چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

مقدمه

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

آیا حساب معاملاتی شما دچار ضرر شده است؟ آیا احساس خستگی و ناامیدی دارید و می‌خواهید به کل تجارت را کنار بگذارید؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های مدیریت ریسک و نجات دادن کسب و کار از موقعیت‌های سخت را بررسی کنیم.

احتمالاً شنیده اید که چیزی در حدود 90 تا 95٪ افرادی که در بازارها پول معامله می‌کنند، در درازمدت شکست می‌خورند. در حالی که دلایل زیادی برای این شکست می‌تواند وجود داشته باشد، دلیل اصلی معمولاً مهارت مدیریت ریسک ضعیف یا عدم وجود آن است. غالباً، معامله‌گران حتی از مدیریت ریسک و میزان مهم بودن آن آگاهی ندارند

چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

جنگی را شروع نکنید که آماده پیروزی در آن نیستید

برای موفقیت در تجارت سه جنبه اصلی وجود دارد: توانایی فنی، نمودارخوانی، استراتژی معاملاتی که انتخاب می‌کنید، مدیریت پول که شامل مواردی از قبیل اینکه چقدر در هر معامله هزینه می‌کنید، تعیین اندازه موقعیت، توقف ضرر و اهداف سودمند می‌شود. سپس، جنبه ذهنی یا روانشناسی تجارت وجود دارد و هر سه این موارد (فنی، مدیریت پول و ذهنی) بهم پیوسته و در هم آمیخته شده‌اند به گونه‌ای که اگر یکی از دست برود، دو مورد دیگر معنایی ندارند.

امروزه ما بر مدیریت پول تمرکز کرده‌ایم و مدیریت پول مهم‌ترین مورد از سه بخشی است که در بالا ذکر شد. زیرا اگر به اندازه کافی بر روی مدیریت پول تمرکز نکرده و به درستی از آن مراقبت نکنید، طرز فکر شما کاملاً اشتباه خواهد بود و هر گونه توانایی که در خواندن نمودار فنی دارید بدون داشتن پول و مدیریت ریسک در اصل بی‌فایده است.

بنابراین، قبل از اینکه با پولی که به سختی به دست آورده‌اید معامله را شروع کنید، باید یک سوال از خود بپرسید: آیا شما یک “جنگ” تجارت را شروع می کنید که واقعاً آماده پیروزی آن نیستید؟ این همان کاری است که بیشتر معامله‌گران انجام می دهند و نهایتا ضرر می‌کنند.

هرگز قلعه را بدون محافظت رها نکنید

چه فایده‌ای دارد که یک ارتش کامل وارد جنگ شود و قلعه را با تمام ثروت خود (طلا، نقره، غیرنظامیان) بدون محافظت ترک کند؟ به همین دلیل است که دفاع وجود دارد. حتی در ارتش‌های امروز، گارد ملی وجود دارد که در صورت تلاش هر کشوری برای حمله، آماده دفاع خواهد بود. حقیقت این است که انسان‌ها همیشه از چیزی که برای آن‌ها مهم است دفاع می‌کنند، پس چرا شما از پول خود دفاع نکنید؟

شما با دفاع از اولین و مهم‌ترین دارایی خود، از حساب معاملاتی خود محافظت می‌کنید. سپس، معاملاتی با احتمال برنده شدن را انجام می‌دهید. به یاد داشته باشید، هرگز هنگام جنگیدن در “نبرد” تجارت، حساب بانکی خود را بدون محافظت باقی نگذارید. اکنون بیایید بررسی کنیم که این برای شما به عنوان یک معامله‌گر چه معنایی دارد و مهم‌تر اینکه، چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟

این بدان معناست که شما تا زمانی که یک برنامه تجارت جامع در دست اجرا نداشته باشید، با پول واقعی تجارت را شروع نمی‌کنید. در برنامه تجارت شما باید جزئیاتی از جمله اینکه «آیا در هر تجارت ریسک وجود دارد و باید مدیریت ریسک انجام شود»، «حداکثر ضرری که می‌توانید در معاملات متحمل شوید چقدر است» یا «قبل از اینکه یک معامله را متوقف کنید چه علائمی را در نمودارها مشاهده می‌کنید» را شامل شود. مطمئناً، یک برنامه معاملاتی جزئیات بیشتری دارد، اما این‌ها مهم‌ترین موارد هستند.

چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

چرا یک معامله‌گر خوب بودن کافی نیست

استفاده بیش از حد از اهرم “ریسک‌های احمقانه” یا ریسک‌های بزرگ، دلیل اصلی بروز فاجعه در حساب معامله و شکست است. به همین دلیل است که حتی بهترین معامله‌گران نیز می‌توانند پول خود یا مشتریان را از دست بدهند.

اسکات سی. جانستون، نویسنده، به اینکه چگونه بسیاری از مدیران برجسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری یکصد میلیون دلاری را نابود کرده‌اند، زیرا نتوانستند به درستی از سرمایه‌ها محافظت کنند، اشاره می‌کند. همان طور که مشاهده می‌کنید، تنها یک تاجر با اعتماد به نفس کاذب و مغرور می‌تواند خود و دیگران را متقاعد کند که از چیزی “مطمئن” است و سپس شرایط را به گونه‌ای هدایت کند که منجر به فاجعه شود.

بسیاری از معامله‌گران خوب در جهان وجود دارند که در بانک‌های بزرگ و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند گلدمن ساکس و غیره استخدام می‌شوند. با این حال، همه آن‌ها به اندازه کافی دوام نمی‌آورند تا بازدهی قابل توجهی داشته باشند زیرا فاقد توانایی ذهنی در مدیریت ریسک، برنامه‌ریزی برای خسارات و اجرای صحیح و مداوم حفظ سرمایه در مدت زمان طولانی هستند. “معامله‌گر خوب” فقط کسی نیست که می‌تواند نمودار را بخواند و حرکت بعدی آن را پیش‌بینی کند، بلکه کسی است که می‌داند چگونه ریسک را کنترل کند و سرمایه خود را در معرض خطر قرار داده، در معرض بازار قرار گیرد و این کار را به طور مداوم در هر معامله‌ای انجام بدهد.

اگر مهارت حفظ سرمایه شما خوب نیست، در معامله بازنده خواهید بود. به همین دلیل است که برخی از بهترین معامله‌گران (تکنسین نمودار) و تحلیل‌گران بازار در نهایت “هیچ‌کس” نیستند. اگر می‌خواهید “کسی” در بازار باشید، باید حفظ سرمایه را یاد بگیرید و آن را همیشه انجام دهید.

چرا مدیریت ریسک مهم است و چگونه باید انجام شود

بیشتر معامله‌گران به دلیل مهارت ضعیف در مدیریت سرمایه، حساب خود را مدت‌ها قبل از اینکه به سود برسند، نابود می‌کنند.

در این بخش نحوه کسب درآمد به عنوان یک معامله‌گر را بررسی می‌کنیم:

  • تمام ضررهای خود را پایین‌تر از سطح مشخصی نگه دارید که از قبل به عنوان میزان ریسک شخصی خود تعیین کرده‌اید و با از دست دادن این مبلغ در هر معامله مشکلی ندارید.
  • لبه معاملاتی خود را به درستی به کار گیرید و بگذارید با گذشت زمان، در بین شکست‌های کوچک خود پیروزی‌های بزرگی کسب کنید.
چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

درصد برنده شدن آنقدرها مهم نیست. مثلا پیش می‌آید که نرخ برنده حدود 20٪ باشد و معامله‌گر هنوز هم درآمد کسب کند. چطور؟ مدیریت صحیح ریسک سرمایه. شما باید در زمینه حفظ سرمایه وسواس فکری داشته باشید.

مدیریت پول چگونه انجام می‌شود

پاداش ریسک: پاداش ریسک معیاری است که ما به وسیله آن ریسک و پاداش احتمالی یک معامله را تعریف می‌کنیم. اگر پاداش ریسک در معامله منطقی نیست، پس باید آن را کنار بگذاریم و منتظر معامله‌ای بهتر باشیم.

قانون 2٪ در مقابل ریسک ثابت: فلسفه‌های مختلفی در مورد مدیریت ریسک وجود دارد و متاسفانه بسیاری از آن‌ها قابل استناد نیستند و در نهایت بیشتر از اینکه به معامله‌گران کمک کنند، به آن‌ها آسیب می‌رسانند. قانون ۲٪ که یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت ریسک است، می‌تواند یکی از این موارد باشد.

توقف ضرر: توقف ضرر تأثیر مستقیمی بر مدیریت ریسک دارد زیرا در جایی که توقف خود را تعیین می‌کنید مشخص می‌شود که تا چه اندازه موقعیتی می‌توانید معامله کنید و اندازه موقعیت آن است که چگونه ریسک خود را کنترل می‌کنید.

اندازه موقعیت: تعیین اندازه موقعیت، روند واقعی درج تعداد قراردادها است که در یک معامله خاص اتفاق می‌افتد. این فاصله توقف ضرر همراه با اندازه موقعیت است که میزان پولی را که برای معامله به خطر می‌اندازید تعیین می‌کند.

قرار دادن هدف سود: قرار دادن اهداف سود و همچنین کل روند سودآوری می‌تواند به راحتی بیش از حد پیچیده شود. نه اینکه بگوییم “آسان” است، اما قطعاً موارد خاصی وجود دارد که باید در مورد آن بدانید که به سهولت آن کمک می‌کند.

روانشناسی خروج از معامله: اگر قبلاً نمی‌دانستید، به زودی خواهید فهمید که خارج شدن از معامله می‌تواند واقعاً گیج‌کننده باشد. قبل از اینکه بتوانید با موفقیت از معاملات خارج شوید، باید همه چیز راجع به خروج از معامله و به ویژه روانشناسی آن را بدانید.

چگونه مدیریت ریسک حساب معاملاتی شما را نجات می‌دهد

جمع‌بندی مدیریت ریسک

در نهایت بیشتر معامله‌گران تمرکز و وقت خود را به جنبه‌های اشتباه تجارت اختصاص می‌دهند. استراتژی‌های معاملاتی، معاملات تجاری، تجزیه و تحلیل فنی همه مهم هستند و شما باید بدانید که چه کاری انجام می‌دهید، یک برنامه تجاری داشته باشید و بدانید که برای کسب درآمد چه لبه معاملاتی دارید. اما فقط این موارد کافی نیستند. شما برای درآمدزایی در بازارها به سوخت مناسب نیاز دارید. این سوخت، مدیریت ریسک است. شما باید مدیریت ریسک، اهمیت آن و نحوه اجرای آن را در معاملات خود درک کنید. امیدواریم این مطلب تا حدودی درک آن را برای شما ممکن کرده باشد.

اگر می‌خواهید بهتر درک کنید که چگونه معاملات اقدام قیمت، روانشناسی تجارت و مدیریت پول با هم همکاری می‌کنند تا یک رویکرد کامل معامله را تشکیل دهند، به آموزش، مطالعه و تجربه بیشتری نیاز خواهید داشت. برای شروع بهتر است سعی کنید تحقیقات گسترده‌تری در این باره انجام دهید و از درجا زدن که مهارت‌های ضعیف مدیریت ریسک آن را ایجاد می‌کند (تکرار اشتباهات سابق به دفعات) خودداری کنید و بیاموزید که چگونه یک متخصص در مورد بازار فکر کرده و معامله می‌کند.

امیدواریم این مقاله در درک بهتر مدیریت ریسک، اهمیت آن در معامله و نحوه اجرای آن به شما کمک کرده باشد. شما نیز می‌توانید تجربیات خود در بازار، نظرات خود درباره این جنبه مهم از معامله و انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه