تجارت فارکس را بیاموزید! 10 نکته مهم بازار فارکس

تجارت فارکس را بیاموزید! 10 نکته مهم بازار فارکس

اگر به دنبال ورود به دنیای فارکس هستید، ابتدا باید اطلاعات کاملی درباره آن داشته باشید. بهترین معامله گران، مهارت های خود را از طریق تمرین و استمرار تقویت می کنند. همچنین آنها خود را ارزیابی می کنند تا روشهای صحیح معامله گری را بیاموزند و بر ترس و طمع خود غلبه کنند. اینها مهارت هایی هستند که هر معامله گر فارکس باید تمرین کزده و آنها را بیاموزد.

ما در این مقاله نکات مهم بازار فارکس را بیان کرده و اصول تجارت فارکس را به شما آموزش می دهیم تا بدانید که این بازار چگونه کار می کند، بنابراین، چه یک معامله گر مبتدی باشید و چه حرفه ای می توانید بر دانش خود بیافزایید. همچنین برای آشنایی بیشتر شما با نکات مهم بازار فارکس به تعریف بازار فارکس و نحوه عملکرد آن پرداخته ایم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها با ما همراه باشید.

بازار فارکس (Forex Market) چیست؟

بازار فارکس مخفف عبارت بازار مبادلات ارز خارجی (Foreign Exchange Market) است که به آن بازار ارز نیز گفته می شود. بازار فارکس یک بازار جهانی فرا بورس (OTC) است که نرخ تبدیل ارزها را در سراسر جهان تعیین می کند. شرکت کنندگان در این بازارها می توانند در مورد نرخ نسبی مبادله جفت ارزهای مختلف گمانه زنی کرده و خرید و فروش انجام دهند. بازارهای ارز متشکل از بانک‌ها، معامله‌گران فارکس، شرکت‌های تجاری، بانک‌های مرکزی، شرکت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری، صندوق‌های تامینی، خرده فروشان فارکس و سرمایه‌گذاران می باشد.

بازار فارکس چگونه عمل می کند؟

بخش معاملات جفت ارز ها یا فارکس تنها بازار معاملاتی مستمر و بدون وقفه در جهان است. در گذشته، بازار فارکس تحت سلطه شرکت‌های نهادی و بانک‌های بزرگ بود که به نمایندگی از مشتریان عمل می‌کردند؛ اما در سال‌های اخیر بیشتر معامله گران و سرمایه‌گذاران با هر میزان سرمایه می توانند در آن شرکت می‌کنند.

یکی از جنبه های جالب بازارهای جهانی فارکس این است که هیچ ساختمان فیزیکی به عنوان محل معاملات وجود ندارد و در حقیقت بازار فارکس مجموعه ای از پایانه های تجاری متصل به هم و شبکه های کامپیوتری می باشد که شرکت کنندگان در این بازار، موسسات، بانک های سرمایه گذاری، بانک های تجاری و سرمایه گذاران خرده پا از سراسر جهان هستند.

چگونه می توان در بازار فارکس معامله کرد؟

برای شروع معامله گری در بازار فارکس باید یک حساب معاملاتی آنلاین با یک کارگزار (بروکر) فارکس از جمله Interactive Brokers ،TD Ameritrade یا Ally Invest باز کرد. بسیاری از کارگزاران آنلاین فارکس پیشرو برای کاربران تازه کار حساب‌های آزمایشی رایگان ارائه می‌کنند، که در آن کاربران جدید می‌توانند بدون به خطر انداختن پول واقعی خود تجارت در این بازار را تجربه و تمرین کنند.

ده ها جفت ارز مختلف در بازار فارکس وجود دارد که می توان بر روی آنها سرمایه گذاری کرد اما طبق گزارش CMC Markets هفت جفت ارز اصلی حدود 75 درصد از کل معاملات در بازار فارکس را تشکیل می دهند. این هفت ارز اصلی شامل دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار نیوزلند (NZD) هستند.

نکات مهم بازار فارکس
نکات مهم بازار فارکس

نکات مهم بازار فارکس

1- یک برنامه تجاری ایجاد کنید.

قدم اول پیش از ورود به بازار فارکس تعیین اهداف و چشم انداز است. بسیاری از معامله گران فارکس به این دلیل که خیلی مشتاق هستند که بلافاصله معامله گری در بازار فارکس را بدون تنظیم برنامه و هدف مشخص آغاز کنند، زود شکست خورده و ناامید می شوند. باید برنامه معاملاتی فارکس خود را به عنوان مجموعه ای از قوانین در نظر بگیرید که باید هنگام معامله آنها را رعایت کنید. تعریف این قوانین و اهداف پیش از آغاز معامله و نوشتن آنها به شما کمک می کند هنگام شروع تجارت به آنها پایبند باشید. در اینجا چند سوال وجود دارد که باید هنگام ایجاد طرح خود از خود بپرسید:

 • اهداف تجاری من چیست؟
 • سبک معاملاتی من چیست؟
 • هر روز چقدر زمان صرف تجارت خواهم کرد؟
 • چه چیزی ورود و خروج من را در بازار تعیین می کند؟
 • چقدر می توانم ریسک کنم؟

ایجاد یک برنامه معاملاتی می تواند به شما کمک کند از معامله بیش از حد جلوگیری کنید، که می تواند منجر به عدم تمرکز و معاملات بی پروا شود. همانطور که برنامه معاملاتی خود را توسعه می دهید، باید حداکثر تعداد معاملاتی را که در روز یا هفته انجام خواهید داد برای خود تعیین کنید.

2- خود را آموزش دهید.

قدم دوم پیش از ورود به بازار فارکس آموزش است. اگر وقت خود را به یادگیری در مورد بازارهای فارکس و نحوه تجارت آنها اختصاص ندهید، نمی توانید انتظار داشته باشید که یک معامله گر موفق فارکس باشید. بنابراین، نکته بعدی برای تجارت فارکس این است که مطمئن شوید که خود را به طور کامل در مورد هنر تجارت آموزش داده اید. 

مطالعه به زمان و تلاش نیاز دارد، اما بی شک برای تجارت شما سودمند خواهد بود. به خاطر داشته باشید که یکی از نکات مهم بازار فارکس این است که هرگزیادگیری را متوقف نکنید، مهم نیست که چقدر به عنوان یک معامله گر تجربه دارید، همیشه چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد؛ بنابراین خواندن اخبار، تجزیه و تحلیل روندهای بازار را فراموش نکنید.

3- کارگزار مناسب انتخاب کنید.

هنگامی که به دنبال شروع تجارت در فارکس هستید، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید این است که یک کارگزار خوب پیدا کنید. این کار می تواند دشوار باشد، زیرا کارگزاران زیادی برای انتخاب وجود دارند. با این حال مهم است که به یاد داشته باشید که همه کارگزاران به یک روش عمل نمی کنند. دلیل اینکه شما به یک بروکر فارکس خوب نیاز دارید این است که کارگزاران پلتفرم ها و ابزارهایی را که برای تجارت موفق در اختیار شما قرار می دهند.

ویژگی های اصلی یک بروکر خوب
ویژگی های اصلی یک بروکر خوب

فقط به اولین کارگزار (بروکر) فارکسی که آنلاین پیدا می کنید بسنده نکنید. زمانی را به تحقیق در مورد کارگزاران مختلف اختصاص دهید، بررسی های آنها را بخوانید و مطمئن شوید که یک بروکر مناسب برای خود و سبک معاملاتی خود انتخاب کرده اید. در زیر برخی از ویژگی های اصلی که باید یک بروکر خوب داشته باشد بیان شده اند:

 • دارای طیف وسیعی از ابزارهای معاملاتی مختلف
 • اسپردهای رقابتی 
 • پلتفرم معاملاتی خوب و قابل اعتماد
 • دسترسی به لووریج
 • امنیت صندوق مشتری
 • خدمات مشتری عالی
 • منابع آموزشی

علاوه بر این مهم است که مطمئن شوید کارگزاری که انتخاب می‌کنید دارای مجوز و رگوله معتبر توسط یک مرجع بین‌المللی شناخته شده باشد.

4- به تدریج شروع کنید.

مانند هر مهارت دیگری، زمانی که معامله گری در بازار فارکس را شروع می کنید، باید از اصول اولیه شروع کنید و از آنجا جلو بروید. وسوسه نشوید که مستقیماً با معاملات پولی بزرگ بپردازید. با اندازه‌های پوزیشن کوچک شروع کنید و از آنجا به سمت بالا بروید. حتما برای تجارت خود وقت بگذارید. از هر قدمی که برمی‌دارید به تدریج یاد بگیرید و تا زمانی که در انجام آن احساس راحتی نکنید، اندازه موقعیت خود را افزایش ندهید. به یاد داشته باشید، این یک مسابقه نیست!

5- به اشتباه کردن عادت کنید.

حتی موفق‌ترین معامله‌گران هم اشتباه می‌کنند و گهگاهی پول از دست می‌دهند، بنابراین، به عنوان یک معامله‌گر مبتدی، باید بپذیرید که اشتباه اجتناب ناپذیر است مخصوصاً در ابتدا! هر چه زودتر این موضوع را بپذیرید بهتر است. اگر آخرین معامله شما با ضرر همراه بود، سعی کنید روی آن وسواس نداشته باشید و اجازه ندهید که روند تصمیم گیری شما در معامله بعدی را مختل کند. در عوض، اشتباه خود را تحلیل کنید و سعی کنید از آن درس بگیرید.

6- یادداشت برداری روزانه داشته باشید.

یادداشت برداری روزانه از معاملات یک روش عالی برای معامله گران مبتدی و با تجربه است تا استراتژی های معاملاتی خود را بهبود بخشند و مهارت های خود را به عنوان یک معامله گر توسعه دهند. یادداشت برداری خوب جزئیات همه معاملات شما را بدون توجه به برد یا باخت ثبت می کند. با اختصاص منظم زمان برای انجام معاملات خود، می توانید ببینید چه کارهایی را درست و چه کارهایی را اشتباه انجام داده اید. توانایی تجزیه و تحلیل موفقیت ها و شکست ها به شما کمک می کند تا به عنوان یک معامله گر رشد و پیشرفت کنید.

7- احساسات خود را کنترل کنید.

یکی از نکات مهم بازار فارکس، کنترل احساسات به ویژه استرس می باشد! مطمئن شوید که ذهن روشنی دارید و تصمیمات آگاهانه، منطقی و غیر عاطفی می گیرید. با یافتن علت استرس خود و حذف آن یا کاهش تأثیر آن بر خود، سطح استرس خود را کاهش دهید. گفتن این کار آسان است، به خصوص پس از یک ضرر بزرگ! اما می تواند بین یک معامله گر موفق و یک معامله گر ناموفق تفاوت زیادی ایجاد کند.

8- مدیریت ریسک را جدی بگیرید.

مدیریت ریسک خوب بخش بسیار مهمی برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فارکس است. مدیریت ریسک یعنی شناسایی ریسک‌هایی که در معاملات فارکس وجود دارد و اقداماتی را برای محدود کردن مواجهه شما با این خطرات انجام می شود. دو نکته کلیدی که معامله‌گران مبتدی فارکس باید در نظر بگیرند این است که فقط بخش کوچکی از سرمایه کلی خود را در یک معامله به خطر بیاندازند و همیشه با حد ضرر یا استاپ لاس معامله کنند.

استاپ لاس ابزاری است که به شما این امکان را می دهد که به کارگزار خود دستور دهید پس از رسیدن قیمت به یک سطح معین، معامله را بطور خودکار ببندد. معامله گران با استفاده از حد ضرر مناسب، می توانند خطر از دست دادن تمام پول خود را در یک معامله بد در صورت نوسان بازار به حداقل برسانند.

9- زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید.

نکته ضروری معاملات فارکس که باید روزانه دنبال کنید این است که به خاطر داشته باشید که برای مدتی از ترمینال معاملاتی خود دور شوید. این امر به ویژه هنگامی که درگیر یک جلسه معاملاتی طولانی و سخت هستید، اهمیت دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، لازم است که اندکی استراحت کنید و از بازار دور شوید. به خودتان زمان بدهید تا افکارتان را جمع بندی کنید. وقتی به پشت میز خود برگردید، آرام تر خواهید بود و می توانید بهتر تمرکز کنید.

10- صبور باشید.

در نهایت، آخرین نکته تجارت فارکس ما این است که صبور باشید، زیرا هیچ رازی در معاملات فارکس وجود ندارد که موفقیت سریع را تضمین کند. بسیاری از افرادی که تازه وارد تجارت شده اند، تصور غیرواقعی از ثروتمند شدن در عرض چند روز دارند. واقعیت این است که فرایند برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فارکس، نه تنها به تلاش زیاد، بلکه به زمان زیادی نیز نیاز دارد. قرار نیست تا چند هفته دیگر به یک معامله گر موفق تبدیل شوید. بنابراین، صبور باشید و سعی نکنید در این روند عجله کنید. در عوض برای کار خود زمان بگذارید و آموزش ببینید.

نتیجه گیری 

به یاد داشته باشید، موفقیت فارکس بر اساس ترکیبی از آمادگی و سرسختی است و رسیدن به موفقیت در این حوزه، نظم و انضباط ثابتی را می طلبد. نکات مهم بازار فارکس که در بالا آورده شده اند به شما کمک می کنند که سفر معامله گری خود را آغاز کنید. تمرین مداوم معاملات تنها راهی است که شما شانس دستیابی به نتایج موفق را خواهید داشت. پس در این راه خسته نشوید و به تلاش خود ادامه دهید. 

ریسک های مرتبط با معاملات فارکس چیست؟

خطرات در معاملات فارکس شامل نوسانات بازار، اهرم تقویت کننده سود و زیان، رویدادهای ژئوپلیتیکی تأثیرگذار بر ارزش ارز و خطر اخبار اقتصادی غیرمنتظره بر نرخ ارز است.

 اهرم در معاملات فارکس چیست؟

اهرم یا لوریج به معامله گران اجازه می دهد تا موقعیت های بزرگتر را با مقدار سرمایه کمتری کنترل کنند. در حالی که اهرم می تواند سود بالقوه را تقویت کند، پتانسیل زیان را نیز افزایش می دهد و معامله گران باید با احتیاط از آن استفاده کنند.

 چگونه می توانم تجارت فارکس را شروع کنم؟

برای شروع معامله در فارکس، باید یک حساب کاربری در یک کارگزار معتبر فارکس باز کنید، وجوه سپرده گذاری کنید و یک پلتفرم معاملاتی را انتخاب کنید. قبل از شروع کار، ضروری است که خود را در مورد استراتژی های معاملات فارکس، مدیریت ریسک و تکنیک های تحلیل بازار آموزش دهید.

چه استراتژی های معاملاتی معمولا در بازار فارکس استفاده می شود؟

استراتژی های رایج معاملات فارکس شامل اسکالپینگ، معاملات روزانه، معاملات نوسانی و معاملات موقعیتی است. هر استراتژی شامل بازه‌های زمانی و سطوح ریسک متفاوتی است که سبک‌ها و ترجیحات معاملاتی مختلف را در نظر می‌گیرد.

ساعات معاملات در بازار فارکس چقدر است؟

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز، پنج روز هفته، از عصر یکشنبه (GMT) شروع می شود و در عصر جمعه (GMT) بسته می شود. با این حال، حجم معاملات و نوسان ممکن است بسته به سشن ها (آسیایی، اروپایی یا آمریکای شمالی) متفاوت باشد.

چگونه می توان ریسک را در معاملات فارکس مدیریت کرد؟

مدیریت ریسک در معاملات فارکس شامل تنظیم حد ضرر برای محدود کردن ضررهای احتمالی، متنوع کردن سبد معاملاتی، اجتناب از اهرم بیش از حد و حفظ یک رویکرد منضبط در معاملات با پایبندی به یک برنامه معاملاتی از پیش تعیین شده است. علاوه بر این، آگاه ماندن از اخبار و رویدادهای بازار می تواند به پیش بینی و کاهش خطرات کمک کند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.