رگوله CBR یا Central Bank of Russia – نهاد نظارتی روسیه

رگوله CBR یا Central Bank of Russia - نهاد نظارتی روسیه - رگوله cbr

بانک روسیه CBR دارای وضعیت حقوقی ویژه ای است که توسط ماده 75 قانون اساسی فدراسیون روسیه تعیین شده است.این حقوق به بانک روسیه برای انتشار ارز، محافظت و تضمین ثبات آن، که وظیفه اصلی بانک روسیه است، حق انحصاری می دهد.

بانک روسیه فعالیت های خود را مستقل از سایر نهادهای فدرال قدرت ایالتی، مقامات منطقه ای و دولت های محلی انجام می دهد.

وضعیت، اهداف، وظایف و اختیارات بانک روسیه توسط قانون فدرال شماره 86-FZ، مورخ 10 ژوئیه 2002، “در مورد بانک مرکزی فدراسیون روسیه (بانک روسیه)” و سایر قوانین فدرال تعریف شده است. این سازمان به دلیل اعتبار بالا در جهان،  توانسته رتبه سه را به خودش اختصاص دهد.

نام اختصاریCBR
نام کاملCentral Bank of Russia
کشورروسیه
سطحسه
وب سایتwww.cbr.ru

بیشتر بدانید: رگوله چیست؟

رگوله CBR یا Central Bank of Russia - نهاد نظارتی روسیه - رگوله cbr
رگوله CBR یا Central Bank of Russia - نهاد نظارتی روسیه 1

درباره CBR

در سال 2013، بانک روسیه دارای اختیاراتی برای تنظیم، اعمال کنترل و نظارت بر بازارهای مالی بود. بانک روسیه به عنوان یک بانک تنظیم کننده، شرایطی را برای توسعه همه بخش های بازار مالی و ثبات سیستم مالی به عنوان یک کل ایجاد می کند.

این هدف، رویکردهای CBR را برای نظارت و تنظیم موسسات اعتباری، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های بازنشستگی، سازمان‌های مالی خرد و سایر فعالان بازار مالی تعیین می‌کند.

هیئت مدیره بانک روسیه

هیئت مدیره بانک روسیه، نهاد اجرایی جمعی بانک روسیه است که از رئیس بانک روسیه و 14 عضو هیئت مدیره تشکیل می شود که به طور تمام وقت در بانک روسیه کار می کنند. اعضای هیئت مدیره توسط دولت ایالتی برای مدت پنج سال به پیشنهاد رئیس بانک روسیه و با موافقت رئیس جمهور فدراسیون روسیه منصوب می شوند.

اهداف و اصول سیاست پولی

هدف کلیدی سیاست پولی بانک روسیه حفظ ثبات قیمت، یعنی تورم پایین پایدار است.

ثبات قیمت یک عنصر حیاتی از یک محیط مساعد برای زندگی و انجام تجارت است، زیرا:

  • از درآمدها و پس‌اندازهای پول ملی در برابر کاهش غیرقابل پیش‌بینی ارزش محافظت میکند. این موضوع به حفظ استانداردهای زندگی و برنامه‌ریزی هزینه‌های روزانه و بلندمدت با اطمینان بیشتر کمک می‌کند.
  • از خانواده های کم درآمدی که عمدتاً کالاهای اساسی با قیمت پایین خریداری می کنند، محافظت می کند. تورم پایین پایدار به حفظ سطح مصرف کمک می کند.
  • با کاهش حق بیمه تورمی که بانک ها در نرخ های بهره خود در نظر می گیرند، به مقرون به صرفه تر بودن استقراض برای شرکت ها کمک می کند.
  • برنامه ریزی مالی و سرمایه گذاری را برای مشاغل ساده می کند.
  • افزایش اعتماد به پول ملی و ایجاد شرایط مساعد برای کاهش نسبت دارایی ها و بدهی های ارز خارجی در اقتصاد  را به دنبال دارد. این امر به نوبه خود تأثیر تغییرات محیط خارجی بر اقتصاد را کاهش می دهد.
رگوله CBR یا Central Bank of Russia - نهاد نظارتی روسیه - رگوله cbr
رگوله CBR یا Central Bank of Russia - نهاد نظارتی روسیه 2

نحوه تصمیم گیری در مورد نرخ های کلیدی

نرخ کلیدی ابزار اصلی سیاست پولی بانک روسیه است. بانک روسیه برای رسیدن به هدف سیاست پولی خود، یعنی نگه داشتن تورم سالانه نزدیک به 4 درصد، در مورد سطح نرخ کلیدی تصمیم گیری می کند.

نتیجه گیری

بانک روسیه با نام اختصاصی CBR وظیفه محافظت و تضمین ثبات مالی این کشور را بر عهده دارد. این سازمان توسط قوانین فدرال توانسته رتبه سطح سه را به خودش اختصاص دهد. این سازمان نهادها و شرکت های ایرانی را هم تحت پوشش خود قرار می دهد.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.