تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه

در این مقاله از تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی مطالبی به شما ارائه خواهیم کرد . با ما در خانه بورس ایران – ایتسکا همراه شوید .

اخبار را می‌توان یکی از اساسی ترین عوامل تاثیر گذار در سمت و سوی حرکت بازار ها دانست . پس به هیچ وجه نمی‌توان از تاثیر اخبار بر بازار چشم پوشی کرد . تعداد خیلی زیادی از معامله گران هم فقط از بررسی اخبار برای سرمایه گذاری و معاملات خود استفاده می‌کنند .

اما چگونه می‌توان اخبار را بررسی ؟

چه نوع اخباری بر روی بازار های مالی تاثیر گذار هست ؟

آیا برای فعالیت در بازار های مالی حتما نیازمند بررسی اخبار هستیم ؟

اخبار به چه شکل هایی بر بازار ها تاثیر می‌گذارند ؟

این ها سوالاتی هستند که در این مقاله به آن ها پاسخ خواهیم داد .

چند نمونه از تاثیر اخبار
تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه 1

چند مثال از تاثیر اخبار بر بازار های مالی :

برای اینکه بیشتر با تاثیر اخبار بر روی بازار آشنا شوید چند مثال از بازار های مختلف برایتان آورده ایم .

بورس ایران :

در سال 98 با اعلام نهایی شدن طرح مسکن ملی از سوی دولت ، صنعت سیمان با افزایش چشمگیری روبرو شد . دلیل آن هم افزایش تقاضا برای سیمان بود . یا با گران شدن سوخت و حذف یارانه سوخت قیمت سیمانی ها با کمی کاهش روبرو شد چرا که بخش زیادی از فروش برخی شرکت های سیمانی از صادرات به کشور های همسایه است و گران شدن سوخت به معنای افزایش هزینه هاست .

بازار ارز های دیجیتال :

در بازار ارز های دیجیتال (کریپتو کارنسی) در سال 2018  بحث هایی برای پذیرش بیت کوین توسط کمسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) صورت گرفت . پیشنهادات و طرح هایی برای ای تی اف (صندوق قابل معامله) بیت کوین مطرح شده بود و همین عامل باعث شد که بیت کوین سیر صعودی به خود بگیرد اما با آمدن نتیجه و رد این پیشنهاد توسط SEC قیمت بیت کوین به همراه کل بازار ارز های دیجیتال دچار افت شد .

یا به عنوان مثالی دیگر می‌توان به افت شدید ریپل اشاره کرد . دلیل این افت شدید ، شکایت SEC از ریپل بود که باعث کاهش 50 درصدی ارزش ریپل شد .

بازار فارکس :

می‌توان گفت که اخبار روی بازار فارکس بیشترین تاثیر گذاری را دارد .

فرض کنید که خبری در ارتباط با رکود در یکی از صنعت های کشور X منتشر می‌شود . این باعث افت ارزش پول کشور X نسبت به کشور های دیگر می‌شود . به عنوان مثالی دیگر کشور Y تصمیم به کاهش نرخ بهره بانکی خود می‌گیرد و همین عامل باعث افزایش ارزش پول کشور Y می‌شود .

حال بپردازیم به سوالاتی که مطرح شد .

بررسی اخبار
تاثیر اخبار بر روی بازار های مالی در 5 دقیقه 2

1 – چگونه اخبار را بررسی کنیم ؟

بررسی اخبار گاه می‌تواند خیلی آسان باشد و گاه هم بسیار سخت .

در برخی مواقع به راحتی می‌توان از متن خبر به نتیجه رسید مانند مثالی که در خصوص ریپل زدیم . ولی در برخی موارد تحلیل کردن خبر و پی بردن به نتیجه آن کار ساده ای نیست . تحلیل اینگونه اخبار نیازمند تجربه و صرف کردن وقت است . برای بررسی این نوع از اخبار باید پارامتر هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند را بیابید . سپس بین بازار و آن پارامتر ها نوعی ارتباط بر قرار کنید .

برای روشن تر شدن بحث به مثالی که در خصوص افزایش قیمت سوخت زدیم توجه کنید . در این مثال آن پارامتری که تحت تاثیر قرار گرفته قیمت سوخت است . حال افزایش قیمت سوخت به ضرر آن صنایعی می‌باشد که یکی از مواد مصرفی آن ها سوخت است . صادرات سیمان از راه زمینی انجام می‌شود و ترابری آن نیازمند سوخت است . چون یکی از عمده ترین هزینه ها در صادرات سیمان همان قیمت سوخت است پس تاثیر زیادی بر روی سود خالص حاصل از صادرات می‌گذارد .

با این روش می‌توان تقریبا تمامی اخبار را تحلیل کرد .

2 – چگونه اخباری بر روی بازار های مالی تاثیر گذارند؟

اخبار اقتصادی در رتبه اول و اخبار سیاسی در رتبه دوم بر روی بازار های مالی تاثیر گذارند و سایر دسته بندی های خبری تاثیری بر روی بازار های مالی ندارند و اگر هم داشته باشند چندان زیاد نیست .

البته گاها برخی از خبر های غیر اقتصادی می‌توانند درون خودشان یک خبر مهم اقتصادی را جای دهند . مثلا یک رویداد اجتماعی می‌تواند منجر به افزایش تقاضای گروهی از محصولات شود . برای مثال با نزدیک شدن به عید تقاضا برای مواد شوینده افزایش میابد که باعث افزایش درآمد شرکت های تولید مواد شوینده می‌شود .

3 – آیا برای فعالیت در بازار های مالی حتما نیازمند بررسی اخبار هستیم ؟

در پاسخ باید گفت خیر . بسته به روشی که برای تحلیل های خود انتخاب کرده اید می‌توانید از اخبار استفاده کنید و یا اینکه بررسی اخبار را کنار بگذارید . اگر تحلیل گر تکنیکال هستید حتما نیاز به تحلیل اخبار ندارید . اما اگر تحلیل گر فاندامنتال هستید باید گفت که اخبار بخشی جدا ناپذیر از تحلیل فاندامنتال است پس لازم است که از تاثیر اخبار غافل نشوید .

در بازار هایی چون فارکس بهتر است که همیشه ی بخشی از تمرکزتان بر روی اخبار باشد .

4 – اخبار به چه شکل هایی بر بازار ها تاثیر می‌گذارند ؟

تاثیر اخبار بر بازار به دو شکل است . در وهله اول با انتشار اخبار یک جو روانی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد تغییرات در عرضه و تقاضا ها می‌گردد . ممکن است در این زمان هنوز اتفاقی در وضعیت شرکت یا بازار نیفتاده باشد ولی همین جو روانی ایجاد شده ناشی از انتشار خبر بر روی قیمت ها تاثیر می‌گذارد . حال این جو بسته به خبر می‌تواند مثبت باشد و یا منفی .

پس از آن نیز تاثیرات واقعی آن خبر بر روی بازار شروع می‌شود مانند تاثیر واقعی افزایش قیمت مواد اولیه بر روی سود خالص شرکت .

همچنین اخباری که واقعی نباشند هم گاها بر روی بازار تاثیرات زیادی می‌گذارند . گاها شایعات منتشر شده باعث می‌شود که همان جو روانی که از آن صحبت کردیم عامل ایجاد عرضه های سنگین و پایین آمدن قیمت یا زیاد شدن تقاضا و افزایش قیمت شود .

پس هیچگاه اهمیت تاثیر اخبار را بر روی بازار را دست کم نگیرید .

اگر هنوز اقدام به افتتاح حساب در کارگزاری نکرده اید مقاله زیر را مطالعه کنید .

آموزش ثبت نام در بروکر هایی که ایرانیان میتوانند از آنها استفاده کنند!

به این مقاله امتیاز دهید
پیام بگذارید