تفاوت متاتریدر 4 و 5 + 5 تفاوت مهم

تفاوت متاتریدر 4 و 5

متاتریدر دو نسخه دارد که نسخه های 4 و 5 هستند و تریدرهای زیادی برایشان سوال است که بایستی با کدام یک از این دو نسخه کار کنند؟ تفاوت متاتریدر 4 و 5 در چیست؟ آیا می توان با اطمینان گفت که متاتریدر 5 بهتر از متاتریدر 4 است؟

تفاوت متاتریدر 4 و 5

در ادامه به بررسی تفاوت های این دو نسخه از متاتریدر می پردازیم. با خواندن ادامه مطلب متوجه می شوید که نمی توان گفت کدام نسخه بهتر است و یا کدام بدتر. در حقیقت شرایط و هدف شما مشخص می کند که با کدام یک از متاتریدرهای 4 و 5 و یا حتی با هر دو کار کنید.

مهم ترین تفاوت متاتریدر 4 و 5 از جهات مختلف به موارد زیر مربوط است:

 1. زیرساخت های برنامه نویسی
 2. معاملات الگوریتمی
 3. محصولات و اندیکاتورها
 4. هزینه های معاملاتی
 5. سرعت

کمی بیشتر درباره متاتریدر 4

قبل از مقایسه این دو ورژن و بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 یا تفاوت های آن ها، خوب است ابتدا کمی بیشتر با هر کدام آشنا شویم. معمولا اکثر تریدرها از این ورژن استفاده می کنند. با استفاده از این پلتفرم می توانید معامله کالاها و شاخص ها را انجام دهید، قیمت ارزها را مشاهده کنید و به تحلیل بنیادی یا تکنیکال بپردازید.

متاتریدر 4 به شما اجازه می دهد با استفاده از اکسپرت های مختلف، امور مربوط به سفارش ها را انجام دهید. دیگر امکاناتی که دارید شامل سفارشی سازی نمودارها و وارد مشابه می باشد.

مزایای متاتریدر 4

 • استفاده از آن مخصوصا برای تازه کارها ساده و راحت است.
 • از الگوریتم های متعددی پشتیبانی کرده و امکان توسعه اسکریپت ها و اکسپرت ها را دارد.
 • نمودارهای متنوعی دارد و ابزارهای آنالیز آن هم زیاد است.
 • در بیان تفاوت متاتریدر 4 و 5 باید گفت که سفارش ها با نسخه 4 خیلی سریع انجام می شود.
 • به صورت کلی انتقال داده ها را سریع انجام می دهد.

معایب متاتریدر 4

 • از برخی الگوریتم های پیشرفته و امکاناتی مثل هندسه بازار پشتیبانی نمی کند.
 • در بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 باید اشاره کنیم که نسخه 4 در تعاملات مالی محدودیت هایی دارد و هم چنین امکانات آن نسبت به نسخه های جدیدتر کم تر است.

کمی بیشتر درباره متاتریدر 5

با بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 متوجه می شویم که متاتریدر 5 ابزارهای پیشرفته ای برای تجزیه و تحلیل قیمت، معاملات الگوریتمی و غیره دارد.

این نسخه در سال 2010 به بازار آمد. اندیکاتورهای انحصاری، توانایی کار با بیش از 500 بازار مختلف و نمودارهای گوناگون از جمله ویژگی های این برنامه است که باعث شده طرفداران زیادی هم پیدا کند.

متاتریدر 5
تفاوت متاتریدر 4 و 5 + 5 تفاوت مهم 1

مزایای متاتریدر 5

 • الگوریتم های پیشرفته را در اختیار شما قرار می دهد.
 • امکان توسعه اسکریپت ها و اکسپرت ها با قابلیت های پیشرفته را دارید.
 • می توانید از آن برای بازارهای دیگری به جز فارکس از جمله بازارهای آتی، سهام و ارز دیجیتال هم استفاده کنید.
 • از یک جنبه تفاوت متاتریدر 4 و 5 در این است که نسخه 5 ابزارهای تحلیلی پیشرفته تری نسبت به نسخه 4 دارد و هم چنین امکانات چارتینگ هم در آن بهبود یافته است.
 • می توانید به صورت همزمان چندین استراتژی و ترید را در آن مدیریت کنید.

معایب متاتریدر 5

 • استفاده و آموزش آن کمی دشوارتر است.مخصوصا این موضوع برای تازه کاران صدق می کند.
 • برای استفاده از آن به سخت افزار قوی تر و اینترنت بهتری احتیاج دارید.

3 دلیل برخی از تریدرها برای استفاده از متاتریدر 4

 • تعدادی از ابزارها و اندیکاتورها در نسخه 4 وجود دارد که نمی توانید آن ها را در ورژن 5 داشته باشید. در این صورت تریدرها یا باید فرمول مد نظر را در نسخه 5 پیاده کنند و یا از نسخه 4 متاتریدر استفاده نمایند.
 • بعضی از محصولات روی نسخه مشخصی از متاتریدر ارائه می شود و برای کار کردن با آن مجبور هستید از همان نسخه استفاده کنید.
 • در نهایت گاهی کمیسیون پرداختی در نسخه 5 بیشتر از نسخه 4 است که در این حالت هم افراد از نسخه 4 استفاده می کنند. گاهی هم استراتژی را روی نسخه 5 پیاده می کنند و سپس نسخه بهینه سازی شده آن را دقیقا روی 4 اجرا می کنند تا کمیسیون کمتری هم بپردازند.
متاتریدر 4
تفاوت متاتریدر 4 و 5 + 5 تفاوت مهم 2

تفاوت متاتریدر 4 و 5 از دید تریدرها

بسیاری از معامله گران تنها می خواهند یک پلتفرم معاملاتی داشته باشند که مطمئن باشد و اردرها را به درستی اجرا کند. تریدرهای زیادی معتقدند که متاتریدر 4 گاهی اوقات اذیت کننده می شود اما با این حال تا حد مناسبی پاسخگوی نیازهای آن ها می باشد و اجازه می دهد در صدر نمودارها و معاملات باقی بمانند.

بسیاری از اوقات تشویق شما برای استفاده از نسخه خاصی از متاتریدر در واقع ترفندی از طرف کارگزاری هاست! به صورت کلی به نظر می رسد وجود نسخه 4 متاتریدر ضروری است زیرا همه کارگزاری ها با آن کار می کنند و از طرفی می توانید در مواقع لازم از نسخه 5 این برنامه هم استفاده کنید.

در ادامه با برخی از دیگر موارد مربوط به تفاوت متاتریدر 4 و 5 آشنا می شوید.

زیر ساخت های برنامه نویسی

مهم ترین تفاوت متاتریدر 4 و 5 در زیر ساخت های برنامه نویسی و بهینه سازی های مربوطه است. افرادی که برنامه نویس MQL هستند و از اکسپرت استفاده می نمایند معمولا متاتریدر 5 را ترجیح می دهند.اما در مقابل اگر شما به صورت دستی معاملات تان را پیش می برید تفاوت زیای در متاتریدر 4 و 5 نخواهید دید.

تفاوت در معاملات الگوریتمی

منظور از این تفاوت این است که وقتی با این دو نسخه بک تست و فوروارد تست می گیرید هر کدام از آن ها در صحت اطلاعات وضعیت متفاوتی خواهد داشت.

متاتریدر 4 و 5 و بک تست

در حال بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 از جنبه های مختلف هستیم. وقتی تریدرها استراتژی معاملاتی خود در گذشته را بررسی می کنند در واقع می گوییم که بک تست انجام می دهند. هدف از این کار تعیین نرخ برد در گذشته و وضعیت استراتژی ها از نظر سود دهی یا زیان دهی می باشد.

انجام بک تست مهم است و شما را به اطلاعات مهمی درباره معامله تان می رساند. معاملات برد چه تعدادی داشته است؟ چه تعداد معامله به باخت رسیده است؟ سود و ضرر هر معامله چقدر بوده است؟ نسبت سود به ضرر چقدر بوده است؟

شما با هر دو نسخه متاتریدر 4 و 5 می توانید بک تست بگیرید اما متاتریدر 5 در انجام این کار دقیق تر است و البته سرعت بیشتری هم دارد.

فوروارد تست

این امکان تنها در متا تریدر 5 وجود دارد و با متاتریدر 4 نمی توانید آن را انجام دهید. این موضوع را می توان از جمله موارد مربوط به تفاوت متاتریدر 4 و 5 نام برد.

تفاوت در محصولات و اندیکاتورها

گاهی برخی از محصولات و اندیکاتورها برای یکی از این دو نسخه نوشته شده و مشابه آن را نمی توان در دیگری پیدا کرد. علاوه بر این گاهی برخی از بروکرها محصولات شان را روی یک نسخه مشخص ارائه می دهند و در نتیجه شما مجبور به استفاده از همان نسخه هستید. در بررسی تفاوت متاتریدر 4 و 5 این موضوع هم مهم است

تفاوت در هزینه های معاملاتی

اسپرد یا همان کمیسیون می تواند برای برخی از معاملات روی هر کدام از این دو نسخه عدد متفاوتی باشد. مثلا بیشتر حساب های ECN را تنها می توانید روی متاتریدر 5 اجرا کنید که اسپرد کمتری نسبت به بسیاری حساب های دیگر دارد.

سرعت

سرعت متاتریدر 5 نسبت به متاتریدر 4 بیشتر است. چرا؟ متاتریدر 5، مولتی ترد و 64 بیتی است در حالی که متاتریدر 4 سینگل ترد و 32 بیتی است. همان طور که می بینید تفاوت متاتریدر 4 و 5 به مسائل مهمی بستگی دارد.

تفاوت های مهم میان متاتریدر 4 و 5

خب تا این قسمت متوجه شدیم که این دو نسخه از متاتریدر چه تفاوت هایی دارند اما باز هم می توان به موضوع تفاوت متاتریدر 4 و 5 به شکلی تخصصی تر نگاه کرد.

متاتریدر 5 شامل به روز رسانی هایی نسبت به نسخه قبلی می باشد اما نه آن قدر که بتوان گفت نسخه ارتقاء یافته آن است. مهم ترین تفاوت این دو این است که زبان آن ها متفاوت است. زبانی که در متاتریدر 5 استفاده شده MQL5 است اما برای نسخه 4 از MQL4 استفاده شده است. علاوه بر این با استفاده از متاتریدر 5 می توانید از اندیکاتورهای بیشتر و خاص تری استفاده نمایید.

شما در متاتریدر 5 به 38 اندیکاتور دسترسی دارید در حالی که این عدد برای نسخه 4 برابر با 30 عدد می باشد. متاتریدر 5 ابزارهای تحلیلی زیادی دارد وبه همین دلیل کمی استفاده از آن دشوارتر است. به صورت کلی این که کدام یک از این دو نسخه برای شما می تواند بهتر باشد بسته به خودتان، سطح دانش و تجربه و نوع معاملات تان دارد.

تفاوت های مهم میان متاتریدر 4 و 5
تفاوت متاتریدر 4 و 5 + 5 تفاوت مهم 3

جدول مقایسه تفاوت متاتریدر 4 و 5

در این جدول به صورت خلاصه و مفید می توانید تفاوت میان نسخه های 4 و 5 متاتریدر را مشاهده نمایید.

موضوعوضعیت در متاتریدر 5وضعیت در متاتریدر 4
تعداد نمادهابسته به نوع حساب و بروکربسته به نوع حساب و بروکر
بازارهای موجودفارکس – آتی – سهام
ارز دیجیتال
اوراق قرضه
CFD
فارکس
ارز دیجیتال
معامله بورسبلهخیر
هج کردنبلهبله
جا به جایی وجه بین حساب هابلهخیر
چت میان انجمنبلهخیر
تحلیل عمق بازاربلهخیر
تست استراتژیچند رشته ای – تیک واقعی – چند ارزیتک رشته ای
زبان اکسپرتMQL5MQL4
زبان برنامه نویسیزبان های پیشرفتهزبان برنامه نویسی ساده
مقایسه تفاوت متاتریدر 4 و 5

 

سخن پایانی

تفاوت متاتریدر 4 و 5 را بررسی کردیم. هر دونسخه از MT4 و  MT5 برای اهداف متفاوتی ساخته شده است. نمی توان گفت که این دو نسخه به هم وابسته هستند یا این که یکی نسخه ارتقاء یافته دیگری است بنابراین شما می توانید از هر دو استفاده کنید.

در صورتی که به عنوان یک تریدر مبتدی به تازگی وارد بازار فارکس شده اید متاتریدر 4 برایتان مناسب است و اگر تجربه بیشتری دارید و می خواهید سبد سهام

متنوع تری را هم تجربه کنید متاتریدر 5 برایتان مناسب خواهد بود. قبل از این که نسخه کاری با متاتریدر را انتخاب کنید ابتدا به بررسی بروکر مد نظر بپردازید. همان طور که گفتیم نصب همزمان متاتریدر 4 و 5 هم امکان پذیر است.

زبان فارسی هم داریم در متاتریدر؟

درود. پس از این که برنامه را نصب کردید می توانید از منوی view گزینه ی language را بزنید و زبان را به فارسی تغییر دهید.

متاتریدر 4 داوجونز را چگونه نشان می دهد؟

سلام. برخی بروکرها آن را به صورت DJI و برخی هم به صورت Dow Jones نام گذاری نموده اند.

می توانم هر دومتاتریدر را نصب کنم تا تفاوت متاتریدر 4 و 5 هر دو را تجربه کنم؟

سلام. بله مشکلی از این بابت وجود ندارد.

سلام می توان از حسابی که در نسخه 4 دارم برای نسخه 5 هم استفاده کنم؟

درود. قطعا خیر. برای استفاده از هر پلتفرم باید در همان پلتفرم حساب داشته باشید اما گاهی بروکرها امکان تغییر میان این دو فضا را به شما می دهند.

سلام احتمال داره متاتریدر 4 کلا حذف یا کمرنگ بشه؟

درود. خیر استفاده از این نسخه محبوب است و فکر نمی کنیم چنین اتفاقی بیافتد.

سلام. مهم ترین تفاوت ماتاتریدر 4 و 5 رو در چی می بینید؟

سلام. متاتریدر 4 در ابتدا برای تجارت در فارکس ونسخه 5 برای تجارت ساده تر در
CFDهای غیر فارکس طراحی شده است. بک تست در نسخه 5 سریع تر است و از نظر فنی هم توسط MetaQuotes پشتیبانی می شود. البته ما باز هم توصیه می کنیم متن را دقیق و کامل بخوانید زیرا تفاوت های دیگری هم در مطلب ذکر شده است.

می توانم سرمایه ام را میان متاتریدرهای 4 و 5 جا به جا کنم؟

درود. بله. برای این کار باید به بخش حساب ها در اکانت آنلاین خود در بروکر رفته و سپس جا به جایی سرمایه را انجام دهید.

جا به جایی سرمایه بین حساب ها چقدر هزینه دارد؟

درود. برای این کار معمولا کارمزدی از شما دریافت نمی شود.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه