نماد نفت در فارکس – نماد نفت در تریدینگ ویو و متاتریدر 4 | نحوه معامله نماد نفت در فارکس

نماد نفت در فارکس

شاخص و نماد نفت در فارکس OIL ، (bco) BRN و WTI می باشد. یعنی در بروکر ها ارز هایی که در کنار نماد نفت قرار دارند نام oil بعد از نام آن قرار می گیرد. مثل جفت ارز USOIL. چون ایرانیان به تمامی نماد های نفتی در فارکس دسترسی ندارند در این مورد باید لیست نماد های متاتریدر بروکر خود را بررسی کرده و نماد های نفت را در لیست آن جستجو کنید. در ادامه آموزش معامله نفت در فارکس را قرار داده ایم.

علاوه بر این نماد ها چون برای انواع مختلفی از نفت را می توان در فارکس معامله کرد نماد هایی نظیر Cl (Crude Oil) ، HO ، HU ، NG ، Basket ، OPEC و … از نماد های نفتی مهم در جهان هستند.

بیشتر بخوانید : بهترین بروکر برای معامله نفت در فارکس

نماد نفت در فارکس

نماد نفت در فارکس OIL ، (bco) BRN و WTI می باشد. علاوه بر این نماد ها چون برای انواع مختلفی از نفت را می توان در فارکس معامله کرد نماد هایی مانند Cl (Crude Oil) ، HO ، HU ، NG ، Basket ، OPEC و … نیز نماد نفت در فارکس می باشند.

یکی از اصلی‌ترین دارایی‌هایی که در اقتصاد جهانی وجود دارد، نفت است که آن را با طلای سیاه نیز می‌شناسیم. این دارایی که در بازارهای مالی گوناگون مانند فارکس نیز استفاده می‌ شود و یکی از گزینه‌های اصلی برای تجارت در این بازار است. به همین دلیل شاخص نفت در فارکس به وجود آمده تا معامله‌گران برای تجارت با این منبع انرژی بزرگ مشکلی نداشته باشند. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این نماد در بازار فارکس هستید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

ارز نفت در فارکس را ممکن است با نماد های مختلفی ببینید. ولی در بیشتر موارد در متاتریدر از قسمت نماد ها Symbols به کامودیتی ها رفته و نماد هایی را ببینید که در قسمتی از نام آنها کلمه Oil وجود دارد. برای مثال ارز نفت برنت Brent Crude Oil می باشد. که تریدر ها آنها هم با BRN و هم با bco می شناسند.

نماد نفت در تریدینگ ویو

برای مشاهده نماد نفت در تریدینگ ویو هم می توانید کلمه OIL را در قسمت نماد ها جستجو زده و نوع نماد نفتی را که می خواهید معامله کنید ، بیاورید و یا مستقیم نماد نفتی مورد نظر خود را در تریدینگ ویو تایپ کنید. برای مثال می توانید نماد های BRENT ، WTI ، UDOIL ، OPEC و یا هر نماد نفتی که می خواهید معامله کنید را تایپ کرده و چارت قیمتی آن را مشاهده کنید.

نماد نفت در تریدینگ ویو
نماد نفت در تریدینگ ویو

نماد نفت در متاتریدر 4 و 5

نماد نفت در متاتریدر نیز مانند نماد نفت در تریدینگ ویو می تواند BRN ، WTI ، USOIL و یا ترکیبی از OIL با سایر حروف که نشان دهنده نفت مورد نظر است می باشد.

هر بروکر ممکن است نماد های مختلفی از نفت را پشتیبانی کرده و درج کرده باشد. ولی اکثر بروکر ها این سه نماد را در متاتریدر 4 و 5 درج کرده اند. برای مشاهده نماد نفت در متاتریدر 4 و 5 ابتدا باید بدانید که آیا نماد نفت در بروکر انتخابی شما درج شده است یا خیر؟

برای اطمینان از درج شدن نماد نفت در متاریدر شما هم می توانید در قسمت مارکت واچ متاتریدر کلیک راست کرده و از Symbols ، Comodities را انتخاب کرده و ببینید که آیا نماد نفت را در این قسمت می بینید یا خیر؟

برای مثال در شکل زیر نماد نفت در آلپاری را نمایش داده ایم.

نماد نفت در آلپاری

نماد نفت در آلپاری BRN (Brent Crude Oil) و WTI (WTI Crude Oil) می باشد.

نماد نفت در فارکس
نماد نفت در فارکس

روی هر کدام از نماد نفت در فارکس که می خواهید در پنجره کارکت واچ مشاهده کنید کلیک کرده و روی Show کلیک کنید.

نماد نفت در بینگ ایکس

نماد نفت در بینگ ایکس که یکی از صرافی های محبوب میان کاربران ایرانی و بین المللی می باشد ، Oil-Brent Crude ، Crude Oil ، Heating Oil و London Gas Oil می باشد.

مهم‌ترین نماد‌های نفت در فارکس

 • نماد نفت برنت در فارکس (BRENT)
 • نفت خام تگزاس غرب در فارکس (WTI)
 • نماد نفت خام آمریکا (USCrudeOIL)
 • نماد نفت اوپک در فارکس (OPEC)
 • نماد ng در فارکس

نماد نفت برنت در فارکس

نماد نفت برنت در فارکس (Brent Crude Oil) ، BRN ، BCO ، BRENT می باشد.

نفت برنت یکی از مهم‌ترین مراجع قیمت گذاری نفت در جهان و بازار های بین المللی می باشد. در واقع نفت برنت شامل سبدی از 4 چاه نفتی بریتانیا و نروژ در دریای شمال بوده و نفتی سبک و شیرین است.

نفت برنت به دلیل اینکه گازوئیل و کوره کمتری از آن استخراج می شود ، ارزش بیشتری نسبت به سایر نفت های خام در جهان دارد و مرجع قیمت گذاری دو سوم مبادلات نفتی در جهان می باشد.

 نماد WTI در فارکس (نفت خام تگزاس غرب در فارکس)

نماد WTI در فارکس West Texas Intermediate‌ همان نفت خام تگزاس غرب در فارکس می باشد.

همچنین این نماد با CL نیز در بازار دیده شده و جزو نمادهای معاملاتی پرطرفدار محسوب می‌شود. این نفت خام نیز سبک بوده و چون در غرب تگزاس استخراج می شود به آن نفت خام تگزاس غرب گفته می شود و مانند نفت برنت معیاری برای قیمت گذاری نفت در بازار های جهانی می باشد.

قیمت نفت خام تگزاس غرب معمولا همیشه در کنار قیمت نفت برنت در گزارش‌های قیمتی نفت دیده می شود.

نماد نفت در فارکس
نماد نفت در فارکس

نماد نفت خام آمریکا در فارکس

نماد نفت خام آمریکا US Crude OIL می باشد که در کنار سایر نمادها به شکل USOIL‌ حضور دارد.

در بروکرها یا کارگزاری‌های مختلف می‌توان این نماد را با همان نام لاتین در کنار سایر دارایی‌های طبیعی پیدا کرد. البته ممکن است که با توجه به نوع بازار معاملاتی نام‌هایی مانند USO یا BNO را برای نماد نفت خام آمریکا در فارکس ببینیم.

نماد نفت اوپک در فارکس

نماد نفت اوپک در فارکس OPEC می باشد.

اوپک در واقع یک سازمان بین المللی نفتی می باشد که از کشور های الجزایر ، ایران ، عراق ، کویت ، لیبی ، جزایر سلیمان ، قطر ، عربستان سعودی ، عمارات متحده عربی ، اکوادور ، آنگولا ، ونزوئلا و کنگو پدید آمده است.

نماد ng در فارکس

نماد ng در فارکس همان نماد گاز در فارکس می باشد که سومین نماد پر‌معامله در بازار های آتی است. نماد گاز در فارکس ممکن است با نماد های دیگری از قبیل NGAS و یا GASUSD نیز درج شود.

برای مثال در آلپاری نماد گاز با ng ثبت شده و در کنار نماد نفت قرار گرفته است.

نحوه معامله نماد نفت در فارکس

نفت بازار بسیار جالبی است که می ‌توانید با روش ‌های مختلف در آن تجارت و سرمایه‌گذاری کنید. این بازارها شامل خرید نفت خام، خرید سهام نفت، معامله قراردادهای آتی نفت، سرمایه گذاری در ETFهای نفت و معاملات CFDهای نفت است.

در اینجا سه ​​مرحله اول برای شروع معامله نماد نفت در فارکس آورده شده است:

معاملات نفت CFD

معامله از طریق CFD است. CFD (Contract For Difference) ابزاری است که به شما امکان می دهد تغییرات قیمت نفت خام را معامله کنید ، اما بدون نیاز به انجام قراردادهای فیزیکی یا سرمایه گذاری در دارایی فیزیکی.

در عوض، می توانید تجارت را با موارد زیر شروع کنید:

 • برای یک حساب کاربری با یک کارگزار CFD ثبت نام کنید
 • پلت فرم معاملاتی آنها را دانلود و نصب کنید
 • وجوه را به حساب خود واریز کنید (برای تجارت آزمایشی، می توانید از پول مجازی استفاده کنید)
 • باز و بسته کردن معاملات از پلتفرم معاملاتی

سرمایه گذاری در سهام نفت

اولین گزینه برای سرمایه‌گذاری در نفت و در حالت ایده‌آل، سود در هنگام افزایش قیمت، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت ‌های فعال در اکتشاف، تولید و پالایش نفت است. این شرکت ها شامل غول های جهانی مانند BP، Royal Dutch Shell، Exxon Mobil و Total SA هستند.

چون شما مستقیماً در خود نفت سرمایه‌گذاری نمی ‌کنید، قیمت سهام شرکت‌ هایی که در آنها سرمایه‌گذاری می‌کنید ممکن است همیشه منعکس کننده تغییرات در قیمت نفت نباشد. دلیلش این است که طیفی از عوامل دیگر وجود دارد که باعث ارزش گذاری شرکت فراتر از قیمت محصول نهایی می شود، از جمله سود سهام، تغییرات مدیریتی و مقرراتی که ممکن است بر یک تجارت تأثیر بگذارد.

معاملات آتی نفت

در این بخش از مطلب نماد نفت در فارکس، به بررسی معاملات آتی نفت می پردازیم. گزینه بعدی، کال آپشن نفت است. این یک گزینه رایج برای تجارت نفت خام WTI و برنت است. قرارداد آتی یک توافق قانونی برای خرید یا فروش یک دارایی به قیمت از پیش تعیین شده در زمان مشخصی در آینده است. از دیدگاه تجاری، یک معامله گر علاقه چندانی به دریافت خود دارایی (معمولاً 1000 بشکه نفت) ندارد، اما صرفاً خود قرارداد را برای کسب سود معامله می کند.

به عنوان مثال، فرض کنید که قرارداد آتی نفت با قیمت 55 دلار در هر بشکه معامله می شود. اگر تاجری معتقد باشد که قیمت نفت قبل از پایان مدت قرارداد افزایش می یابد، می تواند اکنون قرارداد را بخرد با این انتظار که بتواند با سود قرارداد را ببندد.

اگر قیمت نفت تا زمان پایان قرارداد به 58 دلار افزایش یابد یا معامله‌گر آن را ببندد، در این صورت 3 دلار در هر بشکه یا در مجموع 3000 دلار سود می ‌برد. با این حال، اگر قیمت به 54 دلار کاهش می یافت، آنها 1000 دلار از دست می دادند.

توجه داشته باشید که هنگام معامله قراردادهای آتی نفت، معامله گران نیازی به سرمایه گذاری کل ارزش قرارداد (55 دلار در 1000 بشکه نفت) ندارند. در عوض، آنها باید یک مارجین اولیه پرداخت کنند که معمولاً چند هزار دلار است.

لازم به ذکر است که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معاملات آتی، می توانید مقاله ما در این زمینه یعنی آموزش معاملات فیوچرز را مطالعه کنید.

سرمایه گذاری در صندوق های ETF نفت

گزینه بعدی برای معامله نماد نفت در فارکس، سرمایه گذاری در نفت یا ETF های کالایی (صندوق های بورسی) است. ETF دارایی است که مجموعه ای از دارایی های دیگر (مانند سهام) است که سرمایه گذار می تواند آن را برای سرمایه گذاری یا معامله انتخاب کند. مزیت اصلی این است که به سرمایه گذار این فرصت را می دهد که به جای انتخاب ابزارهای فردی، در بازار بزرگتری سرمایه گذاری یا معامله کند.

به عنوان مثال، اگر سرمایه‌گذاری می‌ خواهد در سهام فناوری ایالات متحده سرمایه‌گذاری کند، اما نمی ‌خواهد سهام فردی را برای افزودن به پرتفوی خود تحقیق کند، می ‌تواند یک ETF را جستجو کند که نشان دهنده بازار سهام فناوری ایالات متحده است. طیف وسیعی از ETFهای کالا از جمله ETFهای نفت خام موجود است. اینها ممکن است شامل سهام شرکت های نفتی و همچنین معاملات آتی نفت خام باشد.

مانند سرمایه‌گذاری در سایر دارایی‌ها، مانند سهام، سرمایه‌گذاری سنتی در ETF سرمایه‌گذاری است که در آن با یک قیمت سرمایه‌گذاری می ‌کنید و پس از افزایش ارزش ETF سرمایه‌گذاری خود را می‌ بندید و از تفاوت آن سود می ‌کنید. با این حال، معامله ETF ها از طریق یک مشتق به نام CFD نیز امکان پذیر است، که به شما امکان می دهد در هر دو جهت معامله می‌کنند.

قیمت نقدی نفت

قیمت نقدی نفت (Oil Spot Price)‌ نشان‌ دهنده هزینه خرید یا فروش فوری نفت یا با قیمتی مشخص است که تاریخ معینی ندارد. برای مثال در مقایسه با قراردادهای آتی، در قیمت نقدی ارزش لحظه‌ای نفت در بازار نمایش داده می‌شود.

اما در قراردادهای آتی قیمت در آینده معیار معاملات با نماد نفت در فارکس خواهد بود. همچنین باید بدانید که تجارت با قیمت نقدی نیازمند تحلیل نمودار نفت در فارکس به شکل حرفه‌ای است تا بتوان معامله کم ریسک‌تری را تجربه کرد.

قیمت نقدی نفت
قیمت نقدی نفت

عوامل محرک قیمت نماد نفت در فارکس

قیمت نماد نفت در فارکس در درجه اول با عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. زمانی که تقاضا برای نفت بیشتر از عرضه باشد، قیمت افزایش خواهد داشت، اما با کاهش تقاضا شاهد سقوط قیمت خواهیم بود. همچنین عوامل زیادی هستند که عرضه و تقاضای نماد نفت را در بازار فارکس تغییر می‌دهند. به همین دلیل اگر به دنبال عوامل محرک قیمت نفت هستید، باید این دلایل را زیر نظر داشته باشید.

تاثیر اوپک

کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا اوپک (OPEC: Organisation Of Petroleum Exporting Countries) سهم بزرگی از عرضه جهانی نفت دارند. این گروه سطح تولید نفت را با توجه به تقاضای جهانی تعیین می‌کنند تا با افزایش یا کاهش تولید روی قیمت نفت تاثیر بگذارند.

به همین دلیل اگر به دنبال معامله با نماد نفت در فارکس هستید، برای بررسی قیمت‌ها باید فعالیت اوپک را زیر نظر بگیرید. برای مثال در سال 2020 با شروع پاندمی کرونا اوپک تصمیم گرفت که برای ثبات قیمت تولید را کاهش دهد، اما اختلاف نظر با روسیه که عضو اوپک نیست، باعث سقوط قیمت‌ها شد.

تاثیر عملکرد اقتصاد جهانی بر نماد نفت جهانی

در دوره‌های رشد اقتصادی، تقاضا برای نفت جهت تامین نیازهای صنایعی مانند انرژی، حمل و نقل، تولید و دارو افزایش پیدا می‌کند. در صورتی که با این تقاضا تولید افزایش پیدا نکند، شاهد افزایش قیمت شاخص نفت در فارکس خواهیم بود. با این حال اگر اقتصاد دنیا در حالت رکود قرار بگیرد، بدیهی است که تقاضا برای نفت کمتر شده و ادامه دادن به تولید سقوط قیمت را رقم می‌زند.

به همین دلیل معامله‌گران بازار فارکس برای تجارت نفت داده‌های اقتصادی منتشر شده را برای سلامت اقتصاد جهانی زیر نظر می‌گیرند. برای مثال آمار تولید ناخالص داخلی، اشتغال و دیگر پارامترهای اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرند. البته که این عامل برای بررسی و تحلیل نماد نفت در فارکس کاربردی خواهد بود.

قیمت نفت در فارکس
قیمت نفت در فارکس

تفاوت نفت خام برنت با WTI

در حالی که نفت خام برنت و WTI هر دو ابزار محبوب برای تجارت هستند، پنج تفاوت کلیدی بین این دو نفت وجود دارد:

محل استخراج

نفت خام WTI در ایالات متحده استخراج و تولید می شود. عمدتاً در تگزاس، داکوتای شمالی و لوئیزیانا. در همین حال، نفت خام برنت عمدتاً از میادین نفتی دریای شمال استخراج می شود.

تفاوت ژئوپلیتیکی

قیمت نفت اغلب تحت تأثیر فعالیت های سیاسی است، یعنی وضعیت سیاسی در مناطقی که نفت استخراج می شود می تواند بر قیمت ها و فعالیت های تجاری نفت تأثیر بگذارد. امروزه این موضوع برای نفت اوپک بیشتر از برنت یا WTI اتفاق می افتد.

ترکیب و محتوا

همچنین ترکیب نفت بر قیمت WTI و برنت تأثیر می ‌گذارد، عمدتاً گرانش API (موسسه نفت آمریکا)، که معیاری است برای سنجش میزان سنگینی نفت در مقایسه با آب و محتوای گوگرد. میزان گوگرد WTI 0.24٪ است در مقابل Brent 0.37٪. گوگرد کمتر، نفتی تولید می‌ کند که تصفیه آن آسان‌تر است.

گزینه های معاملاتی نفت

برنت (BRN) و WTI هر دو نماد نفت در فارکس هستند و گزینه های معاملاتی متفاوتی از جمله قراردادهای آتی و CFD دارند. قراردادهای آتی برای هر نفت در مبادلات مختلف مدیریت می شود (WTI از طریق بورس کالای نیویورک و برنت از طریق بورس بین قاره ای)، در حالی که بسیاری از کارگزاران CFD این گزینه را برای معامله از طریق یک کارگزار و یک پلتفرم ارائه می دهند.

قیمت‌ ها

از نظر تئوری، WTI باید با قیمت بالاتری نسبت به نفت خام برنت معامله شود، با این حال، همیشه اینطور نیست. دلیلش این است که مجموعه ای از عوامل وجود دارد که بر قیمت نفت تأثیر می گذارد، نه فقط کیفیت خود آن. یکی عرضه و تقاضا است، برای مثال، زمانی که عرضه در جریان انقلاب شیل در اوایل دهه 2000 افزایش یافت، قیمت نفت کاهش یافت.

سوالات متداول

نماد نفت در فارکس چیست؟

BRN ، WTI ، USDOIL

چند نماد برای معاملات نفت در فارکس وجود دارد؟

در فارکس، حدود ۱۶۰ نماد برای معاملات نفت وجود دارد، اما برخی کارگزاری ها فقط مهم ترین این نمادها را در اختیار معامله گران قرار می دهند.

آیا نمادهای دیگری به جز نماد نفت در فارکس وجود دارند؟

بله، در فارکس نمادهای دیگری همچون Cl (Crude Oil) ، HO ، HU ، NG ، Basket ، OPEC نیز برای انواع مختلفی از نفت موجود هستند.

نمادهایی که در بازار فارکس به کار می روند، چه معنایی دارند؟

در بازار فارکس، نمادها برای نشان دادن ارزها و کالاها استفاده می شوند. به عنوان مثال، نماد نفت در فارکس به صورت اختصاری نمایش داده می شود و شامل WTI ، OIL ، BRN می باشد.

نماد چیست و چگونه در بازار فارکس استفاده می شود؟

نمادها برای نشان دادن ارزها و کالاها در بازار فارکس استفاده می شوند. برای نمونه، نماد ین ژاپن در فارکس با JP و Y نمایش داده می شود.

چگونه می توان در بخش معاملات جفت ارز ها و با نماد نفت در فارکس معامله کرد؟

برای معامله با نماد نفت در فارکس، باید یک حساب فارکس داشته باشید و از طریق یکی از کارگزاران معتبر فارکس، خرید و فروش نفت را انجام دهید.

نفت خام برنت چیست؟

نفت خام برنت به نفت خام برنت دریای شمال اطلاق می شود و دومین معیار محبوب برای تجارت نفت است. مانند WTI، نفت برنت نیز به عنوان معیاری برای قیمت نفت عمل می کند. بیشتر از دریای شمال استخراج می شود و در شمال غربی اروپا تصفیه می شود. برنت یک نوع نفت اولیه در اروپا و شمال آفریقا است.

سبد اوپک چیست؟

پس از WTI و نفت خام برنت، نفت اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) عامل مهم دیگری در بازار جهانی است. نفت اوپک ترکیبی از هفت نوع مختلف نفت خام است که از عربستان سعودی، نیجریه، الجزایر، دبی، ونزوئلا، اندونزی و ایستموس مکزیکی می آید. نفت اوپک که تیره‌تر از WTI و برنت است، ارزان‌تر است، اما همچنان در بازار جهانی مهم است.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

1 دیدگاه برای “نماد نفت در فارکس – نماد نفت در تریدینگ ویو و متاتریدر 4 | نحوه معامله نماد نفت در فارکس

 1. Yousefi

  سپاس فراوان

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.