودی و یا نزولی هستند.

کندل های پرایس اکشن
کندل های پرایس اکشن

کندل استیک چکش

کندل استیک چکش دارای بدنه کوتاه و سایه بلند در پایین آن می باشد.

الگوی داخل میله

در الگوی داخل میله یک کندل در داخل کندل دیگر قرار می گیرد و کندل قبلی به عنوان میله مادر خطاب می شود. از این الگو معمولا در بازار های پر طرفدار به عنوان تغییر روند استفاده می شود.

الگوی داخل میله
الگوی داخل میله

اسپرینگ

اسپرینگ در واقع یک شکست جعلی است و زمانی اتفاق می افتد که قیمت در یک کانال نزولی قرار گرفته و زمانی که قیمت به کف کانال برسد ، بسیار پر قدرت کف کانال را شکسته و حد ضرر بسیاری از افراد فعال می شود و سهم خود را می فروشند. ولی بعد از اسپرینگ قیمت پولبک زده و به محدوده کانال بر می گردد.

اینساید بار (Inside Bar)

اینساید بار زمانی اتفاق می افتد که قیمت به نقطه حمایتی و یا مقاومت خود رسیده و معامله گران پر قدرت که بر بازار تسلط دارند ، اقدام‌ به رنج زدن در آن محدوده قیمتی کرده و سهم را در آن نقطه جمع آوری می کنند.

اوت ساید بار (Outside Bar)

اوت ساید بار زمانی می باشد که قیمت بالای کندل دوم بیشتر از قیمت بالای کندل قبلی و قیمت پایین آن نیز پایین تر از قیمت پایین کندل قبلی باشد. به طوری که کندل دومی قبلی خود را بپوشاند. اگر این کندل سبزر رنگ باشد ، یعنی روند صعودی در پیش داریم.

الگو های قیمتی پرایس اکشن

الگو های قیمتی پرایس اکشن بسیار مهم و کاربردی می باشد. اگر حواستان همیشه به این کندل ها و الگو های قیمتی باشد ، و بتوانید این کندل ها را در روند های قیمتی و نمودار ها پیدا کنید ، خواهید توانست سود خوبی از بازار های معاملاتی کسب کنید. در ادامه الگو های قیمتی پرایس اکشن را معرفی و بررسی می کنیم.

الگوی مثلث

الگوی مثلث و یا همان Traingle خود سه نوع می باشد. اگر خطی دره های قیمتی یک سهم را به هم وصل می کند ، رسم کنیم و بعد خط دیگری که قله های قیمتی را به هم وصل می کند ، رسم کنیم و این دو خط در ادامه همدیگر را قطع کنند ، الگوی مثلث تشکیل شده است. الگوی مثلث خود در سه نوع است.

الگوی مثلث بالا رونده زمانی تشکیل می شود که یک خط افقی در بالا و یک خط مورب صعودی در پایین تشکیل می شود و نشان از صعودی شدن سهم‌ بعد از قطع این دو خط دارد.

الگوی مثلث پایین رونده : در الگوی مثلث پایین رونده نیز یک خط افقی در پایین و یک خط مورب نزولی در بالا قرار گرفته و نشان از نزولی بودن روند دارد. معمولا بعد از قطع کردن دو ضلع مثلث روند نزولی خواهد شد.

الگوی مثلث متقارن : در الگوی مثلث متقارن دو خط کاملا متقارن از بالا و پایین به هم می رسند و بعد از قطع کردن این دو خط روند بازار و صعودی و یا نزولی شدن آن مشخص خواهد شد.

الگوی مستطیل Rectangle

این الگو معمولا بعد از یک روند نزولی و یا صعودی شکل می گیرد. و سهم در حال تثبیت قیمت می باشد. به این صورت که برای مدت زمانی قیمت در یک سطوح حمایتی ک مقاومتی بالا و پایین شده و در اصطلاح رنج می زند. بعد هز الگوی مستطیل روند سهم مشخص خواهد شد. از طرفی بعد از مشخص شدن روند این نقطه بعدا یکی از نقاط حمایت و یا مقاومت قوی برای سهم خواهد شد.

الگوی مستطیل در پرایس اکشن
الگوی مستطیل در پرایس اکشن

الگوی کانال Channel

الگوی کانال نیز بسیار پر کابرد بوده و تریدر های زیادی از آن استفاده می کنند. به این صورت که ابتدا روند حرکتی سهم را تشخیص داده و یک کانال برای آن با استفاده از نقاط پیوت رسم کنید. یکی از معروف ترین و پر کاربرد ترین کانال ها چنگال اندروز می باشد که به صورت اتوماتیک می توانید آن را در انواع پلتفرم ها و …. رسم کنید.

الگوی  Double Top و Double Bottom

الگوی Double Top در واقع الگوی دو قله می باشد. به این صورت که قیمت یک سهم تا یک قیمت مشخص بالا رفته ، پولبک زده و یک روند اصلاحی داشته و دوباره برگشته به همان نقطه رسیده و بالاتر نرفته و دوباره برگشته پایین. به گونه ای که انگار دو قله در نمودار تشکیل شده است. این دو قله یعنی قیمت نمی تواند از قیمت قبلی بالاتر برود و نموادر نزولی خواهد شد. عکس این مطلب نیز صحیح است. الگوی Double Bottom الگوی دو دره ، یعنی قیمت تا نقطه مشخصی پایین رفته ، برگشته و دوباره تا همان نقطه پایین رفته و پولبک زده است. یعنی قیمت از آن تقطه پایین تر نخواهد رفت و احتمالا بازار صعودی خواهد شد.

الگوی فنجان و دسته

این الگو معمولا در دل یک روند صعودی شکل می گیرد. به این صورت که در یک روند صعودی قیمت سهم شروع به اصلاح کرده و این اصلاح در دل نمودار شکل U مانند به خود می گیرد. و بعد دوباره کمی اصلاح کرده و این اصلاح کوچک همان دسته فنجان خواهد شد. بعد روند به احتمال زیاد صعودی خواهد شد. عکس مطلب نیز صحیح بوده و زمانی پیش می آید که در دل یک روند نزولی حرکت صعودی برعکس U تشکیل شده و بعد دوباره روند نزولی خواهد شد.

الگوی پرچم Flag

الگوی پرچم معمولا در دل یک روند نزولی و یا صعودی تشکیل می شود. به این صورت که در یک روند صعودی شاهد اصلاح قیمتی هستیم. ولی کندل ها به گونه ای تشکیل می شوند که اگر یک سایه بر روی آن بکشیم شکلی پرچم مانند به خود می گیرد. در این صورت این روند اصلاحی موقتی بوده و سهم حالت صعودی خود را حفظ خواهد کرد. الگوی پرچم در نمودار نزولی نیز می تواند وجود داشته باشد. به این صورت که در یک روند نزولی شاهد افزایش قیمت و کندل های غالب سبزرنگ و کمی کندل قرمز به حالت بالا رونده هستیم. در این صورت در دل یک روند نزولی شاهد بک پرچم هستیم و روند بازار تغییری نکرده و نزولی خواهد ماند.

الگوی پرچم در پرایس اکشن
الگوی پرچم در پرایس اکشن

تحلیل تکنیکال یا پرایس اکشن

هیچ گاه نمی توان این سوال تحلیل تکنیکال یا پرایس اکشن را در بین تریدر ها مطرح کرد. زیرا پرایس اکشن در واقع برای یافتن نقاط ورود و خروج از پوزیشن ، رسم کانال ها ، تشخیص روند بازار ، همگی از تحلیل تکنیکال استفاده می کند. همانطور که بیان کردیم برای آموزش و استفاده از پرایس اکشن باید پیش زمینه هایی از قبل داشته باشید. یکی از این پیش زمینه ها آموزش تحلیل تکنیکال می باشد. که بهتر است قبل از پرایس اکشن آن را یاد بگیرید. آموزش کندل های شمعی نیز بسیار مهم بوده و بیشترین کاربرد را در پرایس اکaن دارد.

پولبک در پرایس اکشن

تشخیص پولبک در پرایس اکشن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این نقاط و محدوده نقطه پولبک در واقع نقطه ورود و خروج از یک پوزیشن خواهد بود. در واقع نهایت تلاش تریدر هایی که پرایس اکشن کار می کنند ، در پیدا کردن نقاط پولبک در پرایس اکشن است. این نقاط را می توان با استفاده از الگو های قیمتی پرایس اکشن و نیز مواردی که در پاراگراف نقطه ورود در پرایس اکشن بیان کردیم ، یافت.

کندل های پرایس اکشن

کندل های پرایس اکشن در واقع همان کندل های شمعی هستند که اغلب در پرایس اکشن از آنها استفاده می شود. به دلیل کاربرد زیاد این کندل ها در پرایس اکشن ، به آنها کندل های پرایس اکشن گفته می شود. کندل های پرایس اکشن در تشخیص روند بازار ، پیدا کردن نقاط ورود و خروج از پوزیشن ، سیگنال یابی و بسیاری موارد دیگر اهمیت بسیار زیادی دارند.

سیگنال های پرایس اکشن

سیگنال های پرایس اکشن را هم می توانید با استفاده از نمودار ها و کندل های پرایس اکشن خودتان پیدا کنید و هم در متاتریدر ۵ می توانید ابتدا نمودار قیمتی یک جفت ارز را باز کرده و بعد در قسمت Navigator  ، Price Action Dashboard را نیز بیاورید. با استفاده از این داشبورد می توانید مستقیما سیگنال های پرایس اکشن را دریافت کنید. استفاده از این اندیکاتور پولی بوده و می توانید از نسخه دموی آن برای مدتی استفاده کرده و در صورتی که استفاده از آن برایتان کارساز باشد ، نسخه پرو را خریداری کرده و استفاده کنید.

سیگنال های پرایس اکشن
سیگنال های پرایس اکشن

زمانی که نمودار به یک نقطه وارد شد ، و در داشبورد ، قسمت Direction نوشته شده بود Bullish یعنی سیگنال ورود و یا همان BUY می باشد. ولی اگر نوشته شود Bearish یعنی سیگنال خروج در پرایس اکشن می باشد. همیشه حواستان به این سناریوی واقعی در بازار های مالی باشد. در این بازار ها همیشه افرادی برنده و پر سود از بازار خارج می شوند که صبر و تحمل کافی داشته و در معاملات خود عجله نمی کنند. در بازار های مالی همیشه وقت کافی برای معامله وجود دارد. پس همیشه با دقت و صبر و تحمل و آموزش های لازم وارد یک معامله شوید.

معروف ترین استراتژی تردینگ بدون اندیکاتور چیست؟

اجازه دهید فکر کنیم که شما یک مبتدی فارکس هستید و هیچ اطلاعاتی در زمینه اندیکاتورها ندارید، و دنبال یک استراتژی بدون اندیکاتور هستید. یکی از بهترین راههای معامله استفاده از استراتژی پرایس اکشن است.

تجارت فارکس برای خیلی از افراد پیچیده و مشکل است چون خیلی از اندیکاتورهای تکنیکال در آن دخیل هستند. یکی از ساده ترین استراتژی های فارکس پرایس اکشن است. اگر از این استرتژی استفاده کنید با استفاده از آن می توانید برخی معاملات را پیدا کنید.

خوب، اجازه دهید بیشتر توضیح دهم. در اینجا نحوه استفاده از این استراتژی را بیان می کنم.

بهترین استراتژی فارکس بدون اندیکاتورها

همانطور که گفتم هیچ اندیکاتوری وجود ندارد، اما در مورد اینکه چطور می توانند دردسرساز باشند اگر از آنها در پرایس اکشن استفاده کنید، بحث خواهیم کرد.

در اینجا باید به تنظیمات پرایس اکشن توجه کنید. اگر متوجه شوید که هیچ پرایس اکشنی وجود ندارد، به آن منطقه مرده می گویند. چه کسی دوست در این فضا معامله کند؟ قطعا هیچکس. هیچ چیزی در این منطقه اتفاق نمی افتند. پرایس هیچ حرکتی ندارد. فروشندگان و خریداران بدون هیچ تحرکی هستند. منطقه مرده یک منطقه استندبای است، هیچ اتفاقی نمی افتند و همه منتظرند که ببیند چه پیش می آید. هیچکس تمایلی به معامله ندارد چون ورود و خروج به یک منطقه مرده و کسب سود از آن غیرممکن است. پس هیچگاه وارد تجارت در یک منطقه مرده نشوید.

پرایس اکشن فارکس
پرایس اکشن فارکس

بنابراین وقتی هیچ پرایس اکشنی وجود ندارد باید صبر کنید تا اتفاقی بیفتد. موضوع دیگر مربوط به پرایس اکشن منطقه قرمز است. جایی که تمام پرایس اکشن ها اتفاق می افتند. این دقیقا همان جایی است که باید تمام تصمیمات تردینگ خود را بگیرید. این منطقه ای با حرکات قیمت زیاد است. باید روی چنین موقعیتی متمرکز باشید. حتی با حرکت تنها 20 پیپ، یک معامله برنده خواهید داشت. با 100 پیپ قطعا می توانید سود زیادی بدست آورید.

هدف بعدی شما رسیدن به نقطه پایان است. همانطور که گفتم منطقه قرمز جایی است که پرایس اکشن اتفاق می افتند، اما اگر می خواهید سود حداکثری داشته باشید باید به منطقه پایان نزدیک شوید. فقط در این حالت است که استراتژی پرایس اکشن بهترین کارایی اش را به شما میدهد. خوب چگونه می توان این منطقه را پیدا کرد؟ ساده است! وقتی که بازار 10 تا 20 پیپ عرض دارد، به این معنی است که فضای کافی برای تغییرات و تنظیمات وجود دارد. این اسپرد 10 پیپ دقیقا همان چیزی است که برای بهترین استراتژی بدون اندیکاتور نیاز دارید. استراتژی پرایس اکشن برای داشتن نتیجه ای موفق به تغییراتی نیاز دارد.

استراتژی پرایس اکشن بدون اندیکاتورها در فارکس

همه چیزهایی که شما دارید شامل پشتیبانی، مقاومت و حجم است. حجم یک اندیکاتور نیست بلکه یک آمار است.

بنابراین این استراتژی فقط در مورد دو چیز است. ابتدا باید مشخص کنید که پرایس اکشن در مناطق پشتیبانی یا مقاومت چیست. اگر مقاومت زیاد است، پس تریدرها می توانند کارهای زیادی انجام دهند. اولین مورد این است که آنها نمی توانند کاری انجام دهند چون قیمت به سطح مقاومت وارد می شود. دوم معامله گران می توانند شروع به فروش کنند. اگر موقعیت باز نداشته باشند می توانند فروش کوتاه داشته باشند. و همچنین می توانند خرید انجام دهند.

پرایس اکشن بدون اندیکاتور
پرایس اکشن بدون اندیکاتور

اما چیزی که ما در اینجا نیاز داریم دیدن حجم بالایی در مورد breakout است. ما به خریداران زیادی نیاز داریم که قیمت را حرکت دهند تا مقاومت شکسته شود. برای شکستن مقاومت به جابه جایی قیمت نیاز داریم و برای این کار باید خریداران زیادی داشته باشیم. بنابراین چیزی که واقعا نیاز داریم خریداران زیاد، سفارشات زیاد و معاملات زیاد است.

اما دقت کنید! این می تواند یک بخش فریبنده باشد. اگر یک مقاومت جدید اتفاق بیفتد چه می شود؟ ممکن است اتفاق بیفتد و در اینجا کاری است که اگر می خواهید سود کنید باید انجام دهد. اگر مقاومت جدیدی مشاهده کنید احتمالا یک الگوی فرسودگی است. همانطور که اشاره کردم این زمان مناسبی برای خرید نیست. شما به فضای بیشتری بین نقطه ای که وارد شدید و جایی که خارج شدید نیاز دارید. برخی معامله گران دوست دارند برک اوت جدید را معامله کنند. اما این یک تصمیم اشتباه است. باید منتظر باشید تا قیمت، مقاومت جدید را بشکند، فقط کافیست صبور باشید. چه می شود اگر قیمت بالا نشکند؟

باید منتظر باشید تا زمانی که مقاومت، یک پشتیبانی برای خرید پایین و فروش بالا بشود.

اشکالاتی در تردینگ فارکس بدون اندیکاتور

استراتژی پرایس اکشن همچنین استراتژی برهنه نیز نامیده می شود. در اینجا مشکل اصلی این است که برای استفاده از این استراتژی باید مهارت های زیادی داشته باشید. یعنی شما باید روانشناسی بازار را بفهمید، علت و نحوه حرکت بازار و حرکات آینده بازار را نیز تشخیص دهید. همچنین گاهی باید به شهود اعتماد کنید، هرچند این بهترین راه نیست. یا حداقل روش مطمعنی نیست. اما اگر حرفه ای و ماهر شوید می تواند یک استراتژی سودآور باشد. شاید بهتر باشد ابتدا با یک حساب دمو شروع کنید، این چیز است که من همیشه به افراد تازه کار توصیه می کنم.

به هرحال، ابتدا باید به پرایس اکشن و سپس به اندیکاتورها نگاه کنید. اگر نیاز شد می توانید از اندیکاتورها برای تایید تصمیم در مورد معامله استفاده کنید. این استراتژی در وقت شما صرفه جویی می کند، و تنها دو فاکتور برای تخمین زدن دارید. معاملات شما کم استرس تر و ساده تر خواهند بود. و در آخر قادر خواهید بود معامله دقیق تری انجام دهید. در هیچ موردی به سرعت وارد یک تجارت نشوید، نیاز است که بدانید چه زمانی وارد و چه زمانی از یک معامله خارج شوید. همیشه قبل از اینکه اقدامی انجام دهید این نکات را بررسی کنید. هنگامی که مطمعن نیستید حرکت بعدی چیست می توانید از سیگنال ترند استفاده کنید.


در این مقاله سعی کردیم استراتژی پرایس اکشن را به زبان ساده دهیم. با سایت آموزش بورس و بازارهای سرمایه ایتسکا همراه باشید.

درک بهتری از price action

تجارت فارکس با مارجین، ریسک بالایی دارد و ممکن است برای همه سرمایه گذاران مناسب نباشد. لوریج بالا می تواند هم برای شما مفید باشد و هم مضر. قبل از سرمایه گذاری در بازار فارکس باید به دقت اهداف تان از سرمایه گذاری، میزان تجربه و ریسک پذیری تان را مشخص کنید. این احتمال وجود دارد که برخی یا همه سرمایه تان را از دست بدهید، پس بهتر پولی را برای این کار در نظر بگیرید که نگران از دست دادنش نباشید.

نتایج عملکردهای احتمالی، محدودیت های زیادی دارند. هیچ مدرکی وجود ندارند که یک حساب، سود یا ضرری مشابه حساب های قبلی داشته باشد.

در حقیقت تفاوت زیادی بین نتایج عملکرد احتمالی و نتایج واقعی وجود دارد. یکی از محدودیت های نتایج عملکرد احتمالی، این است که، نتیجه واپس نگری بازار هستند. علاوه بر این، تردینگ احتمالی شامل ریسک مالی نمی شود.

متغیرهایی مثل توانایی پایبندی به یک برنامه تردینگ خاص، علی رغم ضررهای معاملاتی مثل حفظ نقدینگی کافی، نکات مهمی هستند که می توانند بر نتایج واقعی تردینگ تاثیر منفی بگذارند.

ما هیچ توصیه یا مشاوره مالی صریحی را پیشنهاد نمی دهیم. قبل از هر تصمیم تجاری، ریسک های احتمالی را بررسی کنید.

تردینگ پرایس اکشن چیست؟

به نظر می رسد با پیشرفت تکنولوژی، هر تریدر جدیدی که وارد بازار می شود، به جای اینکه به چیزی که واقعا در بازار اتفاق می افتد نگاه کند، دوست دارد خیلی سریع به سودآوری برسد. پرایس اکشن یعنی رصد کردن بازار در لحظه اکنون بدون نیاز به اندیکاتورهای های پیچیده. نکته مهم در یادگیری تردینگ، اطلاع از نوسانات بازار است.

قبل از شروع هر تریدی باید از جدیدترین پرایس اکشن ها مطلع باشیم. در واقع بسیار ساده است: می توانیم حرکات اصلاحی و تکانشی بازار را مشاهده کنیم. و برای اینکه آنها را به درستی تشخیص دهیم، باید ابتدا با ترندها آشنا شویم:

ترندها(trends)

اجازه دهید با یک آپ ترند یا (bullish) شروع کنیم:

همانطور که می بینید در یک روند صعودی، حرکات تکانشی در جهت ترند هستند، و حرکات اصلاحی، پرایس اکشن را نشان می دهند که خلاف مسیر ترند است. حرکات تکانشی معمولا شامل کندل های بزرگ با فتیله های کوچک هستند. در رابطه با این ترند صعودی، این به معنی این است که آنها معمولا نزدیک سطح پایین باز می شوند و در نزدیکی سطح بالا بسته می شوند. در طول این دوره از حرکات تکانشی، پرایس اکشن خیلی جهت دار است.

در خصوص ترند نزولی، این به معنی این است که فقط در طول چند دوره شاهد کاهش سریع قیمت هستیم. حرکات تکانشی معمولا شامل کندل های کوچک هستند که خیلی قدرتمند نیستند. اغلب بدون جهت، تصادفی و گاهی فتیله های بلند تری ایجاد می کنند. در رابطه با این روند نزولی، حرکات یا عبارات اصلاحی خلاف جهت روند هستند، بنابراین شاهد یک عملکرد ضعیف هستیم که به نظر می رسد، یا در حال بالا رفتن است یا به اطراف متمایل می شود.

به عنوان یک تریدر دوست داریم در جهت ترند معامله کنیم، چون میخواهیم در طول حرکات تکانشی هنگامی که بازار در جهت مسیر ما حرکت می کند در بازار باشیم.

در یک روند نزولی این به معنی این است که کوتاه آمده ایم. در روند صعودی برعکس است.

از افکار و نقشه های رقیب تان آگاه باشید

وقتی وارد یک ترید می شوید احتمالا شخصی با ویژگی های زیر نیز در همان ترید است:

1.به همان اطلاعاتی دسترسی دارد که شما دارید.

2.به همان نرم افزار و ابزارهایی دسترسی دارد که شما دارید.

3.مطمعن است که این تجارت سودآور است.

4.عقاید محکمی درباره آینده بازار دارد.

و این دقیقا همان رقیب شماست. خوب است همیشه از خود بپرسید:

اگر در خلاف مسیر ترید می کردم، حدضرر خودم را کجا می توانستم قرار دهم؟ پاسخ به این سوال نکات مهمی را مشخص می کند. افرادی که خلاف جهت ترید می کنند، ممکن است گاهی مجبور شوند واکنش سریع داشته باشند. حتی ممکن است دچار اضطراب شوند.

البته ممکن است انگیزه های شما، با انگیزه های طرف مقابل از این کار متفاوت باشد. و رقیب تان در بازه زمانی متفاوتی معامله کند، و یا ممکن است به هر دلیلی موقعیت خود را ببندد.

هیچوقت نمی توانیم دقیقا بفهمیم طرف مقابل مان کیست، البته خیلی هم اهمیتی ندارد. چیزی که اهمیت دارد این است که در یک تایم فریم بالاتر معامله کنیم و ریسک های کم و حساب شده را انتخاب کنیم.

مدیریت ریسک خیلی مهم است، چون اساس تریدهای بعدی ماست. این کار علاوه بر کاهش ضرر، به سود آوری بیشتر کمک می کند.

آنچه که منجر به سودآوری شما در تردینگ می شود به شرح زیر است:

1.داشتن یک استراتژی ساده و مفید.

2.کنترل داشتن بر رفتار خود هنگام ریسک و خطا.

3.شناسایی فرصت هایی با ریسک کم و سود بالا.

4.معامله ی موقعیت ها با ریسک های حساب شده و خاص.

5.مرور اقدامات خودتان با طرح این دو سوال: موقعیت چگونه بود؟ و دقیقا چه کاری انجام دادم؟.

موقعیت هایی با ریسک کم و سود بالا معمولا با ترندهای قوی همراه هستند. با معامله در یک بازه زمانی بالاتر، تقریبا 90 در صد جلوتر از بقیه معامله گران هستید. اکثر معامله گران بازار، قمارباز هستند تا یک تریدر حرفه ای.

پرایس اکشن در ارز دیجیتال


احتمالا این روز ها که آوازه بازار ارز های دیجیتالی یا سایر بازار های مالی به شکل گسترده ای پیچیده است، شما هم نام تحلیل پرایس اکشن ارز دیجیتال را شنیده باشید. معامله و تجارت در بازارهای سرمایه، نیازمند تکنیک ها و دانش مخصوص خود می باشد. این دانش گاه به صورت تجربی و در طی معاملات و زیان و سودها کسب می شود که اصولا باید بسیار گران باشد، چون می تواند موجب اتلاف سرمایه فراوانی شود. اما در نوع دیگر و معقول آن، دانشی مبتنی بر شاخص ها و عوامل مختلف مبنای تحلیل ها و بررسی بازار و البته تصمیمات بعدی می شود.

به کار گیری این دانش در محل درست آن، هنری است که معامله گران زبر دست همیشه در آن نقطه برتری خاصی را بر سایرین بدست می آورند. بدین معنا که تاثیر عوامل در نقاط مختلف معامله می تواند متغیر باشد. به طور مثال این تاثیر می تواند از سوی عاملی مانند قیمت به صورت چشمگیر عمل کند که در این صورت باید دقیق و موشکافانه تر مورد بررسی قرار گیرد و مبنای عمل باشد. همین برجسته بودن عامل قیمت در معاملات نوعی از تحلیل به نام پرایس اکشن یا price action را به وجود آورده است. در این نوع تحلیل حرکت قیمت و اندیکاتور های آن برای تصمیم گیری بسیار حیاتی هستند و عملا نتیجه گیری های صحیحی از رفتار گذشته نمودار های مربوط به قیمت هستند که در این مقاله، به شکل کامل به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تحلیل پرایس اکشن چیست؟

تحلیل های مختلفی در دنیای بازار سرمایه و معاملات وجود دارد. آنچه اهمیت دارد، انتخاب بهترین و درست ترین تحلیل برای بررسی بازار و اخذ تصمیم است. آنچه مبنای تصمیمات شما در بازار سرمایه قرار گرفته است، آن نتیجه گیری نهایی شما از خروجی های نموداری جریان است. پرایس اکشن یک ابزار قدرتمند تحلیل برای تحلیل بازار است که مبنای عملکرد آن، قیمت است. این ابزار با بهره گیری از تجزیه و تحلیل نمودارها و الگوهای قیمتی به دنبال کشف نظام حاکم بر بازار است. یعنی باید میان آشفتگی های ظاهری به دنبال الگوهای تکراری باشید. این الگوهای تکراری همان رفتارهای بعدی سیستم خواهند بود که با احتمال فراوان مجددا پیش خواهند آمد. در توصیف این ابزار تحلیل گفته می شود که موضوع چالش برانگیز پرایس اکشن ها، آنچه اتفاق می افتد نیست، بلکه علت رخداد این موضوع می باشد. ما در این روش به دنبال علل اساسی اتفاقات در بازارهای سرمایه هستیم.

پرایس اکشن به عنوان یک تحلیل مبتنی بر الگو، از محبوبترین و بهترین مفاهیم حاضر در فضای ترید است. ابزاری که با استفاده از آن می توان عملکرد بسیار بهتری در بازار داشت و به سود فراوان دست پیدا کرد. پرایس اکشن یا به اختصار PAT تمامی خروجی های تصمیم خود را مبتنی بر قیمت می گیرد و فارغ از اندیکاتورها رفتار می کند. اینجاست که تریدرها و معامله گران، تصمیمات مورد نظر را با استفاده از این نمودارهایقیمت و البته تحلیل های تکنیکال در کنار آن اخذ می کنند. به صورت کلی استراتژِی های موردنظر در ذهینت معامله گران چند دسته کلی را تشکیل می دهد که شامل ترید مبتنی بر پرایس اکشن، ترید مبتنی بر اندیکاتور و اسیلاتور و روش های ترکیبی از هر دوی این دسته ها می باشد. قطعا اگر بخواهیم در میان این روش های گوناگون به دنبال دسته بندی سختی آنها باشیم، پرایس اکشن به عنوان راحت ترین و ساده ترین انواع آن است که می تواند مبنای شروع شما در فضای تحلیل و ترید باشد. به عبارت دیگر اگر در ابتدای راه ورود به بازار سرمایه و کسب سود هستید، پرایس اکشن از بهترین استراتژی ها و ابزارهای معاملاتی است.

ترید های مبتنی بر پرایس اکشن

همان گونه که گفته شد، مبنای تصمیمات معاملاتی پرایس اکشن، نمودار قیمت یک سرمایه است. زمانی که می خواهید با این روش تحلیل کنید باید اندیکاتور را کنار بگذارید و یا در فرآیند تصمیم گیری بسیار کم تاثیر بدهید. بنابراین تنها داده قابل استفاده، عددی به نام قیمت است که اگر بالاتر رود، نشانه اقبال مردم به خرید آنهاست و اگر پایین بیاید، نشانه فروش و نزول آن می باشد. اینکه در زمان خرید، این روند تا چه زمانی پایدار خواهد بود، و یا در زمان نزول قیمت، تا چه زمانی ادامه دارد، از مهمترین سوال هایی است که پاسخ آن در گرو تحلیل درست پرایس اکشن می باشد. این نقطه مطلوب ورود را با تمامی شاخص ای مرتبط با قیمت بدست می آوریم. عواملی مانند، عرضه و تقاضا، حجم، قدرت رشد و غیره که تعیین کننده ترین اعداد ما هستند. آنچه در نهایت بدست می آید، محلی از قیمت است که باید فروخت یا خرید، تا کمترین میزان ریسک را برای ترید به سرمایه وارد کرد.

استراتژی های مهم مربوط به پرایس اکشن

از مشهورترین استراتژی های مورداستفاده در پرایس اکشن، استراتژی شکست است. نوعی از استراتژی که در آن هرنوع تغییر روند نشان دهنده فرصتی برای اقدام است. این تغییرات روند در الگوهای مختلفی از قیمت، مانند محدوده ها(رنج)، الگوهایی مانند سروشانه و مثلث و پرچم رخ می دهند. این شکست های قیمتی، در دوره های کوتاه و بلند معانی مختلفی دارند و به نسبت روندی که طی می کنند، پتاسنیل سودآوری فراوانی را از خود بروز می دهند.

از استراتژی های دیگر مورد استفاده در پرایس اکشن، علت شکل و وضعیت میله های نمودار قیمت است. این نمودارها نیز برای تشخیص محدوده های حمایتی و مقاومتی به عنوان محل ورود و خروج معاملات مورد استفاده قرار می گیرند. از اولین استراتژی های مورد استفاده در پرایس اکشن، تشخیص روندهای بازار یا همان بازار رنج است که نشان دهنده محدوده خاصی از قیمت است که در آن به نوسان می پردازد. به عنوان مثال می توان از استراتژی تعقیب نام برد که به دنبال شناسایی سقف و کف های بالا و سقف و کف های پایین هستند و زمانی روند را قطعا صعودی یا قطعا نزولی می دانند که اینها را به صورت کامل تشخیص داده باشند.

از کلیدی ترین اقدامات معامله گران در پرایس اکشن، نوع برخورد آنها با شکست سطوح است. در مقابل هر شکست و امتداد روند تا مدت زمان مشخصی و البته برگشت آن دوباره به خط شکست و احتمالا نزول از آن به سمت پایین، معامله گران انتخاب های مختلفی را خواهند داشت اما به هر حال آنچه مهم است این موضوع می باشد که دقیقا در این نقطه محل برداشت سود با اقدام مناسب است. هرچه میزان تسلط فرد به استراتژی های پرایس اکشن بالاتر باشد، میزان صحت تصمیم او در این زمان بهتر و سودمندتر خواهد بود.

نقاط قوت و ضعف پرایس اکشن

مزایای استفاده از پرایس اکشن

مزایای پرایس اکشن
مزایای پرایس اکشن
 1. این یک روش رایگان است و هیچ ابزار و نرم افزار جانبی را نیاز ندارید.
 2. در تمامی بازارهای سرمایه کاربرد دارد و قابل استفاده است.
 3. تسلط و آگاهی از یک استراتژی مربوط به پرایس اکشن، نیاز ما به سایر عوامل و استراتژی ها را بسیار کاهش می دهد.
 4. ابتدا استراتژی موردنظر تعیین می شود و سپس کمین می کنیم تا این اتفاق بیفتد و الگوهای موردنظر شکل گیرند.
 5. این استراتژی برای تعیین لحظات و نقطه های ورود و خروج بسیار موثر و قابل اعتماد است.
 6. سرعت و دقت پرایس اکشن در مقابل استراتژی های مبتنی بر اندیکاتور بسیار بهتر و بالاتر است.
 7. این یک استراتژی، زمان واقعی است و در لحظه نتیجه می دهد.

معایب استفاده از پرایس اکشن

 1. پرایس اکشن استراتژی مناسبی برای طراحی رباتی و اتومات ترید نیست
 2. پرایس اکشن ها، استراتژی کاملی نیستند و باید همراه با سایر عوامل مورد استفاده قرار گیرند.
 3. زمان و تمرین بسیاری برای تسلط بر این روش نیاز است و باید به دنبال تجربه در این حوزه بود.
 4. همواره سودده نیست و این با ذات بازار سرمایه هماهنگ است اما باید توجه داشت که نباید انتظار غیرمعقولی از عملکردهای مبتنی بر قیمت داشت چون امکان دارد در لحظه تغییر رفتار دهند.

استفاده از استراتژی پرایس اکشن در معامله از بهترین روش ها و سودده ترین انواع مورد استفاده در ترید هستند. این سوددهی و بهره وری ارتباط بسیار نزدیکی با قدرت شما در تفسیر شرایط دارد و باید آگاه باشید که دانش تحلیل نمودار قیمت، سودمندترین ابزار در این مسیر است. با اینکه در تمامی منابع مربوط به پرایس اکشن از بی نیازی این استراتژی به اندیکاتورها می گویند اما باید توجه داشت که استفاده از اندیکاتورها به عنوان یک مکمل در کنار سایر عوامل پرایس اکشن، بسیار کارا و سودده می باشد.

برای یادگیری و کسب مهارت کافی در پرایس اکشن از روش های ساده و تکی استفاده کنید و آنها را به کار ببندید و پس از نتیجه گیری در یک شاخه از آن به سراغ دامنه های بعدی بروید و آن را توسعه دهید و تجارب بیشتری را بدست آورید. این یک روش موثر در ارتقای دانش خود از پرایس اکشن است. اما در کنار تمامی این نکات فنی باید همان بحث مشهور مربوط به انطباق شخصیتی و استراتژی معاملاتی را مطرح کرد. باید در مسیر گزینش استراتژی ها، ابعاد بازار و روحیات خود را نیز تعیین کنید. نمی توان بدون رجوع به شخصیت خود، بازار را تحلیل کنید و سود ببرید. در انتها باید به طور قطعی بگوییم که هیچ روش تضمینی برای کسب سود در بازارهای سرمایه وجود ندارد و آنچه هست رده بندی نسبی از بهترین هاست که قطعا پرایس اکشن در رده های بالای این جدول قرار دارد و در صورت ممارست در یادگیری و کسب تجربه های عملی در انجام معاملات، سوددهی بالایی را برای استفاده کنندگان به همراه خواهد داشت.

انواع سبک های پرایس اکشن

برای پرایس اکشن سبک های متفاوتی در سراسر جهان عرضه شده است که ما معروف ترین و کاربردی ترین آنها را در لیست زیر برایتان آورده ایم.

 • پرایس اکشن به سبک ال بروکس
 • پرایس اکشن به سبک rtm
 • پرایس اکشن به سبک ict
 • پرایس اکشن آترین
 • پرایس اکشن به سبک لنس بگز
 • پرایس اکشن رابرت ماینر
 • پرایس اکشن سبک آلفونسو
 • پرایس اکشن چیست دلفین وست
 • پرایس اکشن پازوکی
 • پرایس اکشن تیرکس
 • پرایس اکشن تری مارکتز
 • پرایس اکشن تیمون ولر
 • پرایس اکشن پترن
 • پرایس اکشن فولر
 • پرایس اکشن سم سیدن
 • پرایس اکشن فانتوم
 • پرایس اکشن فراکتالی
 • پرایس اکشن لنس بگز

سخن آخر

اگر استراتژی پرایس اکشن را به خوبی متوجه شوید و به کار ببرید، برای معامله کردن به چیز بیشتری نیاز ندارید. پرایس اکشن برای انجام معاملات سو آور کافی است. از افرادی که سعی می کنند با دانستن نام همه نمودارها و جزییات، باهوش به نظر برسند نترسید. فقط روی اصول پرایس اکشن، ترندها و مدیریت ریسک تمرکز کنید.

هنگامی که می خواهید وارد بازارهای بورس و سرمایه شوید، از بروکرهایی استفاده کنید که به ایرانیان سرویس می دهند.

سوالات متداول

بهترین سبک پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن عرضه و تقاضا و rtm

پرایس اکشن چند سبک دارد؟

سبک های بسیار زیادی برای پرایس اکشن عرضه شده است که ما در مقاله به بیش از 10 مورد آن اشاره کرده ایم.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه