ریفای Refi چیست؟-امور مالی احیا کننده|تفاوت دیفای و ریفای

ریفای (refi) چیست؟ تفاوت آن یا دیفای

ریفای چیست؟

ReFi مخفف Regenerative Finance و به معنی امور مالی احیا کننده می باشد. ریفای را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

ریفای یک سیستم مالی جایگزین می باشد که ثبات محیطی ، اجتماعی و مالی را همراه با سود های آن ترویج و بازیابی می کند. ریفای با استفاده از پول برای حل مشکلات و نیز انحراف از سیستم مالی سنتی در اکوسیستم ارز های دیجیتال کاربرد هایی پیدا کرده است.

در دنیای اقتصادی پویای امروز، مفهومی به نام “ریفای” به تدریج به اهمیت اساسی دست یافته است. این مفهوم که در اصطلاح به معنای “امور مالی یا اقتصاد احیا کننده” به کار می‌رود، نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت پروژه‌های متن باز دارد.

ReFi را می‌توان به‌ عنوان کاربرد در دنیای واقعی نظریه اقتصاد احیاکننده Web3 در نظر گرفت. هدف جنبش ReFi ارائه دو اصل اصلی است: تولید بلندمدت ارزش برای همه، و حفظ و احیای منابع طبیعی.

فناوری‌ها و مفاهیم Web3 مانند بلاکچین، توکن‌ها، NFT و DeFi را می‌توان برای کمک به مقابله با مسائل زیست‌محیطی و اجتماعی، از جنگل‌زدایی گرفته تا کمبود مواد غذایی ، با افزایش توزیع عادلانه ثروت و تشویق سرمایه‌گذاری در پروژه‌های احیاکننده مورد استفاده قرار داد.

همانطور که موارد استفاده مالی در وب 3 همچنان در حال تکامل هستند، یک مفهوم نسبتاً جدید به نام اقتصاد احیا کننده (ReFi) وجود دارد که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. ریفای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را با اهداف مثبت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی ترکیب می کند ؛ مانند حذف دی اکسید کربن از جو.

فناوری‌های Web3 فرصت‌های متعددی را برای تغییرات دقیق در سراسر جهان از دیدگاه مالی ارائه می‌دهند. این فرصت ها شامل تمرکززدایی و دموکراتیک کردن خدمات مالی، حذف موانع جغرافیایی، بهبود دسترسی و امکان مدیریت جامعه سیستم های اقتصادی است.

تفاوت ریفای و سرمایه گذاری مالی سنتی

ریفای رشد سیاره و سلامت جامعه را ارتقا می دهد. در ریفای هر چه سیستم فعال تر باشد، منابع بیشتر است.

اقتصاد احیا کننده باعث می شود مصرف سیستم هر چه فعال تر باشد، بازسازی بیشتر اتفاق بیفتد.

یک سیستم اقتصادی احیا کننده به جای بهره‌برداری از منابع طبیعی و اکوسیستم‌ها، فعالانه در جهت بازیابی و پر کردن منابع طبیعی و اکوسیستم‌ها کار می‌کند. ایجاد رفاه پایدار و عادلانه برای همه و در عین حال حفظ منابع طبیعی سیاره را در اولویت قرار داده است. کسب‌وکارها و افراد انگیزه و انگیزه دارند تا به نفع بلندمدت سیاره و ساکنان آن عمل کنند، نه اینکه صرفاً بر حداکثر کردن سود برای خود متمرکز شوند.

سیستم های اقتصادی احیا کننده می توانند شامل:

  • کشاورزی احیا کننده
  • مدل های اقتصاد دایره ای
  • انرژی تجدید پذیر
  • و سیاست هایی که عدالت اجتماعی و اقتصادی را ترویج می کنند.

DeFi چیست؟

دیفای Defi یا امور مالی غیرمتمرکز یک سیستم مالی جدید، در دسترس و فراگیر است که از جنبش Web3 پدید آمده است. این به طور مستقیم افراد را با خدمات مالی مرتبط می کند و واسطه ها را با برنامه های نرم افزاری غیرمتمرکز ساخته شده با قراردادهای هوشمند جایگزین می کند.

از ریسک های احتمالی دیفای می توان به این اشاره کرد که برنامه های کاربردی در یک بلاک چین ممکن است ضعیف طراحی شده یا مخرب باشند. در نهایت، دسترسی باز است تا هر کسی بتواند یک برنامه غیر متمرکز ایجاد کند. هنوز مقررات زیادی در این باره تعیین نشده است. 

ReFi، تکامل DeFi

ReFi یا Regenerative Finance شکل تکامل یافته DeFi می باشد. این بر اساس اصول خود استوار است و آنها را با نظریه ها و رویکردهای اقتصاد احیاکننده در هم می آمیزد. ریفای برخی از اصول DeFi را گسترش می‌دهد و سایر اصول را جایگزین می‌کند تا ایده یک سیستم اقتصادی احیا کننده و فراگیر را تحقق بخشد. بسیاری از ویژگی‌های ReFi از DeFi الگو گرفته اند؛ یکی از این مثال های بارز این که افراد بر وجوه خود کنترل دارند و برنامه‌ها، خدمات و تراکنش‌ها شفاف و قابل دسترسی هستند.

ریفای به ابزارهای دیجیتال و اینترنت متکی است و در حال حاضر نتایج مثبت فیزیکی و ملموس را برای مردم در سراسر جهان ایجاد می کند. همه می توانند از زیرساخت دیجیتال ReFi برای هماهنگی و تجمیع منابع در سراسر مرزها، طراحی محصولاتی که نیازهای کلیدی جوامع محلی مختلف را برآورده می کنند، یا ساخت خدماتی که اقدامات آب و هوایی را تسریع می کنند، استفاده کنند.

تفاوت دیفای و ریفای چیست؟ مقایسه refi و defi

ریفای به عنوان یک سیستم احیا کننده مالی برجسته شده است که هدف اصلی آن ایجاد یک اکوسیستم مالی است. این اکوسیستم جدید به گونه‌ای طراحی شده است که تاکید کمتری بر بازدهی مالی دارد و بیشتر تمرکز خود را بر رسیدن به اثرات مثبت در جامعه دارد. ریفای با ارائه یک چارچوب غیرمتمرکز و نوآورانه، به دنبال بهبود سیستم‌های مالی از طریق تغییر در دیدگاه‌ها و رویکردها است.

ریفای سیستم مالی خود را بر بستر بلاکچین بنا کرده است. هدف اصلی این سیستم، حذف واسطه‌های مالی است که در سیستم‌های مالی سنتی وجود دارند. این واسطه‌ها باعث ایجاد پیچیدگی‌ها و افزایش هزینه‌ها می‌شوند. با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، ریفای به جرات به سمت غیر متمرکزسازی سیستم‌های مالی حرکت می‌کند.

از طریق این راهکار، امکان انجام تراکنش‌ها به صورت مستقیم و بدون واسطه فراهم می‌شود و این باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت انجام تراکنش‌ها خواهد شد.

در دنیای امروز، مفهوم دیفای به عنوان یک سیستم مالی غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفته است. دیفای از تکنولوژی بلاکچین بهره می‌برد تا سیستم‌های مالی را از محدودیت‌ها و وابستگی‌های واسطه‌های مالی رها کند. این رویکرد نوآورانه امکان انجام تراکنش‌ها و انتقال دارایی‌ها را به صورت مستقیم و باز و بدون واسطه فراهم می‌کند.

تفاوت ریفای و Defi
ریفای Refi چیست؟-امور مالی احیا کننده|تفاوت دیفای و ریفای 1

ریفای در جهت ایجاد تغییرات اساسی در سیستم‌های مالی حرکت می‌کند. این سیستم احیاکننده مالی با ایجاد شرایطی برای مشارکت بیشتر افراد در فعالیت‌های مالی، امکان دستیابی به عدالت و برابری را تسهیل می‌کند. همچنین، از طریق ریفای، می‌توان به مبارزه با تبعیض‌ها و تحقق اهداف اجتماعی نیز پیشگام شد.

مهم ترین ویژگی های سیستم اقتصادی ریفای
ریفای Refi چیست؟-امور مالی احیا کننده|تفاوت دیفای و ریفای 2

ویژگی های ریفای

1. در دسترس بودن در سطح جهانی: افراد از سراسر جهان می توانند در سیستم های مالی احیا کننده شرکت کنند. این امر ReFi را به ابزاری قدرتمند برای ارتقاء شمول اقتصادی، غلبه بر سانسور و هماهنگی فرامرزی تبدیل می‌کند.

2. خودکارسازی اقدامات مثبت: ریفای کد گذاری پیشرفته رفتارهای مورد نظر را مستقیماً در هسته سیستم های اقتصادی امکان پذیر می کند. در واقع، این بدین معنی است که یک برنامه ReFi به طور خودکار می تواند همکاری کند.

3. انعطاف پذیری: ابزارهای ReFi به سرعت قابل انطباق هستند و می توان آنها را به سرعت و به راحتی تغییر داد تا هر زمان که لازم باشد تأثیر آنها را به حداکثر برسانند. آنها را می توان در پاسخ به شرایط در حال تغییر بازار تنظیم کرد و به شواهد علمی جدید و سایر فرصت های در حال ظهور پرداخت.

4. حذف نقاط اصطکاک: ReFi بسیاری از نقاط اصطکاک سیستم های مالی سنتی را از بین می برد. به عنوان مثال، می تواند به راحتی و با هزینه ارزان انتقال منابع را تسهیل کند و دسترسی مردم کشورهای در حال توسعه را به خدمات مالی و سرمایه مورد نیاز برای توسعه و شکوفایی آسان تر کند.

5. سریع و کارآمد بودن: تبادل پول در ریفای سریع‌تر و روان‌تر از سیستم‌های مالی سنتی است. باز هم، این امکان تخصیص کارآمدتر و مؤثرتر منابع، از جمله سرمایه همراه با ایده ها یا محصولات را فراهم می کند.

6. نبودن تحت یک حوزه قضایی واحد (جهان شمولی و سازگاری): سیستم‌های ReFi توسط سازمان‌هایی ساخته می‌شوند که در طیف وسیعی از حوزه‌های قضایی نظارتی فعالیت می‌کنند، به این معنی که در برابر خطرات ناشی از تغییر غیرمنتظره سیاست‌ها یا سقوط غیرمنتظره هر کشوری مقاوم هستند.

برترین پروژه های Refi
ریفای Refi چیست؟-امور مالی احیا کننده|تفاوت دیفای و ریفای 3

پروژه های ریفای (امور الی احیا کننده)

1. Impact Investing

impact investing یکی از بهترین پروژه های ریفای می باشد. اصطلاح Impact Investing به نوعی از سرمایه گذاری اشاره دارد که هدف آن ایجاد بازده مالی به معنای سنتی نیست. همچنین حصول اطمینان از اینکه این سرمایه گذاری ها در پروژه هایی هستند که تأثیرات زیست محیطی (یا اجتماعی) مثبتی دارند، از ویژگی این نوع از سرمایه گذاری می باشد. اندازه تخمینی بازار کنونی Impact Investing در سطح جهانی 1.164 تریلیون دلار است.

2. Impact DAO و ارتباط آن با ریفای

Impact DAO ها سازمان های مستقل غیرمتمرکزی هستند که به طور خاص بر روی ابتکارات ReFi متمرکز هستند. آن ها خود را از سایر DAO ها با تمرکز مأموریت محور خود بر دلایل مثبت اجتماعی-اقتصادی و محیطی متمایز می کنند؛ برای مثال، تسهیل حذف کربن از جو یکی از اصلی ترین مدل های تجاری Impact DAO است.

شفافیت و تغییر ناپذیری ذاتی بلاک چین به این معنی است که گواهی‌های دیجیتالی مالکیت (برای اعتبار کربن) و اثبات عمل برای همه شرکت‌ کنندگان در شبکه در دسترس است و به سازمان‌ها این توانایی را می‌دهد تا به سهم خود در حفظ زیست‌محیطی خود شرکت کنند؛ این سهم می تواند کاشت مجدد درخت برای مبارزه با جنگل‌زدایی و حذف کربن از جو از طریق جذب مستقیم هوا هم باشد!

3. استفاده از NFT در حفاظت از میراث فرهنگی

یک جنبه بالقوه از ReFi که کمتر از سایر جنبه ها به آن توجه می شود، امکاناتی است که Web3 برای حق رای جوامع بومی در سراسر جهان باز می کند.

هنرمندان بومی می توانند از NFT ها برای فروش آثار هنری خود استفاده کنند، قیمت مناسب خود را تعیین کنند، بدون اتکا به انتخاب های متغیر  زودگذر گردشگران، و با ارزهای دیجیتال ایمن شده در بلاکچین پول دریافت کنند. قراردادهای هوشمند را می توان در این NFT ها تعبیه کرد، به طوری که خالق اصلی با هر فروش مجدد درآمد مستمر داشته باشد.

بیشتر بخوانید : nft چیست؟

در مقیاس کلان، میراث فرهنگی در اثر جنگ، نابرابری و تخریب محیط زیست در حال نابودی است. NFT ها فرصتی را برای “پشتیبان گیری” مؤثر از مصنوعات فرهنگی در بلاکچین ارائه می دهند. این نمادهای فرهنگی را می توان به راحتی در بلاکچین دیجیتالی و ردیابی کرد و توسط اعضای جامعه تأیید شد.

جدیدترین ایده ای ریفای
ریفای Refi چیست؟-امور مالی احیا کننده|تفاوت دیفای و ریفای 4

ابتکارات و ایده های جدید ReFi:

UBI

درآمد پایه جهانی یا UBI سیستمی است که در آن به همه افراد به طور منظم مقدار مشخصی پول داده می شود. این سیستم بدون قید و شرط و در دسترس هر کسی، صرف نظر از پیشینه، تحصیلات، ملیت یا درآمدشان است. UBI می تواند به عنوان یک شبکه امن برای مردم عمل کند، و قرار است اطمینان حاصل شود که همه از استانداردهای اولیه زندگی برخوردار هستند و می توانند نیازهای اساسی را پوشش دهند.

پروژه هایی مانند Proof of Humanity، Circles و GoodDollar یک پرداخت بدون قید و شرط UBI را به همه اعضای مورد اعتماد سایر اعضای جوامع مربوطه ارائه می دهند. فن‌آوری‌های دیجیتال، و به‌ویژه ابزارهای Web3، نوید زیادی برای کمک به ارائه UBI به مردم در سراسر جهان نشان می‌دهند.

ارزهای محلی

جوامع می توانند ارزهای محلی ایجاد کنند تا اطمینان حاصل شود که فعالیت های اقتصادی می تواند در جامعه محلی خود جریان داشته باشد و ارزش هایی را که به آنها اهمیت می دهند ارتقا دهند. با قوانینی که به دقت طراحی شده اند، وجوه برای بازسازی و تقویت اقتصاد محلی و برای کمک به ارضای نیازهای افراد، به جای اینکه صرفاً به عنوان ابزاری برای کسب سود مورد استفاده قرار گیرند، در گردش هستند.

ارزهای محلی می توانند از کسب و کارها حمایت کنند، شغل ایجاد کنند و در برابر تأثیرات خارجی مقاومت کنند. با استفاده از ارزهای محلی، جوامع همچنین می توانند کنترل سرنوشت اقتصادی خود را در دست بگیرند و فرهنگ و هویت منحصر به فرد خود را ارتقا دهند. برای مثال، SEEDS به دنبال ایجاد یک اقتصاد احیاکننده است که در آن شرکت‌کنندگان با به اشتراک گذاشتن و سرمایه‌گذاری «Seeds» (ارز خود) در پروژه‌های احیاکننده در سراسر جهان، شهروندی کسب کنند.

دارایی های طبیعی با پشتوانه سرمایه

دارایی های طبیعی با پشتوانه سرمایه روشی جدید و نوآورانه برای ارزش گذاری و حفظ طبیعت است. آنها با تکیه بر ارزش مالی به منابع و ویژگی های طبیعی ما – یعنی درختان یا تنوع زیستی – کار می کنند. با ایجاد بازاری برای این دارایی‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند فعالانه در تأمین مالی پروژه‌های تأثیرگذار شرکت کنند.

نکته کلیدی در اینجا این است: طبیعت به جای اینکه صرفاً به عنوان یک منبع استخراج شده باشد، در حالت اصلی و زنده اش ارزش گذاری می شود. نمونه هایی از دارایی های سرمایه طبیعی شامل اعتبارات کربن و اعتبارات تنوع زیستی است. هر دو ابزار قدرتمندی برای ارتقای پایداری و حفاظت از سیاره برای نسل‌های آینده هستند. یک مثال خوب از یک ارز با پشتوانه سرمایه طبیعی، استیبل کوین منتو سلو است.

تامین مالی کالاهای عمومی

کالاهای عمومی در دسترس همه هستند؛ چیزهایی مانند پارک ها، هوای پاک، یا آموزش رایگان. آنها به نفع همه هستند و همه می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. کالاهای عمومی دنیای واقعی، مانند مواردی که ذکر کردیم، اما کالاهای عمومی دیجیتال نیز وجود دارد مانند نرم افزارهای رایگان و منبع باز، مجموعه داده های باز و استانداردهای منبع باز.

سوالات متداول

ریفای چیست؟

ReFi مالی احیا کننده است. یک سیستم اقتصادی که ظرفیت آن در طول زمان افزایش می یابد و در برابر شوک ها مقاوم است. مالی احیا کننده می تواند به معنای بازسازی سیستم های مالی باشد، اما می تواند به معنای بازسازی سرمایه های اجتماعی، مادی، فکری، تجربی، معنوی و فرهنگی نیز باشد.

Regenerative Finance (ReFi) جنبشی با تمرکز بر قدرت بلاک چین و وب 3 برای رسیدگی به تغییرات آب و هوا، حمایت از حفاظت و تنوع زیستی و ایجاد یک سیستم مالی عادلانه تر و پایدارتر است.

برترین پروژه های ریفای چیست؟

سه پروژه برتر ریفای شامل:
پانوالا(Panvala)
WhalerDAO
و پروژه TREE هستند.

هدف ReFi چیست؟

هدف اصلی اقتصاد احیا کننده توزیع مناسب و عادلانه ثروت همراه با حداقل آسیب به محیط زیست می باشد.

تفاوت ریفای و دیفای چیست؟

ReFi مخفف امور مالی احیاکننده و مالی غیرمتمرکز است که از رمزنگاری برای ایجاد تغییرات مثبت استفاده می کند. DeFi مخفف مالی غیرمتمرکز است و شامل ایجاد یک سیستم مالی جدید مبتنی بر اینترنت است.

برترین پروژه های دیفای کدامند؟

5 پروژه برتر دیفای عبارتند از:
پروژه KyberSwap
پروژهSynthetic
پروژه میکر (Maker)
پروژه یونی سواپ (uniswap)
پروژه فرکس (Frax)

وب 3 چگونه مقادیر ReFi را پیاده سازی می کند؟

سهامداران VCM معمولی برای امنیت ارزش قائل هستند و بیشتر کاربران بومی Web3 سیستم های دسترسی باز و بدون مجوز را ترجیح می دهند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.