آموزش معاملات آپشن در چارت روزانه

معاملات آپشن در چارت روزانه

در این قسمت نحوه انجام معاملات آپشن در چارت روزانه را آموزش می دهیم. بهتر است قبل از مطالعه این مقاله درس قبلی ما یعنی “معاملات آپشن چیست؟” را مطالعه نمایید. این مقاله درس 51 از آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک ال بروکس به زبان فارسی و به صورت رایگان ایجاد شده و در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

معاملات آپشن در چارت روزانه

در کل تریدر ها همیشه به دنبال راهی برای کسب سود بیشتر هستند. تریدر هایی که به صورت روزانه ترید می کنند در تلاشند از ریسک معاملات پیوسته و شبانه روزی دوری کنند. به این دلیل تریدر های روزانه بهتر می توانند از معاملات آپشن استفاده کنند.

پس در کل ریسک معاملات آپشن کمتر از ریسک معاملات سهام عادی است. از طرف دیگر میزان سود و هزینه ای که بابت معاملات آپشن صرف می شود ، مانند سهام عادی می باشد.

در این مورد نیز باید هنگام معامله آرامش خاطر داشته باشید. زیرا هر چه استرس و نگرانی کمتری در مورد از دست رفتن سرمایه خود داشته باشید ، بهتر و راحتتر می توانید معامله کنید.

استراتژی های جایگزین خرید سهام

در معاملات سهام زمانی که حد ضرر دور می شود معمولا اولین کاری که باید انجام داد ، معامله با حجم کم می باشد.

تریدر های معاملات آپشن می توانند از استراتژی های جایگزین سهام استفاده کنند. در این قسمت چند مورد را بیان می کنیم.

برای مثال فرض کنید بازار در یک روند صعودی قوی قرار دارد. در این حالت حد ضرر سه برابر حالت عادی است. در این حالت تریدر معاملات آپشن و یا تریدری که هم معاملات سهام و هم معاملات آپشن انجام می دهد ، می تواند از معامله سهام خارج شده و از استرانژی جایگزین استفاده کند. و در ساده ترین حالت ممکن کال آپشن و یا کال اسپرد بخرد.

اگر بازار نزولی بوده و در مرحله اسپایک قرار داشته باشیم ، پس پولبکی ایجاد نمی شود و حد ضرر زیاد می شود. در این حالت می توان با حجم کمتر معامله کرد.

در استراتژی جایگزین می توان از معامله خارج شد و پوت آپشن و یا پوت اسپرد خرید. در این حالت با خرید پوت در بدترین حالت به اندازه قیمت پوت ضرر خواهید کرد.

علاوه بر این موارد استراتژی های پیچیده تری نیز مانند کالرینگ آپ Collaring up وجود دارند که خارج از بحث ماست.

گاهی اوقات در معاملات معاملات شرایطی پیش می آید که میزان ریسک بیشتر از حالت عادی می شود. در این حالت باید حجم معامله را تعدیل کرده و با حجم کمتری معامله کرد. ولی برخی مواقع کم کردن حجم معامله باعث کاهش شدید سود شده و معامله ارزش خود را از دست می دهد.

در این حالت نیز می توان از استراتژی های جایگزین مانند معاملات آپشن استفاده کرد. اگر بازار صعودی باشد ، می توان کال خرید .

برای مثال به چارت زیر توجه کنید. در شکل زیر شاید شما از همان ابتدا وارد معامله شده اید و با هر پله بالا رفتن بازار حجم معامله خود را کاهش داده اید تا حد ضررتان تعدیل شود.

و یا حتی در این سهم وارد نشده اید و در میانه های این چارت قصد دارید بخرید. از طرفی حد ضررتان نیز دور است. در این حالت به جای معامله با حجم کم می توان از کال آپشن استفاده کرد و کال خرید.

اگر می خواهید معامله خود را چند ماه نگه داشته و 4 تا 5 درصد سود کنید ، در این حالت کال اسپرد بخرید. اما بنابر تحلیل شما اگر بازار در چند هفته آتی 2 یا 3 درصد رشد خواهد کرد ، کال آپشن بخرید.

فرض کنید می خواهید در نقطه A بخرید. در این حالت حد ضرر شما در نقطه B قرار می گیرد که خیلی زیاد است. و این باعث افزایش ریسک معامله شما خواهد شد. در این حالت بهتر است به جای خرید سهم کال بخرید.

معاملات آپشن در چارت روزانه
معاملات آپشن در چارت روزانه

مثال دیگری برایتان آورده ایم. فرض کنید در شکل زیر در قسمت مشخص شده می خواهید بخرید و وارد معامله شوید. از طرف دیگر حد ضرر فاصله دوری داشته و زیاد است. در این حالت به جای کاهش حجم می توان کال اسپرد خرید.

معاملات آپشن در چارت روزانه
معاملات آپشن در چارت روزانه

فرض کنید کال هفتگی را به قیمت 80 سنت خریده اید. در این حالت در بدترین شرایط به اندازه 80 سنت ضرر خواهید کرد. و اگر شما 100 سهم معامله کنید هزینه ای که بابت خرید کال می پردازید 8000 سنت و یا همان 80 دلار است. پس میزان ریسک شما 80 دلار خواهد بود.

استراتژی های جایگزین فروش سهام

همانند خرید سهام برای فروش سهام نیز می توان از استراتژی های جایگزین استفاده کرد. در این حالت نیز زمانی پیش می آید که حد ضرر خیلی بالاتر از نقطه ورود قرار می گیرد. و معامله با حجم کم به صرفه نمی باشد.

با این حال تریدر ترجیح می دهد فروخته و وارد معامله شود. پس می توان از روش های جایگزین برای فروش سهام استفاده کرد. یعنی پوت و یا پوت اسپرد خرید. استراتژی های جایگزین بیشتری نیز وجود دارند مانند: نسبت پوت اسپرد ، پوت اسپرد کلندر و پوت فلای. و احتمالا در آموزش های بعدی مجموعه ایتسکا به آموزش این موارد نیز خواهیم پرداخت.

مثالی را بررسی می کنیم. در شکل زیر شما فعلا معامله ای نکرده اید و در چارت خود کندل های اسپایک نزولی را می بینید. با مشاهده این اسپایک ها به این نتیجه می رسید که بازار پایین تر خواهد رفت. پس در اولین پولبک مانند شکل زیر وارد معامله شده و می فروشید.

حد ضرر نیز در آخرین سقف قرار می گیرد که دور است. و باعث افزایش رسک معامله شده است. از طرف دیگر همچنان قصد داریددر جهت نزولی معامله کنید. در این حالت استراتژی جایگزین خرید پوت می باشد. یعنی منتظر تشکیل پولبک بمانید و پوت را در قیمت بازار و در پولبک بخرید.

فرض کنید پوت را به قیمت 2 دلار خریده اید. در این حالت نیز در بدترین شرایط فقط 2 دلار ضرر خواهید کرد.

معاملات آپشن در چارت روزانه
معاملات آپشن در چارت روزانه

مدت زمان نگهداری معامله آپشن (اختیار معامله)

چه مدت زمانی باید معامله آپشن را نگه داشت؟

تریدر های روزانه معمولا به دنبال کسب سود سریع در بازار هستند. در این حالت تریدر های روزانه معمول بین 1 تا 3 روز از معامله آپشن خارج می شوند. گاهی نیز پیش می آید که معامله را برای چند هفته نگه می داریم.

برای مثال اگر آپشنی را معامله می کنیم که تاریخ انقضای آن 2 یا 3 ماه ه می باشد. در این حالت آپشن را برای هفته نگه می داریم.

بهترین معاملات آپشن

بهترین معاملات آپشن خرید کال و یا پوت در قیمت مشابه می باشد. اگر قرار باشد آپشنی را برای چند روز نگه دارم ، از آپشن های ماهانه استفاده می کنم.

به دلیل داشتن تاریخ انتقضای آپشن ها بهتر است نزدیک ترین آپشنی را معاله کرد که 2 و یا 3 هفته تا تاریخ انقضای آن باقی مانده است.

اگر آپشن در دو هفته منقضی شود ، ارزش آپشن به مرور زمان کم شده و ضرر خواهم کرد.

محاسبه هزینه کال آپشن

فرض کنید کال را به قیمت 1 دلار می خریم. در این حالت می توان 100 سهم را در قیمت مشخص خرید. فرض کنید قیمت سهام 50 دلار است و با این قیمت معامله می شود. و ما کال را به قیمت 50 دلار می خریم. و یک دلار نیز برای کال پرداخت می کنیم.

پس حتی قیمت سهام تا 60 دلار افزایش پیدا کند می توانیم آن را به قیمت 50 دلار بخریم. و در همین لحظه 10 دلار سود می کنیم. ما 1 دلار هم بابت خرید کال پرداخت کرده بودیم. پس 9 دلار سود کرده ایم.

پس اگر برای 100 سهم 100 دلار هزینه کال پرداخت کنیم. و کال را 1 دلار خریده و 2.5 دلار بفروشیم ، در این حالت 1.5 دلار سود کرده ایم و در 100 سهم می شود 150 دلار سود خالص از معامله آپشن ما.

هزینه معامله آپشن

بروکر هایی وجود دارد که 1 دلار بابت کمیسیون خرید و 1 دلار هم بابت کمیسیون فروش دریافت می کنند. پس اپر 10 کال بخرید هزینه ورود و خروج شما از معامله 20 دلار خواهد بود.

علاوه بر آن اسپرد خرید و فروش نیز وجود دارد. و همیشه موقع خرید و فروش ارز ، سهام و یا هر چیز دیگری لحاظ می شود. اسپرد خرید و فروش در معاملات با حجم پایین بالاست.

پس بهتر است معاملات آپشن سهامی که حجم معاملات پایینی دارند ، انجام ندهید. میزان اسپرد در بازار های پرحجم و بزرگ پایین است و برای خرید و فروش به صرفه تر می باشد. برای مثال در هر خرید کال و پوت در یک سهم با حجم بالا کافیست 1 دلار بپردازید.

بررسی هزینه معاملات آپشن با مثال

برای مثال مانند البروکس ما هم هزینه معاملات آپشن اسپایدر را بررسی می کنیم.

فرض کنید کال اسپایدر را با قیمت 1.70 دلار خریده اید. و بنابر تحلیل خود مجبور شدید آن را به همان قیمت یعنی سر به سر بفروشید. برای مثال آن را در قیمت 1.69 می فروشید. در این حالت در همان ابتدای کار 1 دلار ضرر می کنید. 1 دلار هم بکمیسیون خرید و یک دلار هم بابت کمیسیون فروش می پردازید. یعنی 3 دلار ضرر!

در این حالت اگر 300 کال در چنین شرایطی معامله می کردید ، 300 دلار ضرر داشتید.

معاملات آپشن در قیمت مشابه

کال و پوت آپشن با حجم بالایی در قیمت مشابه معامله می شوند. حجم معاملات بالا باعث می شود کمترین میزان اسپرد را برای خرید و فروش بپردازیم. و می توانیم برای معامله از سفارش بازار Market Order استفاده کنیم.

سود آوری معاملات آپشن

سود کسب شده در بازار آپشن بسیار سریع تر از دست می رود. یعنی اگر در عرض دو ، سه روز به یک سود خوب رسیده اید ، در این حالت بهتر است سیو Save سود کرده و بخشی از پوزیشن خود را ببندید.

در کل زمانی که قیمت آپشن دو برابر می شود ، باید نیمی از معامله را بست.

هرچه به تاریخ انقضای اختیار معامله نزدیک تر می شویم ، سود ما نیز کاهش می یابد.

پس نباید معامله آپشن را برای مدت زمان زیادی نگه داریم.

اگر کال و یا پوت بخرید و بازار به سرعت به سمت بالا برود ، در این حالت قیمت آپشن سریع تر از تصور ما بالاتر خواهد خواهد رفت. زیرا هزینه آپشن توام با نااطمینانی است. و این امر باعث نوسانات قیمتی در معاملات آپشن می شود.

یعنی بازار ناگهان به یک قیمت بالا رسیده و سریعا کاهش پیدا می کند. پس در چنین شرایطی زمانی که بازار بیش از حد رشد می کند باید تمام و یا بخشی از پوزیشن خود را ببندید.

بررسی کال اسپرد و پوت اسپرد

برای سودآوری اسپرد باید یک حرکت بزرگ ایجاد شود. فرض کنید قیمت سهام 100 سنت است و اسپرد 100 را با قیمت 1.05 می خرید. برای اینکه سود آور شوید باید بازار تا نزدیکی 1.05 پیش برود.

اگر می خواهید در 1-3 روز از معامله خارج شوید ، و فکر می کنید قیمت به 1.01 خواهد رسید ، یعنی حتی اگر اسپرد را با قیمت 1.05 نخرید ، می توانید کال بخرید. پس اگر دید شما کوتاه مدت بوده و می خواهید در عرض 1 تا 3 روز خارج شوید می تواند به جای اسپرد کال بخرید.

در کل خرید اسپرد زمانی ارزش دارد که طبق تحلیل ما تغییر قیمتی 5 تا 10 درصدی در چند هفته آتی داشته باشیم.

فرض کنید اسپرد 3 تا 5 درصدی خریده اید. و اسپرد در قیمت 140 قرار دارد. کال اسپرد را نیز در قیمت 145/140 می خرید. یعنی کال را در قیمت 140 می خرید و در قیمت 145 می فروشید. و با این روش هزینه خرید را تامین می کنید.

در کل زمانی که اسپرد می خرید ، در این حالت باید استرایک دو یا سه برابر بزرگتر از هزینه باشد. برای مثال اگر پوت اسپرد می خرید ، مثلا پوت را در قیمت 140 خریده و در قیمت 135 می فروشید. تفاوت قیمت 5 دلار می شود. در این حالت باید حداکثر 1.7 دلار برای خرید آن هزینه کنید. اما گاهی هزینه پراختی تا 2.5 نیز بالا می رود.

اما نباید هیچگاه بیشتر از 2.50 دلار پرداخت کرد. زیرا معامله ما به صرفه نخواهد بود و سودآوری نخواهد داشت.

اگر می خواهید نسبت یک به سه باشد ، در این صورت باید با قیمت بیشتر بخرید. اگر می دانید یک حرکت بزرگ شکل خواهد گرفت خرید با قیمت بالاتر ایرادی ندارد.

استراتژی های معاملات آپشن

برخی تریدر ها ادعا می کنند در استراتژی های پیچیده معاملات سهام بازدهی خیلی بزرگتر از ریسک می شود. مانند پوت فلای و یا پوت باترفلای

برای مثال پوت فلای را 1 دلار خریده و 5 دلار می فروشیم که بازدهی بالیی دارد. از طرفی این معالات و استراتژی ها کمیسیون و اسپرد بالایی نیز دارد. معمولا اسپرد این استراتژی های پیشرفته 4 برابر حالت عادی می باشد.

از طرف دیگر می دانیم هیچ معامله کاملی وجود ندارد. زیرا طبق معادله تریدر زمانی که بازدهی خیلی بزرگتر از ریسک باشد ، معمولا ضرر می کنیم!

پس در کل بهتر است معاملاتی را که بازدهی خیلی بیشتر از ریسک می شود را در کل انجام ندهید.

بهترین زمان معاملات آپشن

بهترین زمان برای ورود به معامله آپشن مشاهده یک ستاپ معاملاتی واضح و روشن است. برای مثال چارت روزانه ، هفتگی و یک ساعته را بررسی می کنیم.

معمولا بهتر است قبل از انتهای روز و هنگام مشاهده یک سیگنال بار و کی بار قوی وارد شوید. البروکس در بیشتر مواقع در چارت روزانه و یا یک ساعته معامله می کند.

زمانی که بر اساس چارت سهام به این نتیجه می رسیم که معامله ما تمام شده است ، ما نیز از معامله آپشن خارج می شویم.

برای مثال اگر سهام نیز معامله کردید و حد ضررتان زده شد ، در این حالت از معامله آپشن نیز سریع خارج شوید.

و یا اگر در معامله سهام به حد سود خود که دو برابر ریسک بود رسیدید ، و یا قیمت آپشن دو برابر شد ، در این حالت می توان تمام و یا نیمی از معامله را بست.

بهترین سهام برای معاملات آپشن

دامنه معاملاتی در اکثر سهم ها (منظور ما در این قسمت بازار بورس جهانی است نه ایران!) بین 1 تا 2 درصد است. و در عرض چند روز نیز بین 2 تا 10 درصد تغییر می کند. و آپشن نیز به اندازه نصف این میزان دچار نوسان و تغییر می شود.

مثال هایی را در این خصوص بررسی می کنیم.

برای مثال سهمی با قیمت 100 دلار داریم. و کال کاه ماهانه را با قیمت 100 دلار خریده ایم. و 2 دلار بابت آن پرداخت کرده ایم. یعنی 200 دلار بابت خرید 100 سهم.

فرض کنید سهم در عرض 3 روز 3 درصد رشد می کند. یعنی 3 دلار افزایش قیمت. و قیمت سهم 103 دلار می شود. و کال نیز به اندازه 1.5 افزایش خواهد یافت. و می توانید آن را به قیمت 3.5 دلار بفروشید. و 1.5 دلار در کال سود می کنید. و 1.5 در 100 سهم می شود 150 دلار.

مثال دیگری از اپل AAPL را بررسی می کنیم. فرض کنید قیمت اپل 600 دلار است. و طبق تحلیل شما قیمت آن کاهش خواهد یافت. پس یک پوت ماهانه در قیمت مشابه می خرید. و 27 دلار باید خرید این پوت هزینه می کنید.

فرض کنید در سه روز آتی اپل 3 درصد کاهش یافت. و این 3 درصد معادل 18 دلار است. پوت نیز به اندازه نصف این میزان تغییر خواهد کرد. یعنی ارزش آن به اندازه 9 دلار افزایش خواهد یافت. و می توانید آن را به قیمت 36 دلار بفروشید و 9 دلار روی پوت سود کنید.

پس در حالت کلی پوت را 2700 دلار خریده و 3600 دلار فروختید. و سود خالص شما 900 دلار خواهد شد.

بعضی سهام مانند اپل برای معاملات آپشن فوق العاده هستند. زیرا حجم معاملات آپشن ماهانه برای این سهم در قیمت مشابه حدود 3000 آپشن در روز می باشد. که حجم بسیار بالایی می باشد.

برای معاملات آپشن ماهانه بهتر است از سفارش محدود استفاده کرد. ولی برای سهام بزرگی مانند اپل و اسپایدر می توان از خرید و فروش در قیمت بازار نیز استفاده کرد.

در این سهام اسپرد خرید و فروش نیز کم و مناسب است. برای مثال اسپرد خرید و فروش در اپل با قیمت 600 دلار فقط 10 سنت است.

هنگام انتخاب سهام برای معامله آپشن باید سهامی را انتخاب کنید که حجم معامله خوبی داشته باشد و هر زمان بخواهید سفارش شما به سرعت انجام شده و بتوانید به راحتی از آن خارج شوید.

سهامی که حجم پایینی داشته و لی در عوض تعداد معاملات بالایی دارند ، برای خرید آپشن مناسب هستند. و می توان به راحتی خرید و فروش کرد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.