معامله سوئینگ یا Swing trading چیست؟

معامله سوئینگ یا Swing trading چیست؟ - سوئینگ

روش های معامله و استراتژی های آن، همان راه های کسب سود در بازارهای سرمایه هستند که البته برای هر تریدر می تواند متفاوت بوده و با دیگری کاملا فرق داشته باشد. حتی روش های اجرای یک استراتژی هم می تواند در نفرات مختلف، تمایز محسوس داشته باشد. این موضوع به نسبت نگرش و ذهنیت فرد در معامله می تواند تغییر کند و هیچ انحصاری در به کارگیری آنها وجود ندارد. در مورد یکی از مهم ترین استراتژی های معاملاتی به نام سوئینگ در این مقاله صحبت خواهیم کرد. نوعی راهبرد که برای استفاده از نوسانات میان مدت بسیار کارا بوده و اغلب توسط تریدرها در بازار ارزهای دیجیتال و خصوص بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به تفصیل آن را مورد بررسی قرار داده و ابعاد آن را تحلیل خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برای ورود به بازار فارکس ، از بهترین بروکر های فارکس که در این مقاله معرفی کرده ایم، استفاده کنید.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

برای ورود به بازار ارز های دیجیتال از یکی از صرافی ارز دیجیتال میتوانید استفاده کنید.

سوئینگ ترید چیست؟
معامله سوئینگ یا Swing trading چیست؟ 1

معامله سوئینگ یا سوئینگ ترید چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

یکی از رایج ترین انواع معاملات قابل اجرا در بازارهای سرمایه، معاملات نوسانی یا سوئینگ تریدها هستند که هدف در آنها، حفظ یک میانگین زمانی برای نگه داشتن دارایی و استفاده از ضریب سود سرمایه در زمان است. اگر روند یک دارایی در بازار سرمایه روندی پایدار و رو به رشد باشد، بهترین اتفاق برای سود می افتد و می توان به برداشت بهینه ترین حالت آن امیدوار بود. این زمان انتظار برای استفاده از نوسانات به صورت میانگین چیزی در حدود چندین روز تا چندین هفته را شامل می شود که در زمان های کمتر  بیشتر از این مقادیر عملا استراتژی دیگری را دنبال کرده ایم و نباید به عنوان سوئینگ مورد بررسی قرار گیرد. مبنای نتیجه گیری و اخذ تصمیم در استراتژی سوئینگ، همانند تمامی راهبردهای مشابه آن، استفاده از تحلیل های تکنیکال و ابزارهای متعامل با آن است. هرچند بوده اند مواردی که با استفاده از تحلیل فاندامنتال نیز عمل کرده و موفق بوده اند. در واقع از تحلیل بنیادی برای تقویت و بالابردن اعتماد در تحلیل های تکنیکال بهره برده می شود و این یک راهبرد برنده است.

تفاوت بین یک معامله گر روزانه با یک تریدر سوئینگ در این است که معامله گر روزانه در ابتدای روز می خرد و در پایان همان روز خارج می شود اما در سوئینگ این محدوده زمانی، پایان یک روند سودده است. این که بخواهیم به طور دقیق در مورد زمان نگه داری دارایی در معامله سوئینگ بحث کنیم، عملا غیرممکن است. این گاه به دلیل ذات متفاوت برخی ارزها و سهم ها در معاملات است که پروسه های طولانی تری را می طلبد. اما به صوت متعادل باید توجه کنیم که نباید بیش از چند ماه طول بکشد و در غیر این صورت حالت غیر قابل قبولی برای سوئینگ خواهد بود. همین زمان دادن به دارایی برای رشد سبب نوسانات طبیعی در محدوده مشخص شده می باشد و علت نامگذاری دیگر سوئینگ به معاملات نوسانی نیز همین موضوع می باشد. موفقیت کاربران وئینگ به یک عامل اصلی برمی گردد و آن این هدف است :

“یک محدوده قیمتی از یک دارایی را انتخاب کرده و در آن محدوده قیمتی و زمانی به نگهداری آن بپردازید. در پایان محدوده حتما خارج شوید”

همین یک فرصت در دارایی موردنظر برای تریدر کافی است و آنها نیازی به این ندارند که در جستجوی فرصت بعدی، تهدیدات احتمالی را متوجه سرمایه خود کنند. این محدوده پرسود را باید از طریق تحلیل های تکنیکال و سایر ابزارهای معتبر در مراتب تحلیل بدست آورد. ذکر این نکته ضروری است که در تحلیل های خود از مباحث بنیادی و اخبار پیرامون دارایی خود غافل نشوید.   

معایب در سوئینگ تریدینگ

معاملات سوئینگ، از بهترین و پرکاربردترین انواع مورد استفاده در میان معامله گران است. از دلایل مهم این قضیه می تواند زمان باشد. میان مدت بودن این استراتژی، نه آنقدر آزاردهنده است که نوسان گیرها را خسته کند و نه به اندازه ای کوتاه است که نگرش بلندمدت را زیر سوال ببرد.  

مزایا و معایب در سوئینگ تریدینگ

برای مقایسه و سنجش میزان کارایی این روش در معاملات باید برخی از مزایا و معایب آن به شرح زیر اشاره شود که با درنظر گرفتن این فاکتورها بهتر به نتیجه می رسیم :

  1. آیا به تغییر روند و بازگشت بازار سرمایه در حین معامله سوئینگ فکر کرده اید؟ این می تواند منشا یک زیان بزرگ برای شما باشد. همان مواردی که از دید تحلیل دور مانده است.
  2. ترجیح سودهای کم در زمان های میان مدت به سودهای بزرگ در زمان های کمی بلندتر. این یک چالش بزرگ برای تریدرها است که اغلب نیز این اتفاق می افتد. باید تعادل برقرار کرد و همه چیز را در گرو و قید و بند راهبرد ندانست.
  3. زمان معاملات یک امتیاز بزرگ است. قطعا در سوئینگ از زمان کمتری برای اجرایی شدن معامله بهره می گیریم. این یعنی رسیدن سریع به سود و انرژی بالاتر برای تداوم معاملات.
  4. هر چه می توان باید ساده تر نگاه کرد و تحلیل ها در این بازه زمانی را پیچیده نکرد. آنچه مهم است در قالب ساده کردن روند معاملات تعریف می شود.
  5. بررسی نوسانات کوتاه مدت در روند یک دارایی، تسلط شما را در شناسایی پتانسیل آن بالاتر می برد. شاید در همین تحلیل ها، به نتیجه ای در مورد موارد بلند مدت نیز برسید.
  6. در تعریف نوسان گیری و این روش معامله، گردش سود و سرمایه بیشتر و ملموس تر بوده و در صورت تسلط کافی بر بازار، می تواند کارآمدی بالاتری را در مقایسه با حالت بلندمدت ارائه دهد.
  7. آیا به کارمزد و هزینه های معاملات دقت کرده اید؟ باید در انتخاب کارگزار بیشتر مطالعه کنید و از این هزینه های پنهان غافل نشوید.
  8. قطعا مهمترین مانع در کسب سود معاملات کوتاه مدت و میان مدت، نوسان قیمت است. معاملات سوئینگ نوسانات بالاتری دارند و این کار را سخت تر کرده است.
ستراتژی مشترک سوئینگ

استراتژی مشترک سوئینگ

یک “سه گام” بی نظیر برای معامله گران سوئینگ تعریف شده است که باید رعایت شود، وگرنه هیچ بازدهی قابل توجهی برای آنها به همراه نخواهد داشت :

1- قبل از معامله

باید زود از خواب بیدار شوید. این زود یعنی قبل از شروع به کار بازار آماده باشید. به گونه ای که به یاد داشته باشید در روزهای گذشته چه بر شما گذشته و روند احتمالی امروز چه خواهد بود. لیست مدنظر خود در مورد دارایی های تحت نظر را مطالعه کرده و به نتیجه نهایی برسید.

2- بازار

چقدر بازار امروز را می شناسید. بازار هر روز بر مبنای دسته از عوامل تغییر می کند. اخبار را دنبال کنید. بنیادی فکر کنید و به موارد بنیادی دقت کنید. احساسات غالب جمعی بازار را بشناسید. تریدرها همانند شما از فاکتورهای جانبی تاثیر می پذیرند و این بر رویه آنها نیز موثر است. این احساسات را می توان به تفکیک گروه های مختلف نیز مورد بررسی قرار داد. به طور مثال تاثیر اخبار از هر جنبه ای بر گروه های حرفه ای و تازه کار یک سان نیست و این یک حقیقت است.  

3- بازاز فردا

در مورد روند بازار فردا فکر کنید. از امروز برای فردا به دنبال تعیین لیست خود باشید. واچ لیست را ترتیب دهید و تحلیل های بنیادی و تکنیکال خود را انجام دهید. تا نتیجه دلخواه حاصل نشده و تصمیم قطعی نگرفته اید، اقدامی نکنید.   

4- ملاحظات مهم

اگرچه در مورد زمان معاملات سوئینگ به تعیین یک محدوده اکتفا کردیم اما آگاه باشید که باید در یک بازه ده روزه به صورت کامل متمرکز باشید. در واقع اگر این سودهای کوچک متعدد در این بازه های زمانی میان مدت، با سود بلندمدت همان دارایی برابری نکند، هیچ توجیه واقعی برای تحمل این سطح از فشار روانی وجود ندارد.

از عوامل زیان ساز غافل نباشید. همان طور که شما به سود کوچک در زمان میان مدت اکتفا کرده اید، به همان میزان از زیان های بزرگ به دور هستید. این زیان ها بدون هیچ شکی برای تریدر رخ خواهد داد و او باید زیان های کوچک و متعدد را نیز در ذهن خود قبول کند. این زیان ها نهایتا نباید از مجموع زیان بلند مدت همان دارایی بزرگتر باشد، وگرنه مجددا هیچ توجیح عملی وجود ندارد.

در مورد پیش بینی ها و قمارها آگاه باشید. اینجا بازار سرمایه است و هیچ سودی بدون برنامه قبلی بدست نمی آید. باید انضباط مالی داشته باشید و همچنی آن را به زندگی فردی و سبک زندگی خود گسترش دهید. این انضباط در بلندمدت برای شما تمرکز به وجود خواهد آورد و تمرکز نیز مهم ترین فاکتور کسب سود در بازارهای مالی است. در نهایت اینکه به نیت جبران یک یا چند معامله زیان ده، به سراغ بعدی نروید و به خود فرصت بازیابی بدهید. یک رشته معاملات بد می تواند منجر به زیان هایی شود که به طور کامل شما را از دور خارج کند. بنابراین منطقی باشید و بدانید این یک بازی نیست. این یک علم است که باید با استفاده از ابزارهای آن تحلیل کنید و پیش بروید. ورود به این بازار آسان و خروج پر سود از آن یک برد بزرگ در زندگی شما خواهد بود. نسبت به آگاهی خود نیز مقید باشید و اگر موفقیتی بدست آوردید، آن را برای موفقیت های بعدی مبنا کنید. از شکست ها نیز برای موفقیت پل بسازید. مطمئن باشید جمله کلیشه ای که اشاره شد، یکی از بدرد بخورترین توصیه ها در علم ترید است. بنابراین اصول سوئینگ را به درستی آموزش ببینید و آنها را به کار گرفته و گام به گام در این مسیر پیش بروید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه