سواپ در فارکس یعنی چه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس

بازنگری توسط: سعید محمدی
مفهوم سواپ در فارکس

سواپ، هزینه ای است که معامله گر به بروکر میپردازد برای اینکه بروکر معامله ی او را یک روز باز نگه دارد. به زبان دیگر، شما یک پوزیشن باز میکنید. سپس این پوزیشن را تا بعد از ساعت 00:00 بروکر باز نگه میدارید. در این مرحله بروکر از شما بابت اینکه شما معامله را نبسته اید، هزینه ای به نام هزینه ی سواپ (SWAP) دریافت میکند.

چرا بروکر ها سواپ دریافت میکنند؟

تصور کنید که شما میخواهید با 100 دلار پول، وارد بازار فارکس شوید. این 100 دلار را در حساب یک بروکر واریز میکنید. حال با این 100 دلار میخواهید یک پوزیشن 0.01 لات در یورو به دلار باز کنید. برای باز کردن این پوزیشن، چقدر باید پول داشته باشید؟ با توجه به اینکه هر لات 100 هزار واحد از یک ارز است، بنابر این، یک صدمِ لات، میشود هزار واحد از یک ارز. پس شما با 100 دلار، حتی یک پوزیشن 0.01 لات نیز نمیتوانید باز کنید. در این مرحله، بروکر به شما از طریق لوریج وام میدهد!

مثلا میگوید لوریج من 1 به 100 است. پس شما 100 دلار دارید، بروکر سرمایه شما را 100 برابر میکند و انگار در حال معامله با 10 هزار دلار هستید. حالا میتوانید به راحتی 10 تا پوزیشن 0.01 لات ای باز کنید.

بروکر میگوید من به شما وام داده ام که ترید کنید. شما هم باید سود وام مرا به من بدهید! به همین سادگی.

بروکر بابت این وام و لوریج که به شما میدهد، از شما سود دریافت میکند!

برای همین است که یک سری بروکر هستند که حساب اسلامی یا سواپ فری دارند. چون در اسلام، پرداخت این سود، نزول حساب میشود و حرام است. بنابراین مسلمان ها فقط میتوانند در بروکر هایی پوزیشن خود را بعد از ساعت صفر بروکر باز نگهدارند که آن بروکر سواپ فری باشد! یعنی بابت این باز بودن معامله از شما سود نگیرد.

لیست بروکر های سواپ فری برای ایرانیان

بسیاری از دانشجویان از من سوال میکنند که اگر پوزیشن را ساعت 11 شب باز کنیم و ساعت 1 صبح ببندیم، آیا باز هم باید سواپ پرداخت کنیم؟ بله! که اگر پوزیشن را ساعت 10 شب ( به وقت بروکر) باز کنید و پوزیشن را ساعت 3 صبح روز بعد ببندید هم هزینه سواپ را باید پرداخت کنید. سواپ به این شکل نیست که اگر معامله 24 ساعت باز بماند، از شما دریافت شود. سواپ پس از اینکه به روز جدید وارد شدیم ، فارغ از اینکه معامله شما یک ساعت است باز شده یا 23 ساعت، از شما دریافت میگردد. همچنین، میزان زمان باز بودن پوزیشن تاثیری در میزان سواپ دریافتیِ بروکر ندارد. یعنی مهم نیست که پوزیشن را ساعت 23 باز کرده اید یا ساعت 6 صبح! در هر دو حالت، به یک میزان مشخص از شما سواپ دریافت میشود.

سعید محمدی – مدیر وبسایت ایتسکا

تعریف سواپ در فارکس

در بازار فارکس، هر ارزی نرخ سود و نرخ بهره خودش را دارد. این نرخ، توسط بانک مرکزی آن کشور تعیین میشود. در برخی بروکر ها، میزان سواپ، به میزان نرخ بهره آن ارز بستگی دارد اما این مورد در خصوص برورکر هایی که به ایرانیان خدمات میدهند صادق نیست. بروکر هایی که به ایرانیان خدمات میدهند، معمولا عدد ثابتی برای سواپ دارند. یعنی فرقی نمیکند چه روزی معامله را باز کردید، نرخ سواپ تقریبا همیشه در این بروکر ها ثابت است.

سواپ مثبت و منفی
هزینه سوآپ در فارکس

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

فرض کنید در حال معامله با مهم ترین جفت ارز اصلی جهان،یعنی دلار و یورو (EUR/USD) هستید. کارمزد سواپ، بر اساس تفاوت نرخ بهره، بین ارز های پایه و مظنه یورو و دلار محاسبه می شود. تصور کنید که موقعیت EUR/USD شما در حد یک لات خرد است (اندازه لات 0.01، یعنی 1000 یورو پس از اهرم) و نرخ ‌های بهره کوتاه ‌مدت 0.05٪ در یورو و 0.25٪ برای دلار آمریکا است. بنابراین برای محاسبه سود باید، نرخ سود کوتاه مدت دو ارز و میزان ارز خریداری شده را بدانیم.

برای مثال، فرض کنید سرمایه‌گذار، دارای موقعیت خرید 10000 یورو/دلار آمریکا (لات 0.10) است. نرخ بهره کوتاه مدت برای یورو 0.05 درصد و برای دلار آمریکا 0.25 درصد است. در این حالت، سود روزانه  [{1.000 x (0.05% – 0.25%)} / 365] = -0.05479  دلار خواهد بود.

در مثال ما، با رفتن طولانی بر روی  EUR/USD، یک معامله‌گر می ‌بیند که حساب معاملاتی او تقریباً 5 سنت در هر روز معاملاتی (0.05479 دلار) بدهکار می ‌شود، زیرا در عمل، معامله‌گر در حال خرید یورو و فروش دلار است.

بنابراین، معامله گر 0.05٪ در یورو سود می برد اما 0.25٪ در دلار ضرر می کند. این تفاوت 0.20٪ برای یک سال است و مربوط به 0.05479 دلار در روز می باشد. (وقتی این رقم را بر 365 روز تقسیم کنیم). برای سود کارمزد سواپ مثبت، باید ارز پایه، دارای نرخ بهره بالاتر از ارز مظنه باشد. این مثال، بیانگر نحوه محاسبه سواپ در فارکس است.

بهترین بروکر فارکس بدون سواپ
حساب های اسلامی و بدون سواپ

بروکر های بدون سواپ در فارکس

طبق قوانین اسلام، مسلمانان اجازه ندارند که نزول بدهند یا نزول دریافت کنند. این سودی که بروکر ها به عنوان سواپ دریافت میکنند، مصداق نزول است. پس مسالمانان در این بروکر ها نمیتوانند ترید کنند. به همین دلیل، بروکر ها حساب های سواپ فری را ارائه کردند.

حساب اسلامی بدون سواپ در فارکس

طبق قوانین اسلامی دریافت و پرداخت سود به هر شکلی ممنوع است. به دلیل حجم عظیم معامله‌گران مسلمان فارکس، اکثر پلتفرم ‌های معروف تجارت فارکس، حساب‌ های بدون مبادله را ارائه می ‌کنند.

بهترین بروکر فارکس با حساب اسلامی

نکته: حتما لازم است در یک کشور اسلامی باشید که بتوانید حساب سواپ فری دریافت کنید!

سواپ ارز دیجیتال چیست؟
سواپ در فارکس یعنی چه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس 1

سوالات متداول

سواپ در فارکس چیست؟

سواپ، هزینه ای است که معامله گر به بروکر میپردازد برای اینکه بروکر معامله ی او را یک روز باز نگه دارد. به زبان دیگر، شما یک پوزیشن باز میکنید. سپس این پوزیشن را تا بعد از ساعت 00:00 بروکر باز نگه میدارید.

اولین سواپ ارز خارجی چه زمانی اتفاق افتاد؟

اولین سوآپ ارز خارجی در سال 1981 بین بانک جهانی و شرکت IBM انجام شد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “سواپ در فارکس یعنی چه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس

 1. مرتضی

  سلام با تشکر از مطالب خوبتون.لینک درس بعدی کجاست؟

  • زینب اصغری

   سلام ، لیست کامل درس های دوره صفر تا صد فارکس را می تونید از لینک زیر دنیال کنید.
   https://itsca-brokers.com/forex-training/

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.