نحوه معامله در پایان روز (عصر)

نحوه معامله در پایان روز

در این مقاله به آموزش نحوه معامله در پایان روز (عصر) می پردازیم. یک روز معاملاتی را می توان به سه بازه ابتدای ابتدای روز ، نیم روز و پایان روز تقسیم کرد و در هر بازه از استراژی خاصی برای معامله استفاده کرد. در دو درس قبلی نحوه معامله در ابتدای روز و نحوه معامله در نیم روز را آموزش دادیم.

در این درس نیز با مثال های مختلف به بررسی نحوه معامله در پایان روز معاملاتی می پردازیم. این مقاله درس 48 از آموزش پرایس اکشن به سبک ال بروکس می باشد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک ال بروکس به زبان فارسی ایجاد شده و به صورت کاملا رایگان در اختیار دانشجویان این دوره قرار گرفته است.

نحوه معامله در پایان روز
نحوه معامله در پایان روز

معامله در پایان روز (عصر)

منظور از پایان روز در این مقاله تقریبا ساعت 4 عصر تا 1:30 شب می باشد و ما آن را به عنوان معامله در پایان روز در نظر می گیریم. البته منظور البروکس از پایان روز چند ساعت آخر بسته شدن بازار شیکاگو است. برای مثال اگر در بوس ایران ترید می کنید می توانید پایان روز را ساعت 11 تا 12:30 در نظر بگیرید.

زمان های بیان شده قطعی نبوده و می تواند بیشتر و یا کمتر از تایم هایی باشد که ما برایتان بیان کرده ایم. اگر این درس و مثال های آنها را تا انتها مطالعه کنید ، مطلب کاملا برایتان مشخص و واضح خواهد شد.

هنگام معامله در پایان روز ابتدا باید بدانید در طول روز چه کسی بازار را کنترل کرده است و بازار در دست چه کسی قرار داشته است. گاهی اوقات در کل روز یک سوئینگ داریم که تا پایان زمان معاملاتی همان روز ادامه یافته است. به این دلیل باید بدانید در طول روز قدرت خریدارن بیشتر بوده و یا فروشندگان؟

اگر در طول روز فشار خرید داشته باشیم باید به دنبال ستاپ خرید باشید و در انتهای روز سوئینگ کنید. و اگر فشار فروش بیشتر باشد ، باید دنبال ستاپ فروش باشید. در مثال زیر نمودار یک روز معاملاتی را در دو شکل مجزا برایتان آورده ایم.

در شکل اول نمودار از ساعت 1:30 شروع شده و تا 4 عصر بازه معاملاتی ابتدای روز و نیم روز را شامل می شود. در شکل دوم نیز نیم روز که قسمتی از شکل قبلی را شامل می شود و نیز پایان روز را می بینید.

بازه معاملاتی ابتدای روز و نیم روز
بازه معاملاتی ابتدای روز و نیم روز

در شکل بالا در ابتدای روز یک روند نزولی داریم و بازار پایین آمده است. ولی دوباره بالا رفته و یک روند رنج در نیم روز ایجاد کرده است.

اگر به کندل ها دقت کنید ، در ابتدای روز فشار فروش بیشتر می باشد. ولی کندل های خرید در روند رنج و میانه روز یا سایه ندارند و یا سایه های کوتاهی دارند و نشان از بیشتر بودن فشار خرید در میانه روز است.

اگر دقت کنید این روند رنج ، در واقع یک کانال صعودی ضعیف با شیب کم می باشد. و سقف ها و کف ها تا حدودی بالاتر قرار می گیرند. دراین حالت این سوال برای تریدر ها پیش می آید که آیا روند نزولی ابتدای روز ادامه خواهد داشت و یا بازار صعودی خواهد شد؟

در شکل زیر از خط آبی به بعد ادامه شکل قبلی می باشد.

پایان روز (ادامه شکل بالا)
پایان روز (ادامه شکل بالا)

حال به نحوه معامله در پایان روز می رسیم. یعنی شکل بالا!

برای معامله همانطور که گفتیم ابتدا روند بازار را از ابتدای روز بررسی می کنیم. در این حالت به احتمال زیاد روند بازار در پایان روز صعودی خواهد بود. زیرا فشار خریداران بیشتر است. در قسمت A هم می توان بعد از کندل دوجی وارد بازار شود و هم منتظر یک شکست صعودی در بازار بود.

بازار کمی بالا رفته و دوباره پولبک عمیقی ایجاد شده است. ولی این برگشت تا کف قبلی بوده و با مشاهده کندل دوجی و سیگنال بار و کی بار در کف می توان خرید. زیرا نشاند دهنده قدرت خریدران در بازار است.

شکست موفق در معامله در پایان روز

اگر در پایان روز و یا هر بازه زمانی دیگری شکست موفقی داشته باشیم ، ممکن است تا پایان یافتن روز پولبکی در بازار ایجاد نشود. زیرا زمانی که تریدر ها تصمیم می گیرند تا بازار را در چهت خرید قرار دهند ، پس چه در طول روند و چه در پولبک ها اقدام به خرید می کنند.

در این شرایط اگر منتظر بمانید تا در پولبک ها بخرید ، بخش بزرگی از بازار را از دست خواهید داد. زیا به احتمال زیادی در روند های قوی پولبک ایجاد نشده و بازار به روند خود بدون پولبک ادامه می دهد.

نحوه معامله در روند صعودی قوی

پس در این حالت در قیمت بازار با حجم کم خریده و حد ضرر را در کف کندل اسپایک قرار دهید. بعد از کندل دوجی دوباره 5 کندل صعودی متوالی دیده می شود. و فرصت خوبی برای خرید است.

خریدرانی که در قسمت مشخص شده خریده اند باید در یک جایی سود خود را بردارند. خریدرانی که در انتهای این کندل ها می فروشند باعث ایجاد پولبک در بازار می شوند.

سطح مقاومت را با خط زرد رنگ رسم کرده ایم. بازار این خط را شکسته و بالا رفته است. ولی این شکست ناموفق بوده و بازار دوباره پایین آمده است. بعد از این صعودی گام های نزولی در حال شکل گیری هستند.

اگر در بالای کندل دوجی خریده باشید ، حد ضرر در یک تیک پایین تر از کندل دوجی قرار می گیرد و حد سود را نیز می توانید دو برابر حد ضرر در نظر بگیرید. در پایان روز تا زمانی که جند کندل به انتهای روز باقی ماننده باید دنبال دلیلی برای خروج از معامله بگردید.

در هر معامله ای می توانید حد سود را بر اساس ریسک حقیقی نیز مشخص سازید. از طرف دیگر در روند های صعودی و مشخص می توانید از تریلینگ استاپ در متاتریدر استفاده کرده و حد سود و ضرر خود را متعادل کنید.

نکات مهم معامله در پایان روز

احتمال موفقیت در معامله همیشه بین 40 تا 60 درصد می باشد. یعنی هیچگاه برای ورود به یک معامله بیشتر از 60 درصد اطمینان نخواهید داشت.

زمانی که به بازار را دیده و با مشاهده شکست های صعودی با اطمینان می گویید بازار بالا خواهد رفت ، در این حالت احتمال 60 درصد می باشد.

یعنی در کل 40 درصد مواقع نیز اشتباه خواهید کرد. پس زمانی که احتمال معامله شما 60 درصد باشد ، حتما معامله کنید.

بررسی فشار خرید معامله در پایان روز

در این قسمت فشار خرید را در پایان روز با یک مثال بررسی می کنیم. یعنی در نیم روز شاهد فشار خرید در بازار هستیم و در پایان روز آیا روند صعودی ادامه پیدا می کند و یا شاهد برگشت بازار خواهیم بود.

در شکل زیر بازار از شروع معاملات تا نیم روز (یعنی از 1:30 تا 4 عصر) قابل مشاهده است.  در شکل های بعدی کندل به کندل معامله در پایان روز را بررسی می کنیم.

در شکل زیر می بینید در ابتدای روز یک گام نزولی ایجاد شده است. و در نیم روز بازار با شیب بسیار کمی بالا رفته و تا حدودی رنج شده است. در این قسمت باید فشار خرید و فروش را ارزیابی کنید.

کندل های صعودی که با خطوط بنفش مشخص کرده ایم ، یا پشت سر هم هستند و یا بدون سایه و هر دو مورد نیز نشان از قدرت خریداران در بازار می باشد. کندل های نزولی ایجاد شده نیز زیاد باب میل خریداران نبوده و همین امر باعث رنج شدن روند بازار شده است.

کف ها و سقف های بالاتر باعث ایجاد یک روند صعودی در دل روند رنج شده است. می توان گفت این روند هم رنج و هم صعودی است.

به دلیل بالا بودن فشار خرید این احتمال وجود دارد که در پایان روز نیز روند صعودی داشته باشیم. پس می توانید در بالای هر کدام از کندل های سیگنال صعودی ایجاد شده بخرید. کندل های نزولی پشت سرهم ایجاد شده در این روند احتمال صعودی شدن ادامه روند را پایین تر می آورند.

فشار خرید معامله در پایان روز
فشار خرید معامله در پایان روز

برا مثال در شکل زیر بالاتر از کندل هایی که مشخص کرده ایم می خرید. با اینکه کندل ورودی زیاد مناسب نیست. اما با توجه به اینکه در طول روند رنج فشار خرید زیاد است ، در این قسمت خریده اید. حد ضرر را نیز در پایین کندل سیگنال قرار دهید. چون احتمال موفقیت در معامله زیاد نیست ، حد سود را نیز دو برابر حد ضرر در نظر بگیرید.

نحوه معامله در پایان روز (1)
نحوه معامله در پایان روز (1)

در ادامه کندل ها چند کندل صعودی پشت سر هم دیده می شود. در آخرین کندل ها شاهد اینساید بار نیز هستیم. پس می توانید مقداری از سود خود را در حد سودی که برای خود مشخص کرده اید بر دارید. چون کندل نزولی نیز تا حدودی قوی است ، می توانید کل معامله خرید خود را در این قسمت ببندید.

نحوه معامله در پایان روز (2)
نحوه معامله در پایان روز (2)

اگر تا اینجا از معامله خارج نشده باشید دو کندل بعدی زیاد جالب نبوده و یک پولبک در نمودار ایجاد کرده است. اگر به سمت چپ نمودار که در ابتدای همین پاراگراف (نمودار ابتدای روز و نیم روز) آورده ایم دقت کنید ، می بینید که بازار با این صعود و بالا رفتن خواسته است تا سقف ابتدای روز را تست کند.

نحوه معامله در پایان روز (3)
نحوه معامله در پایان روز (3)

کندل های نزولی بعدی بدون سایه نشان از برگشت بازار و شکست نزولی دارد. پس دراین حالت کنترل از دست خریداران خارج شده و در دست فروشندگان قرار دارد.

اگر در حد سودی که برای خود مشخص کرده بودید ، از معامله خارج نشده و مانده بودید ، در این قسمت حد ضررتان زده شده و سر به سر از معامله خارج می شدید.

نحوه معامله در پایان روز (4)
نحوه معامله در پایان روز (4)

بازار بعد از پایین آمدن دوباره بالا رفته و درجا زده است. با این وجود باز هم کف های بالاتی داریم. همانطور که در شکل زیر می بینید ، کف کانال صعودی شکسته شده و در زیر میانگین متحرک قرار گرفته است.

پس ممکن است در این قسمت الگوی سقف دوقلو نیز داشته باشیم. و بازار نزولی شود. پس در این قسمت می توان فروخت. ولی احتمال موفقیت در معامله در این قسمت پایین است. پس مانند شکل زیر حد سود را دو برابر حد ریسک در نظر می گیریم.

اگر دقت کنید کندل سیگنال نزولی بسیار ضعیف بوده و اگر با این معامله احساس راحتی نم کنید ، وارد معامله نشوید.

نحوه معامله در پایان روز (5)
نحوه معامله در پایان روز (5)

اگر کندل سیگنال کوچک بوده و حد سود کوچکتر از مقدار انتخابی شما می شد ، می توانستید هر کدام از این کف های موجود را به عنوان حد سود در نظر بگیرید.

در ادامه نمودار می بینید بازار بر خلاف پیش بینی شما بالا رفته است. و اگر در نقطه ای که مشخص کرده ایم خریده بودید ، در قسمت A حد ضررتان زده می شد. بازار بالا رفته و دوباره با قدرت بیشتری پایین آمده است.

آخرین کندل که در شکل زیر می بینید ، یک کندل سیگنال قوی بوده و می توان با اطمینان بیشتری در این قسمت فروخت. این کندل ها نشان می دهد قدرت فروشندگان در این قسمت از بازار بیشتر است.

نحوه معامله در پایان روز (6)
نحوه معامله در پایان روز (6)

نمودار کامل در شکل زیر نشان داده شده است. بازار در پایان روز کاملا نزولی شده و می توانید در قیمت پایانی هر کدام از کندل های ایجاد شده و نیز در پولبک ها وارد معامله شده و بفروشید و سود کنید.

نحوه معامله در پایان روز (7)
نحوه معامله در پایان روز (7)

سطوح حمایت و مقاومت در پایان روز معاملاتی

بازار معمولا در انتهای روز یک سطح حمایتی و یا مقاومتی را تست کرده و بعد برمی گردد. این سطوح مانند یک آهنربا عمل می کند. و گاهی اوقات بسیار سریع به این سطوح کشیده شده و بر می گردد.

پس اگر قیمت در نزدیکی یکی از سطوح حمایت و یا مقاومت قرار گیرد ، آن حوزه مانند میدان مغناطیسی عمل کرده و هر چه به آن منطقه نزدیک تر می شویم ، کشش در آن حوزه بیشتر می شود. و بازار سریع تر به این نقاط کشیده می شود.

تمامی موارد بیان شده باعث ایجاد کندل های کلایمکس خواهند شد. به این دلیل در نزدیکی خطوط حمایت و مقاومت کندل های بزرگی تشکیل می شوند.

پس اگر در طول یک روز معاملاتی بتوانیم سطوح حمایت و مقاومت را تشخیص دهیم ، می توان گفت در پایان روز بازار به سمت این سطوح کشیده می شود.

کدام سطوح در پایان روز تست می شوند؟

  • روند رنج که در بالا و یا پایین چارت شکل گرفته است.
  • خطوط روند و نیز خط روند کانال
  • سقف ها و کف های قبلی (قیمت پایانی کندل های بزرگ که تاکنون تست نشده اند.)
  • گام اندازه گیری شده

پس اگر در انتهای روز هستیم و یک سطح مهم در نزدیکی قیمت فعلی وجود دارد ، پس این سطوح مانند آهنربا عمل کرده و بازار را به سمت خود می کشند. پس باید در جهت این سطوح معامله کرد.

قیمتی که بازار در ابتدای روز با آن باز شده است نیز مانند آهنربا عمل می کند. پس اگر در پایان روز قیمت در نزدیکی قیت ابتدای روز باشد ، بازار سعی می کند به قیمت ابتدای روز برسد.

اگر بازار به این سطوح برسد و بعد پولبک بزند و یا حتی چند مرتبه تلاش کند تا به این سطوح برسد ولی موفق نشود ، در این حالت بازار تسلیم شده و بر می گردد و به قیمت کف روز می رسد.

عکس این مطلب نیز کاملا صحیح است. و اگر بازار تلاش کند تا به سطح حمایت برسد و موفق نشود و پولبک بزند ، در نهایت به قیمت سقف روز خواهد رسید.

برای مثال اگر قیمت ابتدای روز معاملاتی کمتر از قیمت فعلی بازار باشد ، و بازار به این سطح حرکت کند یعنی نزولی شود و بعد به سمت بالا برگردد. در این حالت باید به دنبال حرکت صعودی در بازار بود. یعنی باید انتظار داشته باشید بازار در نزدیکی سقف روز بسته شود.

بررسی چارت هفتگی معامله در پایان روز

بازار معمولا در آخرین ساعت روز جمعه به سمت آهنربا و سطوح مهم کشیده می شود. برای مثال اگر در آخرین ساعت روز جمعه قرار داریم ، باید به قیمت ابتدای هفته دقت کنیم.

علاوه بر آن باید به بالاترین و پایین ترین قیمت و قیمت باز و بسته شدن بازار در هفته قبل نیز توجه کرد. زیرا بازار در آخرین ساعات هفته به سمت این سطوح مهم کشیده می شود.

نحوه معامله در آخرین روز هفته

در آخرین روز هفته خریدران می خواهند یک کندل صعودی در چارت فتگی ایجاد شود. و بازار بالاتر از قیمت ابتدای هفته بسته شود. بنابراین به دنبال نشانه های خرید در بازار هستند. و این موراد باعث جذب خریداران به بازار می شود.

در این میان فروشندگان نیز برعکس تمامی موارد بیان شده در پاراگراف بالا را می خواهند.

نحوه معامله در آخرین روز ماه

در آخرین روز ماه نیز باید به قیمت باز شدن بازار در اولین روز ماه توجه کنید. اگر قیمت فعلی بازار نزدیک قیمت باز شدن بازار در اول ماه باشد ، قیمت اول ماه مانند آهنربا عمل کرده و بازار را به سمت خودش می کشد.

پس زمانی که در آخرین روز از ماه قرار دارید ، به قیمت بازار در اولین روز ماه دقت کنید. بالا ترین قیمت ، پایین ترین قیمت و قیمت باز و بسته شدن بازار در اولین روز ماه و نیز ماه های گذشته مانند آهنربا عمل می کنند و بسیار مهم هستند.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.