لبه معاملاتی Trading Edge چیست؟ – نحوه پیدا کردن لبه های معاملاتی | تفاوت لبه معاملاتی با استراتژی معاملاتی

لبه معاملاتی چیست؟

لبه معاملاتی تکنیکی است که احتمال موفقیت در معامله و کسب سود یک معامله گر در مقایسه با سایر معامله گران در بازار را افزایش می دهد. مفهوم لبه معاملاتی در ابتدا کمی گیج کننده به نظر می رسد. ولی تا انتهای مقاله به درک واضحی از آن خواهید رسید و خواهید توانست لبه های معاملاتی را در بازار پیدا کنید.

این مقاله درس 20 از دوره اسمارت ایستکا می باشد. در درس قبلی دلایل شکست معامله گران فارکس را عنوان کردیم. و در این درس به آموزش لبه معاملاتی و نحوه ساخت آن و نیز تفاوت آن با استراتژی معاملاتی می پردازیم.

لبه معاملاتی Trading Edge چیست؟

لبه معاملاتی Trading Edge تکنیکی است که مزایایی را در تریدر نسبت به سایر معامله گران در بازار ایجاد می کند و احتمال موفقیت در معامله و نیز کسب سود او را در دراز مدت بالاتر می برد.

برای درک بیشتر لبه معاملاتی مثالی برایتان آورده ایم.

فرض کنید شما با چند سال تجربه معاملاه در بازار بورس به این نتیجه رسیده اید در فصل های خاص و یا در ماه های خاصی قیمت یک سهم به حد مشخصی رسیده و در ماه خاصی نیز به کف می رسد!

لبه معاملاتی Trading Edge چیست؟
لبه معاملاتی Trading Edge چیست؟

معامله گری که از این موضوع بر حسب تجربه و یا بسیاری عوامل دیگر که در ادامه آموزش می دهیم آگاهی یافته است ، در واقع به تکنیک لبه معاملاتی رسیده و چون از این موضوع آگاهی دارد با مدیریت ریسک می تواند در زمان افت قیمت خریده و در زمان اوج نیز بفروشد و نسبت به سایر تریدر ها احتمال کسب سود او بیشتر است.

به این تکنیک لبه معاملاتی گفته می شود که قابلیت تبدیل شدن به استراتژی معاملاتی را دارد.

هنگام پیدا کردن لبه های معاملاتی ، ایجاد و یا استفاده از آنها قرار نیست همیشه سود کنید. بلکه در دراز مدت برایند سود معاملاتی شما بهتر خواهد بود.

به زبان ساده تر کسی که چندین سال با جفت ارز خاصی کار کرده و رفتار آن را می شناسد احتمال موفقیت بیشتری نسبت به تریدری دارد که برای اولین بار می خواهد با همان جفت ارز کار کند.

فرض کنید بر اثر یک اتفاق ناگوار قیمت یک سهم دچار افت شدیدی می شود. معامله گران این سهم که چند سال است با این سهم ترید می کنند ، می دانند این سهم حتی اگر دچار افت شدیدی شود باز هم به قیمت اولیه خود بر می گردد و اقدام به خرید سهم در قیمت پایین  می کنند. این عمل لبه معامله این تریدر های آگاه است.

البته ممکن است حتی پیش بینی آنها اشتباه باشد و قیمت دوباره بالا نیاید. ولی در دراز مدت افرادی که لبه معاملاتی دارند سود بیشتری در بازار نسبت به سایر افراد کسب می کنند.

روش های زیادی برای پیدا کردن لبه های معاملاتی در بازار وجود دارند. لبه معاملاتی شانس موفقیت و سود بردن شما از بازار را افزایش می دهد. اگر بتوانید به هنر پیدا کردن لبه معاملاتی برسید ، می توانید از آن برای عامله در بازار های مختلف اعم از بورس ، فارکس ، ارز دیجیتال و … استفاده کنید.

اهمیت پیدا کردن لبه های معاملاتی

پیدا کردن لبه های معاملاتی و نحوه یافتن این لبه ها برای بقای تریدر در بازار بسیار مهم است. در بازار های معاملاتی در حال رقابت با افراد بسیار باهوش و با تجربه هستید. و افراد مبتدی و بی تجربه معمولا قربانیان این بازار هستند.

با داشتن لبه معاملاتی در بازار شما ارجحیت هایی نسبت به سایر معامله گران در بازار خواهید داشت. لبه های معاملاتی با روش هایی نظیر معامله واقعی در بازار ، کسب تجربه ، طوفان فکری ، مطالعه وبسایت های مختلف ، ارتباط با تریدر های موفق و … حاصل می شود.

اهمیت پیدا کردن لبه های معاملاتی
اهمیت پیدا کردن لبه های معاملاتی

در بازار نیز مانند طبیعت یک ساختار زیست محیطی وجود دارد. پس برای پیدا کردن لبه معاملاتی و یا به عبارتی فرصت های معاملاتی در بازار باید به بومی شناسی در بازار برسید.

اصطلاح فرصت معاملاتی برای لبه معاملاتی زیاد صحیح نیست. زیرا فرصت های معاملاتی بیشتر در استراتژی معاملاتی مطرح می شوند. ولی لبه معالاتی بیشتر به شناخت بازار و ارز ها و نیز سهام و شناخت رفتار آنها ربط دارد.

هر چه در بازار به کسب دانش پرداخته و تجربه بیشتری کسب کنید ، بهتر خواهید توانست لبه های معاملاتی را پیدا کنید.

مزایای لبه معاملاتی

لبه معاملاتی بسیار شبیه بازی مجموع-صفر می باشد. در این بازی سود یک طرف دقیقا برابر با ضرر طرف دیگر است. در دنیای فارکس نیز به همان اندازه که شما در یک معامله سود می کنید ، طرف مقابلتان در ضرر خواهد بود. بازی مجموع-صفر بازی رقابتی اکید نیز نامیده می شود.

بازار فارکس دقیقا یک بازی بازی مجموع-صفر می باشد. یعنی در دنیای بازار های مالی پول ها دائما در حال جابجایی بین اکانت های مختلف است. و تریدر ها در حال رقابت شدید برای رسیدن به سود هستند.

پس برای بقا و کسب سود در این بازار حتما باید لبه معاملاتی داشته باشید تا شانس خود برای موفقیت در بازار را نسبت به سایر تریدر ها افزایش دهید.

لبه معاملاتی پیش نیزا ساخت استراتژی معاملاتی بوده و ایجاد استراتژی از لبه معاملاتی نشات می گیرد. در لبه معاملاتی باید بازدهی کمی بیشتر از میزان بازدهی میانگین شما باشد. برای استفاده از لبه معاملاتی در معاملات بهترین شیوه بک تست در متاتریدر می باشد. تا در صورت مفید بودن از آن در معاملات و بازار واقعی استفاده کرد.

در لبه معاملاتی معامله گر باید بازه ها و ابزار هایی برای ترید پیدا کند که احتمال رقابت در آنها کمتر بوده و شانس موفقیت و سود معامله گر بیشتر باشد. در لبه معاملاتی از تکنیک های آماری برای پیدا کردن راه های ورود و خروج از معامله استفاده می شود.

برای پیدا کردن لبه معاملاتی تریدر تنها چیزی که نیزا دارد ، خلاقیت ، دانش و تجربه است.

هنگام استفاده از لبه معاملاتی باید بدانید که قرار نیست لزوما همیشه در سود باشید. بلکه با لبه معاملاتی برایند سود بلند مدت شما فزایش خواهد یافت.

تفاوت لبه معاملاتی با استراتژی معاملاتی

لبه معاملاتی لزوما با اسنراتژی معاملاتی یکسان نیست. بلکه به نوعی انحراف از میانگین معاملات و سود های کسب شده می باشد. و به نوعی به تریدر برترید در مقایسه با سایر تریدر ها اعطا می کند.

لبه معاملاتی قابلیت تبدیل شدن به استراتژی معاملاتی را دارد.

برای مثال در بازار سهام بیش از دو دهه است که سهام بعد از نوسانات تمایل برگشت به قیمت های میانگین را دارند. این آگاهی و یا دانش یک استراتژی نمی باشد. ولی یک لبه معاملاتی محسوب می شود.

برای مثال معامله گری که از این دانش آکاهی دارد در صورت افت شدید قیمت یک سهم و خرید در کف می تواند با برگشت قیمت به میانگین سود خوبی کسب کند.

در مثال دیگری تجربه بسیاری از تریدر ها نشان می دهد ، سهامی که در گذشته عملکرد خوبی نداشته اند (در دوره یک تا 12 ماهه) ، در آینده نیز عملکرد خوبی نخواهند داشت و بالعکس.

پس می توان با بررسی عملکرد سهام معاملات بهتری انجام داد.

نحوه پیدا کردن لبه های معاملاتی در بازار

پیدا کردن لبه های معاملاتی تا حدودی مشکل است. زیرا فردی که به دانش مهمی از بازار رسیده است که احتمال موفقیت در معامله او را بالا تر می برد ، طبیعی است این دانش را با دیگران اشتراک نخواهد گذاشت تا خود سود بیشتری ببرد.

به همین دلیل استراتژی هایی که عمومی شده و افراد زیاد از آن استفاده می کنند به مروز زمان از بین می روند. با این وجود پیدا کردن لبه های معاملاتی تا حدودی از یافتن و ایجاد استراتژی معاملاتی راحتتر می باشد.

در ادامه چندین روش برای پیدا کردن لبه های معاملاتی در بازار معرفی می کنیم.

تجربه

زمانی که سال ها در بازار معامله کنید و مدام در حال آزمایش استراتژی و روش های مختلف باشید به راحتی می توانید به لبه معاملاتی در سهام و ارز های مختلف رسیده و از آنها استفاده کنید.

پس همیشه باید در بازار معامله کنید تا بتوانید لبه معاملاتی را تشخیص دهید.

معاملات واقعی

بسیاری از افراد بعد از پیدا کردن لبه ها اقدام به بررسی اعداد و ارقام بر روی کاغذ و … می کنند. پس حتی المقدور از یک حساب آزمایشی فارکس استفاده کرده و در دنیای واقعی معامله کنید تا بتوانید لبه های معاملاتی را پیدا کنید.

بررسی داده های گذشته

زماین که یک سهم و یا جفت ارز و … را معامله می کنید ، حتما داده ها و استراتژی های گذشته را یادداشت کرده و آنها را بعدا بررسی و آزمایش کنید. زیرا در بسیاری از موارد تاریخ تکرار می شود. . با این اصل می توانید لبه معاملاتی پیدا کنید.

مطالعه وبسایت ها

بسیاری از وبسایت ها اطلاعات مفیدی در اخیتار کاربرانشان قرار می دهند. بعضی از این وبسایت ها تجارب تریدر های حرفه ای را در اختیار مشترکان خود قرار می دهند.

اشتراک در بعضی از این وبسایت های فارکسی و بورسی ارزش خرید کردن را دارد. و می توان با عضویت در آنها به لبه معاملاتی رسید.

در فارکس هر چه اطلاعات و دانش فرد نسبت به سایر رقبا بیشتر باشد ، احتمال موفقیت نیز بالا تر می رود.

مطالعه کتاب ها

مطالعه کتاب ها نیز همانند مطالعه وبسایت ها می تواند برای پیدا کردن لبه های معاملاتی مفید باشد. زیرا در کتاب های آموزشی این حوزه می توانید تا حد زیادی تجارت خود را گسترش دهید.

 بک تست گرفتن از لبه معاملاتی

زمین که به یک لبه معاملاتی رسیدید مدام از آن بک تست بگیرید تا بتوانید با استفاده از این لبه به سودآوری در معاملات دست پیدا کنید.

ارتباط با تریدر های حرفه ای

اگر می خواهید با تریدری به درآمد برسید، مدام باید با سایر معامله گران در ارتباط باشید و از تجارب و ایده های آنها استفاده کنید.

سعی کنید در انجمن ها حضور فعالی داشته و با معامله گرانی که سابقه معاملاتی سئدآوری داشته اند دائما تعامل داشته باشید.

در درس بعدی از دوره اسمارت مانی (پرایس اکشن پیشرفته) به مبحث آیا فارکس قمار است پرداخته ایم.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.