آموزش امواج الیوت به زبان ساده – موج شمار الیوت|الگوی الیوت چیست؟

امواج الیوت در تحلیل تکنیکال

امواج الیوت یکی دیگر از مباحث تحلیل تکنیکال می باشد. تحلیل تکنیکال همان بررسی نمودارها و پارامترهای ارزشمند از یک سهم (با احتمال زیاد قیمت) با استفاده از مجموعه ای داده ها و اطلاعات مربوط به روندهای پیشین است. در واقع هر آنچه از گذشته مورد بررسی قرار گرفته و مبنای عملکرد آینده ما باشد، در دسته تحلیل های تکنیکال قرار می گیرند و از بهترین روش ها و متدهای بهینه برای فعالیت در بازارهای مالی و سرمایه است.

از موثرترین و بهترین الگوهای مورد استفاده دز تحلیل های تکنیکال، الگوی الیوت است. در مورد الگوی الیوت می توان این گونه توضیح داد که برای درک کارکرد آن باید به نظریه الیون و امواج الیوت مراجعه کرد.

امواج الیوت چیست؟

امواج الیوت از مهمترین ابزارها برای تشخیص روند آینده بازار به حساب می آید و مبنای آن بررسی تحرکات قیمتی در بازار است. استفاده از الیوت در واقع سرآغاز تحول بزرگی در سبک تحلیل های تکنیکال نیز بود. تفاوت این روش جدید با ابزارهای قبلی در افزودن یک بعد جدید برای تحلیل بود که آن مفهوم زمان می باشد. در حالی که تمامی روش های پیشین بر دو مفهوم قیمت و الگو استوار بودند، با ورود الگوی الیوت، زمان نیز به این پارامترهای افزوده شد. در این مقاله به بررسی این الگو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تاریخچه نظریه امواج الیوت

نظریه امواج الیوت یا نظریه موج‌شکن الیوت به نام الیوت (Elliott) معروف نامگذاری شده است. این نظریه یکی از اصلی ترین شیوه های پیش‌بینی بازار است که به وسیله رالف نلسون (Ralph Nelson) و رابرت پریتشر (Robert Prechter) ایجاد شده است.. این نظریه بر اساس تحلیل رفتار نوسانات بازار و الگوهای قیمتی در آن برنامه‌ریزی شده است.

رالف نلسون در کتاب خود به نام “The Wave Principle” امواج الیوت را معرفی کرده و اصول و قوانین این نظریه را شرح داده است. الیوت پس از تحلیل بازارهای مالی در سال ‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ پی به وجود الگوهای تکراری و مشابه در نمودارهای قیمتی برد. بنابراین تصمیم گرفت اصول و قوانین نظریه امواج الیوت را بیان کند.

طرفداران این نظریه بر این باورند که این روش یکی از بهترین و دقیق ترین الگوهای تحیلیل در بازارهای مالی است. این نظریه بیان می کند که نمودار قیمتی یک بازار در هر زمان به شکلی از ۸ موج صعودی و نزولی شکل می گیرد. هر کدام از این امواج به یک الگوی مشخص از الگوهای موج‌شکن الیوت مربوط می‌ شود. بنابراین می توان از نظریه الیوت به عنوان یک الگوی موثر و بسیار کاربردی برای پیش‌بینی بازارهای مالی استفاده کرد.

الگوی الیوت در تحلیل چیست؟

با توجه به اشاراتی که در مقدمه داشتیم برای شناخت این الگو باید به نظریه و امواج الیوت مراجعه کرد. نظریه ای که توسط شخصی به همین نام و در اواسط دهه سی میلادی ارائه شد. قبل از ارائه چنین نظریه ای عملا تمامی تحلیل های صورت گرفته بر روی بازارهای مالی بر پایه درک غیرقابل دسته بندی و کاملا تصادفی بودند و این به دلیل عدم لحاظ پارامتری به نام زمان بود که در سازوکارهای آن مورد غفلت واقع شده بود.

ورود مفهوم زمان به این ماجرا یعنی اعتقاد به تکراری بودن الگوها و اینکه تمامی رخدادهای گذشته به زودی دوباره اتفاق خواهند افتاد. به طور مثال می توان به واکنش های خریداران و فروشندگان در زمان های گوناگون احساسی خود از جمله امیدواری و ترس اشاره کرد. تاثیر این واکنش ها بر حرکت نمودارها و روندها کاملا و به عینه قابل مشاهده است. می توان بر مبنای این تکرارها، الگویی را کشف کرده و آن را در شرایط مشابه بعدی مورد استفاده قرار می دهیم.

امواج الیوت و نظریات مطرح شده در این فرآیند صرفا برای کشف روند قیمت است. در واقع حرکت بازار، نوعی از موج است که چه به صورت نزولی و چه به صورت صعودی تشکیل دهنده روند بازار به سمت سودآوری یا زیان دهی است و آن معامله گری در این پروسه موفق است که سوار بر این امواج باشد و به نسبت روند بازار تغییر حرکت دهد.

صحت امواج الیوت

نمی توان به طور قطعی به صحت و سقم این امواج اعتماد کرد چون به هرحال نوعی از شبیه سازی در رفتارهای گذشته است و لزوما تکراری نیستند اما در غالب موارد این اتفاق می افتد. در واقع اعتبار این نظریات به اعتقادی است که در درون آنها نهفته است و آن همان بحث تکرار الگوهاست. همه این بحث ها در حالی است نوع برداشت و تفسیر این الگوها برای معامله گران مختلف نیز متفاوت می باشد. میزان صحت پیش بینی الیوت از بازارهای مالی تقریبا دقیق است و این در سایر الگوها تقریبا غیرقابل تکرار است.

موج شماری الیوت به زبان ساده ( اصول امواج الیوت )

نظریه الیوت این گونه ادعا می کند که در صعود یا نزول یک بازار مالی سالم، این اتفاق به صورت خطی و یکنواخت رخ نمی دهد بلکه حالتی به صورت موج دارد. علت بروز این حالت در عوامل رفتاری و انسانی معاملات (روانشناسانه) و البته قابلیت پیش بینی این روند توسط معامله گران است که سبب تغییر جهت معاملات می شود. خود الیوت اعتقاد داشت که نظریه او نه تنها برای پیش بینی قطعی نیست بلکه روش و ابزاری برای کف نسبی آینده قیمت است.

او در یک جمله بی نظیر نظریه خود را به نظریه نیوتن تشبیه کرده و به صراحت می گوید که اگر هر عمل را عکس العملی باشد، هر حرکت صعودی بازار را هم یک اصلاح خواهد بود. همین اصلاحات مداوم در کنار روند صعودی و نزولی، تشکیل امواج را می دهند.

امواج الیوت و الگوی آن را می توان در تمامی بازارهای مالی از قبیل سهام، فارکس، طلا، بورس، دلار و غیره استفاده کرد و در صورت آموزش درست و بنیادی از سوی مربیان مجربی که خود این ابزار را به کار گرفته باشند، می تواند منشاء سود بسیاری باشد. امواج الیوت را می توان به دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد که مطابق با تمام روال های بازار مالی شامل موج صعودی و موج ریزشی می باشد :

امواج الیوت صعودی یا پیشرونده

موج صعودی الیوت
آموزش امواج الیوت به زبان ساده - موج شمار الیوت|الگوی الیوت چیست؟ 1

این موج همواره در سمت و سوی یک حرکت و روند بزرگتر است و پنج موج (1 و2 و3 و4 و5) را در قالب خود جا داده است. پنج موجی که نتیجه آن در تحلیل ها و بررسی های روانشناسانه و رفتارشناسی های صورت گرفته نهفته شده است. اصولا روند صعودی باید شامل دسته ای موج های صعودی و انگیزشی باشد. این موضوع به این دلیل است که سلامت یک بازار مالی در بالا و پایین شدن روندهاست و عدم وجود هر کدام از آنها نشان دهنده بروز مشکلاتی در سلامت دادوستد است. این امواج صعودی کوچک تشکیل دهنده یک موج بزرگ هستند.

امواج الیوت نزولی یا اصلاحی

موج ریزشی
آموزش امواج الیوت به زبان ساده - موج شمار الیوت|الگوی الیوت چیست؟ 2

موج های اصلاحی همواره در خلاف جهت و سمت موج های صعودی هستند و شامل سه موج اصلی (A,B,C) هستند. تکرار این الگو های اصلاحی الیوت در قالب های ریزتر و جزئی تر نیز غیرقابل اجتناب بوده و در غالب موارد رخ می دهد. در واقع موج های ریزشی همواره در خلاف جهت اصلی نمودار هستند و نوعی ساز مخالفند.

در ادامه به معرفی موج های پنج گانه می پردازیم:

 • موج اول :در واقع ابتدای شروع حرکت یک سهم به صورت افزایش است. این موج را به دلیل نامعلوم بودن ابعاد حرکتی و علل آن، موج مافیا می نامند و هیچ کس هیچ چیز در مورد سهم نمی داند. ما حتی داده ای از گذشته برای بررسی نداریم و اتفاقاتی در سطوح مدیریتی سهم رخ می دهد که می تواند محرک یا مانع رشد آن شود.
 • موج دوم : موجی که در آن سطوح مدیریت و تمامی افراد پاگنده سهم خرید کرده و با توقف خرید آنها سهام رو به کاهش گذاشته و عرضه بر تقاضا پیشی می گیرد.
 • موج سوم : موجی متعلق به تمامی معامله گران و تحلیل گران نرمال بازار که موج پرقدرتی بوده و بالاترین قله و بلندترین طول را تشکیل می دهند.
 • موج چهارم : قیمت سهم به اصطلاح حرفه ای ها پر شده و ارزش ذاتی آن تاچ شده است. آنها که اهالی تحلیل و بررسی هستند شروع به عرضه می کنند و به صورت ملایم انتهای فاز تثبیت و آغاز فاز ریزش است.
 • موج پنجم : موجی که هر غیرحرفه ای و تازه کاری را حرفه ای کرده است. سهام های پرسود شناسایی شده اند و تقریبا همه آغاز به خرید کرده اند. رشدی که در این موج رخ می دهد عملا دلیل تکنیکال نداشته و فقط براساس هیجانات و احتمالا قیمت پایین سهم باشد.

در مورد موج های سه گانه اصلاحی نیز اینگونه می توان گفت که :

 • موج A :  اتمام خریدهای انجام شده از سوی افراد نرمال و عادی در حالی که به دلیل پرشدن ظرفیت قیمت ذاتی، هیچ حمایتی از سهم از طرف حقوقی ها نمی شود و نهایتا موج را ریزشی می کند.
 • موج B : در هنگام رسیدن به این نقطه، در ابتدای موج 4 صعودی هستیم و باید انتظار یک رشد موقتی بود. آنها که در انتهای موج B اقدام به خرید کرده اند، یا به دنبال نقطه سربه سری برای خروج هستند و یا قیمت رویایی را جستجو می کنند.
 • موج C : موج خروج است. آنها  که سر به سر شده اند قصد خروج می کنند و آنها که کاملا از رسیدن به سود ناامید هستند نیز همین کار را می کنند. هر دوی این عملکردها با توجه به ارزش پایین تر سهم نسبت به قیمت ذاتی آن، کاملا اشتباه بوده و دقیقا انتهای این موج جایی است که حقوقی حمایت می کند و به شدت دنبال خرید سهم می رود.
آموزش امواج الیوت به زبان ساده - موج شمار الیوت|الگوی الیوت چیست؟ - امواج الیوت
آموزش امواج الیوت به زبان ساده - موج شمار الیوت|الگوی الیوت چیست؟ 3
 • قوانین موج های الگوی الیوت

از میان قواعد حاکم بر مو های نظریه الیوت، سه قاعده ثابت هستند که به عنوان مبنای عملکرد ما می باشند :

 1. موج سوم در هیج صورتی کوتاهترین موج صعودی نسبت به موج های اول و پنجم نخواهد شد.
 2. موج دوم در هیچ حالتی در نقطه ای پایین تر از موج اول نخواهد بود.
 3. انتها و نقطه پایان موج چهارم نباید از نقطه پایانی موج اول عبور کند. در واقع اصلاح صورت گرفته در موج جهارم هیچ گاه از انتهای موج اول پایین تر نمی رود.

سایر قواعد حاکم بر موج های الیوت نیز متغیر هستند :

 • احتمال تشکیل الگوی سروشانه با هم راستاشدن امواج سوم و B و یا امواج چهارم و A
 • احتمال ایجاد الگوی دوقله با هم راستاشدن موج سوم و پنجم (احتمال پولبک موج B به کف حمایتی موج چهارم)

بحث در مورد الگوی الیوت بسیار مفصل است. این توضیحات در مورد عناوینی مانند نسبت های فیبوناچی در الگوی الیوت، اندازه موج ها و مدل تشخیص امواج را در مقالات بعدی دنبال خواهیم کرد. آنچه شما باید پیگیری کنید، یادگیری کامل از این ابزار سودده در بازارهای مالی است.

موج امتداد یافته Impulse with Extension

الگوی موج امتداد یافته Impulse with Extension، یکی از الگوهای اصلی در الگوی امواج الیوت است که در آن یک موج امتدادی به شدت طولانی شده و از حداقل دو برابر حرکت معمولی یک موج امتدادی بیشتر می ‌شود.

در این الگو، موج امتدادی اصلی در پنج موج بزرگتر تقسیم می ‌شود که هر کدام از آنها در پنج موج کوچکتر نیز تقسیم می‌ شوند. این الگو معمولاً در بازه‌های زمانی طولانی و در نمودارهای قیمتی با قابلیت پیش‌بینی مطمئن تری دیده می ‌شود.

در این الگو، حرکت قیمت به شکلی صعودی یا نزولی ادامه می‌ یابد تا در نهایت به یک نقطه عطف برسد. این نقطه عطف معمولاً به عنوان انتهای موج امتدادی اصلی تلقی می ‌شود و معمولاً موج بعدی از نوع اصلاحی است.

در کل، الگوی موج امتداد یافته به عنوان یک الگوی شکست ناپذیر شناخته شده است که بسیاری از تریدرها و متخصصان بازارهای مالی به آن اعتماد دارند و از آن برای تحلیل بازارهای مالی استفاده می ‌کنند.

موج مورب پایانی Ending Diagonal

موج مورب پایانی، یا همان Ending Diagonal، یک الگوی اصلاحی در الگوی امواج الیوت است که به شکل یک مثلث معکوس در نمودار قیمتی قابل تشخیص است. در این الگو، موج‌ های قیمتی به شکلی مورب به سمت بالا یا پایین حرکت می ‌کنند و در نهایت به شکل یک مثلث معکوس در می ‌آیند.

این الگو معمولاً در طی بازارهایی با حرکت آرام و تلاش برای یافتن جهت حرکت مناسب مشاهده می ‌شود. بعد از اتمام این الگو، احتمال حرکت قیمت به سمت معکوس الگو بسیار بالاست و به عنوان یک نقطه عطف مهم در تحلیل بازارهای مالی در نظر گرفته می ‌شود. همچنین باید توجه داشت که الگوی موج مورب پایانی نسبتاً نادر دیده می ‌شود و برای تشخیص و استفاده از آن، نیاز به دانش و تجربه کافی در تحلیل بازارهای مالی دارید.

اصلاح مثلث در امواج الیوت

اصلاح مثلث در الگوی امواج الیوت به معنی الگویی از موج‌های اصلاحی است که به شکل یک مثلث در نمودار قیمتی حرکت می کند. در این الگو، قیمت‌ ها ابتدا در یک رنج خاص افزایش یا کاهش پیدا می ‌کنند و سپس به شکل یک مثلث در نمودار قرار می ‌گیرند.

اصلاح مثلث معمولاً به عنوان یک الگوی ادامه‌یافته ‌شناخته می ‌شود، به این معنی که پس از به پایان رسیدن این الگو، قیمت‌ها اغلب به سمت جهت قبلی حرکت خود ادامه می ‌دهند. با این حال، باید توجه داشت که همانند بسیاری از الگوهای امواج الیوت، اصلاح مثلث نیز بعضی از مراحل خود را پشت سر نمی‌گذارد و در اینصورت، احتمال بروز خطا در تحلیل بازار وجود دارد.

در کل، تشخیص و استفاده از الگوی اصلاح مثلث برای تحلیل بازارهای مالی نیاز به دانش و تجربه کافی دارد و همچنین لازم است که توجه ویژه‌ای به شرایط بازار و معاملاتی که در حال برقراری هستند داشته باشید.

امواج الیوت فیبوناچی

درصد اصلاح امواج الیوت با استفاده از اندیکاتور فیبوناچی مشخص می شوند. البته افراد حرفه ای که چندین سال در این زمینه فعالیت می کنند به راحتی و با نگاه ساده به نمودار قیمتی می توانند الگو های الیوت را تشخیص دهند. استراتژی معامله گران هنگام معامله با الگوهای الیوت متفاوت است. معامله گران درصد های اصلاحی که با استفاده از اندیکاتور فیبوناچی مشخص می شود را معیار ورود و خروج خود قرار می دهند.

نسبت های فیبوناچی برای موج اول معمولا از 38.2% تا 61.8% می باشد.

نسبت فیبوناچی برای موج دوم از 38.2% تا 61.8% می باشد.

نسبت فیبوناچی برای موج سوم مضربی از 1.618 ، 2.62 و یا 4.25 از موج اول می باشد.

نسبت فیبوناچی برای موج چهارم مضربی از 23.6%، 38.2% و یا 50% از موج سوم می باشد.

موج شماری الیوت با مکدی

اندیکاتور مکدی در تشخیص امواج الیوت نیز تاثیر زیادی دارد. در آموزش امواج الیوت به زبان ساده و تشخیص آن با مکدی این نکته را مد مظر داشته باشید زمانی که در موج 3 و مخصوصا 5 در اندیکاتور مکدی واگرایی را مشاهده کردید نشانه امواج الیوت می باشد. یعنی احتمالا تغییر قیمت وجود خواهد داشت. مانند شکل زیر که نمودار قیمتی بالا رفته و اندیکاتور مکدی نشان از نزولی بودن دارد. اگر با واگرایی ها آشنایی ندارید مطلب زیر می تواند برای شما مفید باشد.

واگرایی Divergence در فارکس ، ارز دیجیتال و بورس

موج شماری الیوت با مکدی
موج شماری الیوت با مکدی

اندیکاتور امواج الیوت

اندیکاتور امواج الیوت برای متاتریدر ۴ و ۵ طراحی شده است. با دانلود این اندیکاتور و نصب آن در متاتریدر می توانید الگوی الیوت را در نموادر قیمتی پیدا کنید. زمانی که اتدیکاتور نصب شد می توان آن را برای نمودار قیمتی رسم کرد. لینک دانلود اندیکاتور امواج الیوت در قسمت پایین قرار داده شده است.

اگر با نحوه نصب اندیکاتور در متاتریدر آشنایی ندارید ، روی لینک زیر کلیک کنید.

با استفاده از این اندیکاتور کار بسیار راحت تر شده و بهتر می توان سیگنال خرید و فروش را پیدا کرد.

امواج الیوت در فارکس (موج شماری الیوت به زبان ساده)

پیدا کردن امواج الیوت در فارکس با استفاده از اندیکاتور امواج الیوت بسیار راحت تر می باشد. بعد از نصب اندیکاتور از منوی Insert قسمت اندیکاتور ها امواج الیوت را رسم کنید. مانند شکل زیر

امواج الیوت فارکس
امواج الیوت فارکس

در این نمودار خط قرمز رنگ پیش بینی الگوی الیوت را نشان می دهد. که در این مثال یعنی بعد از گذر از روند نزولی دوباره اوج خواهد گرفت.

امواج الیوت ارز دیجیتال

برای پیدا کردن و رسم امواج الیوت در ارزهای دیجیتال بهتر است از سایت تریدینگ ویو استفاده کنید. در این سایت تمامی ارز های دیجیتال که در صرافی های معتبر درج شده‌اند وجود داشته و می توان چارت قیمتی آن را مشاهده کرده و امواج الیوت را برای آنها رسم کنید. در این سایت نیز امکان رسم اندیکاتور امواج الیوت برای کاربران فراهم شده است. ولی بهتر است بعد از آموزش کامل امواج الیوت حودتان الگو را در نمودار قیمتی پیدا کرده و آن را رسم کنید.

الگوی الیوت در بورس

میتوان از امواج الیوت در معاملات بورس نیز استفاده کرد. البته اندیکاتور امواج الیوت در مفید تریدر نیز طراحی شده و می توانید آن را از لینک زیر دانلود کرده و در مفید تریدر آن را رسم کنید.

نحوه نصب اندیکاتور در مفید تریدر نیز کاملا شبیه نصب در متاتریدر بوده که لینک آموزش آن را در بالا قرار داده ایم.

مزایای امواج الیوت در فارکس

امواج الیوت یک تحلیل فنی بسیار محبوب در بازار فارکس است که با استفاده از الگوهای تکراری در نمودارهای قیمتی، تلاش می ‌کند تا جهت حرکت قیمت ‌ها را پیش‌بینی کند. در ادامه، به برخی از مزایای استفاده از امواج الیوت در فارکس اشاره می‌کنیم:

پیش‌بینی جهت حرکت بازار

با استفاده از الگوهای تشکیل شده در امواج الیوت، می‌توان به نسبت زیادی از جهت حرکت بازار پیش‌بینی کرد. این اطلاعات به معامله‌گران کمک می‌کند تا در صورت تأیید الگو، به سود قابل توجهی دست یابند.

تعیین سطوح قیمتی

امواج الیوت امکان تعیین سطوح قیمتی مهم را نیز فراهم می ‌کند. این سطوح، به عنوان نقاط ورود و خروج از معامله، در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی بسیار مؤثر هستند.

امکان تعیین احتمال تصحیح

یکی دیگر از مزایای استفاده از امواج الیوت، این است که این روش می‌ تواند احتمال وقوع تصحیح قیمت را نیز تعیین کند. این اطلاعات به معامله‌گران کمک می‌ کند تا در صورت وقوع تصحیح، با استفاده از روش‌های معاملاتی مختلف به سود دست یابند.

استفاده آسان

یکی دیگر از مزایای استفاده از امواج الیوت، استفاده آسان از این روش در معاملات فارکس است. برای استفاده از این روش، نیازی به دانش فنی بسیار پیشرفته نیست و معامله‌گران مبتدی نیز می ‌توانند با استفاده از امواج الیوت به سود دست یابند.

معایب امواج الیوت

یکی از معایب اصلی امواج الیوت عدم قطعیت آن می باشد. به این دلیل تحلیل گران توصیه می کنند ، از الگوی الیوت به تنهایی استفاده نکرده و آن را همراه سایر تکنیک ها به کار گیرید. تکنیک معامله با امواج الیوت یکی از زیرشاخه های تحلیل تکنیکال می باشد. و در تحلیل تکنیکال هیچ عدم قطعیتی وجود ندارد. امواج الیوت را هر فردی بنا بر نظریه شخصی خود از داخل نمودار قیمتی پیدا کرده و بر اساس آن معامله کند. بنابراین میزان‌ اشتباه در آن می تواند بالا باشد.

نحوه پیش بینی بازار بر اساس الگوهای امواج الیوت

همانگونه که در مطالب بالا نیز اشاره شد الگوهای امواج الیوت می ‌توانند به عنوان یکی از ابزارهای پیش‌بینی بازار در تحلیل فنی مورد استفاده قرار گیرند. برای پیش‌بینی بازار بر اساس الگوهای امواج الیوت، ابتدا باید الگوی موجی فعلی را با دقت شناسایی کنید. در ادامه، با توجه به الگوی موجی قبلی و همچنین روند کلی بازار، می‌توانید احتمال روند آینده بازار را پیش‌بینی کنید.

برای مثال، اگر در یک الگوی امواج الیوت، ۵ موج صعودی را شناسایی کرده‌اید و در حال حاضر در موج شماره ۳ هستید، ممکن است با توجه به طول و شیب موج‌های قبلی، بتوانید احتمال روند آینده بازار را پیش‌بینی کنید. به عنوان مثال، اگر می ‌بینید که موج‌های ۱ و ۲ با شیب نسبتاً ضعیف حرکت کرده‌اند ولی موج ۴ با شیب قوی تر حرکت می ‌کند، ممکن است با توجه به این اطلاعات بتوانید پیش‌بینی کنید که موج ۵ نیز با شیب قوی تر حرکت خواهد کرد و قیمت ارز به سمت بالا حرکت خواهد کرد. همچنین باید به این نکته توجه کنید که پیش‌بینی بازار بر اساس الگوهای امواج الیوت، نیازمند تجربه و تمرین می ‌باشد و بهترین روش برای تسلط بر این تکنیک، تمرین و آزمایش بر روی داده‌های تاریخی و پیش‌بینی با دقت بیشتر است

آیا امواج الیوت قابل اعتماد هستند؟

الگوی امواج الیوت یکی از محبوب‌ترین الگوهای تحلیلی در بازارهای مالی است و توسط بسیاری از تریدرها و معامله‌گران در سراسر جهان استفاده می ‌شود. با این حال، باید توجه داشت که این الگو به تنهایی قابل اعتماد نیست و برای تحلیل بازارهای مالی باید از ترکیب آن با سایر روش ‌های تحلیلی استفاده کرد.

به علاوه، برای استفاده از الگوی امواج الیوت به دانش و تجربه کافی در زمینه تحلیل بازارهای مالی نیاز است و تریدرها و معامله‌گران باید با توجه به شرایط بازار و معاملاتی که در حال برقراری هستند، تصمیم‌گیری کنند که آیا باید بر اساس الگوی امواج الیوت عمل کنند یا خیر.

به طور کلی، با استفاده از الگوی امواج الیوت می ‌توان به نحوی بهبودی در تحلیل بازارهای مالی داشت، اما برای اینکه از این الگو به طور کامل بهره‌مند شوید، باید به دانش و تجربه کافی در زمینه تحلیل بازارهای مالی دست یابید.

چطور امواج الیوت را بخوانیم؟

همان طور که در مطالب بالا نیز اشاره کردیم برای خواندن الگوی امواج الیوت در بازارهای مالی، معمولا از تحلیل فنی استفاده می ‌شود. برای شروع، باید نمودار قیمت را با دقت مورد بررسی قرار دهید و سپس با توجه به الگوی موجی قبلی، سعی کنید تا الگوی فعلی را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، اگر قیمت در حال حرکت به سمت بالاست و سپس با یک تصحیح نسبی مواجه شود، ممکن است این تصحیح نسبی موج ۲ از الگوی امواج الیوت باشد. برای تایید این فرض، می ‌توانید به فشرده شدن حجم معاملات در طول این تصحیح و همچنین مقایسه حجم معاملات این تصحیح با حجم معاملات موج ۱ توجه کنید.

با این حال، خواندن الگوی امواج الیوت نیازمند تجربه و تمرین می ‌باشد. بهترین روش برای تسلط بر این تکنیک، تمرین و آزمایش بر روی داده‌های تاریخی و پیش‌بینی با دقت بیشتر است.

چگونه از نظریه موج الیوت برای معامله استفاده کنیم؟

هنگام معامله با تئوری موج الیوت، مهم است که قوانین توالی امواج را که در بالا توضیح داده شد در نظر داشته باشید. شاید شناسایی فوراً این الگوها آسان نباشد، زیرا قوانین زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت. با این حال، ممکن است یاد بگیرید که چگونه از امواج الیوت به درستی استفاده کنید و در طول زمان نتایج دقیق تری دریافت کنید.

آنچه باید به خاطر بسپارید این است که طبق اصول معاملات موج الیوت، قیمت ها در چرخه حرکت می کنند. این بدان معنی است که شما ممکن است بتوانید یک برگشت قیمت در آینده را پیش بینی کنید. سپس از این اطلاعات برای باز کردن یا بستن معامله در لحظه بهینه استفاده کنید. به عنوان مثال، چنین ساختاری را می توان در نمودار ماهانه در سهام آمازون یافت. به وضوح قابل مشاهده است که قیمت ابتدا در یک چرخه 5 موجی به سمت بالا و به دنبال آن 3 موج اصلاحی صعود کرد.

پیدا کردن امواج و تجزیه و تحلیل نمودار به این روش ممکن است به معامله گران در تصمیم گیری معاملات کمک کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است انتخاب کنند که در طول کشش (امواج اصلاحی) یک روند صعودی، وارد یک موقعیت طولانی (خرید) شوند. با انجام این کار، ممکن است بتوانند با افزایش قیمت به بالاترین سطح بعدی، روند صعودی زیر را «سوار» کنند.

وقتی نوبت به مواردی می شود که روند نزولی موج الیوت آشکار می شود، ممکن است بتوان یک معامله کوتاه (SELL) را در طول موج های اصلاحی در یک روند نزولی باز کرد. این ممکن است به معامله گران اجازه دهد تا احتمالاً از روند نزولی بازار سود ببرند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هیچ تضمینی برای 100٪ نشانه های صحیح وجود ندارد.

آموزش امواج الیوت پیشرفته و حرفه ای pdf

باگر قصد دارید از امواج الیوت برای گرفتن سیگنال خرید و فروش استفاده کنید. بهتر است آن را کاملا آموزش ببینید. برای تحلیل و گرفتن نتایج دقیق تر از امواج الیوت می توانید چند روزی وقت گذاشته و کتاب امواج الیوت را مطالعه نمایید. این کتاب به زبان به زبان ساده و روان نوشته شده و به صورت خلاصه به آموزش امواج الیوت پرداخته است. می توانید آموزش امواج الیوت pdf را از لینک زیر دانلود نمایید.

تجربیات خود را با ما در میان بگذارید

در این مطلب از ایتسکا به نقد و بررسی امواج الیوت پرداختیم. دیدیم که سیستم موج الیوت را می توان برای بسیاری از دارایی های مالی اعمال کرد، اما دارایی های خاصی نسبت به سایرین برای این سیستم مناسب تر هستند. بازار فارکس به شدت نقد و نوسان، با جفت ارزهای خاص مانند EUR/USD، GBP/USD، USD/JPY، و AUD/USD، بازار سهام (شامل سهام خاص مانند AAPL، MSFT، و AMZN) و کالاها مانند طلا، نقره و نفت، برخی از بهترین دارایی ها برای تجارت با استفاده از سیستم موج الیوت هستند.

معامله گرانی که علاقه مند به استفاده از این سیستم هستند، باید زمان صرف کنند تا با اصول آن آشنا شوند و آنها را در استراتژی های معاملاتی خود اعمال کنند تا شانس موفقیت خود را افزایش دهند. نظریه موج الیوت ابزار محبوبی است که توسط معامله گران برای پیش بینی حرکات بالقوه بازار استفاده می شود. در حالی که این نظریه منتقدان خود را دارد، ثابت شده است که در پیش بینی روند بازار نیز موثر است.

معامله گرانی که مایل به استفاده از تئوری موج الیوت در معاملات خود هستند، باید برای ایجاد درک عمیق از نظریه و تمرین آن در شرایط واقعی بازار وقت بگذارند. با نظم و حوصله، معامله گران می توانند از تئوری امواج الیوت برای تصمیم گیری های تجاری سودآور استفاده کنند. لازم به ذکر است که اگر تجربه استفاده از الگوی الیوت را دارید، می توانید این تجربه را با ما در میان بگذارید. خوشحال می شویم بتوانیم از نظرات و پشنهادات شما استفاده کنیم.

سوالات متداول

چگونه امواج الیوت را تشخیص دهیم ؟

برای تشخیص امواج امواح الیوت باید بتوانیم درصد های اصلاح هر موج و نیز طول موج ها را تشخیص دهیم که با استفاده از فیبوناچی و مکدی قابل انجام است.

امواج الیوت بهتر است یا پرایس اکشن ؟

معامله گرانی که به صورت حرفه ای پرایس اکشن معامله می کنند ، آن را بهتر می دانند. ولی نمی توان از قدرت پیش بیی خوب امواج الیوت نیز غافل شد. پس بهترین روش استفاده ترکیبی از این دو یعنی هنگام معامله پرایس اکشن استفاده از امواج الیوت بهترین کار می تواند باشد.

قوانین موج الیوت چیست؟

قوانین موج الیوت این است که بازارها در هشت موج حرکت می کنند، پنج موج که به طور کلی مطابق با روند اصلی حرکت می کنند و سه موج در کل خلاف آن حرکت می کنند. هر موج حرکتی در جهت مخالف موجی است که قبل از آن وجود دارد، و برگشت های درون یک فاز نمی توانند بزرگتر از امواج قبل از خود باشند.

نوسانگر موج الیوت چیست؟

نوسانگر موج الیوت یک شاخص فنی است که از نظریه الیوت الهام گرفته شده است. از دو میانگین متحرک برای ترسیم سوئیچ های قریب الوقوع بین امواج محرکه و اصلاحی استفاده می کند.

آیا می توان از موج الیوت برای معاملات روزانه استفاده کرد؟

اصول معاملات موج الیوت ممکن است بینش ارزشمندی را در مورد حرکات بلند مدت قیمت ارائه دهد. با این حال، اگر معامله گران موفق به شناسایی الگوهای تکرار شونده در تغییرات قیمت شوند، ممکن است یاد بگیرند که چگونه از نظریه موج الیوت در معاملات روزانه خود نیز استفاده کنند.

آیا نظریه موج الیوت دقیق است؟

هنگام استفاده از هر ابزار تحلیل تکنیکال، به خاطر داشته باشید که آنها هیچ نوع اطمینانی در مورد حرکت قیمت در آینده ارائه نمی دهند. اما ممکن است در پیش‌بینی تغییرات احتمالی قیمت مفید باشند. ترکیب تجارت با نظریه موج الیوت با سایر اشکال تحلیل تکنیکال، از جمله شاخص های فنی ، برای شناسایی فرصت های خاص را در نظر بگیرید.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.