سوئینگ چیست؟ Swing Trading

سوئینگ چیست؟ Swing Trading - سوئینگ پرایس اکشن

معاملات سوئینگ Swing Trading (سوئینگ پرایس اکشن) یکی دیگر از استراتژی های معاملاتی مهم در فارکس و پرایس اکشن می باشد. این استراتژی بر اساس معاملات میان مدت بنا شده و در آن معامله گر با دید میان مدت به بازار نگریسته و معاملات 1 روزه تا یک هفته ای انجام می دهد. در این مقاله به آموزش کامل معاملات سوئینگ پرداخته و 5 استراتژی معاملاتی swing که می توان با استفاده از آن به خرید و فروش پرداخت را آموزش می دهیم. علاوه آموزش سوئینگ از دید تکنیکال ، آموزش این استراتژی از دید البروکس را نیز خواهیم داشت. سوئینگ قسمت دوم درس 27 از دوره آموزشی پرایس اکشن می باشد.

این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک البروکس به زبان فارسی و کلملا رایگان ایجاد شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

معاملات سوئینگ چیست؟

معاملات سوئینگ به معاملات نوسانی شهرت دارد. معامله گر بر خلاف معاملات اسکالپینگ و روزانه معاملات یک روزه تا یک هفته و یا چند هفته ای انجام می دهد. این استراتژی برای افرادی که از ترید به عنوان شغل دوم خود استفاده می کنند و وقت کافی برای معاملات روزانه در اختیار ندارند بسیار مناسب است. البته باید روزی چند ساعت وقت گذاشته و با تحلیل بازار بتواند در نقطه مناسبی از بازار خارج شده و سیو سود کند.

در این نوع استراتژی معاملاتی معامله گر بعد از پیدا کردن سهام و یا جفت ارز مناسب تایم فریم های کوچک تر را بررسی کرده و موقعیت خوبی برای ورود پیدا می کند. معامله گر باید برای سفارش خود حد ضرر مشخص سازد تا در صورت اشتباه بودن پیش بینی خود از معامله خارج شود. با اینکه قرار نیست پیوسته بازار را رصد کند ، ولی باید توجه داشته باشد در صورت کسب سود مورد نظر و نیز اتفاق ها و اخباری که بر بازار تاثیر گذار هستند از معامله خارج شود.

اکثر تحلیل گران اعتقاد دارند معاملات سوئینگ نسبت به اسکالپینگ و معاملات روزانه سود بیشتری داشته و در مقابل ریسک بالاتری نیز دارد. زیرا در معامله اسکالپ و روزانه معامله پیوسته بر بازار نظارت داشته و در صورت وقوع اتفاقاتی از معانله خارج می شود. ولی در مورد معامله سوئینگ تریدینگ معامله گر وقت کمتری برای ترید اختصاص داده و با دید میان مدت به بازار نگاه می کند و با نوسانات آن کاری ندارد. از طرف دیگر ممکن است این نوسانات زنگ هشداری برای تغییر روند باشد.

معامله سوئینگ پرایس اکشن از دید ال بروکس

معامله سوئینگ پرایس اکشن معامله ای است که در آن بازدهی باید حداقل دو برابر ریسک باشد. پس زمانی که در یک معامله بازدهی دو برابر ریسک باشد ، آن را سوئینگ در نظر می گیریم. در سوئینگ تریدر ها انتظار دارند حداقل دو گام در جهت مورد نظر آنها ایجاد شود.

یعنی اگر در یک روند صعودی بخرند انتظار می رود بازار حداقل دو گام در جهت مورد نظر آنها صعودی شود.

برای مثال اگر معامله ای باز کرده اید که حد ضررتان 20 تیک پایین تر قرار دارد ، پس ریسک شما نیز 20 تیک می باشد. پس اگر بازدهی 40 تیک و یا بیشتر باشد معامله شما سوئینگ می باشد. ولی اگر کمتر باشد اسکالپ تریدینگ می باشد.

معامله گران سوئینگ منتظر پولبک های عمیق تر در بازار هستند. و زمانی وارد بازار می شوند که بازار حداقل دو گام در جهت مورد نظر آنها حرکت کند. ولی اگر در یک روند صعودی وارد شده اند و احتمال می دهند بازار حداقل دو گام در روند صعودی خود ادامه داشته باشد.

برای مثال در شکل زیر الگوی mtr را در شکل می بینید. معامله گر سوئینگ در قسمت A  وارد بازار می شود. و با مشاهده دو گام نزولی حد ضرر خود را نیز در قسمت مشخص شده قرار می دهد تا اگر بازار برگشت در نقطه سربه سر از معامله خارج شود.

سوئینگ پرایس اکشن البروکس
سوئینگ پرایس اکشن البروکس

ولی اسکالپر در نقطه A وارد شده و برای خود 5 تیک حد ضرر در نظر گرفته و یا 5 تیک سود از معامله خارج می شود. در حالیکه معامله گر سوئینگ می تواند حد سود خود را در خطوط حمایت ها و مقاومت های بعدی مانند شکل بالا قرار دهد.

بیشتر بخوانید : نرم افزار رسم خطوط حمایت و مقاومت

تفاوت معاملات سوئینگ با اسکالپ تریدینگ

اسکالپر ها هر روز به صورت مداوم بازار را بررسی کرده و معاملات زیادی در طول روز انجام می دهند . این افراد به سود چند پیپی بسنده کرده و با سود های مکرر در طول روز برایند سود ماهیانه خود را بالا می برند. در صورتی که تریدر های سوئینگ برای افرادی که وقت کافی برای ترید در اختیار ندارند و در عین حال می خواهند شغل دوم و پاره وقتی نیز داشته باشند ، بسیار مناسب است.

 ریسک معاملات سوئینگ بالاتر است. زیرا معامله گر مدام بازار را رصد نکرده و از نوسانات پیش آمده آگاهی کامل ندارد. از طرف دیگر در صورت پیش بینی درست سود معاملات نوسانی سوئینگ بیشتر از معاملات اسکالپ می باشد.

در کل معاملات اسکالپ برای افراد با اهداف کوتاه مدت و معاملات سوئینگ مناسب تریدر های با دید میان مدت می باشد. طبق آمار اکثر معامله گران بازار های سرمایه گذاری با دید میان مدت و بلند مدت وارد این بازار شده اند.

5 استراتژی سوئینگ پرایس اکشن

برای سوئینگ تریدینگ یهتر است از چند سهم و یا ارز هایی که اطلاعات کافی در مورد آنها دارید ، استفاده کنید. زیرا در بازار های مالی افرادی موفق هستند که دانش و اطلاعات  بیشتری در اختیار دارند. شما باید بتوانید رفتار ارز و یا سهام مورد معامله را هنگام رویارویی با اخبار مهم بررسی کنید. در ادامه 5 استراتژی مهم برای معاملات سوئینگ آورده ایم. با استفاده از این استراتژی ها می توانید نقاط مناسب ورود و خروج را پیدا کنید.

1 اندیکاتور فیبوناچی

با استفاده از سطوح اندیکاتور فیبوناچی می توان نقاط حمایت و مقاومت مهم و نیز نقاطی که در آنها احتمال تغییر روند و یا حرکت روند دار وجود دارد را تشخیص داد. به عنوان مثال در شکل زیر اندیکاتور فیبوناچی را برای جفت ارز پوند/دلار رسم کرده ایم.

فیبوناچی در معاملات سوئینگ
فیبوناچی در معاملات سوئینگ

مثلا سطح 61.8% در این سطح بسیار مهم بوده و همانطور که در شکل بالا می بینید زمانی که نمودار قیمتی به این سطح رسیده عکس العمل نشان داده و برگشته است.

2 خطوط حمایت و مقامت

خطوط حمایت و مقاومت از ارکان اصلی تحلیل تکنیکال می باشند. و افراد زیادی بر اساس این سطوح برای خود استراتژی ایجاد کرده و معامله می کنند. در شکل زیر خطوط حمایت و مقاومت را برای جفت ارز یورو/دلار رسم کرده ایم.

خطوط حمایت و مقامت در سوئینگ تریدینگ
خطوط حمایت و مقامت در سوئینگ تریدینگ

معامله گران از خط حمایت به عنوان حد ضرر و از خط مقاومتی به عنوان حد سود خود استفاده می کنند. از طرف دیگر خط حمایتی به دلیل رسیدن این نقطه به اشباع فروش می تواند نقطه مناسبی برای خرید باشد.

3 معامله در داخل کانال

اگر بتوانید سهام و یا جفت ارز هایی را پیدا کنید که در داخل کانال هایی مانند بولینگر باند ، اندیکاتور DC ، کلتنر و … معامله می شوند می توانید معاملات سوئینگ سود آوری داشته باشید. این کانال ها هر کدام برای خود سیگنال های خرید و فروشی دارند که در صورت آموزش و استفاده از آنها می توانید در نقاط مناسبی معامله کنید.

معامله داخل کانال
معامله داخل کانال

به عنوان مثال در شکل بالا اندیکاتور بولینگر باند را برای سهم فولاد رسم کرده ایم. زمانی که کندل های قیمتی باند بالا را به صورت پی در پی قطع می کنند یعنی روند صعودی بوده و ادامه دار است. از طرف دیگر زمانی که کندل ها بعد از صعود از بالا به پایین به لاین میانی می رسند یعنی احتمالا اتمام صعودی بودن بازار در پیش است. و افراد محافظه کار در لاین میانی و افراد ریسک پذیر تر در لاین پایینی از معامله خارج می شوند.

4 اندیکاتور میانگین متحرک MA

اندیکاتور مویینگ اوریج نیز یکی دیگر از اندیکاتور های تشخیص و تغییر روند بوده و می تواند در معاملات سوئینگ کاربرد زیادی داشته باشد. از این اندیکاتور به عنوان مادر اندیکاتور ها یاد شده و اندیکاتور های بسیار زیادی از روی آن گسترش یافته و ایجاد شده اند. در اندیکاتور میانگین متحرک تنظیمات دوره آن را روی 10 و 20 کندل قرار دهید.

5 استفاده از اندیکاتور macd در معاملات سوئینگ

اندیکاتور مکدی یکی دیگر از اندیکاتور هایی است که از آن هم در معاملات روزانه و هم معاملات نوسانی می توان استفاده کرد. با استفاده از این اندیکاتور بهتر می توان نقاط تغییر روند را شناسایی کرده و در نقاط مناسبی وارد بازار شد.

زمانی که مکدی از مثبت به زیر صفر رفته و منفی می شود روند نزولی شده و زمانی که خط سیگنال در زیر صفر از بالا قطع شده و کم کم به خط صفر نزیدیک شده و بالاتر بروند نشان از صعودی بودن و نقطه مناسبی برای خرید می باشد.

مکدی در معاملات نوسانی
مکدی در معاملات نوسانی

آموزش معامله سوئینگ

معامله سوئینگ هم در فارکس ، هم بورس و هم ارز های دیجتال کاربرد دارد. برای استفاده از این استراتژی بهتر است آن را در یک حساب آزمایشی فارکس برای مدتی استفاده کرده تا کاملا یاد بگیرید که آیا استراتژی سوئینگ را خوب یاد گرفته اید یا خیر؟ علاوه بر حساب دمو می توانید از استراتژی خود بک تست گرفته و صحت و میزان کاربری آن را امتحان کنید.

1 انتخاب بروکر و یا کارگزاری مناسب

برای ورورد به هر بازار سرمایه گذاری ابتدا باید در یک بروکر مناسب و یا در بازار بورس در یک کارگزاری خوب ثبت نام کنید. عوامل زیادی در انتخاب کارگزاری خوب تاثیر دارند. مانند اعتبار ، میزان کارمزد معاملات ، سرعت اجرای دستورات و … برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان برای معاملات خود روی لینک کلیک کنید.

2 باز کردن حساب معاملاتی

اگر در فارکس فعالیت می کنید بعد از ثبت نام باید یک حساب معاملاتی برای خود ایجاد کنید.

3  انتخاب سهام و جفت ارز مناسب

برای کارایی بهتر معاملات سوئینگ باید چند سهم و یا ارز را پیدا کرده و اطلاعات کافی در خصوص آنها داشته باشید. به عنوان مثال سهم شسپا نسبت به خطوط حمایت و مقاومت حساسیت بیشتر نشان داده و می توان از این استراتژی در معاملات سوئینگ استفده کرد. و یا سهم دیگری وابستگی بسیار بالایی با اخبار منتشر شده داشته و سریعا عکس العمل نشان می دهد.

4 استفاده از حد ضرر در معاملات سوئینگ

دقت کنید اغلب افرادی از این استراتژی استفاده می کنند که شغل دیگری داشته و زمان کافی برای ترید در اختیار ندارند. بنابراین همیشه پشت سیستم نیستید تا بازار را رصد کنید. پس حتما برای سفارش خود حد ضرر و حد سود قرار دهید. تا از ضرر بیش از اندازه و نیز از دست رفتن سود های خود پیشگری کنید.

5 معامله خود را زیر نظر بگیرید.

شاید مانند اسکالپر ها حوصله زیادی در رصد بازار ندارید ، ولی آن را کاملا رها نکرده و بررسی های لازم را داشته باشید. زیرا بازار ها سرمایه گذاری مخصوصا فارکس و ارز های دیجیتال نوسانات بسیار بالایی داشته و ممکن است موقعیت های خوب را از دست بدهید. و زمانی که به سود مورد نظر رسیدید و استاپ لاس شما را متوقف نکرده خودتان معامله را ببندید.

سوالات متداول

بهترین زمان برای معاملات سوئینگ پرایس اکشن چیست؟

بهترین زمان برای معاملات سوئینگ 2 تا 6 روز می باشد. البته این زمان می تواند تا دو هفته نیز ادامه داشته باشد.

آیا می توان با معاملات سوئینگ ثروتمند شد؟

طبق آمار میزان بازدهی استراتژی سوئینگ 30% می باشد. البته در صورتی که آموزش های لازم را دیده باشید.

میزان سود مناسب در معاملات سوئینگ چقدر است؟

20 تا 25 درصد. بهتر است هنگام ترید سوئینگ به این مقادیر قانع باشید. در بازار های سخت حتی 5 درصد سود نیز کافیست.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

2 دیدگاه برای “سوئینگ چیست؟ Swing Trading

  1. Reza Rostami

    حرک تنظیمات دوره آن را روی 10 و 20 روزه قرار دهید*****
    ده کندل و بیست کندل اشتباه تکراری

    • زینب اصغری

      تشکر از شما

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.