کلایمکس چیست؟ – کلایمکس Climax در فارکس

کلایمکس چیست؟

کلایمکس آخرین الگو از الگو های تغییر روند در فارکس در فارکس می باشد. کلایمکس رفتاری ناپایدار در نمودار می باشد که معمولا بعد از آن برگشت روند داریم. در این قسمت ابتدا کلایمکس را بر اساس درس 24 از البروکس آموزش داده و در انتهای مقاله آن را از دید تکنیکال نیز بررسی خواهیم کرد. این دوره توسط وبسایت ایتسکا الهام گرفته از سبک البروکس ایجاد شده است. دوره ها به زبان فارسی و کاملا رایگان در اختیار شما قرار می گیرند.

برای مشاهده دروس کامل آموزش پرایس اکشن، میتوانید به لینک رو به رو مراجعه کنید: آموزش صفر تا صد پرایس اکشن

کلایمکس در فارکس چیست؟

کندل کلایمکس Climax و یا همان کندل های اوج در پایان یک روند صعودی و یا نزولی با افزایش حجم معاملات و حرکات شدید قیمت ، ایجاد می شوند. در انتهای یک روند نزولی و یا صعودی در یک کندل و با شرایط مشخص که در ادامه بیان کرده ایم ، اگر در آخرین کندل (کندل کلایمکس) روند حجم معاملات افزایش یابد ، به احتمال بالایی برگشت روند رخ خواهد داد. اکثر اوقات بعد از کلایمکس شاهد رفتاری در بازار هستیم که بیش از حد ادامه می یابد.

آموزش صفر تا صد فارکس

کلایمکس اغلب در نقاط حمایتی و مقاومتی بسیار مهم دیده می شوند. زمانی که در یک روند صعودی و یا نزولی قرار داریم ، با رسیدن روند به خطوط حمایت و مقاومت مهم اگر در آخرین کندل شاهد افزایش عظیم حجم معاملات باشیم ، آن کندل کندل کلایمکس نامیده می شود و به احتمال بسیار بالایی بعد از کلایمکس روند بازار تغییر کرده و شکست در روند رخ خواهد داد.

به عنوان مثال در یک روند صعودی فروشندگان قصد دارند با قیمت بالاتری فروخته و معامله گرانی که قصد باز کردن پوزیشن Sell دارند نیز دوست دارند در قیمت های بالاتر این پوزیشن را باز کرده و سود بیشتری کسب کنند.

این عوامل باعث به وجود آمدن کندل های اوج چه در روند صعودی و چه در روند نزولی می شود و بیشتر تحت تاثیر رفتار احساسی تریدر ها می باشد.

کلایمکس خرید

کلایمکس خرید همیشه در مقاومت به پایان می رسد. به عنوان مثال در یک هدف مشخص و یا در خط روند شاهد کندل های کلایمکس هستیم.

کلایمکس فروش

کلایمکس فروش نیز همیشه در حمایت به پایان می رسد. یعنی در یک هدف مشخص و یا در خط روند شاهد کندل های کلایمکس هستیم.

برگشت روند بعد از کلایمکس

به عنوان مثال بعد از کلایمکس خرید ، حرکت صعودی زمانی به پایان می رسد که خریداران سود زیادی کسب کرده باشند.

در این موقعیت (یعنی زمانی که خریدران سود زیادی از بازار کسب کرده اند.) خریداران به چه چیزی فکر خواهند کرد؟

در این حالت آنها از بازار خارج می شوند. زیرا انتظار دارند پولبک عمیق تری در بازار ایجاد شود. یعنی به احتمال زیاد گام های نزولی زیادی (دو یا سه گام) در بازار شکل خواهد گرفت.

پس تا زمانی که بازار به اندازه کافی پایین نرود ، خریداران خرید نخواهند کرد. پس در کندل های کلایمکس خرید ، خریدار زیادی در بازار نیست تا بازار را از دست فروشندگان خارج کند.

پس برای خرید باید منتظر ماند تا قیمت به کف های پایین تری برسد. حتی در کف بازار نیز بلافاصله خریدران خرید نخواهند کرد. بلکه 15 الی 20 کندل بعد از آن اقدام به خرید می کنند.

کلایمکس خود به تنهایی می تواند الگوی کنج پارابولیک ، الگوی پرچم و الگوی mtr باشد. در کل الگوی V و نیزV معکوس وجود ندارد. هر کدام از اینها الگوی دیگری مانند کنج و یا پرچم نهایی می باشند. برای مثال در شکل زیر الگوی معکوس V می بینید که در اصل الگوی پرچم نهایی می باشد.

الگوی معکوس V
الگوی معکوس V

در شکل بالا چندین کلایمکس خرید مشاهده می کنید. الگوس سقف V بالا را می توان الگوی سقف دوقلو نیز در نظر گرفت که سقف اول کمی پایین تر قرار گرفته است.

پس برای پیدا کردن کندل های کلایمکس بهتر است به جای الگوی V از کلمات دیگری مانند پرچم نهایی ، کنج و … استفاده کرد. زیرا این کلمات پرایس اکشن را بهتر توصیف می کنند.

الگوی V نیز همان الگوی کف دوقلو است که کف اول کمی بالاتر قرار گرفته است.

برای درک بیشتری مثالی برایتان آورده ایم. در شکل زیر کندلی که با دایره زرد رنگ برایتان رسم کرده ایم ، کندل دوجی می باشد. و همان قسمت نیز تشکیل پرچم نهایی داده است.

الگوی V
الگوی V

در واقع کلایمکس روندی است که از یک و یا چند کندل روندی تشکیل شده اند.

هر کندل روندی یک کلایمکس می باشد.

هر کندل روندی یک bos می باشد.

هر کندل روندی یک گپ در فارکس می باشد.

گاهی اوقات مجموعه ای از کندل های روندی مانند شکست عمل می کنند. ولی در مواردی که تعدادی کندل های روندی در انتهای روند صعودی و یا نزولی ایجاد می شوند ، مانند کلایمکس عمل می کنند.

کلایمکس در فارکس می تواند مانند چند کندل روندی بزرگ بسیار سریع بوده و یا کند باشد.

گاهی شیب روند زیاد شده و یک اندیکاتور پارابولیک سار ایجاد می شود که نشان از تاثیر احساسات تریدر ها در معاملات دارد.

هر کندل روندی که منجر به شکست ناموفق می شود ، یک کلایمکس می باشد. و در کلایمکس مجموعه ای از کندل های روندی با اندازه متوسط تا رسیدن به حمایمت و مقاومت خود ادامه پیدا می کنند.

بعد از این رفتار ناپایدار بازار بر می گردد. در این حالت معمولا به اندازه 10 کندل و 2 گام اصلاح خواهیم داشت. ممکن است تعداد کندل ها بیشتر از 10 مورد باشد ؛ ولی حداقل 2 گام داریم.

مثال دیگری برایتان آورده ایم.

کلایمکس
کلایمکس

در این شکل بیش از 6 کندل روند صعودی را در کادر مشخص شده می بینید که در مورد این جفت ارز GBPCHF به ندرت دیده می شود. پس این افزایش سریع به نوعی رفتار ناپایدار بوده و کلایمکس محسوب می شود.

بعد از این الگو حداقل دو گام و چندین کندل نزولی را می بینید.

کلایمکس های متوالی

هر کندل روندی و یا مجموعه ای از کندل های روندی یک کلایمکس می باشد. اگر کلایمکس فروش داشته باشیم که به اندازه 2 یا 3 کندل بوده و بعد بازار متوقف شود و دوباره کلایمکس و یک توقف دیگر داشته باشیم و دوباره کلایمکس و توقف دیگر.

فرض کنید بین کلایمکس ها پولبک نیز داریم. در این حالت انتظار داریم  حداقل 10 کندل و دو گام در جهت مخالف شکل بگیرد.

کلایمکس های متوالی
کلایمکس های متوالی

در شکل بالا هر کدام از کندل های مشخص شده در داخل مستطیل ها نشان دهنده کلایمکس فروش می باشد.

اگر دقت گنید چندین کلایمکس فروش متوالی داریم. با رسم خط روند ها نیز یک منحنی پارابولیک ایجاد می شود. که نشان دهنده وجود کلایمکس است.

پس بعد از کلایمکس شاهده اصلاح عمیقی در بازار خواهیم بود.

زمانی که کلایمکس در انتهای روند و در قالب یک شکست قوی ایجاد می شود ، می تواند یک گپ خستگی باشد.

زمانی که یک روند صعودی قوی داریم ، و بعد یک یا دو کندل روندی بزرگ بدون سایه بالا ایجاد شود. آنگاه خریداران این موقعیت را فرصت مناسبی برای خروج از بازار در قیمت بالا دیده و می فروشند.

فروشندگان نیز با مشاهده بازار کلایمکس خرید را تشخیص داده و سفارش فروش باز می کنند.

برای مثال یک روند صعودی داریم که حداقل به اندازه 40 کندل جلو رفته است. سپس یک شکست صعودی قوی در بازار ایجاد می شود. یعنی چند کندل روندی بزرگ بدون سایه بالایی در نمودار می بینید.

در این حالت خریداران ، مخصوصا کسانی که در ابتدای روند و کف بازار خریده اند این شکست صعودی را فرصت مناسبی برای فروش و حفظ سود کسب شده می بینند. آنها فروخته و منتظر می مانند تا بازار به حد کافی (حداقل 10 کندل) پایین آمده و دوباره بخرند.

فروشندگان نیز زمانی که می بینند بازار با سرعت بالایی رشد کرده است سفارش های فروش خود را باز می کنند.

در شکل زیر یک روند صعودی را می بینید که بیش از 40 کندل پیش رفته است.

کلایمکس در روند صعودی
کلایمکس در روند صعودی

اگر به شکل دقت کنید در قسمت های مشخص شده چند کندل صعودی بدون سایه بالا را خواهید دید.این کندل ها هم نشان دهنده شکست صعودی و هم گپ خستگی می باشد. اما بعد از سومین کلایمکس روند صعودی متوقف شده و ادامه دار نبوده است.

فروشندگان در قیمت پایانی کندل های اصلاحی فروخته و حد ضرر شان را نیز بالای کندل رئندی کلایمکس قرار می دهند. فروشندگان هم می توانند در اولین کندل اصلاحی و یا در کندل های اصلاحی سفارش فروش خودشان را قرار دهند.

احتمال موفقیت الگوی کلایمکس 60 درصد است. یعنی به احتمال 60 درصد بازار تغییر کرده و اصلاح خواهد شد. تریدر ها در این حالت اغلب حد سود را برابر با حد ضرر خود در نظر می گیرند.

نحوه تشخیص کندل های کلایمکس تکنیکال

در شکل زیر کندل های کلایمکس را برایتان مشخص کرده ایم. برای تشخیص کندل های کلایمکس در فارکس به چارت حجمی نیاز دارید. در شکل زیر چارت حجمی و کندل کلایمکس را برایتان مشخص کرده ایم.

کندل کلایمکس
کندل کلایمکس

در شکل بالا کندل کلایمکس در انتهای روند نزولی ایجاد شده و شاهده افزایش حجم معاملات هستیم. با وجودی که فروشندگان در حال عرضه سهم در این قیمت هستند ، پول هوشمند وارد بازار شده و در حال خرید در قیمت پایین است.

بیشتر بخوانید : آموزش اسمارت مانی

کلایمکس ها نتیجه افزایش عرضه و تقاضا در بازار هستند. زمانی که در یک روند صعودی بازار به نقطه اوج خود می رسد ، از یک طرف خریداران به دلیل صعودی بودن روند اقدام به خرید های افراطی می کنند . از طرف دیگر بازار کم کم به نقطه اشباع خرید رسیده و فروشندگان نیز اقدام به فروش می کنند. این عامل هم باعث افزایش شدید حجم معاملات و هم جهش قیمتی در آن کندل می شود و به آن کندل کلایمکس می گوییم.

معمولا بعد از کندل کلایمکس روند بازار تغییر خواهد کرد. و کندل کلایمس یکی از آخرین کندل های آن روند خواهد بود.

کندل کلایمکس صعودی Buying Climaxes (کلایمکس خرید)

یکی از واضح ترین سیگنال های پایان یک روند صعودی کندل کلایمکس صعودی است. زمانی که در یک روند صعودی قرار داریم ، موسسات در ابتدای شروع این روند یعنی در کف بازار خریده اند. اگر با پرایس اکشن آشنایی داشته باشید می دانید که جهت بازار و تغییر روند ها توسط موسسات و شرکت های بزرگ تعیین می گردد و افراد عادی نقشی در تغییر روند و … ندارند.

زمانی که بازار صعودی به روند خود ادامه می دهد ، در انتهای این روند کم کم موسسات اقدام به فروش می کنند. ولی افراد خرده پا و بعضی از شرکت ها با مشاهده این روند صعودی اقدام به خرید می کنند. افراد خرده پا اغلب بعد از تایید روند وارد بازار می شوند و این عامل باعث جا ماندن آنها از بازار می شود.

در این نقطه یعنی زمانی که اکثر حقوقی ها می فروشند و اغلب افراد عادی و شرکت هایی نیز اقدام به خرید می کنند ، شاهد کندل کلایمکس صعودی در بازار فارکس هستیم.

کندل کلایمکس صعودی
کندل کلایمکس صعودی

کلایمکس خرید ، محل ورود آخرین خریداران به بازار است. موج نهایی خرید باعث افزایش قیمت در بازار می شود.

کندل کلایمکس نزولی Selling Climax (کلایمکس فروش)

کلایمکس فروش معمولا در انتهای یک روند نزولی دیده می شود و نشان از عدم رغبت فروشندگان به فروش بیش از حد و افزایش تعداد خریداران در قیمت پایین دارد. در این حالت تعداد فروشندگان و خریداران زیاد بوده و در اصطلاح عامیانه هر چه فروشندگان سهامی برای عرضه داشته باشند ، برایش خریدار وجود دارد. و این حجم بالای معاملات اغلب باعث ایجاد فاصله بین باز و بسته شدن قیمت خواهد شد.

کندل کلایمکس نزولی
کندل کلایمکس نزولی

در کلایمکس فروش قیمت سهم با قدرت بیشتری کاهش می یابد  و فروشندگان تمایل خود را به فروش از دست می دهند. با افزایش تعداد خریداران در پایین ترین قیمت و ته بازار ، می توان بعد از کلایمکس شاهد تغییر روند و پایان روند نزولی بود. هر نمودار پایین تر می رود ، عرضه محصول کاهش یافته و تعداد خریداران نیز بیشتر خواهد شد.

خریداران زیادی تمایل به پایین آوردن قیمت دارند. این امر باعث می شود هم فاصله قیمتی زیاد شده و هم حجم معاملات افزایش یابد.

کلایمکس در پرایس اکشن

کندل های کلایمکس در پرایس اکشن کاربرد بیشتری دارند . در اکثر سبک های پرایس اکشن از این کندل ها برای تشخیص تغییر روند و شکست ها استفاده می شود. بر اساس هیچکدام از این کندل ها به تنهایی نمی توان تحلیل های قدرتمندی انجام داد.

بلکه همیشه باید از ترکیبی از کندل ها و الگو ها برای روند بازار ، شکست ها ، پولبک ها و … استفاده کرد. با تشخیص صحیح روند ها می توان معاملات سودآور تری داشت.

استراتژی کلایمکس خرید

در این حالت در یک روند صعودی قوی قرار داریم و خریداران در حال خرید هستند. زمانی فرا می رسد که با خروج پول هوشمند در بازار مواجه هستیم. یعنی خریداران جا مانده در حال خرید بوده و موسسات به آرامی در حال فروش هستند. چون حجم عظیم بازار و پول هوشمند مربوط به موسسات است ، می تواند باعث تغییر روند بازار از صعودی به نزولی شود.

این پول هوشمند می تواند فشار خرید را کاهش دهد.

کلایمکس خرید باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • روند بازار صعودی باشد.
 • آخرین نوار از روند صعودی باید با حجم بسیار بالایی معامله شود. (این حجم بالا نشان دهنده این است که بازار توسط گاو ها تقویت می شود و با ورود پول هوشمند عرضه افزایش یافته و فشار فروش زیاد می شود.)
 • در حالت ایده آل کندل کلایمکس نوار باریک ، که به اوج های جدید تری دست یافته است می باشد. ولی می تواند نوار توپری نیز باشد که که زیر نصف میله بالایی بسته شده است. (یعنی کندلی که میله بالایی آن بلند تر باشد.)

بعد از مشاهده کندل کلایمکس خرید ، باید منتظر برگشت قوی در بازار باشیم. یعنی در نقطه اوج ، با افزایش حجم ، فشار فروش قوی بر گاو های بازار را می بینیم . و می توان برگشت را از آن انتظار داشت. کندل کلایمکس علاوه بر تاییده ای بر برگشت روند می تواند دلیل و نشانه ای از ضعف روند صعودی نیز باشد.

استراتژی کلایمکس فروش

استراتژی کلایمکس فروش کاملا برعکس کلایمکس خرید می باشد. زمانی که قیمت با یک فشار فروش قوی در یک روند نزولی در حال پایین آمدن است ، برای شکستن این روند نزولی نیاز به یک ضد حمله قوی از سوی خریداران می باشد.

در این حالت نیز باید پول هوشمند وارد بازار نزولی شده و شاهد افزایش حجم معاملات در آخرین کندل های نزولی باشیم.

کلایمکس فروش باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • روند بازار نزولی باشد.
 • پایین ترین کندل در روند نزولی حجم بالایی خورده است. و ورود پول هوشمند در بازار نزولی را شاهد هستیم.
 • آخرین کندل که همان پایین ترین کندل می باشد ، یک کندل باریک و یا کندلی است که دارای میله پایینی بوده و در بالاتر از میانه بسته شده باشد. (یعنی میله و یا سایه پایینی بلندتری دارد.)

بعد از مشاهده کلایمکس فروش در فارکس باید منتظر تغییر روند نزولی به صعودی باشیم. در این کندل شاهد فشار خرید در روند نزولی و افزایش حجم معاملات هستیم.

سوالات متداول

کلایمکس چیست؟

کلایمکس ، کندلی است که در انتهای یک روند صعودی و یا نزولی تشکیل می شود و حجم معاملات آن کندل نسبت به کندل های قبلی خود بالاست و نشان از تغییر روند در بازار دارد.

کلایمکس خرید و فروش چیست؟

کلایمکس خرید در انتهای روند صعودی و کلایمکس فروش در انتهای روند نزولی ایجاد می شود.

0امتیازی ثبت نشده

متوسط امتیاز از 0 کاربر

0 رای
0 رای
0 رای
0 رای
0 رای

نظرات و بررسی های کاربران

6 دیدگاه برای “کلایمکس چیست؟ – کلایمکس Climax در فارکس

 1. علیرضا

  یه دنیا تشکر
  فقط اینکه مطلبی هست که measuring Gap رو توضیج داده باشین؟

  • زینب اصغری

   سلام. در مقاله زیر به آموزش گپ پرداخته شده.
   https://itsca-brokers.com/gaps/
   ولی در مورد محاسبه گپ متاسفانه مقاله جداگانه ای براش نداریم و داخل دوره اسمارت مانی ایتسکا هر جا نیاز بوده به این موضوع پرداخته شده.

 2. علی سابیزا

  سلام وقت بخیر.
  ۱. ویدیو هاتون رو از کجا میشه دان کرد؟
  ۲. و اینکه ایا ویدیو ها فارسی هستند؟
  ۳. این دوره ۲۰۱۴ هست یا ۲۰۱۸

  • زینب اصغری

   سلام ، وقتتون بخیر
   ویدئوهایی که کامل شدن در صفحه همون درس قرار داده میشن و اگر در درسی ویدئویی نمبینید ، یعنی هنوز کامل نشده
   مطالب درسی الهام گرفته از دوره البروکس 2018 هستش. ولی ما تو درسامون علاوه بر مطالب البروکس مطالب جدید دیگه ای که به فهم موضوع کمک می کنه آوردیم تا درسامون کاملا به روز باشه

 3. مرتضی

  با تشکر از شما.مثالهاتون خیلی خیلی کم هست

 4. Yousefi

  تشکر

ارسال نظر و ثبت امتیاز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انصراف

لطفا ابتدا لاگین نمایید.