سواپ در فارکس یعنی چه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس

مفهوم سواپ در فارکس

مبادلات ارز خارجی یا فارکس ابزار قدرتمندی هستند که معامله گران باید برای مدیریت بهتر ارز در نظر بگیرند. اساساً سواپ در فارکس یا همان نرخ بهره شبانه، یک قرارداد مبادله ای است. این قرارداد شامل دو طرف می شود که در آن، یک طرف ارز را به طرف دوم قرض می دهد و در همان زمان، ارز دیگری را از آن طرف قرض می گیرد.

 به عبارت ساده، دو طرف مختلف درگیر در FX Swap دو ارز مختلف را در یک مقدار مساوی در مدت زمان مشخصی قرض می ‌کنند و قرض می‌ دهند. معامله‌گران می ‌توانند هزینه‌ های جابجایی یک شبه را در بیانیه‌ ها مشاهده کنند. گاهی اوقات بسته به تفاوت اصلی در نرخ بهره بین ارزها به صورت جفتی، این هزینه به شما پرداخت می شود.

مبادله FX به عنوان یک تکنیک مفید برای دستیابی به وام بدون ریسک در نظر گرفته می شود. به این دلیل که مبالغی که طرفین درگیر مبادله می کنند به عنوان وثیقه برای پرداخت استفاده می شود. اگر می خواهید بدانید سواپ در فارکس چیست و چگونه کار می ‌کند، به خواندن این مطلب از ایتسکا ادامه دهید. زیرا حاوی همه چیزهایی است که به عنوان یک معامله‌گر فارکس باید بدانید.

تعریف سواپ در فارکس

حتماً اصطلاح سواپ در فارکس را شنیده اید و در معاملات فارکس با اصطلاحاتی مانند کارمزد rollover برخورد کرده اید. اما ممکن است به عنوان یک مبتدی، با مفهوم آن آشنا نباشید. کارمزد سوآپ فارکس، سودی است که در معاملات آنلاین فارکس به دست می آورید یا می پردازید تا موقعیت های خود را حفظ کنید.

همچنین این اصطلاح، مخفف نرخ مبادله مربوط به سوآپ ارز ثابت است. کارمزد سوآپ در فارکس، به نرخ بهره اساسی ارز های مربوطه بستگی دارد. علاوه بر آن، بستگی به این دارد که آیا شما جفت ارز مربوطه را Long و یا Short می کنید.

بنابراین، کارمزد سوآپ طولانی و کارمزد سوآپ کوتاه وجود دارد. اینها بستگی به باز نگه داشتن موقعیت های بلند یا کوتاه رول اور (rollover) در طول شب دارد. اساساً، نرخ سوآپ فارکس نشان دهنده نرخ بهره ای است که در آن یک ارز با نرخ بهره در ارز دیگری مبادله می شود. اگر معامله‌گران

اگر یک شبه قیمت دلا یا یورو کاهش یابد، و شما بخواهید این ارز ها را خرید و فروش کنید، برای وام گرفتن یورو از شما بهره دریافت می شود. همچنین، برای وام دادن به دلار، سود دریافت خواهید کرد. موقعیت ‌ها را در نقطه جابجایی روزانه، ساعت 00:00 به وقت سرور، یا برای بعد حفظ کنند، کارمزد سوآپ اعمال می شود.

بنابراین، کارمزد سواپ در فارکس، نشان ‌دهنده سودی است که معامله‌گران می ‌توانند بابت معاملات خود در فارکس، کسب یا پرداخت کنند. در واقع زمانی که معامله گران پوزیشن های خرید را یک شبه باز نگه می دارند، کارمزد لانگ سوآپ برای آنها اعمال می شود. زمانی که معامله گران پوزیشن های خرید را یک شبه باز نگه می دارند، شورت سوآپ اعمال می شود.

سوآپ لانگ (Long) و شورت (Short) در فارکس چیست؟

اصطلاح لانگ سواپ و شورت سواپ در بازار های مالی به دو صورت به کار گرفته می شود. سواپ لانگ و شورت، جزو ابزار های معاملاتی در بازار های فیوچر هستند. Long کردن یعنی اول خرید کردن و Short کردن یعنی اول فروش انجام دادن است.

Swap long و swap short از انواع کارمزد مبادله هستند. زمانی که معامله گران پوزیشن های خرید را در یک شب باز نگه دارند، کارمزد لانگ سوآپ اعمال می شود و زمانی که معامله گران پوزیشن های خرید را در طول شب باز نگه دارند، شورت سواپ اعمال می شود.

در یک معامله لانگ، تریدر یک ارز را می خرد و می خواهد در آینده با قیمت زیاد بفروشد. معامله گر از این تفاوت در قیمت سود می برد. در یک معامله شوتر یا کوتاه نیز، تریدر ابدا یک ارز را می فروشد. در این حالت معامله گر به این امید که ممکن است قیمت این ارز در آینده کاهش یابد، اقدام به فروش آن می کند. این تفاوت در قیمت، باز هم برای معامله گر سود دارد.

بنابراین، لانگ سواپ به معنای انتظار افزایش قیمت در آینده و شورت سواپ به معنای انتظار کاهش قیمت در آینده است.

سواپ مثبت و منفی
هزینه سوآپ در فارکس

سواپ های مثبت و منفی در فارکس

سواپ در فارکس به دو صورت مثبت و منفی است. سواپ های مثبت، نشان دهنده تفاوت مثبت، بین سود شارژ شده و سود دریافتی است. معامله گران این تفاوت را در حساب معاملاتی خود دریافت می کنند. مبادلات منفی در فارکس نشان دهنده تفاوت منفی، بین سود شارژ شده و سود دریافتی می باشد. معمولاً این مابه التفاوت از حساب معاملاتی کم می شود.

از آنجایی که مبادله تفاوت در سود است، می تواند به هر دو صورت باشد. شما می توانید برای تفاوت در نرخ بهره، برای چنین معاملات یک شبه، سواپ دریافت یا پرداخت کنید. از سوی دیگر، ممکن است مبلغی به عنوان سود از شما دریافت شود. این بستگی به جفت ارزی دارد که در چنین وضعیت مبادله ای معامله می کنید. هنگامی که تصمیم به معاملات مارجین می گیرید، می توانید با سود بهره، کسب درآمد کنید.

این  پروسه، برای موقعیت های خرید پس از سود قابل پرداخت، در معاملات مختلف، کوتاه خواهد بود. زمانی که تصمیم می گیرید سود خالص دریافت کنید، این موقعیت Carry Trade نامیده می شوید. از طرف دیگر، اگر تصمیم گرفته اید فقط معاملاتی را انجام دهید که منجر به سود مثبت در حساب شما می شود، شما یک Carry Trader محسوب می شوید.

انواع سواپ در فارکس

دو نوع اصلی سواپ ارز خارجی وجود دارد. سوآپ ارز با نرخ ثابت به نرخ ثابت، که شامل مبادله پرداخت های بهره ثابت در یک ارز با پرداخت های بهره ثابت در ارز دیگر است.

 سواپ نرخ ثابت به شناور که در آن، پرداخت های بهره ثابت به یک ارز، با پرداخت های بهره شناور در ارز دیگر، مبادله می شود. در این نوع سواپ، مبلغ اصلی وام پایه، مبادله نمی شود.

ماشین حساب سواپ بازار فارکس

برای محاسبه کارمزد سوآپ فارکس، می توانید به سادگی از ماشین حساب سوآپ بازار فارکس که در پلتفرم های معاملات ارزی موجود است استفاده کنید. به عنوان مثال، ابزار های معاملاتی خود مانند جفت EUR/USD ، ارز حساب خود و اندازه معامله را بر حسب واحد وارد می کنید. سیستم مقدار سواپ را محاسبه کرده و در اختیار شما قرار می دهد.

نحوه محاسبه سواپ در فارکس

فرض کنید در حال معامله با مهم ترین جفت ارز اصلی جهان،یعنی دلار و یورو (EUR/USD) هستید. کارمزد سواپ، بر اساس تفاوت نرخ بهره، بین ارز های پایه و مظنه یورو و دلار محاسبه می شود. تصور کنید که موقعیت EUR/USD شما در حد یک لات خرد است (اندازه لات 0.01، یعنی 1000 یورو پس از اهرم) و نرخ ‌های بهره کوتاه ‌مدت 0.05٪ در یورو و 0.25٪ برای دلار آمریکا است. بنابراین برای محاسبه سود باید، نرخ سود کوتاه مدت دو ارز و میزان ارز خریداری شده را بدانیم.

برای مثال، فرض کنید سرمایه‌گذار، دارای موقعیت خرید 10000 یورو/دلار آمریکا (لات 0.10) است. نرخ بهره کوتاه مدت برای یورو 0.05 درصد و برای دلار آمریکا 0.25 درصد است. در این حالت، سود روزانه  [{1.000 x (0.05% – 0.25%)} / 365] = -0.05479  دلار خواهد بود.

در مثال ما، با رفتن طولانی بر روی  EUR/USD، یک معامله‌گر می ‌بیند که حساب معاملاتی او تقریباً 5 سنت در هر روز معاملاتی (0.05479 دلار) بدهکار می ‌شود، زیرا در عمل، معامله‌گر در حال خرید یورو و فروش دلار است.

بنابراین، معامله گر 0.05٪ در یورو سود می برد اما 0.25٪ در دلار ضرر می کند. این تفاوت 0.20٪ برای یک سال است و مربوط به 0.05479 دلار در روز می باشد. (وقتی این رقم را بر 365 روز تقسیم کنیم). برای سود کارمزد سواپ مثبت، باید ارز پایه، دارای نرخ بهره بالاتر از ارز مظنه باشد. این مثال، بیانگر نحوه محاسبه سواپ در فارکس است.

نکات کلیدی که باید هر تریدری درباره سواپ در فارکس بداند

هنگامی که شما در حال معامله در فارکس هستید، لازم نیست زیاد نگران ضرر و زیان باشید. با این حال، این امر، تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که معامله خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. توصیه می شود که معامله را بیش از یک هفته یا در حالت ایده آل برای حدود پنج روز نگه ندارید. همچنین باز نگه داشتن معامله در آخر هفته خوب نیست. زیرا نوسانات شدید اغلب زمانی که معاملات بعد از تعطیلات آخر هفته باز می شود، اتفاق می افتد.

 معامله گران موفقی که حالت سواپ در فارکس را برای معاملات خود به کار می گیرند، می توانند هفته ای دو بار از این تسهیلات استفاده کنند. آنها معتقدند که این روش ترید، می تواند سود بیشتری به همراه داشته باشد. بهتر است از حدس و گمان های ریسک دار برای معامله، در اول هفته اجتناب شود. حساب های اسلامی معمولاً کارمزد rollover ارائه نمی دهند. آنها بدون تعویض هستند. معمولاً این امر به خاطر باور های دینی است. زیرا هر نوع اسرد و سواپ در اسلام حرام است.

بهترین بروکر فارکس بدون سواپ
حساب های اسلامی و بدون سواپ

بروکر های بدون سواپ در فارکس

اکانت رایگان سواپ

کارگزاران معمولاً خدمات حساب بدون مبادله را برای کاربرانی که به دلیل تعهدات مذهبی خود از مبادله اجتناب می کنند یا افراد مبتدی که واقعاً تأثیر مبادله ارز خارجی را درک نمی کنند، ارائه می دهند. در دنیای فارکس، اصطلاح حساب بدون مبادله بیشتر برای حساب های معاملاتی فارکس اسلامی استفاده می شود. حساب رایگان سواپ هات فارکس جزو این نوع از حساب های رایگان سواپ در فارکس است.

مبادله هات فارکس

ارزش مبادله در بروکر هات فارکس هر روز در حال تغییر است. با این حال، بروکر هات فارکس، یک ماشین حساب ویژه، برای مبدلات آن را ارائه می دهد. جایی که همه معامله گران می توانند سواپ در فارکس را برای حساب های خود محاسبه کنند. برای مثال، نرخ کوتاه سواپ هات فارکس 2 امتیاز است. تعداد شب های آخر هفته که معامله باز است.

1 لات دارای 100000 واحد است. حداقل افزایش قیمت برای کارگزاران 5 رقمی (مقدار 1 امتیاز) 0.00001 است. کارمزد مبادله = 100000 * 2 * 2 * 0.00001 = 4.00 USD از حساب شما برداشت می شود.

حساب بدون سوآپ در فارکس

بسیاری از معامله گران جدید اغلب می پرسند که آیا می توان از مبادله سواپ در معاملات فارکس اجتناب کرد؟ برای دریافت پاسخ به این موضوع، باید از زاویه دیگری به آن نگاه کنید. شما می توانید به دنبال تجارت در روند هایی باشید که برای شما مفید هستند.

اگر معاملات خود را حداکثر تا ساعت 5 عصر ببندید، می توانید معاملات خود را در روز انجام دهید. این ساده ترین راه برای اجتناب از پرداخت هزینه سواپ در فارکس است. اما بهتر است قبل از انجام این کار و اینگونه معاملات، خوب تمرین کرده و مهارت کسب کنید.

سوآپ در فارکس مفهومی است که به موجب آن شما یک کارمزد سوآپ را برای اینکه معامله خود را یک شبه در بازار های مالی باز بگذارید، پرداخت می کنید. نرخ rollover نیز نشان دهنده بازده خالص سود، در یک موقعیت معاملاتی است که یک معامله گر در یک شب باز می کند.

اگر معاملات با پوزیشن های کوتاه مانند اسکالپینگ یا معاملات روزانه را انجام می دهید، هرگز نباید نگران نرخ جابجایی یا کارمزد مبادله باشید. زیرا پوزیشن های کوتاه، تنها چند ثانیه یا چند دقیقه (گاهی چند ساعت) دوام خواهند داشت. فقط معامله گرانی که موقعیت های خرید را باز می کنند و معاملات نوسانی طولانی مدت را انجام می کنند، به کارمزد سواپ در فارکس، بیشتر اهمیت می دهند.

حساب اسلامی بدون سواپ در فارکس

طبق قوانین اسلامی دریافت و پرداخت سود به هر شکلی ممنوع است. به دلیل حجم عظیم معامله‌گران مسلمان فارکس، اکثر پلتفرم ‌های معروف تجارت فارکس، حساب‌ های بدون مبادله را ارائه می ‌کنند.

نکته قابل توه این است که هیچ کارگزاری آنلاین از کاربران خود نمی خواهد که دین خود را تأیید کنند، به این معنی که هر کسی که بخواهد می تواند به راحتی یک حساب اسلامی بدون مبادله باز کند. اما در عین حال، اکثر حساب های اسلامی اهرم کمتری ارائه می دهند. همچنین حداقل مبلغ سرمایه گذاری نیز در مقایسه با حساب های استاندارد بالاتر است.

استراتژی بازگشت به عقب

استراتژی بازگشت به عقب جزو بهترین استراتژی های فارکس برای معامله گران است.  هنگامی که از مبادله به عنوان جایگزین استفاده می کنید، می توان از استراتژی بازگشت به عقب نیز برای سواپ در فارکس استفاده کرد. بسیاری از معامله گران موفق، از آن، در روز های دوشنبه و سه شنبه، یعنی روز های آغازین بازار، استفاده می کنند. با این حال، استراتژی بازگشت به عقب، نباید برای مدت طولانی باز بماند و باید تا صبح جمعه بسته شود. همچنین بهتر است تا روز جمعه از گزینه سواپ در فارکس خارج شوید، حتی اگر موقعیت ضرر وجود داشته باشد. تا آنجا که ممکن است باید از باز نگه داشتن آن تا دوشنبه آینده خودداری شود.

 شما باید به یاد داشته باشید که اگر مبادله Carry Trade مثبت باشد، می ‌توانید سود دریافت کنید. ولی اگر منفی است، باید تفاوت جبران گردد که این مقدار از حساب شما برداشته می شود. تا آنجا که به کارگزاران مربوط می شود، این مقدار این تفاوت در مبادله، به صورت خودکار محاسبه می شود.

آیا کارمزد سواپ در فارکس زیاد است؟

کارمزد سواپ در فارکس، برای ارز های اصلی خیلی زیاد نیست. در واقع کارمزد طلا در چنین شرایطی  بسیار بالاتر است. با این حال، این کارمزد می تواند بسیار متفاوت باشد. شما به عنوان فردی که به تازگی شروع به کار و معامله در فارکس کرده اید، نباید بیش از حد در مورد تغییرات احتمالی ریسک کنید.

اگر تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید وارد معاملات نوسانی طولانی شوید، باید بیشتر تحقیق و بررسی کنید. شما باید مراحل مختلف را بررسی کرده و از ماشین حساب استفاده کنید تا در مورد نتایج احتمالی کارمزد swap آگاه باشید.

کارگزاران از کجا قیمت سواپ در فارکس را دریافت می کنند؟

سیستم بین بانکی کارمزد سواپ را تعیین می کند و مؤسسات مالی هر روز آن را آزاد می کنند. محاسبه نهایی به هزینه هایی می رسد که بروکر برای موقعیت جابجایی در بازار متحمل می شود. کارگزاران معمولاً هزینه های سواپ در فارکس را با توجه به مقدار 1.0 لات، اندازه گیری می کنند.

لازم به ذکر است که معمولاً چهارشنبه، یک روز سواپ سه گانه، برای معاملات جفت ارز می باشد. بسیاری از کارگزاران نرخ مبادله خود را یک تا دو بار در هفته بروز می کنند. تقریباً اکثر معامله گران، کارمزد سواپ در فارکس را ضرر تلقی می کنند. اما باید گفت که کارمزد سواپ ضرر نیست. کارمزد سواپ، اعتبار، بدهی یا قرضی است که به حساب معامله گر اعمال می شود.

چگونه از مبادله سواپ در معاملات فارکس درآمد کسب کنیم؟

تجارت Carry Trade برای سود بردن از مبادلات عالی است. زیرا فقط باید جفت های پربازده و کم بازده را پیدا کنید. برخی از ارز های پربازده (مثبت) شامل دلار استرالیا (AUD) و دلار نیوزیلند (NZD) می باشند. در حالی که ارز های کم بازده (منفی) شامل ین ژاپن (JPY) یا یورو (EUR) است.

اگر یک ارز با بازده بالا برای یک ارز حساب کم بازده بخرید، سود سواپ مثبت دریافت خواهید کرد. با این حال، باید توجه داشته باشید که می تواند برعکس این نیز اتفاق بیفتد. سواپ در فارکس، یک امتیاز اضافی برای داشتن یک موقعیت بلندمدت (یا در مورد سوآپ منفی، بازدارنده) است.

سواپ ارز دیجیتال چیست؟
سواپ ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

سواپ ارز دجیتال یا سواپ در کریپتو چیست؟

سواپ ارزدیجیتال یا سواپ در کریپتو، توافقی برای استقراض همزمان یک ارز و قرض دادن ارز دیگر، در تاریخ اولیه و سپس مبادله مبالغ در سررسید است. این کار برای وام دادن بدون ریسک مفید است. زیرا مبالغ مبادله شده به عنوان وثیقه برای بازپرداخت استفاده می شود.

در طول بحران مالی در سال 2008، فدرال رزرو به چندین کشور در حال توسعه که با مشکلات نقدینگی مواجه بودند، اجازه داد تا گزینه سوآپ ارزی را برای مقاصد استقراضی انجام دهند. یکی از اهداف درگیر شدن در سوآپ ارز ، تهیه وام به ارز خارجی با نرخ های بهره مطلوب تر از وام گرفتن مستقیم در بازار خارجی است.

سواپ ارز دیجیتال را می توان برای وام هایی با سررسید تا 10 سال نیز ترتیب داد. سوآپ ارز با سوآپ نرخ بهره تفاوت دارد. زیرا می تواند مبادلات اصلی را نیز شامل شود.

آشنایی با مبادلات سواپ ارز دیجیتال

برای انجام سواپ ارز خارجی، هر دو طرف باید دارای یک ارز باشند و به ارزی که طرف مقابل مالک آن است نیاز داشته باشند.

 اولیه

مرحله اول تراکنش با نرخ نقدی رایج است. طرفین مبالغی با همان ارزش را به ارزهای مربوطه خود با نرخ لحظه ای مبادله می کنند. نرخ نقدی نرخ ارز در تاریخ اولیه است.

ثانویه

مرحله دوم یک معامله با نرخ آتی از پیش تعیین شده در سررسید است. طرفین مبالغ را مجدداً مبادله می‌ کنند، به طوری که هر یک از طرفین ارزی را که قرض داده‌اند دریافت می‌ کنند و ارزی را که قرض گرفته‌اند برمی‌ گردانند.

مزایای استفاده از سواپ در فارکس

کاهش هزینه های استقراض

یک دلیل رایج برای استفاده از سواپ در فارکس، تضمین نرخ بهره کمتر است. به عنوان مثال، فرض کنید که شرکت اروپایی A ، 120 میلیون دلار از شرکت آمریکایی B وام می گیرد. همزمان، شرکت آمریکایی A  ، 100 میلیون یورو از شرکت اروپایی A وام می گیرد.

مبادله بین آنها بر اساس نرخ 1.2 دلاری است. این دو شرکت این معامله را انجام می دهند. نرخ سواپ، به آنها اجازه می دهد ارز های مربوطه را با نرخ مطلوب وام بگیرند. اگر معامله سواپ ارزی شامل مبادله اصل باشد، آن اصل دوباره در سررسید قرارداد مبادله خواهد شد.

کاهش ریسک های نرخ ارز

علاوه بر این، برخی موسسات از سوآپ ارز برای کاهش مواجهه با نوسانات پیش بینی شده در نرخ ارز استفاده می کنند. به عنوان مثال، شرکت ها هنگام انجام تجارت در سطح بین المللی در معرض خطرات نرخ ارز هستند.

بنابراین، می ‌توان آنها را موظف کرد که با اتخاذ موقعیت‌ های مخالف و همزمان در ارز، خطر این ریسک ها را کاهش دهند. برای مثال مانند نمونه بالا، شرکت ایالات متحده A و شرکت سوئیسی B می توانند از طریق سوآپ ارزی برای اهداف پوشش ریسک، نسبت به ارز های یکدیگر (به ترتیب فرانک سوئیس و دلار آمریکا) موقعیت داشته باشند.

سپس، زمانی که دیگر نیازی به پرچین نیست، می توانند مبادله را باز کنند. اگر این شرکت ها، به دلیل نوسانات نرخ ارز که بر فعالیت تجاری آنها تأثیر می گذارد، متحمل ضرر شوند، سود سواپ می تواند این ضرر را جبران کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سواپ در فارکس، می توانید به وبسایت ایتسکا مراجعه کنید

از موارد اشاره شده در بالا می توان به اهمیت سواپ در فارکس پی برد. استفاده از این روش معاملاتی دارای مزایا و معایبی است. اگرچه راه ‌هایی برای اجتناب از آنها وجود دارد، اما باید قبل از به کار گرفتن سواپ، با نسخه های آزمایشی، آن را تمرین کنید.

همه چیز به سبک تجارت شما بستگی دارد. اگر بتوانید آن را به درستی انجام دهید، بدیهی است که برد های شما بسیار بیشتر از هزینه هایی است که ممکن است در نهایت بپردازید. در حالت ایده آل، بهتر است بیشتر از یک روز، با حدود 10 تا 20 درصد از کل حجم معاملات معامله کنید. در عین حال، برخی از معاملات زمان زیادی را می طلبد.

هدف از سواپ در فارکس، دریافت وام با نرخ بهره مناسب در بازار فارکس است. یکی از حیاتی ترین مراحل برای موفقیت در معاملات فارکس، انتخاب بهترین بروکر های فارکس است. می ‌توانید بروکری را انتخاب کنید که بهترین نیاز های معاملاتی فارکس شما را برآورده می ‌کند.

وبسایت ایتسکا، یکی از منابع آموزش فارکس و معرفی بروکر های فارکس است. ایتسکا به شما اطلاعات کاملی از نحوه حضور در بازار های مالی را ارائه می کند.

سوالات متداول

نرخ سواپ در فارکس چیست؟

انواع مختلفی از نرخ سواپ وجود دارد. به طور کلی، سواپ، نرخ بهره مبادله، بین نرخ بهره ثابت به شناور است. در مورد معامله ارز، به مبادله پرداخت سود یک ارز، برای پرداخت سود به ارز دیگر اشاره دارد. در هر دو معامله، نرخ ثابت را نرخ سواپ می گویند.

چرا شرکت ها مبادله ارز خارجی انجام می دهند؟

سوآپ ارز خارجی دو هدف اساسی دارد. آنها به شرکت ها امکان دسترسی به وام به ارز خارجی را می دهند که می تواند ارزان تر از زمانی باشد که از طریق یک بانک محلی دریافت می شود. همچنین سواپ یا نرخ بهره، راهی برای محافظت از ریسک هایی که به دلیل نوسانات ارز خارجی اتفاق می افتد، فراهم می کنند.

انواع مختلف سواپ ارز خارجی چیست؟

سوآپ ارزهای خارجی می تواند شامل مبادله پرداخت بهره با نرخ ثابت بر روی ارزها باشد. یکی از طرفین قرارداد می ‌تواند یک پرداخت بهره با نرخ ثابت را با نرخ بهره شناور طرف دیگر مبادله کند. همچنین یک قرارداد سوآپ ممکن است شامل مبادله پرداخت های بهره با نرخ شناور هر دو طرف باشد.

اولین سواپ ارز خارجی چه زمانی اتفاق افتاد؟

اولین سوآپ ارز خارجی در سال 1981 بین بانک جهانی و شرکت IBM انجام شد.

چرا کارگزاران، نرخ مبادلات FX متفاوتی دارند؟

به دلیل تغییر نرخ ارز، نرخ سواپ در فارکس نیز دائما تغییر می کند. فاکتور مهم دیگری که باید در نظر داشت این است که کارگزاران مختلف مبادلات FX متفاوتی دارند. برخی از آنها نرخ بهره اضافی را برای سواپ بین بانکی تعیین می کنند. علاوه بر این، معیار های هر کارگزار، برای محاسبه نرخ سواپ نیز متفاوت بوده و می تواند بر اساس درصد نرخ بهره، ارز حاشیه، ارز یا پیپ باشد.

ضرر سواپ در معاملات فارکس به چه معناست؟

اگر نرخ بهره در برابر ارز خریداری شده کمتر از نرخ بهره ارز فروخته شده باشد، در صورتی که این موقعیت را برای بیش از یک روز حفظ کرده باشید، با ضرر سواپ مواجه خواهید شد.

چگونه نرخ سواپ را محاسبه کنیم؟

اکثر بروکر های آنلاین فارکس، ماشین‌ حساب ‌های مبادله FX یا لیست ‌های مبادله فارکس را ارائه می‌ دهند که می‌ توانید از آنها برای مشاهده، محاسبه و دریافت فوری نرخ‌ های مبادله استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

2 دیدگاه برای “سواپ در فارکس یعنی چه؟ نحوه محاسبه سواپ در فارکس

    • زینب اصغری گفته:

      سلام ، لیست کامل درس های دوره صفر تا صد فارکس را می تونید از لینک زیر دنیال کنید.
      https://itsca-brokers.com/forex-training/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه