انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کدام ارز دیجییتال را بخرید  سرمایه گذاران اغلب ارزهای دیجیتال را با سرمایه بازار بزرگ و قیمت های نسبتاً بالا ترجیح می دهند .

در این مقاله قصد داریم انواع ارز دیجیتال را  به شما معرفی کنیم. برای آشنایی با مهم ترین و موفق ترین ارزهای دیجیتال روی لینک زیر کلیک کنید.

100 ارز دیجیتال برتر

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر فارکس مناسب ایرانیان

بیشتر بخوانید: بهترین صرافی ارز دیجیتال مناسب ایرانیان

ارز دیجیتال ، رمز ارز چیست؟

ارز دیجیتال یک ارز اضافی ، جایگزین و زیر مجموعه پول الکترونیکی است. توسط بانکهای مرکزی صادر نمی شود و ممکن است با ارز محلی پشتیبانی نشود.

ویژگی رمز ارز ها
ویژگی رمز ارز ها

ارزهای دیجیتال همچنین شامل ارزهای رمزپایه ای هستند که در سال 2009 ظاهر شدند و اولین نوع ارز دیجیتال ،بیت کوین در میان آنها بود. ارز رمزگذاری شده نوعی ارز دیجیتال است که طرح اصلی انتشار آن اصل اثبات کاراست. ایجاد و اعتبارسنجی هر واحد جدید ارز بر اساس برخی تکنیک های رمزنگاری است.


از ویژگی‌های بارز ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بودن و نبود نظارت دولتی و بانکی بر آن‌هاست و تراکنش‌های ارزهای دیجیتال آنی و بدون مرز است، به همین دلیل است که مورد توجه جهان واقع‌شده‌اند.

بعد از سال 2011 که رمز ارز دیجیتال بیت کوین وارد بازار شد، رمز ارزهای بی‌شمار دیگری نیز به وجود آمده و وارد بازار شدند.

به‌ دلیل تنوع در ارزهای دیجیتالی بسیاری از افراد کم‌تجربه دچار سرگردانی می‌شوند و نمی‌دانند چه رمز ارز دیجیتالی را استخراج و یا معامله کنند؛ به همین سبب در این مقاله سعی کردیم چند نمونه از ارزهای دیجیتال و روش‌های تشخیص رمز ارزهای دیجیتال معتبر جهان را معرفی کنیم.

بازار ارزهای دیجیتال همانند سایر بازارهای مالی چون بازار سهام و ارز فیزیکی به‌وسیله تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی قابل پیش‌بینی است، در این‌ بخش به توضیح مواردی که در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال مهم است، پرداخته‌ایم.

انواع ارز دیجیتال

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی بود که به صورت رسمی در جهان معرفی شده و مورد استفاده قرار گرفت. ولی اکنون ارز های دیجیتال بسیار زیادی ایجاد شده و هر کدام با هدف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. ارز های دیجیتال را می توان از جنبه های مختلفی مورد دسته بندی قرار داد. در ادامه دسته بندی ها مهم و رایجی که برای ارز های دیجیتال وجود دارد را معرفی می کنیم.

آلت کوین ها

به هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین آلت کوین Altcoin گفته می شود. یعنی بیت کوین در یک طرف و آلت کوین ها نیز به عنوان یکی از انواع ارز دیجیتال در طرف دیگر واقع شده اند. آلت کوین ها ابتدا برای بهبود بیت کوین نظیر افزایش سرعت انجام تراکنش ها و نیز نقل و انتقالات بهتر ایجاد شدند. ولی به مروز زمان آلت کوین های زیادی با اهداف و پروژه های مختلفی ایجاد شده که هر کدام کاربرد متفاوتی داشته و متفاوت و جدا از بیت کوین بودند.

شت کوین ها

در میان آلت کوین ها ارز هایی وجود دارند که زیاد برای سرمایه گذاری مناسب نیستند. این ارز ها در اصطلاح شت کوین shitcoin نامیده می شوند. شت کوین ها هیچ ارزش ذاتی نداشته و فقط مورد حمایت نهاد و یا یک فرد خاصی قرار گرفته و رشد داشته و به محبوبیت رسیده اند. ارز هایی مانند دوج کوین ، شیبا ، سیف مون و … نمونه هایی از شت کوین ها هستند. اگر به وایت پیپر شت کوین ها توجه کنید می بینید که یا کپی برداری شده و یا اصلا هدفی را دنبال نمی کنند.

شت کوین ها
شت کوین ها

سرمایه گذاری در شت کوین ها ریسک بسیار بالایی داشته و همانطور که در ابتدا رشد بسیار بالایی دارند به سرعت بسیار بالایی نیز افت می کنند.

میم کوین ها

میم کوین ها Memcoin یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال هستند که از شوخی ها و جوک های اینترنتی ایجاد شده و طی مراحل خاصی مانند تبلیغات ، حمایت افراد محبوب و … به شهرت رسیده اند. دوج کوین اولین میم کوین در میان ارز های دیجیتال می باشند. میم کوین ها را می توان زیر شاخه ای از شت کوین ها به حساب آورد. اکثر میم کوین ها در یک دوره خاصی به محبوبیت رسیده و رشد بیش از 100 درصدی داشته و بعد به مرور زمان از محبوبیت آنها کاسته شده است.

استیبل کوین ها

استیبل کوین ها ارز های دیجیتالی هستند که برای ایجاد ثبات در بازار ارز های دیجیتال ایجاد شده است. به عنوان مثال طلا نوعی سرمایه گذاری کم ریسک در جهان محسوب می شود. و ارز دییجیتالی که قیمت آن به طلا وابسته بوده و پشتوانه طلا دارد ، استیبل کوین طلا نامیده می شود ؛ مانند ارز پیمان. و یا هر ارز دیجیتالی که قیمتش هم قیمت ارز های فیات باشد استیبل کوین نامیده می شود. مانند تتر که معادل با 1 دلار می باشد.

توکن ها

توکن ها ارز های دیجیتالی هستند که که برای خود بلاکچین مخصوصی ندارند. و از بلاکچین رمز ارز های دیگر مانند اتریوم ، بایننس و … برای رمزنگاری استفاده می کنند. با استفاده از این بلاک چین ها می توان ارز های مختلف را در بستر بلاک چین های دیگر طراحی کرده و مرود استفاده قرار داد.

nft ها

یکی دیگر از انواع ارز دیجیتال می توان nft را نام برد. nft ها که با نام توکن های nft و ارز های غیر قابل معاوضه شناخته می شود. این نوع از ارز ها ها در واقع یک گواهینامه دیجیتال برای مالکان دارایی های دیجیتال می باشد. به عنوان مثال فردی در فتوشاپ یک اثر هنری خلق کرده می تواند برای اثر خود یک nft ایجاد کرده و آن را در قالب ارز دیجیتال به فروش برساند. و یا فرد یک کتاب الکترونیکی ایجاد کرده و فایل nft آن را ایجاد کرده و آن را در قالب nft بفروشد و از فروش های بعدی آن اثر نیز بعدا سود کند.

انواع ارز دیجیتال از لحاظ نوع استخراج

انواع ارز دیجیتال
انواع ارز دیجیتال

ارز های دیجیتال را می توان از لحاظ نوع استخراج به دو دسته کلی تقسیم کرد:

  • ارز های دیجیتال اثبات کار Proof of Work
  • ارز های دیجیتال اثبات سهام Proof of Stake

ارز های دیجیتال اثبات کار Proof of Work

ارز های دیجیتالی که با الگوریتم های اثبات کار استخراج می شوند ، از سیستم های کامپیوتری و مصرف برق برای حل کردن الگوریتم ها استفاده کرده و به عنوان پاداش ارز های دیجیتال استخراج شده دریافت می کنند. مانند بیت کوین و لایت کوین.


ارز های دیجیتال اثبات سهام Proof of Stake

ارز های دیجیتال که از الگوریتم های اثبات سهام استخراج می شوند ، ابتدا ارز های خود را در شبکه قفل می کنند. هر چه تعداد ارز های قفل شده و نیز مدت زمان قفل شدن بیشتر باشد احتمال انتخاب شدن و تایید بالاتر خواهد رفت. ارز های قفل شده باید به صورت رندوم انتخاب شده و مورد تایید سایر کاربران قرار گیرد. از جمله ارز هایی که با این روش قابل استخراج هستند را می توان ترون را نام برد .

فاکتورهای مهم تشخیص رمز ارز دیجیتال معتبر

مارکت کپ

مارکت کپ مخفف «Market Capitalization» به معنای ارزش بازار است؛ کل ارزشی است که ارز در بازار دارد و از ضرب قیمت ارز موردنظر در حجم گردش رمز ارز دیجیتال دارد.

ارزش بازار به زبان عامیانه‌تر یعنی چقدر پول در بازار خریدوفروش آن ارز در جریان است.

حجم در گردش

میزان ارز عرضه‌شده در بازار، هرچه میزان حجم در گردش ارز بیش‌تر باشد، گزینه‌ی بهتری برای سرمایه‌گذاری است.

شناسنامه رمز ارز

شناسنامه رمز ارز یا وایت پیپر یک سند رسمی درباره‌ی رمز ارز موردنظر است؛ در وایت پیپر قوانین حاکم بر ارز دیجیتال، جزئیات توسعه‌دهندگان، نحوه تائید تراکنش‌ها، ساختار بلاک چین، مزایا، معایب و…. بیان می‌شود.

عمر یک رمز ارز دیجیتال

عمر بیش‌تر یک رمز ارز دیجیتال نشان‌دهنده‌ی اصالت و امنیت ارز است.

 با بررسی تمام موارد بالا و تحلیل نمودار یک رمز ارز دیجیتال می‌توان با آسودگی خاطر اقدام به سرمایه‌گذاری کرد؛ اما توجه داشته باشید که تمام تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد قرار ندهید.

چندین رمز ارز دیجیتالی معتبر را ازلحاظ بنیادی و تکنیکالی بررسی کرده و از هرکدام مقداری خریداری کرده و شروع به معامله کنید.

اگر قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتالی دارید باید در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتالی به دلیل نوسانات بالایی که دارند گزینه‌ی خوبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت نیستند.

بازار ارزهای دیجیتالی به دلیل دوطرفه بودن گزینه خوبی برای نوسان گیری است زیرا شما می‌توانید هم با پایین آمدن قیمت و هم با بالا رفتن قیمت سود کسب کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله انواع ارز دیجیتال را از جنبه های مختلف بررسی کردیم. البته دنیای ارز های دیجیتال بسیار گسترده می باشد و می توان از جهات دیگری نیز ارز های دیجیتال را دسته بندی کرد. و ما فقط دسته بندی های معروف و پرکاربرد را بیان کردیم. در درس های بعدی آموزش ارز دیجیتال تک تک این دسته بندی ها را بررسی خواهیم کرد.

سوالات متداول

انواع ارز دیجیتال چیست؟

آلت کوین ها ، شت کوین ها ، استیبل کوین ها ، میم کوین ها ، nft ها و …

بعد از بیت کوین کدام ارز دیجیتال برتری دارد؟

اتریوم

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه