کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن

بازنگری توسط: سعید محمدی
کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن -

بازار فارکس برای معامله‌گران امکانات مختلفی داده که از آن جمله می‌توان به کپی تریدینگ اشاره کرد. کپی ریدینگ بازار فارکس یک نوع پلتفرمی است که معامله‌گران با کمک آن معاملات تریدرهای حرفه‌ای را کپی می‌کنند.
استفاده از روش کپی تریدینگ برای معامله‌گران اهمیت زیادی دارد و می‌توان با این روش به راحتی به سودهای خوبی رسید. فرایند کپی تریدینگ برای افراد مبتدی خیلی چاره ساز است و به آنها کمک می‌کند تا بهتر با استراتژی بازار معاملاتی آشنا شوند. بروکرهای متعددی قابلیت ارائه کپی‌ تریدینگ را دارند.

بیشتر بخوانید: بهترین بروکر برای کپی تریدینگ 2024

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ یک نوع قابلیتی است که در قالب پلتفرم‌های معاملاتی در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد تا با کمک آن بتوانند سرمایه‌گذاری تریدرهای حرفه‌ای را کپی کنند.

بسیاری از افراد بی‌تجربه و یا تازه کار که وارد بازار فارکس شده‌اند، می‌توانند از این روش برای کسب تجربه و سودهای زیاد استفاده کنند. افرادی که قصد دارند با کمک کپی تریدینگ معاملاتشان را جلو ببرند، باید در یک بروکر ثبت نام کنند. سپس یک تریدر حرفه‌ای انتخاب کرده و پورتفوی خودشان را با آن هماهنگ کنند.

من شخصا استفاده از پلتفرم های کپی تریدینگ را به کسانی که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند توصیه میکنم. اما در نظر داشته باشید:
1. کپی تریدینگ قرار نیست همیشه سود ساز باشد.
2. گذشته ی ترید های یک مدیرِ حساب، دلیلی بر این نیست که در آینده هم قرار است سود ده باشد. ممکن است ضرر کند و شما باید برای این موضوع آماده باشید.
3. از پلتفرم هایی استفاده کنید که تجهیزات خوبی به شما میدهند. یعنی اجازه میدهند که نقطه استاپ لاس برای اکانت خودتان مشخص کنید.
4. وضعیت ترید مدیر اکانت را به صورت کامل بررسی کنید. گاهی اوقات شما کاربرانی را میبینید که مثلا 1 ماه در پلتفرمی ترید کرده اند و سود خوبی هم به دست آورده اند. این افراد قابل اعتماد نیستند. یک تریدر خوب، حداقل 6 ماه استیتمنت خوب دارد.
5. به درصدِ سودِ کلی نگاه نکنید. مثلا یک کاربر در یک روز 1000 درصد سود میکند ( با ریسک زیاد و غیر منطقی.) بعد در روز های دیگر ضرر میکند. در مجموع این کاربر را پلتفرم، سود ده نشان می دهد اما این کاربر و مدیر حساب در واقع سود ده نیست.
6. مراقب سرمایه خودتان باشید. این بازار پر ریسک است. در هر مرحله ای نیاز هست که مدیریت سرمایه انجام دهید.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا
کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن -
کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن 1

نحوه کار کپی تریدینگ

قابلیت کپی تریدینگ ساده اما کاربردی است و شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید. در حالت کلی نحوه کار کپی تریدینگ به صورت زیر است:
طراحی
یک صرافی ارز دیجیتال و یا یک بروکر برای وصل کردن کاربران به تریدرهای حرفه‌ای یک محیط نرم‌افزاری مثل وب سایت یا اپلیکیشن طراحی می‌کند.
معرفی
در این مرحله دو طرف به صورت زیر نامیده می‌شوند:
Signaprovide: افرادی که به عنوان ارائه دهنده سیگنال هستند و معاملات آنها کپی می‌شود.
Follower: کسانی که قصد دنبال کردن تریدرهای حرفه‌ای را دارند.
اتصال
الان باید فالوورها به حساب سیگنال پروویت‌ها وصل شوند.
تعیین سرمایه درگیر در کپی تریدینگ
در این مرحله که بعد از اتصال قرار دارد، باید فالوورها تعیین کنند که چه مقدار از سرمایه آنها را به کپی تریدینگ اختصاص می‌دهند.

انواع کپی تریدینگ

معاملات کپی تریدینگ به سه شکل اجرا می‌شود:

  • دستی Manual
  • خودکار Autometed
  • نیمه خودکار Semi Automat
کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن -
کپی تریدینگ چیست نحوه کار و انواع آن 2

کپی تریدینگ دستی

این نوع کپی تریدینگ مشابه با معاملات عادی است. در این روش یک تریدر تصمیم می‌گیرد که از معاملات تریدر دیگری که حرفه‌ای تر و با تجربه‌تر است، پیروی کند. با این روش دنبال کننده فقط معاملات تریدر حرفه‌ای را مشاهده می‌کند و اگر خواست روند را در حساب خود تکرار می‌کند. نام دیگری که به این نوع کپی تریدینگ اطلاق می‌شود، سوشال تریدینگ است.

کپی‌ تریدینگ خودکار

یک روشی که کاربران آن دسته از تریدرهایی که بهترین استراتژی را دارند، به صورت خودکار انتخاب می‌کنند. در نتیجه پوزیشن‌ها و سایر معاملات بعدی که این تریدرهای حرفه‌ای انجام می‌دهند، به طور خودکار در پورتفوی آنها کپی می‌شود و کاربر در اینجا هیچ دخالتی ندارد.

کپی تریدینگ نیمه‌ خودکار

در این روش از کپی تریدینگ معامله‌گران می‌توانند موقعیت‌های معاملاتی و پوزیشن‌های تریدرهای مورد علاقه خودشان را ببینند. پس به دلخواه آنها را انتخاب کرده تا معاملات به صورت خودکار در حساب آنها اجرا شود. این روش از کپی تریدینگ که نیمه خودکار است، چون بخشی از آن توسط تریدر انتخاب شده و بخش دیگر بدون دخالت تریدر است.

انواع کپی تریدینگتوضیحات
دستیدنبال کننده در صورت تمایل از الگوی تریدر حرفه‌ای کپی می‌کند
خودکارتریدر حرفه‌ای انتخاب ده و به طور خودکار پورتفوی دنبال کننده کپی می‌شود
نیمه خودکاردنبال کننده چند موقعیت را مشاهده کرده و در صورت تمایل یکی را به صورت خودکار روی معاملات اجرا می‌کنند

نتیجه گیری

استراتژی‌های مختلفی در بازار فارکس وجود دارد که تریدرها بنا به دلخواه می‌توانند آنها را انتخاب کنند. کپی تریدینگ یک روش محبوب و پرکاربردیست که اکثراً تریدرهای مبتدی از آن استفاده می‌کنند.
معامله‌گرانی که تازه کار هستند و یا زمان کافی برای تحلیل ندارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. در روش معاملاتی کپی تریدینگ معامله‌گران هم در سود و هم در زیان معامله تریدرهای حرفه‌ای سهیم هستند.

سوالات متداول

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ یک نوع قابلیتی است که در قالب پلتفرم‌های معاملاتی در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد.

تمامی بروکرها پلتفرم کپی تریدینگ را ارائه می‌دهند؟

خیر برخی از آنها ممکن است پلتفرم مشابه با آن را به کاربران ارائه دهند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.