بروکرهای A-book چگونه درآمد کسب می کنند؟

بروکرهای A-book چگونه درآمد کسب می کنند؟

بروکر A_Book‌ براساس مدلی کار می‌کند که میز بدون معامله نامیده می‌شود. یعنی وقتی برای معامله، یک جفت ارز چون GBP/USD‌ را سفارش می‌دهید، بروکر سفارش شما را به یک مرکزی چون بانک می‌فرستد تا نقدینگی شما را ارائه دهد. در واقع شما به طور مستقیم با تامین‌ کنندگان در ارتباط هستید.

اصل کار چنین کارگزارانی بسیار ساده است. کارگزاران معاملات مشتریان خود را می پذیرند و به طور خودکار آنها را برای تامین کننده نقدینگی ارسال می کنند. کارگزاران A-book به طور مستقل از نوسانات بازار، سود پورسانت و اسپرد و همچنین سود تقسیم شده بین تامین کننده نقدینگی و پلتفرم معاملاتی درآمد کسب می کنند.

مدل بروکر A-Book چیست؟

این یک مدل عملیاتی بازار است که توسط کارگزاران ECN/STP استفاده می شود. آنها واسطه هایی هستند که سفارشات تجاری مشتریان خود را مستقیماً به ارائه دهندگان نقدینگی یا مراکز تجاری چندجانبه (MTF) ارسال می کنند. در این مدل کارگزاران با افزایش اسپرد یا جمع آوری پورسانت از حجم تراکنش کسب درآمد می کنند. در نتیجه هیچ تناقضی در  منافع وجود ندارد، زیرا کارگزاران از سمت معامله‌گران برنده و بازنده به یک میزان درآمد کسب می کنند. 

بروکرهای A-book
مزایای بروکرهای A-book

مزایای بروکر A-Book 

بروکر A-book دارای  جنبه های مثبتی است که در زیر ذکر شده است این مزایا هم برای خود بروکر و هم معامله گر می باشند:

برای کارگزارانبرای معامله گران
ریسک معالاتی وجود ندارد. کیفیت اجرای سفارش به عملکرد تریدر بستگی ندارد.
سودآوری فقط به حجم گردش معاملات بستگی دارد.عدم وجود تناقض منافع
توانایی کار با معامله گران، تجارت در سبک های مختلف (روی اخبار، اسکالپر، آربیتراژ) وجود دارد.در سطح درآمد و سوددهی هیچ محدودیتی وجود ندارد.

معایب بروکر A-Book 

مدل بروکر A-Book همچنین دارای تعدادی معایب قابل توجه هم برای کارگزاران و هم مهامله گرن می باشد:

برای کارگزارانبرای معامله گران
بازدهی کمترکیفیت اجرای سفارشات ممکن است بدتر از مدل B-book باشد.
کیفیت اجرای سفارشات به تامین کنندگان نقدینگی بستگی دارد.محدودیت های سخت تری در سطح لوریج و حد ضرر وجود دارد. 
برای افتتاح سپرده نزد تامین کننده نقدینگی به سرمایه بسیار زیادی نیاز است.

چگونه کارگزاران A-Book درآمد کسب می کنند؟

زمانی که یک بروکر به عنوان کارگزار A-Book عمل می کند، اگر مشتری برای یک دارایی (به عنوان مثال جفت ارز) روی “خرید” کلیک کند در این صورت:

  • بلافاصله دارایی را یا به همان قیمتی که از LP خود دریافت کرده (با کمیسیون) و یا با مارک آپ (بدون کمیسیون) به مشتری خود می فروشد.
  • بلافاصله جفت ارز را از LP برای حساب خود می خرد و آن معامله را در دفتر معاملات خود ثبت می کند.

اگر کارگزار در معامله هیچ ریسکی نکند، دو روش اصلی برای یک کارگزار A-Book جهت کسب درآمد وجود دارد:

  • کمیسیون یا کارمزد (Commission)
  • اسپرد مارک آپ یا اضافه بها (Spread Markup)

کمیسیون

کمیسیون اغلب نسبت به حجم معامله گری محاسبه می شود. نحوه بیان آن می تواند بین کارگزاران مختلف متفاوت باشد. می توان آن را به ازای هر لات، به ازای هر میلیون دلار یا به عنوان درصدی از حجم معاملات محسوب کرد.

به عنوان مثال یک کارگزار ممکن است 60 دلار به ازای هر 1 میلیون دلار یا 6 دلار برای هر لات استاندارد از معامله گر دریافت کند. بسته به کارگزار ممکن است کمیسیون های تخفیفی بر اساس حجم معاملات ارائه شود. هر چه بیشتر معامله کنید تخفیف بیشتری خواهید داشت.

اسپرد اضافه بها

راه دیگری که کارگزاران A-Book می‌تواند درآمد کسب کنند اعمال اسپرد اضافه بها است. اینجاست که یک کارگزار مبلغ اضافی را به قیمت گذاری مشتریان خود اضافه می کند. در این حالت کارگزار کسب درآمد می کند، زیرا قیمت هایی که با ارائه دهندگان نقدینگی خود (LPs) معامله می کند بهتر از قیمت هایی است که با مشتریان خود معامله می کند. مارک آپ تفاوت بین قیمت نشان داده شده به مشتریان و قیمت گرفته شده از LP ها است. در این صورت درآمد کارگزار صرفاً از اضافه بها به دست می آید.

از آنجایی که کارگزار A-Book هیچ ریسکی را در معامله نمی‌پذیرد به وسیله اسپرد اضافه بها یا دریافت کمیسیون درآمد کسب می‌کند. این مدل کسب‌وکار هرگونه تناقض منافع احتمالی را حذف می‌کند، زیرا کارگزار صرف نظر از اینکه مشتریانش برنده شوند یا ببازند، همان مقدار پول را به دست می‌آورند. در این صورت کارگزار صرف نظر از نوسانات بازار درآمد کسب می کند. البته با فرض این موضوع که کارگزار A-Book دارای فناوری پشتیبان است تا هنگام پوشش دادن سفارشات مشتری، سریع و بدون خطا عمل نماید.

سودآوری مدل کارگزاری A-Book در مقابل B-Book
A-Book VS B-Book

نتیجه گیری 

بررسی اینکه یک بروکر چون بروکر A_Book‌ چگونه کسب درآمد می‌کند، ممکن است سوال بسیاری از معامله‌گران باشد. بروکر A_Book ‌ تا زمانی که معامله مشتریانش با ضرر همراه باشد، درآمدی کسب نمی‌کند. اما متداول‌ ترین روش کسب درآمد بروکرها A_Book ‌ از طریق کمیسیون و افزایش اسپرد است.

سوالات متداول 

کارگزار A-Book چگونه کار می کند؟

در مدل A-Book، کارگزار تمام سفارش‌های معامله‌گران را مستقیماً به ارائه‌دهنده نقدینگی فارکس هدایت می‌کند، که به نوبه خود آنها را به بازار بین بانکی هدایت می‌کند. کارگزار A-Book از طریق کمیسیون بر روی حجم معاملات تعیین شده (معمولاً در هر لات) یا از طریق مارک آپ اسپرد درآمد کسب می کند.

چرا بروکر ها پول در می آورند؟

کارگزاران بورس معمولا بیشتر پول خود را از کمیسیونی که دریافت می کنند به دست می آورند. از سوی دیگر، کارگزاران معاملاتی تمایل دارند از اسپرد و همچنین کارمزد، تامین مالی و سایر کارمزدها درآمد کسب کنند.

کارگزاران چگونه از اسپرد درآمد کسب می کنند؟

کارگزار به این دلیل درآمد کسب می کند که قیمت هایی که با ارائه دهندگان نقدینگی خود (LPs) معامله می کند بهتر از قیمت هایی است که با مشتریان خود معامله می کند. مارک آپ تفاوت بین قیمت نشان داده شده به مشتریان و قیمت گرفته شده از LP ها است.
 

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.