رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia – نهاد نظارتی آمریکا

رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia - نهاد نظارتی آمریکا - رگوله cba

 بانک مرکزی آمریکا CBA نیز مانند بانک های مرکزی تقریباً همه کشورهای جهان، هدف خود را تضمین ثبات قیمت ها می داند. ثبات قیمت یکی از پیش نیازهای اصلی ایجاد شرایط باثبات برای ثبات اقتصاد کلان یا فعالیت اقتصادی است. رتبه این سازمان در جهان سطح چهار است و از این جهت یک سازمان مورد اعتماد محسوب می شود.

نام اختصاریCBA
نام کاملCentral Bank of Armenia
کشورآمریکا
سطحچهار
وب سایتwww.cba.am

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

درباره CBA

از 1 ژانویه 2006، بانک مرکزی جمهوری ارمنستان، در محدوده قانون جمهوری ارمنستان “در مورد بانک مرکزی جمهوری ارمنستان”، رسما از هدف گذاری کل پول به هدف گذاری تورم گذر کرد. استراتژی در چارچوب این استراتژی، سطح تورم پیش بینی شده هدف میانی سیاست پولی و نرخ بهره کوتاه مدت هدف عملیاتی است. علاوه بر این، بانک مرکزی ارمنستان در انتخاب استراتژی سیاست پولی، اهداف میانی و عملیاتی کاملاً مستقل است.

هیئت مدیره CBA

هیئت مدیره بانک مرکزی CBA  متشکل از رئیس بانک مرکزی و دو معاون وی و پنج نفر از اعضای هیئت مدیره است. پنج عضو هیئت مدیره بانک مرکزی توسط مجلس ملی جمهوری ارمنستان برای یک دوره شش ساله انتخاب می شوند. اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی نمی توانند سمت دیگری در بانک مرکزی داشته باشند.   

بالاترین مقام بانک مرکزی رئیس کل بانک مرکزی است. رييس بانك مركزي توسط مجلس شوراي ملي براي مدت شش سال انتخاب مي شود . 

رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia - نهاد نظارتی آمریکا - رگوله cba
رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia - نهاد نظارتی آمریکا 1

 هدف CBA

سیاست پولی فرآیند تنظیم عرضه پول یا قیمت پول (نرخ بهره) است. از طریق سیاست پولی، اهداف با تضمین رشد اقتصادی باثبات محقق می شود. به این ترتیب، مطابق با ماده 200.2 قانون اساسی جمهوری ارمنستان و ماده 4 قانون جمهوری ارمنستان در مورد بانک مرکزی جمهوری ارمنستان، تضمین ثبات قیمت برای بانک مرکزی جمهوری ارمنستان تعریف شده است. ارمنستان برای دستیابی به این هدف، بانک مرکزی به همراه دولت هدف تورم را تعیین می کند.

اهمیت ثبات قیمت

 بانک مرکزی با تضمین ثبات قیمت ها به رشد اقتصادی بالا در بلند مدت کمک می کند و در نتیجه استاندارد زندگی مردم را افزایش می دهد.

تحلیل‌های مبتنی بر تجربه بین‌المللی نشان می‌دهد که تورم بالا و نوسانی مانع توسعه اقتصاد می‌شود. به ویژه، در شرایط تورم بالا و نوسانی که اتفاقاً با افزایش ابهامات بعدی تغییرات قیمت هم همراه است، درآمدهای واقعی، پس‌انداز و همچنین سرمایه‌گذاری در برنامه‌های تجاری بلندمدت کاهش می‌یابد.

ثبات قیمت چیست؟

ثبات قیمت به معنای واقعی کلمه بدون تغییر قیمت ها نیست، بلکه به معنای افزایش آهسته و پیوسته قیمت هاست. بنابراین بانک مرکزی باید تورم معتدل را هدف قرار دهد. مورد دوم یک پدیده طبیعی است و می تواند توسط عوامل زیر مشروط شود. ابتدا، تورم با استفاده از سبد مصرفی اندازه‌گیری می‌شود که در آن وزن محصولات برای مدت معینی (چند سال) بر اساس متدولوژی بین‌المللی برای محاسبه تورم  ثابت نگه داشته می‌شود . در این صورت، اگر قیمت هر کالای موجود در سبد افزایش یافت،   جمعیت می تواند با افزایش مصرف کالای جایگزین که قیمت آن کمتر است، مصرف آن محصول را کاهش دهد. در نتیجه تورم به صورت آماری ثبت می‌شود.  اما در واقع مصرف کالای گران‌تر با مصرف کالای ارزان‌تر جایگزین می‌شود، بدون اینکه سبد واقعی مصرف گران‌تر شود.

استراتژی CBA

بانک های مرکزی برای تحقق وظیفه اصلی خود می توانند استراتژی های مختلفی را برای اجرای سیاست های پولی انتخاب کنند. در حال حاضر، پرکاربردترین استراتژی ها عبارتند از:

  • هدف گذاری کل های پولی،
  • هدف گذاری نرخ ارز،
  • هدف گذاری تورم
رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia - نهاد نظارتی آمریکا - رگوله cba
رگوله CBA  یا Central Bank of Armenia - نهاد نظارتی آمریکا 2

نتیجه گیری

CBA نماد بانک مرکزی آمریکا است که به عنوان دارنده رتبه سطح 4 در جهان فعالیت حرفه ای دارد. این سازمان وظیفه نظارت و تنظیم شرکت های مختلفی را بر عهده دارد. به دلیل تحریم های موجمود علیه ایران، این سازمان به شرکت های ایرانی خدماتی ارائه نمی دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.