پرایس اکشن price action چیست؟

پرایس اکشن

در این مقاله سعی کردیم استراتژی پرایس اکشن را به زبان ساده دهیم. با سایت آموزش بورس و بازارهای سرمایه ایتسکا همراه باشید.

درک بهتری از price action

price action
پرایس اکشن price action چیست؟ 1

تجارت فارکس با مارجین، ریسک بالایی دارد و ممکن است برای همه سرمایه گذاران مناسب نباشد. لوریج بالا می تواند هم برای شما مفید باشد و هم مضر. قبل از سرمایه گذاری در بازار فارکس باید به دقت اهداف تان از سرمایه گذاری، میزان تجربه و ریسک پذیری تان را مشخص کنید. این احتمال وجود دارد که برخی یا همه سرمایه تان را از دست بدهید، پس بهتر پولی را برای این کار در نظر بگیرید که نگران از دست دادنش نباشید.

نتایج عملکردهای احتمالی، محدودیت های زیادی دارند. هیچ مدرکی وجود ندارند که یک حساب، سود یا ضرری مشابه حساب های قبلی داشته باشد.

در حقیقت تفاوت زیادی بین نتایج عملکرد احتمالی و نتایج واقعی وجود دارد. یکی از محدودیت های نتایج عملکرد احتمالی، این است که، نتیجه واپس نگری بازار هستند. علاوه بر این، تردینگ احتمالی شامل ریسک مالی نمی شود.

متغیرهایی مثل توانایی پایبندی به یک برنامه تردینگ خاص، علی رغم ضررهای معاملاتی مثل حفظ نقدینگی کافی، نکات مهمی هستند که می توانند بر نتایج واقعی تردینگ تاثیر منفی بگذارند.

ما هیچ توصیه یا مشاوره مالی صریحی را پیشنهاد نمی دهیم. قبل از هر تصمیم تجاری، ریسک های احتمالی را بررسی کنید.

تردینگ پرایس اکشن چیست؟

به نظر می رسد با پیشرفت تکنولوژی، هر تریدر جدیدی که وارد بازار می شود، به جای اینکه به چیزی که واقعا در بازار اتفاق می افتد نگاه کند، دوست دارد خیلی سریع به سودآوری برسد. پرایس اکشن یعنی رصد کردن بازار در لحظه اکنون بدون نیاز به اندیکاتورهای های پیچیده. نکته مهم در یادگیری تردینگ، اطلاع از نوسانات بازار است.

قبل از شروع هر تریدی باید از جدیدترین پرایس اکشن ها مطلع باشیم. در واقع بسیار ساده است: می توانیم حرکات اصلاحی و تکانشی بازار را مشاهده کنیم. و برای اینکه آنها را به درستی تشخیص دهیم، باید ابتدا با ترندها آشنا شویم:

اجازه دهید با یک آپ ترند یا (bullish) شروع کنیم:

آپ ترند یا bulish
پرایس اکشن price action چیست؟ 2

همانطور که می بینید در یک روند صعودی، حرکات تکانشی در جهت ترند هستند، و حرکات اصلاحی، پرایس اکشن را نشان می دهند که خلاف مسیر ترند است. حرکات تکانشی معمولا شامل کندل های بزرگ با فتیله های کوچک هستند. در رابطه با این ترند صعودی، این به معنی این است که آنها معمولا نزدیک سطح پایین باز می شوند و در نزدیکی سطح بالا بسته می شوند. در طول این دوره از حرکات تکانشی، پرایس اکشن خیلی جهت دار است.

در خصوص ترند نزولی، این به معنی این است که فقط در طول چند دوره شاهد کاهش سریع قیمت هستیم. حرکات تکانشی معمولا شامل کندل های کوچک هستند که خیلی قدرتمند نیستند. اغلب بدون جهت، تصادفی و گاهی فتیله های بلند تری ایجاد می کنند. در رابطه با این روند نزولی، حرکات یا عبارات اصلاحی خلاف جهت روند هستند، بنابراین شاهد یک عملکرد ضعیف هستیم که به نظر می رسد، یا در حال بالا رفتن است یا به اطراف متمایل می شود.

به عنوان یک تریدر دوست داریم در جهت ترند معامله کنیم، چون میخواهیم در طول حرکات تکانشی هنگامی که بازار در جهت مسیر ما حرکت می کند در بازار باشیم.

در یک روند نزولی این به معنی این است که کوتاه آمده ایم. در روند صعودی برعکس است.

برای فعالیت در بازار فارکس ، حتما مقاله بهترین بروکر های فارکس را بخوانید.

از افکار و نقشه های رقیب تان آگاه باشید

وقتی وارد یک ترید می شوید احتمالا شخصی با ویژگی های زیر نیز در همان ترید است:

1.به همان اطلاعاتی دسترسی دارد که شما دارید.

2.به همان نرم افزار و ابزارهایی دسترسی دارد که شما دارید.

3.مطمعن است که این تجارت سودآور است.

4.عقاید محکمی درباره آینده بازار دارد.

و این دقیقا همان رقیب شماست. خوب است همیشه از خود بپرسید:

اگر در خلاف مسیر ترید می کردم، حدضرر خودم را کجا می توانستم قرار دهم؟ پاسخ به این سوال نکات مهمی را مشخص می کند. افرادی که خلاف جهت ترید می کنند، ممکن است گاهی مجبور شوند واکنش سریع داشته باشند. حتی ممکن است دچار اضطراب شوند.

البته ممکن است انگیزه های شما، با انگیزه های طرف مقابل از این کار متفاوت باشد. و رقیب تان در بازه زمانی متفاوتی معامله کند، و یا ممکن است به هر دلیلی موقعیت خود را ببندد.

هیچوقت نمی توانیم دقیقا بفهمیم طرف مقابل مان کیست، البته خیلی هم اهمیتی ندارد. چیزی که اهمیت دارد این است که در یک تایم فریم بالاتر معامله کنیم و ریسک های کم و حساب شده را انتخاب کنیم.

مدیریت ریسک خیلی مهم است، چون اساس تریدهای بعدی ماست. این کار علاوه بر کاهش ضرر، به سود آوری بیشتر کمک می کند.

آنچه که منجر به سودآوری شما در تردینگ می شود به شرح زیر است:

کسب سود
پرایس اکشن price action چیست؟ 3

1.داشتن یک استراتژی ساده و مفید.

2.کنترل داشتن بر رفتار خود هنگام ریسک و خطا.

3.شناسایی فرصت هایی با ریسک کم و سود بالا.

4.معامله ی موقعیت ها با ریسک های حساب شده و خاص.

5.مرور اقدامات خودتان با طرح این دو سوال: موقعیت چگونه بود؟ و دقیقا چه کاری انجام دادم؟.

موقعیت هایی با ریسک کم و سود بالا معمولا با ترندهای قوی همراه هستند. با معامله در یک بازه زمانی بالاتر، تقریبا 90 در صد جلوتر از بقیه معامله گران هستید. اکثر معامله گران بازار، قمارباز هستند تا یک تریدر حرفه ای.

سخن آخر

اگر استراتژی پرایس اکشن را به خوبی متوجه شوید و به کار ببرید، برای معامله کردن به چیز بیشتری نیاز ندارید. پرایس اکشن برای انجام معاملات سو آور کافی است. از افرادی که سعی می کنند با دانستن نام همه نمودارها و جزییات، باهوش به نظر برسند نترسید. فقط روی اصول پرایس اکشن، ترندها و مدیریت ریسک تمرکز کنید.

هنگامی که می خواهید وارد بازارهای بورس و سرمایه شوید، از بروکرهایی استفاده کنید که به ایرانیان سرویس می دهند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه