الگوی سر و شانه در برگشت روند (درس 22 از سبک ال بروکس)

head and shoulders

الگوی سر و شانه یکی دیگر از الگو های برگشتی در پرایس اکشن می باشد. در درس های قبلی 5 مورد از الگوی های برگشتی را بررسی کردیم و در این درس (درس 22) نحوه استفاده و معامله با استفاده از این الگو را بررسی خواهیم کرد. برای آموزش پرایس اکشن و استفاده از سایر درس های این دوره روی لینک زیر کلیک کنید.

head and shoulders
الگوی سر و شانه

این دوره توسط وبسایت ایتسکا به صورت کاملا رایگان و به زبان فارسی الهام گرفته از سبک ال بروکس برای شما عزیزان ایجاد شده است. تریدر ها می توانند از این منبع به عنوان یکی از منابع معتبر و مفید پرایس اکشن استفاده کنند.

الگوی سر و شانه نشانه چیست؟

الگوی سر و شانه به انگلیسی Head and Shoulders Patterns یکی از الگو های پرایس اکشن بوده و در تشخیص برگشت و یا ادامه دار بودن روند کاربرد دارد.

در این الگو ابتدا بازار در روند صعودی قرار دارد ، قیمت تا مقدار مشخصی (خط حمایت و یا نزدیکی آن) بالا رفته و دوباره یک یا چند کندل پایین می آید. و تشکیل سقف اول را می دهد.

 سپس قیمت دوباره بالا رفته و سقفی بالاتر از سقف قبلی خود یعنی سقف دوم را تشکیل می دهد.

در ادامه باز پایین آمده و برای تشکیل سقف سوم دوباره بالا می رود. به طوری که سقف سوم پایین تر از سقف وسط و یا همان دومی قرار گیرد.

در اصطلاح عامیانه سر سقف دوم و سقف های 1 و 3 همان شانه ها هستند.

در شکل زیر نمونه ای از این الگو را می بینید. سقف ها را شماره گذاری کرده ایم.

الگوی سر و شانه
الگوی سر و شانه

این الگو می تواند در کف و در روند نزولی نیز تشکیل شود که به آن الگوی سر و شانه معکوس و یا عکس نیز گفته می شود.

دقت این الگو زیاد نبوده و پس از تشکیل شدن ممکن است روند بازار تغییر نکرده و ادامه دار باشد.

این الگو ممکن است هم در انتهای روند صعودی تشکیل شود که در این صورت به آن الگوی سر و شانه سقف و هم در انتهای روند نزولی ایجاد شود که به آن الگوی سر و شانه کف گفته می شود.

 • الگوی سر و شانه سقف (HST) : Head and Shoulders Top
 • الگوی سر و شانه کف (HSB) : Head and Shoulders Bottom

بهترین و کاربردی ترین نوع از این الگو همان الگوی برگشت روند ماژور می باشد.

زمانی که الگوی سر و شانه سقف داریم ، حرکت نزولی بعد از سقف دوم و یا همان سر ، خط روند را شکسته و دوباره بالا آمده و شانه دوم را تشکیل می دهد. این حرکت همان پولبک به شکست می باشد.

این پولبک بعد از شکست دوم مکان مناسبی برای فروش می باشد. این الگو همان الگوی برگشت روند ماژور با سقف پایین تر نیز می باشد.

در شکل زیر مثال مناسبی از الگوی سر و شانه که همان برگشت روند ماژور می باشد را می بینید.

سر و شانه
سر و شانه

در شکل بالا ابتدا خط روند صعودی با قدرت بالایی به سمت پایین شکسته شده است. و چند کندل اسپایک نزولی را می بینید. در بالای نمودار که الگوی سر و شانه سقف می ببینید ، در اصل الگو همان برگشت روند ماژور با کف پایین تر بوده و نشانه ای از تغییر رند صعودی به نزولی است.

در کف نمودار نیز الگوی برگشت روند ماژور با کف بالاتر را می بینید. کندل های سبز رنگ متوالی بعد از این الگو نشان از تغییر روند نزولی به صعودی می باشد.

قرار نیست الگوی سر و شانه فقط در ابتدا و یا انتهای روند ها ایجاد شود. بلکه اگر به نمودار های قیمتی دقت کنید در میانه روند های صعودی ، نزولی و یا رنج می توان الگوی های سر و شانه را مشاهده کرد.

اجزای اصلی یک الگوی معاملاتی سر و شانه

الگوی سر و شانه از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که شامل موارد زیر می باشد:

شانه چپ

این اولین پیک پس از یک دوره صعودی و حجم معاملات بالا شکل می گیرد. نزول به شکل یک فرورفتگی در می آید و شبیه یک «شانه» است.

سر

سر با افزایش قیمت ها به بالای قله شانه چپ شکل می گیرد، سپس دوباره شروع به کاهش می کند.

شانه راست

قیمت ها دوباره افزایش می یابد، مشابه سطح اوج شانه چپ، قبل از اینکه یک بار دیگر کاهش یابد.

خط گردن

خطی که اولین و سومین فرورفتگی را به هم وصل می کند. خط گردن سطح حمایت یا مقاومتی است که معامله گران برای تعیین سفارش استفاده می کنند.

نحوه معامله در الگوی سر و شانه

معامله هنگام مشاهده این الگو به استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. در روند صعودی می توانید هنگام رسیدن به الگوی سر (سقف دوم) ، بفروشید و یا می توانید منتظر مانده و بعد از شکست خط روند در سقف سوم بفروشید. اگر به شکل بالا دقت کنید تا رسیدن به سقف دوم فشار خرید نسبتا زیاد است.

در روند نزولی و الگوی سر و شانه نیز می توان این گونه عمل کرد. یعنی یا در کف دوم خریده و یا منتظر مانده و در شکست خط روند نزولی و در کف سوم بخرید.

الگوی سر و شانه و روند رنج

اکثر الگو های سر و شانه روند رنج هستند. قبلا گفته ایم اکثر تلاش ها برای شکست روند رنج به نتیجه نرسیده و ناموفق هستند. پس در الگوی سر و شانه نیز اکثر تلاش ها برای برگشت روند روند به نتیجه نمی رسند. و اگر بازار در حال برگشت روند باشد اکثرا موفق نخواهد شد.

چون بازار مثل آهنربا عمل کرده و ترجیح می دهد به روند قبلی خودش ادامه دهد.

یعنی 80 درصد تلاش ها برای برگشت روند به نتیجه نمی رسند.

این یک قاون کلی است و ربطی به نوع الگو و … ندارد. فقط باید بدانید احتمال موفقیت الگو های برگشتی پایین است.

اکثر الگو های سر و شانه سقف همان پرچم صعودی بوده و ااکثر الگو های سر و شانه کف همان پرچم نزولی هستند. و گاهی اوقات نمی توانند به عنوان پرچم عمل کرده و بازار بر می گردد.

برای درک بیشتر شکل زیر را در نظر بگیرید.

الگوی سر و شانه بخشی از روند رنج است.
الگوی سر و شانه بخشی از روند رنج است.

در شکل بالا الگوی سر و شانه معکوس را در کف نمودار می بینید. بر خلاف انتظار این الگو باعث برگشت روند و تغییر روند نزولی به صعودی نشده و بازار رنج و خنثی شده است.

پس می بینید که بازار تمایل دارد به حرکت قبلی خود ادامه دهد. و در برابر تغییر مقاومت می کند. یعنی این الگو خود بخشی از روند رنج در این نمودار می باشد.

نکات مهم در معاملات الگوی سر و شانه

 • این الگو در قسمت های مختلفی از چارت های قیمتی قابل مشاهده است و تریدر های زیادی هر جا اگر این الگو را مشاهده کنند ، معامله کرده و همیشه هم ضرر می کنند!
 • الگوی سر و شانه فقط در 20 درصد موارد موفق می شود و در 80 درصد موراد باعث برگشت روند نمی شود.
 • اکثر الگو های سر و شانه سقف همان پرچم صعودی هستند.
 • اکثر الگو های سر و شانه کف همان پرچم نزولی هستند.

برای مثال در شکل زیر الگو های سر و شانه زیادی را می بینید که منجر به تغییر روند بازار نشده اند.

الگوی سر و شانه ادامه دهنده
الگوی سر و شانه ادامه دهنده

پس اکثر الگو های سر و شانه ، الگوی پرچم بوده و برگشتی نمی باشند.

معایب الگوی سر و شانه

 • تریدر هایی که همیشه به دنبال الگوی سر و شانه برای برگشت روند و معامله در برگشت هستند ، در اکثر موارد روند بازار را از دست داده و در روند های قوی که می توان با معامله در جهت روند بازار سود خوبی کسب کرد ، ضرر می کنند.
 • الگوی سرو شانه در هر قسمت از نمودار قابل مشاهده است و می توان تعداد زیادی از این الگو را در چارت های قیمتی پیدا کرد.
 • تریدر هایی که بر اساس این الگو بدون توجه به موقعیت آن معامله می کنند ، همیشه به دنبال این الگو در کف بوده و خریده و ضرر می کنند و یا بالعکس. دلیل این امر این است که در اکثر کتاب های آموزشی بیان شده است که دقت این الگو بالا بوده و بسیار خوب است. در حالی که در عمل این گونه نیست و این الگو دقت پایینی دارد.
 • اکثر الگو های سر و شانه در نمودار الگوی برگشتی نبوده و الگو های ادامه دهنده هستند.

الگوی سر و شانه سقف

همانطور که در ابتدا مقاله بیان کردیم الگوی برگشتی سر و شانه سقف دارای 3 سقف مانند شکل زیر می باشد.

الگوی سر و شانه سقف
الگوی سر و شانه سقف

ولی در مورد تحلیل و استفاده از این الگو در معاملات خود بهتر است نظر البروکس را در این خصوص بدانید. طبق نظریه او الگوی سر و شانه در اصل الگوی ادامه دهنده بوده و فقط گاهی اوقات باعث برگشت روند در بازار می شود.

اکثر الگو های سر و شانه سقف همان پرچم صعودی هستند. به عنوان مثال در شکل زیر الگو های سر و شانه سقف الگوی ادامه دهنده روند صعودی بوده و برگشتی نمی باشد.

الگوی سر و شانه سقف ادامه دهنده
الگوی سر و شانه سقف ادامه دهنده

تریدر هایی که بر اساس این الگو معامله می کنند ، حد ضرر خود را بالای سومین سقف قرار داده و سفارش فروش باز می کنند. در شکل بالا حد ضرر را با فلش های قرمز رنگ مشخص کرده ایم.

برای تغییر روند در بازار صعودی بعد از مشاهده الگوی سر و شانه باید شاهد تشکیل سقف های پایین تر در نمودار باشین تا برگشت روند صعودی به نزولی تایید شود.

در شکل بالا این اتفاق نیفتاده و سقف های پایین تر ایجاد نشده و برگشتی رخ نداده است.

اکثر اوقات در یک کندل بعد از شانه راست قدرت فروشندگان کمتر بوده و نمی توانند سقف های پایین تر را ایجاد کرده و روند بازار را نزولی کنند.

از طرف دیگر چون خریداران انتظار دارند روند صعودی بازار ادامه دار خواهد بود ، نمی فروشند و بیشتر در حال خرید هستند.

فروشندگان نیز با فعال شدن حد ضرر خود با مشاهده اینکه روند نزولی نمی باشد ، در بالای سقف سوم (شانه راست) دوباره خرید می کنند.

پس در 20 درصد موارد الگوی سر و شانه برگشتی بوده و باعث تغییر روند بازار می شود. حال فرض کنید این الگو باعث برگشت بازار شده است.

در این حالت الگوی برگشت روند ماژور با سقف پایین تر داریم . پس زمانی که الگوی سر و شانه را در نمودار مشاهده کردید ، بهتر است به دنبال الگوی برگشت روند ماژور در نمودار بگردید.

شانه دوم همان پولبک به شکست خط روند می باشد.

اهمیت شیب‌ خط گردن در الگوی سر و شانه سقف

شیب‌خط گردن یکی از مهم ترین عوامل در تأیید الگوی سر شانه است. این شیب‌خط به ما نشان می ‌دهد که در صورت شکست خط گردن، قیمت به سمت تغییر جهت الگو حرکت خواهد کرد. بنابراین، این شیب‌خط می ‌تواند به عنوان یک نشانگر اعتبار الگو در بازار فارکس عمل کند. در واقع، اگر شیب‌خط گردن کمی خم شده باشد، احتمال موفقیت الگو بیشتر است، زیرا نشان می ‌دهد که قدرت خرید و فروش در بازار دارای تعادل است و قیمت با احتمال بیشتری به سمت تغییر جهت الگو حرکت خواهد کرد. به عبارت دیگر، شیب‌خط گردن در تأیید الگوی سر شانه اهمیت بسیاری دارد و معامله‌گران باید آن را به دقت بررسی کنند تا در تصمیم‌گیری‌های خود صحیح عمل کنند.

تفاوت‌ های الگوهای سر و شانه سقف و کف

همان طور که در مطالب بالا هم گفتیم الگوهای سر شانه سقف و کف، دو الگوی جداگانه در بازار فارکس هستند که هر کدام دارای ویژگی‌ ها و تفاوت‌ های خاص خود هستند. در ادامه به تفاوت‌ های این دو الگو می‌ پردازیم:

الگوی سر شانه سقف

در این الگو، یک قیمت بالا (سقف) و سپس دو قیمت پایین‌تر (دو شانه) شکل می ‌دهند که قیمت پس از شکستن خط گردن به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

این الگو به عنوان نشانگر تغییر جهت قیمتی در بازار استفاده می ‌شود و معمولاً در صورت تأیید الگو، قیمت با سرعت به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

الگوی سر شانه کف

در این الگو، یک قیمت پایین (کف) و سپس دو قیمت بالاتر (دو شانه) شکل می‌ دهند که قیمت پس از شکستن خط گردن به سمت بالا حرکت خواهد کرد. این الگو نیز به عنوان نشانگر تغییر جهت قیمتی در بازار استفاده می ‌شود و معمولاً در صورت تأیید الگو، قیمت با سرعت به سمت بالا حرکت خواهد کرد.

در کل، هر دو الگوی سر شانه سقف و کف نشانگر تغییر جهت قیمتی در بازار هستند و معمولاً برای تأیید الگو، معامله‌گران از شیب‌خط گردن و قدرت چرخش بازار استفاده می ‌کنند. با این حال، در الگوی سر شانه سقف، قیمت به سمت پایین و در الگوی سر شانه کف، قیمت به سمت بالا حرکت می‌ کند.

محدودیت های الگوی سر و شانه

اگرچه الگوی سر و شانه قابل اعتماد است، اما بی عیب و نقص نیست. از آنجایی که بازار غیرقابل پیش بینی است، هیچ الگوی در واقع بهترین نیست. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

 • از آنجایی که این الگوها همیشه کامل نیستند، ممکن است برای مبتدیان تشخیص الگوی روی نمودار دشوار باشد.
 • قیمت می تواند بخش گردن را عقب بکشد و دوباره آزمایش کند، که ممکن است معامله گران تازه کار را سردرگم کند.
 • باید منتظر بمانید تا کل الگو تمام شود، که ممکن است کمی طول بکشد، مخصوصاً برای معامله گران نوسان.
 • همانگونه که در مطالب بالا نیز گفته شد این الگو نمی تواند سود را تضمین کند. توقف ضرر ممکن است گاهی اوقات ایجاد شود، اما این در مورد هر شکل گیری نمودار صادق است.

الگوی سر و شانه برعکس

الگوی سر و شانه برعکس همان الگوی سر و شانه کف می باشد. در ابتدای مقاله توضیحات کاملی در مورد سر و شانه سقف و کف داده ایم. نظر ال بروکس در مورد الگوی سر و شانه برعکس نیز مانند سقف می باشد.

یعنی او اعتقاد دارد این الگو چه در سقف تشکیل شود ، چه در کف الگوی ادامه دهنده بوده و احتمال موفقیت در برگشت پایینی دارد.

حال فرض کنید موفق شده و الگوی سر و شانه در روند نزولی باعث برگشت روند شده است. مانند شکل زیر

الگوی سر و شانه برعکس
الگوی سر و شانه برعکس

در شکل بالا می توانید خطوط روند را هر دو خطی که با رنگ های مختلف رسم کرده ایم در نظر بگیرید. در هر دو مورد خط روند با کندل های سیگنال مناسب و خوبی شکسته شده اند.

در شکل بالا بهتر است این الگو را به جای الگوی سر و شانه معکوس ، االگوی برگشت روند ماژور با سقف بالاتر در نظر گرفت.

آموزش رسم الگوی سر و شانه

رسم الگوی سر شانه در بازار فارکس، نیاز به تجربه و مهارت دارد. اما در اینجا مراحل اصلی رسم این الگو را برای شما توضیح می‌ دهیم:

ابتدا باید گراف قیمت را بررسی کنید تا بتوانید نقاط و خطوط مورد نیاز را بکشید.

نقطه بالای قیمت را به عنوان “سر” در نظر بگیرید و دو نقطه پایین‌تر را به عنوان “شانه” برچسب زنید. توجه کنید که شانه‌ها باید همراه با یک خط افقی باشند.

خطی که از نقطه بالای سر به شانه سمت راست می ‌رود را به عنوان “گردن” در نظر بگیرید. سپس خطی که از شانه سمت راست به سر می ‌رود را به عنوان “خط گردن” بکشید.

در این مرحله، باید خط گردن را با یک خط افقی تمام کنید. این خط، به عنوان خط “گردن کامل” شناخته می ‌شود.

حالا باید قیمت را تا زمان شکستن خط گردن دنبال کنید. در صورتی که قیمت پس از شکستن خط گردن به سمت پایین حرکت کند، الگوی سر شانه سقف و در صورتی که قیمت پس از شکستن خط گردن به سمت بالا حرکت کند، الگوی سر شانه کف را دیده اید.

نکته مهم در رسم الگوی سر شانه، تجربه و مهارت است. همچنین باید به توجه به شیب خط گردن و میزان فرمان و هدف در تحلیل الگوی سر شانه داشته باشید.

الگوی سر و شانه ارز دیجیتال

امروزه بازار ارز دیجیتال نیز به یکی از بازار های مالی مهم در جهان تبدیل شده است. و تحلیل گران زیادی بازار ارز دیجیتال را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند.

الگوی سر و شانه در ارز دیجیتال نیز کاربرد دارد. و مانند سایر بازار های مالی این الگو را در ارز دیجیتال نیز بهتر است الگوی ادامه دهنده و پرچم در نظر بگیرید.

احتمال موفقیت این الگو در برگشت روند بازار ارز دیجیتال نیز نیز 20 درصد بوده و در 80 روند موارد روند بازار ادامه خواهد داشت.

چرا الگوی Head and Shoulders برای معامله گران مفید است؟

الگوی سر و شانه ابزار تحلیل تکنیکی مفیدی برای اندازه‌گیری و ارزیابی حداقل میزان احتمالی حرکت بعدی قیمت از خط گردن است. همچنین امکان نشان دادن یک معکوس در روندی را فراهم می کند که در آن بازار از صعودی به نزولی یا بالعکس تغییر می کند. این الگو یکی از قابل اعتمادترین الگوهایی است که یک روند معکوس را پیش بینی می کند.

دانستن اینکه چگونه الگو را بشناسید و بر اساس آن تجارت را پایه گذاری کنید، می تواند در دراز مدت مثمر ثمر باشد. همچنین می‌توان آن را به عنوان یکی دیگر از تکنیک ‌های عالی برای پیاده‌سازی در استراتژی تجاری کلی خود دید.

چگونه الگوهای معکوس سر و شانه را معامله کنیم؟

همانگونه که در مطالب بالا نیز اشاره شد برای معامله یک الگوی سر و شانه معکوس، می توان این مراحل را دنبال کرد:

الگو را شناسایی کنید

در این الگو، دو فرورفتگی (شانه) در دو طرف یک فرورفتگی پایینی (سر)، با یک خط گردن که دو شانه را به هم متصل می کند، قرار دارند.

خط یقه را بکشید

پس از مشخص شدن الگو، با اتصال دو قسمت بالا بین شانه ها و سر، یک خط گردن بکشید.

Wait For A Breakout

منتظر بمانید تا قیمت بالاتر از خط گردن شکسته شود، که نشان دهنده یک روند معکوس بالقوه است.

تعیین نقطه ورود

زمانی که قیمت از خط گردن شکسته می شود و به سطح مشخصی از تایید می رسد، می توان یک موقعیت خرید را وارد کرد.

Set Stop-Loss

برای مدیریت ریسک، توصیه می شود یک استاپ ضرر را در زیر خط گردن یا الگوی پایین قرار دهید.

سود بگیرید

می ‌توان با اندازه‌گیری فاصله سر تا خط گردن و نمایش آن از خط گردن پس از شکست، اهداف سود تعیین کرد.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

در این مطلب از ایتسکا به نقد و بررسی الگوی سر و شانه پرداختیم. الگوی سر شانه یکی از مهم ترین الگوهای فارکس است که بسیاری از معامله‌گران از آن استفاده می ‌کنند. این الگو معمولاً نشانگر تغییر جهت روند قیمتی است و در صورت تأیید الگو، پیش‌بینی می ‌شود که قیمت با سرعت به سمت پایین حرکت کند.

برای استفاده از الگوی سر شانه، معامله‌گران باید الگو را شناسایی کرده و سپس با استفاده از میزان فرمان (stop loss) و هدف (take profit) خود، ورود به بازار را انجام دهند. با استفاده از این الگو، معامله‌گران می‌توانند احتمال موفقیت خود را افزایش دهند و به دنبال سود بیشتر در بازار فارکس باشند.

لازم به ذکر است که اگر تجربه استفاده از الگوی سر و شانه در تحلیل تکنیکال و معاملات را دارید، تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. خوشحال می شویم بتوانیم از پیشنهادات شما در مقالات بعدی استفاده کنیم.

سوالات متداول

Head and Shoulders در سهام به چه معناست؟

این الگو معمولاً به عنوان یک سیگنال معکوس نزولی در نظر گرفته می شود که نشان می دهد قیمت سهام در شرف بازگشت از یک روند صعودی به یک روند نزولی است. این می تواند سیگنالی برای سرمایه گذاران باشد مبنی بر اینکه ممکن است زمان فروش دارایی های خود یا فروش کوتاه سهام با انتظار کاهش قیمت باشد.

منظور از Head and Shoulders در فارکس چیست؟

الگوی سر و شانه در معاملات فارکس یک الگوی برگشت نزولی است که پایان یک روند صعودی و شروع یک روند نزولی را نشان می دهد. معامله گران باید موقعیت های خرید خود را بفروشند یا با این انتظار که قیمت کاهش یابد، جفت ارز را کوتاه کنند.

الگوی سر و شانه صعودی است یا نزولی؟

الگوی سر و شانه یک الگوی معکوس نزولی است که نشان می ‌دهد که روند صعودی به اوج رسیده است و با شکسته شدن سری اوج‌های بالاتر (اول و دوم قله) با قله سوم که پایین‌تر از قله است، برگشت شروع شده است.

بعد از الگوی سر و شانه چه اتفاقی می افتد؟

الگوی سر و شانه ها معمولاً نشانه نزولی است. این به این معنی است که وقتی این اتفاق می ‌افتد، معمولاً سیگنالی ارسال می‌کند که حرکت صعودی قیمت به زودی نزولی خواهد شد. از سوی دیگر، وقتی سر و شانه ها پس از یک روند نزولی اتفاق می افتد، سیگنالی ارسال می کند که خرس ها در حال از دست دادن حرکت هستند.

قوانین الگوی سر و شانه چیست؟

شانه چپ زمانی شکل می گیرد که سرمایه گذارانی که سهام را بالاتر می برند، به طور موقت شور و شوق خود را از دست می دهند. زمانی که شور و شوق به اوج می رسد، سر شکل می گیرد و سپس به نقطه ای در پایین ترین سطح قبلی سهام یا نزدیک به آن کاهش می یابد. شانه سمت راست با افزایش مجدد قیمت سهام شکل می گیرد، اما قبل از سقوط مجدد، نمی تواند به بالاترین حد قبلی خود برسد.

صعودی ترین الگو چیست؟

الگوی فراگیر صعودی و الگوی مثلث صعودی از مطلوب ترین الگوهای شمعدانی در نظر گرفته می شوند. مانند سایر اشکال تحلیل تکنیکال، مهم است که به دنبال تایید صعودی باشید و درک کنید که هیچ نتیجه تضمینی وجود ندارد.

آیا سر و شانه معامله خوبی است؟

الگوی سر و شانه در میان معامله گران مورد پسند معامله گران است، زیرا توانایی منحصر به فردی دارد که به آنها کمک می کند تا تخمین های هدف قیمت را پس از تکمیل الگو و در نهایت عبور از خط گردن تعیین کنند. همچنین به معامله گران امکان می دهد تا سفارش های توقف ضرر را انجام دهند.

میزان موفقیت الگوی سر و شانه چقدر است؟

میزان موفقیت الگوی سر و شانه حدود 80 در صد است. معکوس شدن روند، که در آن بازار از صعودی به نزولی حرکت می کند، معمولاً با ایجاد یک الگوی سر و شانه در نمودار نشان داده می شود. این الگو یک نوع شکل گیری نمودار پیش بینی است.

آیا الگوی سر و شانه می تواند شکست بخورد؟

اگر شانه راست شکل گرفته و سپس قبل از شکستن خط گردن شکسته شود، این الگوی سر و شانه را باطل می کند. به همین دلیل است که در مثال بالا، دستور توقف ضرر درست زیر شانه سمت راست قرار می گیرد.

رایج ترین الگو در معاملات چیست؟

مثلث ها یکی از محبوب ترین الگوهای نموداری هستند که در تحلیل تکنیکال استفاده می شوند، زیرا در مقایسه با الگوهای دیگر به طور مکرر رخ می دهند. سه نوع متداول مثلث عبارتند از مثلث های متقارن، مثلث های صعودی و مثلث های نزولی وجود دارد.

چگونه هدف سر و شانه معکوس را پیدا می کنید؟

هدف یک الگوی معکوس سر و شانه با اندازه گیری فاصله بین سر و خط گردن و سپس اضافه کردن آن به نقطه شکست خط گردن محاسبه می شود. این اندازه گیری تخمینی از حرکت بالقوه صعودی قیمت پس از شکل گیری الگو را ارائه می دهد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هدف فقط یک تخمین است و حرکت قیمت واقعی ممکن است متفاوت باشد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

6 دیدگاه برای “الگوی سر و شانه در برگشت روند (درس 22 از سبک ال بروکس)

 1. رضا طاهرزاده گفته:

  سلام و احترام
  در پاسخ به پرسش “میزان موفقیت الگوی سر و شانه چقدر است؟” نوشته اید که “میزان موفقیت الگوی سر و شانه حدود 80 در صد است.” در حالی که در توضیحات همین صفحه حداقل در 3 جا نوشته اید که “الگوی سر و شانه فقط در 20 درصد موارد موفق می شود و در 80 درصد موارد باعث برگشت روند نمی شود” .
  کدامیک درست هستند؟

  • تیم نویسندگان گفته:

   سلام. وقت بخیر.
   روند، در 80 درصد مواقع، به مسیر خودش ادامه میده. 80 درصد از تلاش ها برای تغیییر روند، شکست میخورند. بنابر این، هر الگوی بازگشتی، تنها در 20 درصد شرایط موفقیت آمیز خواهد بود.

 2. رضا طاهرزاده گفته:

  سلام و وقت به خیر
  در قسمت “الگوی سر شانه کف” در پاراگراف دوم نوشته اید که “معامله گران از شیب خط گردن و میزان فرمان و هدف استفاده می کنند”.
  منظورتان از “میزان فرمان و هدف” چیست؟

 3. رضا طاهرزاده گفته:

  سلام و روز به خیر
  در قسمت “سوالات متداول” جواب سوال “چه زمانی باید استفاده از سر و شانه متوقف شود؟” نیاز به اصلاح و حذف دارد. :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه