ما چگونه بررسی میکنیم؟


ماموریت ما در ایتسکا، بررسی بروکر ها بر اساس سه فاکتور زیر است. این سه فاکتور مهمترین عواملی هستند که بر اساس آنها اعلام میکنیم که به کدام بروکر میتوان اعتماد کرد و به کدام بروکر نمیتوان اعتماد کرد.

نحوه بررسی بروکرهای فارکس توسط سایت ایتسکا:

 1. اطلاعات و دیتاهای بروکر ها
 2. نظرات کاربران – تجربه کاربران
 3. بررسی های متخصصان ایتسکا در تیم تحقیق

همانطور که بازار فارکس و تریدر ها پیشرفت میکنند، ما نیز اولویت ها، متد و الگوریتم هایمان در بررسی بروکر ها و ساختار ها را به روز میکنیم. تمامی مقالات مربوط به بروکر ها بازنگری شده و حقیق سنجی میشود. روال نوشتن یک تحلیل از بروکر ها به این صورت است :

ابتدا یکی از اعضای تیم تحقیق و بررسی ایتسکا، بروکر را بررسی میکند. سپس اطلاعات کاملی از بروکر در اختیار تیم نویسندگان قرار میدهد. تیم نویسندگان، مقاله مربوط به بروکر را بر اساس اصول نگارشی، مینویسند. سپس یکی دیگر از متخصصان و محققان ایتسکا، این مقاله را بررسی میکند و در نهایت اطلاعات کلیدی این مقاله، توسط یکی دیگر از محققان حقیقت سنجی میشود.

یکی از مهمترین ماموریت های ما، جلب اعتماد شما و همچنین پاسخ به این اعتماد است.

ما چگونه بررسی میکنیم؟ - نحوه تست و بررسی
ما چگونه بررسی میکنیم؟ 1

روال ها و خط مشی ویراستاری ایتسکا

 • اگر یک سرویس یا کمپانی مورد علاقه ی ما باشد، به شما خواهیم گفت ( تحت هر شرایطی)
 • اگر تصور کنیم که یک شرکت میتواند بهبود پیدا کند و سرویس های خود را میتواند بهتر کند، به شما خواهیم گفت – تحت هر شرایطی
 • اگر بررسی های ما نشان دهد که یک بروکر معتبر نیست، و با سرمایه گذاری در این بروکر سرمایه شما به خطر خواهد افتاد، به شما خواهیم گفت – تحت هر شرایطی

مواردی که هیچگاه برای پول انجام نمیدهیم:

 • ما هیچگاه نظرمان در خصوص یک بروکر ، سرویس یا سیستم را در ازای دریافت پول یا در ازای دریافت مبلغ همکاری، تغییر نمیدهیم. اگر بروکری معتبر نیست، به شما خواهیم گفت.
 • ما هیچگاه یک محصول ، ربات فارکس یا دوره فارکس را به واسطه دریافت پول تبلیغ نمیکنیم.
 • ما هیچگاه خط مشی و روال خود را برای بررسی یک بروکر تغییر نمیدهیم – حتی اگر شرکای تجاری مان در این خصوص اصرار کنند.
 • ما هیچوقت اطلاعات کاربران را برای اهداف بازاریابی با هیچ بروکری به اشتراک نمیگذاریم.
ما چگونه بررسی میکنیم؟
ما چگونه بررسی میکنیم؟ 2

مفتخریم که اعلام کنیم وبسایت ایتسکا تا کنون بیش از 700 هزار کلمه مقاله به عنوان تحقیق و بررسی ، در خصوص بروکر ها و آموزش های فارکس منتشر کرده است. تمام این کلمات توسط یک نویسنده نگارش شدند و تمامی این مقالات توسط یکی از اعضای تیم تحقیق ایتسکا، حقیقت سنجی شده اند. تمام مطالب ما توسط یک انسان ( و نه هوش مصنوعی) نوشته میشوند و تمامی ویرایش ها توسط تریدر های مقیم ایران انجام میگردد.

استفاده از هوش مصنوعی هیچوقت یکی از راهکار های ما برای تولید محتوا نبوده و نخواهد بود.

بررسی و ارزیابی بروکر ها و متد‌های تست ما

امتیاز دهی بروکر ها در ایتسکا بر منای ویژگی های جمع اوری شده و اطلاعات هر بروکر انجام میشود. متخصصین ما، در تمام بروکر هایی که امتیاز دهی شدند ثبت نام میکنند و از خدمات بروکر به صورت کامل استفاده میکنند.

متد های تست بروکر ها توسط ایتسکا
ما چگونه بررسی میکنیم؟ 3

نحوه بررسی به این شکل شروع میشود که یک آنالیز جامع از تمام امکانات و ویژگی های یک بروکر و محصولاتی که ارائه میدهد توسط متخصصین ایتسکا انجام میشود. به عنوان مثال، یک بروکر اعلام میکند که ما لوریج 1:1000 به کاربرانمان ارائه میدهیم و واریز و برداشت ریالی داریم و پشتیبانی ما 24 ساعته است. لیست تمامی مواردی که برای امتیاز دهی به بروکر بررسی میکنیم :

 1. بررسی سایت بروکر – مواردی مانند: آیا کاربران میتوانند به راحتی بخش های مختلف سایت را پیدا کنند؟ آیا دسترسی های سایت برای کاربران به خوبی تعریف شده؟ آیا کاربران میتوانند به راحتی واریز و برداشت انجام دهند؟
 2. ادعاها و ویژگی ها – مواردی مانند: آیا کمیسیون اعلامی و کمیسیون اعمالی یکسان است؟ آیا اسپرد در بازه های مختلف همانی هست که بروکر اعلام کرده؟
 3. بررسی نحوه ثبت نام
 4. بررسی نحوه احراز هویت
 5. بررسی رگوله ها
 6. بررسی پلتفرم های معاملاتی که بروکر در اختیار کاربران قرار میدهد
 7. بررسی قدمت ، اعتبار و حسن شهرتِ بروکر
 8. بررسی نظرات کاربران در فروم های مختلف در خصوص بروکر
 9. بررسی شکایات ثبت شده از بروکر
 10. بررسی پشتیبانی و خدمات بروکر
 11. بررسی سرعت ترید در بروکر
 12. بررسی حساب هایی که بروکر به کاربران ارائه میدهد
 13. بررسی اپلیکیشن موبایل و وب در بروکر
 14. بررسی اسپرد، کمیسیون ، سواپ و هزینه های مخفی بروکر

ما تمام مواردی که بروکر اعلام کرده است را بررسی میکنیم. این بررسی از وبسایت بروکر شروع میشود. ما حتی بررسی میکنیم که از چه پلتفرمی برای نوشتن وبسایت استفاده کرده اند. سپس یک اکانت در بروکر ایجاد میکنیم و منتظر میمانیم تا اولین تماس از سمت بروکر با ما برقرار شود.

ثبت نام در بروکر و احراز هویت

پس از اینکه سایت بروکر را بررسی کردیم، و ویژگی های خدماتی بروکر را لیست کردیم، به مرحله ثبت نام میرسیم. در این مرحله، یک اکانت با اطلاعات حقیقی ایجاد میکنیم و سپس احراز هویت انجام میدهیم. مشخصا در این مرحله بررسی میکنیم که احراز هویت با چه مدارکی انجام میشود و چقدر زمان میبرد.

بررسی رگوله بروکر ها

در مرحله بعدی به رگوله های بروکر میرسیم. پیشتر هم ذکر کردیم که بسیاری از رگوله هایی که بروکر ها اعلام میکنند، اصلا به ایرانیان خدمات ارائه نمیدهند. پس ما بررسی میکنیم که با کدام رگیولیشن به ایرانیان ارائه سرویس میکنند. رگولاتور ها به پنج دسته اصلی تقسیم میشوند، دسته اول یا Tier1 نشان دهنده اعتبار بالای رگولاتور ها هستند. این بروکر ها سرمایه کاربران را در مقابل ورشکستگی بروکر بیمه میکنند. و دسته پنجم یا Tier5 رگولاتور هایی هستند که یا سرمایه کاربران را بیمه نمیکنند یا سخت گیری بسیار کمی در تایید کاربران دارند. البته در بروکر هایی که به ایرانیان سرویس ارائه میدهند، یک دسته ی دیگر از رگولاتور ها هستند که اساسا رگولاتور نیستند! یعنی بروکر اعلام میکند که ما رگوله شرکت svgfsa را داریم. در حالی که این مجموعه اساسا به بروکر ها رگوله ارائه نمیدهد. اساسا کارِ این مجموعه ارائه خدمات به شرکت های مالی نیست و فقط یک ثبتِ شرکتِ ساده است.

بررسی حساب های بروکر ها

در مرحله بعدی تمام حساب هایی که بروکر ها به کاربران ارائه میدهند بررسی میشود. حساب های مختلف اسپرد ها و کمیسیون ها و شرایط مختلفی دارند. اساسا دلیل اینکه این حساب ها ایجاد میشوند، این است که کاربران بر اساس نیازشان یک حساب را انتخاب کنند. ما در این حساب را حداقل به میزان 100 دلار شارژ میکنیم تا زمان واریز و نحوه واریز را به صورت کامل بررسی کرده باشیم. سپس ترید های خود روی این حساب را انجام میدهیم تا اسپرد و کمیسیون نهایی را در حساب مشاهده کنیم.

کمیسیون ها، اسپرد و هزینه های مخفی

هر بروکر در مرحله های مختلف ممکن است از کاربر کمیسیون دریافت کند. این مرحله ها شامل : مرحله واریز وجه. مرحله برداشت وجه. انتقال وجه بین حساب ها. ترید و هزینه فعالیت نکردن است.

برای بررسی این هزینه ها، ما سناریو های مختلفی که یک تریدر با آن مواجه هست را طراحی کرده ایم. به عنوان مثال، یکی از سناریو هایی که طراحی کرده ایم بر اساس باز و بسته کردن معامله روی ارز یورو به دلار است. میانگین اسپرد روزانه این ارز در بروکر توسط تیم ما بررسی میشود. ما در بروکر یک معامله خرید و یک معامله فروش در بازه های زمانی مختلف باز میکنیم (هرکدام به اندازه یکصدمِ لات) و این معامله را تا هفت روز باز میگذاریم. در این مرحله، ما میتوانیم به صورت دقیق مشاهده کنیم که اسپرد اکانت ها ، کمیسیون ها سواپ ها و هزینه های مخفی بروکر ها به شکلی هستند.

ما چگونه بررسی میکنیم؟ - نحوه تست و بررسی
ما چگونه بررسی میکنیم؟ 4

در سناریوی دیگر، ما معامله ای را روی طلا و نزدک باز میکنیم. هدفِ انجام این کار، این است که “هزینه های پرداختی نهایی کاربران” را استخراج نماییم.

بررسی پلتفرم بروکر ها

هر بروکر پلتفرم های مختلفی به کاربران ارائه میدهد، معروف ترین پلتفرم ها، متاتریدر 4 و متاتریدر 5 هستند. اما بعضی بروکر ها ، پلتفرم cTrader و پلتفرم web نیز به کاربران ارائه میدهند. که این مورد نیز بررسی میشود. در این مرحله، سرعت انجام معاملات را نیز بررسی میکنیم. در برخی بروکر ها، زمانی ثبت درخواست خرید یا فروش و زمانی که درخواست خرید یا فروش ثبت میشود، متفاوت است. گاها بیش از 10 ثانیه طول میکشد تا ترید شما باز شود. این مشکل زمان بسته شدن ترید نیز در برخی بروکر ها مشاهده میشود.

بررسی نظرات کاربران

در مرحله آخر، به این موضوع میرسیم که آیا از این بروکر شکایتی در گروه های تلگرامی یا وبسایت های مختلف ثبت شده یا خیر. تمام شکایات ثبت شده از بروکر ها را بررسی میکنیم. مهمتر از خودِ شکایات، پاسخ بروکر است! تفاوت زیادی بین بروکری که پیگیر مشکلات کاربران است و بروکری که پیگیر مشکلات کاربران نیست وجود دارد. ما در این مرحله به ایمیل های ایتسکا و شکایاتی که کاربران سایت خودمان در خصوص یک بروکر کرده اند نیز مراجعه میکنیم و این موارد را نیز در امتیاز دهی دخیر میکنیم.

وزن دسته بندی ها در لیست زیر به شما ارائه میگردد:

دسته بندی بررسیوزن
ثبت نام و احراز هویت12%
رگوله25%
حساب ها13%
کمیسیون اسپرد و دیگر هزینه ها17%
پلتفرم ها19%
نظرات کاربران14%

نحوه امتیاز دهی – متودولوژی امتیاز ها

امتیاز های بله / خیر

در ایتسکا، بررسی بروکر ها با یک چک لیستِ بله و خیر شروع میشود. این چک لیست بر اساس بیش از 70 شاخص و متغیر است که این چک لیست رتبه بندی و امتیاز اولیه بروکر را مشخص میکند.

اما این بله و خیر دقیقا به چه معناست؟

هر بله ای که یک بروکر دریافت کند، با توجه به ارزشِ آن ردیف، تبدیل به یک امتیاز میشود. مثلا ارزشِ ردیفِ واریز و برداشتِ ریالی، 5 است. اگر بروکر این ویژگی را داشته باشد، پنج امتیاز دریافت میکند. در زیر نمونه کوچکی از چک لیست ما را مشاهده میکنید:

ویژگی ارزشبله / خیرامتیاز
ارائه حساب اسلامی2بله2
واریز و برداشت ریالی5بله5
رگولاتور های tire 210خیر0
رگولاتور های tire 38بله8
این یک جدول به عنوان نمونه است که ما چهار ردیف ویژگی را برای یک بروکر بررسی کرده ایم.

حال طبق جدول بالا، این بروکر 15 امتیاز از 25 امتیاز ممکن را گرفته است. تصور کنید که فقط همین چهار ردیف را میخواهیم به امتیازی از 100 تبدیل کنیم، در این حالت ، امتیاز بروکر 60 از 100 خواهد شد.

امتیاز نظرات تیم

در این مرحله، تیم تحقیقات ما در هر زمینه ای بروکر را بررسی میکند ( که دسته های بررسی را در بالا شرح دادیم). هر دسته امتیازی از 1 تا 10 ( که نمره یک به معنای خیلی بد و نمره 10 به معنای خیلی خوب است) از کارشناسان ما دریافت میکند. لازم به ذکر است که با وجود اینکه کارشناسان تیم تحقیق ما متخصص بررسی بروکر ها هستند اما وجود نظرات شخصی آنها در این مرحله، اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل، در این مرحله برای بهبود امتیاز دهی، تیم حقیقت سنجی نیز به این پروسه وارد میشود.

در این مرحله بابت نمره هایی که کارشناسان ما به بروکر ها میدهند، دلایلی ارائه میکنند که این دلایل در ساختار بله و خیر قرار نمیگیرد. تیم حقیقت سنجی، این دلایل را بررسی میکند و در صورتی که دلایل واقعی نباشد، نمره ای که کارشناس از بروکر کسر کرده را به بروکر باز میگرداند.

امتیاز نهایی

برای اینکه امتیاز نهایی هر بروکر را به آن بروکر بدهیم، میانگین از دو امتیاز (که هرکدام به درصد تبدیل شده اند) میگیریم. به عنوان مثلا، در مرحله اول یک بروکر امتیاز 72 را دریافت کرده و کارشناسان ما امتیاز 66 را به بروکر داده اند. پس امتیاز نهایی بروکر در سایت ما، 69 خواهد بود.

در این صفحه، ما به صورت کامل متودولوژی امتیاز دهی ایتسکا به بروکر ها و دلیل رتبه بندی آنها در بخش های مختلف را به شما اعلام کردیم. در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر، میتوانید با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

ما چگونه بررسی میکنیم؟ - نحوه تست و بررسی
ما چگونه بررسی میکنیم؟ 5