رگوله SECM یا Securities and Exchange Commission of Myanmar – نهاد نظارتی میانمار

رگوله SECM یا Securities and Exchange Commission of Myanmar - نهاد نظارتی میانمار - رگوله secm

کمیسیون بورس و اوراق بهادار میانمار SECM به عنوان نهاد نظارتی این کشور فعالیت دارد.  عملکردهای این سازمان باعث بهبود شرایط بازار مالی شده و از بی نظمی و نقض قوانین جلوگیری می کند.  SECM توانسته رگوله سطح ۵ را کسب کند و از اعتبار بالایی برخوردار است.

نام اختصاریSECM
نام کامل Securities and Exchange Commission of Myanmar
سطحمیانمار
کشورپنجم
وب سایت www.secm.gov.mm

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

درباره SECM

دفتر کمیسیون بورس و اوراق بهادار در 24 فوریه 2015 افتتاح شد و تلاش کرد تا اولین بورس اوراق بهادار یانگون را در میانمار افتتاح کند.

بورس اوراق بهادار یانگون در 9 دسامبر 2015 با موفقیت افتتاح شد، اولین شرکت عمومی سرمایه گذاری میانمار، با مسئولیت محدود (FMI) می تواند معاملات سهام را در 25 مارس 2016 طی دو ماه پس از افتتاح بورس یانگون آغاز کند.

ماموریت SECM

ماموریت SECM را در چند جمله می توان خلاصه کرد:  برای حفظ بازار اوراق بهادار منصفانه، امن و نقدشونده، حمایت از سرمایه گذاران و بالا بردن اقتصاد ملی

چشم انداز SECM

چشم اندازه SECM آن است که به سوی بازار اوراق بهادار میانمار پویا و تنظیم شده ای حرکت کند که همراه با جهان در حال توسعه است.

تشکیل کمیسیون

 1. قانون بورس اوراق بهادار (20/2013) در 31 ژوئیه 2013 به منظور ایجاد بازار سرمایه سیستماتیک در میانمار، حمایت از سرمایه گذار از طریق قوانین و و تنظیم فعالان بازار مانند شرکت های عمومی، شرکت های اوراق بهادار و بورس اوراق بهادار تصویب شد.
 2. بر اساس فصل سوم ماده 4 این قانون، کمیسیون بورس و اوراق بهادار میانمار (SECM) با اطلاعیه شماره (64/2014) مورخ 19-8-2014 صادره از سوی دولت اتحادیه تشکیل شد. معاون وزیر در امور مالیه رئیس SECM است که دارای هفت عضو است.

وظایف کمیسیون

 •  صدور یا امتناع از صدور مجوز پس از بررسی دقیق درخواست صدور مجوز تجارت اوراق بهادار.
 • تعلیق مجوز مشروط به یک محدودیت زمانی یا لغو مجوز در صورتی که دارنده پروانه هرگونه وظیفه، شرایط و ضوابط را نقض کند.
 •  تمدید مدت مجوز پس از بررسی دقیق درخواست تمدید.
 • اخذ هزینه‌های مجوز و جریمه‌ها طبق مقررات.
 • صدور مجوز یا امتناع از صدور مجوز پس از بررسی دقیق درخواست تاسیس بورس اوراق بهادار.
 • تعلیق مجوز مشروط به محدودیت زمانی یا لغو مجوز در صورت نقض هر یک از وظایف، شرایط و ضوابط لازم توسط بورس.

وظایف SECM

اختیارات و وظایف دفتر کمیسیون عبارتند از:

 • اجرای قطعنامه های کمیسیون
 • اقدام با تصمیم کمیسیون در برابر هر شخص متخلف از مقررات قانون، این قوانین و اطلاعیه‌ها، دستورات، بخشنامه‌ها و رویه‌های صادره از سوی کمیسیون هستند
 • پذیرش هزینه های پرداخت شده طبق قانون
 • انجام سایر اعمال مقرر در این قوانین و اطلاعیه ها، دستورات، مشتقات و رویه های صادر شده توسط کمیسیون.
رگوله SECM یا Securities and Exchange Commission of Myanmar - نهاد نظارتی میانمار - رگوله secm
رگوله SECM یا Securities and Exchange Commission of Myanmar - نهاد نظارتی میانمار 1

مدیریت

بخش اداری مسئولیت مدیریت امور مربوط به کل سازمان و اجرای وظایف اداری در دفتر را بر عهده دارد. این بخش برای انجام وظایف خود به پنج بخش دیگر تقسیم می شود.

بخش هماهنگی

این بخش در امور اداری شرکت می کند و با سایر بخش ها همکاری دارد. همچنین در حال تنظیم و سازماندهی جلسات، ایجاد قوانین و مقررات برای اداره و تعامل با عموم مردم است.

بخش مدیریت منابع انسانی

این بخش برای استخدام، برنامه ریزی برای آموزش کارکنان، تخصیص نقش ها و مسئولیت ها، تنظیم حقوق و همچنین کمک به روند کار و انتصاب اعضای کمیسیون سازماندهی می شود.

بخش امور مالی و رفاه کارکنان

این بخش برای اجرای سیاست های مالی، تنظیم بودجه کمیسیون، تخصیص هزینه ها، توزیع برای نیاز تجهیزات اداری و ترتیب مدیریت املاک متعلق به دفتر انجام می شود. همچنین این بخش خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارکنان و اخذ هزینه های مجوز انجام می دهد.

بخش اطلاعات و فناوری

این بخش برای معرفی استفاده از سیستم های فناوری اطلاعات، نگهداری منظم سیستم های فناوری اطلاعات و همکاری با بخش های مربوطه برای توسعه سیستم های فناوری اطلاعات کمیسیون فعالیت دارد.

بخش حسابرسی داخلی

این بخش برای انجام انطباق سازمان، بررسی ممیزی داخلی منظم انجام می شود. همچنین با ممیزی خارجی همکاری می کند و اسناد را ارائه می دهد.

نتیجه گیری

رگوله SECM  به عنوان کمیسیون بورس و اوراق بهادار میانمار است که عملکرد بخش های مختلف را بررسی می کند. به دلیل اعتبار بالای این سازمان توانسته رگولاتوری سطح پنج را کسب کند.  خدمات رگوله SECM شامل ایرانیان نمی شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.