DAO چیست؟ تعریف – هدف و مثال در مورد DAO

DAO چیست؟ تعریف - هدف و مثال در مورد DAO - Dao

DAO مخفف Decentralized Autonomous Organization سازمان‌ خودگردان غیرتمرکز است. DAO ها آن دسته از سازمان‌هایی هستند که توسط برنامه‌های رایانه‌ای رمزگذاری شده و به نام قراردادهای هوشمند اداره می‌شوند. تمام تاریخچه مربوط به تراکنش‌ها و دستورالعمل‌های برنامه در درون یک بلاک چین مدیریت و سازماندهی می‌شود.

بیشتر بخوانید: با سرمایه کم چه ارز دیجیتالی بخریم؟

DAO چیست؟

DAO اصطلاحی است که بیشتر مرتبط با ارزهای دیجیتال است و روشی برای گردهمایی دیجیتالی را می‌تواند توصیف کند. این اصطلاح در واقع یک راهی است که شما می‌توانید به صورت آنلاین یک هدف مشترک را سازماندهی کنید، بدون آنکه به یک مرجع مرکزی نیاز داشته باشید.

عملکرد DAO

DAO یکی از ارزهای دیجیتال غیر متمرکز سازی است. این ایده صرفاً برای آسان کردن پرداخت و یا ثبت تراکنش‌ها انجام گرفته که به یک مرجع مرکزی نیازی نداشته باشند. به جای آن ارزهای دیجیتال با کمک فناوری بلاک چین اداره می‌شوند.
DAO گروهی از افرادی است که با داشتن هدف مشترک بر روی یک پروژه همکاری دارند، اما به یک مرجع مرکزی متصل نیستند. اعضای DAO تصمیم گیری می‌کنند و فناوری بلاک چین آن تصمیمات را به صورت خودکار و بر اساس مجموعه‌ای از قوانین تعیین شده به اجرا در می‌آورد.

DAO چیست؟ تعریف - هدف و مثال در مورد DAO - Dao
DAO چیست؟ تعریف - هدف و مثال در مورد DAO 1


تا به امروز تقریباً ۵۰۰۰ DAO در حال فعالیت هستند. عمده‌ترین تمرکز آنها بر روی امور مالی و رسانه‌ها است. عمدتاً می‌توانیم بگوییم که موارد استفاده DAO نامحدود می‌باشد. به عنوان مثال یک سازمان مستقل غیر متمرکزی و یا همان DAO برای جنگ زدگان و قربانیان اوکراین تاسیس شد. این گروه یک NFT پرچم اوکراین را ضرب کرد. آن را در حراج فروخت و بیش از ۳ میلیون پوند دارایی را به جنگ زدگان اوکراین توزیع کرد.

ویژگیتوضیحات
ماهیتسازمان غیر متمرکز
هدفآسان کردن پرداخت و ثبت تراکنش‌ها بدون نیاز به مرجع مرکزی
فناوریبلاکچین‌
اعضاافرادی با هدف مشترک
تصمیم‌گیریتوسط اعضا
اجرابه صورت خودکار توسط بلاکچین‌ و براساس قوانین تعیین شده
تعداد فعالحدود ۵۰۰۰
تمرکزامور مالی و رسانه
موارد استفادهنامحدود

نحوه تامین بودجه DAO

بسیاری از اعضای DAO توکن‌های بومی سازمان را با استفاده از ارز فیات و یا سایر ارزهای دیجیتالی خریداری می‌کنند. سپس از این توکن‌ها برای رای دادن به پیشنهادات استفاده می‌کنند. پولی که از فروش توکن‌ها به دست می‌آید، بودجه آنها را تامین می‌کند.

نحوه اجرای خودکار قوانین

خودکارسازی DAO به شکل قراردادهای هوشمندی ارائه می‌شود. قراردادهای هوشمند یک برنامه ایجادی بر روی یک بلاک چین است. آنها برای اجرای خودکار بعد از برآورده شدن شرایط خاص جهت به دست آوردن اکثریت آرا یک پیشنهاد تنظیم می‌کنند. معنی از اجرای خودکار قوانین آن است که هیچ فرد و یا گروهی خاص مسئول انجام این کار نیست و نمی‌تواند تحت تاثیر آن قرار بگیرد و یا در فرآیند آن دخالت کند.

ویژگی قراردادهای هوشمند‌

قراردادهای هوشمند به دلیل انجام خودکار، کاملاً شفاف هستند و بدین صورت بر روی بلاک چین قرار می‌گیرند. این قراردادها به صورت عمومی قابل تایید و حسابرسی هستند. بلاکچین ماهیت غیر قابل تغییر دارد و همه چیز بر روی آن همیشه ثبت شده و نسبت به گذشته قابلیت تغییر را ندارد.
همین موضوع باعث شده که قراردادهای هوشمند در سازمان DAO به عنوان اسناد قابل اعتمادی باشند و امنیت سازمان را تقویت می‌کند. این موضوع برای سازمانی که هیچگونه مرجعیت مرکزی نداشته و در تمامی جهان اعضای آن حضور دارند، بسیار اهمیت دارد.

DAO چیست؟ تعریف - هدف و مثال در مورد DAO - Dao
DAO چیست؟ تعریف - هدف و مثال در مورد DAO 2

محدودیت و مشکلات DAO

DAO در قبال داشتن مزایا، محدودیت و مشکلاتی دارد که شما باید قبل از استفاده حتماً با آن آشنا شوید. در ابتدا بدانید که DAO دارای فناوری بلاک چین پیچیده‌ای است، به همین خاطر برای افرادی که ناآشنا با این حوزه هستند، این موضوع می‌تواند سخت بوده و درک آن مشکل‌تر شود.
امنیت DAO در برابر حملات سایبری و هک پایین است و نسبت به آنها آسیب پذیری بیشتری دارد. از طرف دیگر چون هیچگونه مرکزیتی برای سازماندهی DAO وجود ندارد، در صورت بروز مشکل هیچ شخصی نمی‌تواند مسئولیت آن را به عهده بگیرد.

پیش‌بینی آینده DAO

DAOها هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود قرار دارند، اما بسیاری از ادارات و سازمان‌ها می‌توانند برای تغییرات در نحوه مدیریت خود از آنها استفاده کنند. پیش بینی می‌شود که در آینده DAO می‌توانند برای اداره بهتر شرکت‌ها، سازمان‌های دولتی و غیردولتی گزینه بسیار مناسبی باشد.

نتیجه‌گیری‌

DAO و یا سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز دسته جدیدی از سازمان‌هایی هستند که اداره آنها به واسطه قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین انجام می‌گیرد. DAOها نسبت به سازمان‌های سنتی مزایای بسیار بالایی دارند و در مقابل با چالش‌ها و محدودیت‌هایی همراه هستند. این سازمان‌ها با وجود آنکه تازه کار هستند و در مراحل اولیه پیشرفت خود قرار دارند، اما باز هم می‌توانند بر نحوه اداره سازمان‌ها تغییرات خوبی ایجاد کنند.

سوالات متداول

پشتیبانی DAO‌ چگونه است؟

از آنجایی که هیچ مرکز مدیریتی برای DAO‌ وجود ندارد، نباید انتظار پشتیبانی هم داشت.

DAO‌ چه عملکردی دارد؟

این ارز صرفاً برای آسان کردن پرداخت و یا ثبت تراکنش‌ها انجام گرفته که به یک مرجع مرکزی نیازی نداشته باشند.

یکی از مهمترین ویژگی‌های قرارداد هوشمند چیست؟

چون اجرای این قراردادها به صورت خودکار انجام می‌شود، کاملا شفاف هستند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.