الگوی سه کلاغ سیاه چیست؟

الگوی سه کلاغ

بازار ارز های دیجیتال همواره دارای فرصت های بسیار خوب برای سرمایه گذاری بوده است. ده ها هزار نفر در طی سال های گذشته، سود های کلانی را از این بازار کسب کرده و همچنین ده ها هزار نفر، سرمایه خود را از دست داده اند. مسلما تفاوتی بین افرادی که می توانند سود های خوبی در این بازار بدست آورند، با افرادی که دائم در ضرر هستند وجود دارد. برای رشد در این بازار، دانش لازم است؛ یکی از دانش های مهم که شما را در بازار ارز های دیجیتال هدایت و موفق می سازد، دانش کندل استیک است. به کمک کندل شناسی شما می توانید روند های موجود را شناسایی کرده و با توجه به الگوهای شکل گرفته، آینده بازار را پیش بینی نمایید. قبلا در مورد کندل استیک های مختلفی مانند کندل هنگینگ من صحبت کرده ایم که در پیش بینی روند بسیار مناسب است. امروز قرار است تا در مورد روند دیگری با نام الگوی سه کلاغ شما را آشنا سازیم. اینکه الگوی سه کلاغ چیست و وجود آن به چه معناست، همه و همه مواردی است که در این مقاله به شکل کامل به توضیح آن می پردازیم.

اگر قصد ورود به فارکس را دارید، حتما از بهترین بروکر های فارکس استفاده کنید. ما در این مقاله، بهترین بروکر ها را معرفی و بررسی کرده ایم.

الگوی سه کلاغ سیاه
الگوی سه کلاغ سیاه چیست؟ 1

الگوی سه کلاغ سیاه چیست؟

آنچه در این مقاله خواهید آموخت نمایش

کندل ها در بازار ارزهای دیجیتال و فارکس و هر بازار سرمایه ای، حرف اول را برای تعیین شرایط بازار می زنند؛ هر کندل که مشاهده می کنید بیانگر شرایطی از بازار است که معامله گران، خود باعث بوجود آمدن آن شده اند. هر کندل قرمزی حکایت از ترس معامله گران و عرضه و هر کندل سبز بیانگر طمع و اعتماد به روند است. در فرایند کندل استیک تماما سعی بر این داریم که با توجه به گذشته بازار، آینده آن را پیش بینی نموده و با استفاده از آن سود کنیم. الگوی سه کلاغ یکی از الگوهایی است که در تعیین روند بازار بسیار دقیق بوده و همانطور که از نام خوفناک آن پیداست، خبر های خوشی برای سهم و گاوهای بازار ندارد.

الگوی سه کلاغ تشکیل شده از سه کندل قرمز رنگ است که در کنار یک دیگر و در شروع یک روند نزولی قرار دارند. از آنجایی که کلاغ نماد شوم دارد، برای همین از اسم ” کلاغ ” برای این الگو استفاده شده است. همانطور که بیان شد این کندل ها پس از انتهای یک روند صعودی و همچنین در شرایط رنج زدن بازار ظاهر می شود و شروع روند نزولی را تایید می کنند. برای مشاهده این کندل ها، از کندل هیکن آشی می توانید بهره ببرید.

روش شناسایی الگوی سه کلاغ

شناسایی الگو ها به عوامل مختلفی چون تجربه و مهارت شما بستگی دارد. اینکه صرفا با دیدن دو کندل تصمیم بگیرید که الگوی سه کلاغ ظاهر خواهد شد و پوزیشن شورت بگیرید، مسلما احتمال ضرر شما بیشتر از سودتان خواهد بود. معامله گران ماهر و حرفه ای قبل از ورود به هر معامله ای، از اتمام و تشکیل نهایی الگو یا کندل مد نظر خود اطمینان حاصل می کنند و سپس پوزیشن مناسب با آن را باز می کنند. الگوی سه کلاغ نیازمند سه شرط اصلی برای تشکیل است که عبارت اند از:

  • هر سه کندل باید نزولی و قرمز رنگ باشند
  • کندل دوم و سوم باید از بدنه کندل قبلی خود باز شده و پایین تر از آن بسته شوند
  • به شکل عمومی هیچ یک از کندل ها نباید شامل سایه باشند؛ در صورت کوچک بودن سایه آنها می توان از آن چشم پوشی کرد.

البته باید توجه داشته باشید که اگر کندل های دوم و سوم از نوع کندل مارابوزو باشند، روند سه کلاغ قوت می گیرد و بر اعتبار آن افزوده می شود و همچنین اگر کندل سوم بدنه کوتاهی داشته باشد از اعتبار الگوی سه کلاغ و شروع روند نزولی کاسته شده و اگر کندل سوم تبدیل به چکش شود، خبر از بازگشت گاوها بر سر قدرت می دهد و الگوی سه کلاغ باطل می شود.

الگوی سه کلاغ سیاه

البته قابل ذکر است که اندیکاتور ها نیز در شناسایی روند سه کلاغ تاثیر زیادی دارند؛ برای مثال شما می توانید با استفاده از اندیکاتور RSI تشخیص دهید که اگر این شاخص در محدوده اشباع خرید قرار گرفته باشد، قدرت الگوی سه کلاغ بیشتر می شود و انتظار تشکیل این الگو بیشتر و بیشتر می شود. همچنین اگر RSI در منطقه اشباع فروش باشد، باید انتظار داشت که الگوی سه کلاغ تشکیل نخواهد شد و اگر هم تشکیل شود، قدرت بسیار کمی خواهد داشت؛ چرا که با حجم عرضه ای که صورت گرفته است، بازار نیازمند استراحت و رنج زدن یا حتی شروع روند صعودی را دارد.

الگوی سه کلاغ چه زمانی تشکیل می شود؟

به شکل کلی الگوی سه کلاغ اغلب در انتهای روند صعودی و هنگام رنج زدن بازار تشکیل می شود. زمانی که بازار یک روند صعودی را تجربه می کند، معامله گران تصمیم به گرفتن حد سود می کنند که بر روند صعودی حاکم، فشار وارد می کند. این فشار عرضه باعث ترس دیگر معامله گران می شود و در نهایت به دلیل ترس معامله گران خرد و عظیم، حجم عرضه به شکل ناگهانی افزایش پیدا می کند.

تصمیمی که شما هنگام تشکیل الگو سه کلاغ می گیرید، کاملا به شرایط و استراتژی معاملاتی شما دارد. شخصی حد ضرر خود را فعال می کند و شخص دیگری آماده باز کردن پوزیشن شورت و معاملات فیوچرز و قرارداد های آتی می کند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هیچ الگویی صدرصد قطعی نیست و شما بایستی تمام شرایط بازار از جمله، فاندامنتال، پرایس اکشن و استفاده از اندیکاتور ها را در نظر داشته باشید. به کمک موارد مذکور می توانید سرمایه خود را افزایش داده و حدالامکان از ضرر های موجود در بازار در امان باشید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه